Dávid Gyula kérdések

dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: dgy » 2012.09.07. 17:09

Szeptember 13. an lesz eloadas az ELTE TTK atomfizikai tanszeken
"A tömeg eredete és a Higgs-mező" cimmel.

Az előadás 17 órakor kezdődik az északi tömb (1117 Bp Pázmány Péter sétány 1/a) földszint 0.83 termében.
Az előadás bárki számára szabadon látogatható, ingyenes. Érdemes korán érkezni, hogy beférjél... :)
Videofelvétel készül, kb két hét átfutással kerül fel a http://www.atomcsill.elte.hu weblapra.

Amúgy ez lesz "Az atomoktól a csillagokig" sorozat századik előadása...
Minden érdeklődőt szeretettel várunk.

dgy
előadó
makk2
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2012.08.04. 23:00

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: makk2 » 2012.09.09. 15:04

Jajj de jó! Jajj de jó! Szerintem sokan várják nagyon ezt az előadást :-)

Beszélsz benne arról is, hogy mi ez a 4 komponense a Higgs-térnek, és miért pont annyi van, és ezek hogyan viszonyulnak egymáshoz?
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: dgy » 2012.09.09. 15:32

MM írta:
Beszélsz benne arról is, hogy mi ez a 4 komponense a Higgs-térnek, és miért pont annyi van, és ezek hogyan viszonyulnak egymáshoz?

Nem. Egy egyórás, laikusoknak szóló előadásba egyszerre nem fér bele minden. Ez egy másik előadás tárgya (lehet). Most arról beszélek, ami a dologban a leginkább egzotikus, amiről a legtöbb kérdés érkezik, és ami a címben is szerepel: hogyan tud a Higgs-mező "tömeget adni" a többi részecskének. Persze szó esik arról is, mi az a tömeg, és hogy milyen esetleges technikai hasznosítása lehet a felfedezésnek. És részletesen elmesélem, hogy a Higgs mezővel kapcsolatos felismerés döntő része tíz évvel Higgs előtt Budapesten született.

Arról, amit te kérdeztél, részletesen beszéltem már az egyik Polaris-beli sorozatban, 2008-ban:
http://www.mcse.hu/index.php?option=com ... Itemid=338

dgy
makk2
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2012.08.04. 23:00

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: makk2 » 2012.09.09. 16:08

dgy írta:MM írta:
Beszélsz benne arról is, hogy mi ez a 4 komponense a Higgs-térnek, és miért pont annyi van, és ezek hogyan viszonyulnak egymáshoz?

Nem. Egy egyórás, laikusoknak szóló előadásba egyszerre nem fér bele minden. Ez egy másik előadás tárgya (lehet). Most arról beszélek, ami a dologban a leginkább egzotikus, amiről a legtöbb kérdés érkezik, és ami a címben is szerepel: hogyan tud a Higgs-mező "tömeget adni" a többi részecskének. Persze szó esik arról is, mi az a tömeg, és hogy milyen esetleges technikai hasznosítása lehet a felfedezésnek. És részletesen elmesélem, hogy a Higgs mezővel kapcsolatos felismerés döntő része tíz évvel Higgs előtt Budapesten született.

Arról, amit te kérdeztél, részletesen beszéltem már az egyik Polaris-beli sorozatban, 2008-ban:
http://www.mcse.hu/index.php?option=com ... Itemid=338

dgy


Köszönöm, ezt már láttam! De például a wikin valami olyasmit is olvastam, hogy (ha jól értem) a Higgs-tér 4 komponenséből 3 a W és Z bozonok spinjével (?) keveredik(?), és hogy emiatt van csak 4 helyett 1 Higgs-bozon. Ha jól értem, legalábbis. De ezt igazából sehogy sem értem, és az interneten hiába vadászok rá, vagy totál laikusoknak való anyag van (újdonság nélkül), vagy elméleti fizikusok publikációi, amikhez meg alulképzett vagyok. És a kettő közti hiánypótlás van az előadásaidban, de ehhez hasonlót én nem találtam semmilyen nyelven, sehol a világon.
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: dgy » 2012.09.09. 16:36

de ehhez hasonlót én nem találtam semmilyen nyelven, sehol a világon

Goldstone-bozon és Higgs-mechanizmus címszó alatt kell keresgélni.

OK, egyszer majd megírom ide, ha ráérek - egyelőre az előadás fóliáit írom,
és holnap kezdődik a tanév. Hetente 42 órám van, szóval nem bíztatlak...

dgy
makk2
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2012.08.04. 23:00

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: makk2 » 2012.09.12. 13:43

Agyaltam, agyaltam, és felfogtam a Schw-metrikát! A metrikus tenzort a gömbkordinátarendszerben! Műkedvelő laikusként nem rossz, ugye? :-)

Lehet, hogy fizikusnak kellett volna mennem...

Ami viszont nem világos: az eseményhorizonton a metrika időszerű része mindig 0, a térszerű részének a sugárirányú komponense pedig kívülről plusz végtelenhez, belülről mínusz végtelenhez tart. Tehát valamelyik előttem szólónak, aki szerint az eseményhorizontnak némi szinguláris jellege van, talán mégis igaza volt?

Sőt, az eseményhorizonton belülre menve pedig a metrika időszerű és a sugárirányú komponensének a térszerű része előjelet vált! Mintha az eseményhorizonton belül visszafelé telne az idő, és a sugárirányú mozgás is ellentétes irányú lenne. (?)

Szerintem ezt érthetted valamelyik előadásodban úgy, hogy mintha a térkordináta helyet cserélne az időkordinátával? Na de miért? Nem a kordináta cserélődik meg, csak az előjelük! Vagy mégis?

Ez számomra egyvalamit mutat meg: azt, hogy a fekete lyuk eseményhorizontja és ami azon belül van, alapvető ellentmondásokra vezet az áltrelben és nem írható le a szokásos módon. Számomra úgy tűnik, hogy a képlet érvényessége itt mintha véget érne.

Amit viszont talán lehetne csinálni az az, hogy lemodellezni egy feketelyuk kialakulását. A schw-megoldásban összesen egydimenziós szimulációt kell számolni. Pontosabban ez nem is igazi schw-megoldás lenne, mert ez nem vákummegoldás lenne, hanem egy összeomló csillag metrikája. A végtelen sűrűséget én úgy kezelném, hogy fognám mondjuk a maganyag sűrűségének milliárdszorosát, és azt mondanám, hogy efölé nem megy föl a sűrűsége, akármekkora is a nyomása. Az eredmény egy pici, de határozottan véges méretű és sűrűségű szingularitás lenne középen, ami nem térne el nagyon a tényleges állapottól.

Tényleg olyan őrült nehéz lenne ez? Mi olyan nehéz benne?

--------

u.i. nincs olyan, alternatív schw-metrika, ami az eseményhorizonton nemszinguláris, viszont a lyuktól végtelen távol igen? Ha igen, akkor itt véletlenül nem reciproka szerepel a szokásos schw kordinátáknak? Ez az az atlasz?
makk2
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2012.08.04. 23:00

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: makk2 » 2012.09.12. 17:19

dgy írta:Goldstone-bozon és Higgs-mechanizmus címszó alatt kell keresgélni.

OK, egyszer majd megírom ide, ha ráérek - egyelőre az előadás fóliáit írom,
és holnap kezdődik a tanév. Hetente 42 órám van, szóval nem bíztatlak...


Köszi, megtaláltam itt: http://profmattstrassler.com/articles-a ... were-zero/

És igen, tényleg nagyon bonyolult...

---------------

(két hét múlva)
Az előadás fóliái megvannak! De maga az előadás még nem került fel.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.10.03. 11:26

dgy írta:
Szeptember 13. an lesz eloadas az ELTE TTK atomfizikai tanszeken
"A tömeg eredete és a Higgs-mező" cimmel.

Videofelvétel készül, kb két hét átfutással kerül fel a http://www.atomcsill.elte.hu weblapra.

Ezen a címen a legfrissebb letölthető anyag 2012. április 26-i. A Letöltések és az Archívum oldalról keresve is. Rossz helyen keresem, vagy csak nincs még fent?
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: dgy » 2012.10.03. 16:39

Ezen a címen a legfrissebb letölthető anyag 2012. április 26-i. A Letöltések és az Archívum oldalról keresve is.

Az Archivum és a Letöltések is a korábbi évfolyamok anyagát tartalmazza.
Az Atomcsill sorozat aktuális sorozatának anyaga mindig a Program rovatban található.
Az elhangzott előadások képanyaga az előadás után egy-két nappal, a videofelvétel
általában két hét múlva kerül fel a weblapra, az adott előadás kivonata mellé.

dgy
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.10.04. 14:21

Köszönöm a válaszokat.

Már csak az az apró problémám van, hogy a wmv-re kattintva végtelen hosszadalmasan homokórát látok. Nem kellene inkább felajánlania, hogy letöltsem, vagy megnézzem? (Mint az mcse multimédia oldalon.)
Lezárt

Vissza: “Elméleti kérdések”