Dávid Gyula kérdések

Aurora
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2013.01.04. 02:32

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Aurora » 2013.10.12. 13:00

Sanyilaci írta:
Aurora írta:Oké, de ezek szerint a gázbolygók is fokozatosan összehúzódnak (a csillagokhoz képest kis tömegük miatt nagyon lassan), és addig tart ez, amíg olyan kicsik és forrók lesznek, amíg be nem indul bennük a fúzió? Mert, ha nem, akkor mi más állíthatja meg meg bennük az összehúzódást?

Szia Zsolt!

Na, azért ez nem ilyen egyszerű sztem. Ez egy sokparaméteres elég bonyolult diffegyenlet lesz (talán még diffegyenlet-rendszer is), amit én még felírva sem láttam soha, nemhogy megoldottam volna valaha is. Még elhanyagolásokkal is bonyolult.

A nyomásról semmiképpen nem szabad elfelejtkezni. Egyrészt a fúzió beindulásához szerintem nem elég a hőmérséklet, a megfelelő nyomás is kell, hogy egymás közelépe kerülhessenek a protonok. Gázbolygóknál a nyomás nem lesz elég nagy. Ugyanakkor pont ezeknél a nyomás még önmagában meg tudja állítani az összehúzódást, mindenféle fúzió nélkül.

Két egyszerű példa:
1. Amit Dgy is elmondott az előadásán: Nagy tömegű bolygó, körülötte keringő kisebb tömegű hold.
Ugyebár itt nincs nyomás, egyedül van a hold és nem ütközik semmivel. Ki lehet számolni h magasságokban a potenciális energiáját és a mozgási energiáját is, és kijön, hogy minden magasságban a potenciális energiája a kinetikus energiájának -2szerese. Azaz: ha energiát veszek ki a rendszerből (fékezem a holdat), akkor 2 egységgel CSÖKKEN a potenciális energia, a mozgási energiája a holdnak viszont 1 egységgel NŐ!
Ugyebár sok izgő-mozgó gázmolekulával ugyanezt elképzelve: nő a sebességük, ami a hőmérséklettel van összefüggésben, tehát: ezért melegszik fel.

2. De! Sok gázmolekula esetén már a nyomással is számolni kell. Egy másik végletesen leegyszerűsített példa:
Nem forgó bolygó, körülötte légkör, és még a szél sem fúj. Ugyebár a gravitáció húzza lefele a légkört, de ez nem jelenti azt, hogy minden levegőmolekula lesüllyed a felszínre, vagy egyenesen a Föld mélyére: az is egy diffegyenlet, hogy milyen magasságokban milyen nyomás lesz.
Veszünk egy levegőoszlopot, és h magasságban lesz p(h) nyomás, ami ellentart a fölötte lévő gázoszlop súlyával. Meg lehet oldani, érzésem szerint exponenciális, de nem oldottam még meg...

Ez a 2. példa mutatja, hogy nem fog minden gázbolygó akármilyen kicsire és akármilyen forróra összehúzódni: az egész folyamat szerintem bonyolultan számolható (nem gázoszlopokkal számolva, hanem szépen a gömbszimmetrikus anyagelrendezést figyelembe véve, különböző magasságokban csak a "lefele" lévő anyagrész húzza a gázt, a "felfele" lévő anyag -gömbhéj- össz gravitációs hatása 0, stb-stb), és az egész függ a gázbolygó (előtte még gázfelhő) anyagmennyiségétől, az ezáltal kialakuló egyensúlyi nyomásviszonyoktól, és attól, hogy ezáltal milyen hőmérséklet alakult ki, ami megint visszahat a nyomásra...

Szumma-szummárum szerintem ez egy bonyolult egyenletrendszer, amit meg lehet azért oldani, és mindig van 1 egyensúlyi nyomás, és az ehhez tartozó hőmérséklet, és csak az a kérdés, hogy hol van ez az egyensúly?
Ha a fúzió beindulásán belül, akkor nem fog addig összehúzódni, mert már korábban beindul a fúzió.
Ha a kialakult egyensúly még a fúzión kívül van, akkor összehúzódik és úgymarad. Kicsit persze hűlhet az idők során (sugároz), kicsit esik a nyomás emiatt, kicsit még jobban összhúzódik, de így sem kerül belül a fúziós határon.
A határvonalon meg ott vannak a barna törpék.

Én így gondolom, de mondom: nem tanultam és nem láttam felírva az egyenleteket.


Szia Sanyilaci!

A légkör fizikájának pontos részleteit nagyon bonyolult nemlineáris parcdiffegyenletek írják le. Viszont a teljes energiamérleg ennek ellenére mindig elég egyszerű. Viszont a légkör pontosabb részleteiről nem is fogunk megtudni semmit. Csak a teljes energiaháztartásra, és a légkör legglobálisabb tulajdonságairól szerezhetübk információkat.
A Föld energetikailag egyensúlyban van, akkora energiát bocsájt ki, mint amennyit a Naptól kap. Szerintem a Földi légkör azért nem húzódik össze, mert nincs energiavesztése, mert annyi energiát sugároz a világűrbe, mint amennyit a Naptól kap.
Viszont a Jupiter (ha jól emlékszem) kétszer annyi energiát sugároz ki, mint amennyit a Naptól kap. Jupiter tényleg összehúzódik, és a netem olvastam, hogy ez gravitációs összehúzódás (Kelvin-Helmholtz folyamatnak hívják). Felmerül bennem a kérdés, hogy hátha lassan, de mégis folyamatosan összehúzódik addig, amíg egy folyamat be nem indul, ami energiatermelésével meg nem állítja a további összehúzódást.

A csillagfelhők a fúzió beindulásáig húzódnak össze, mert a magfúzió energiatermelése pótolni tudja az égitest energiakisugárzását, így nincs eredő energiaveszteség. Viszont a fehértörpék és a neutroncsillagok elfajult állapotban vannak, nem tudnak tovább összehúzódni, így a hőmérsékletük sem nőhet tovább. Vagyis a hőkisugárzásuk után nem lehet további összehúzódás, úgy gondolom ezek az égitestek innentől kezdve már pozitív fajhőjüek, vagyis az energiakisugárzás következtében egyre inkább lehűlnek.
Viszont a barna törpék esete nekem érdekes. Ott biztos nem indul be egy nagyon pici fúzió? Vagy nem folytatódik tovább a vég nélküli összehúzódás?
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.10.12. 15:14

Mekkora naptömegnél indulna be?

Nem tudom. Nem hiszem, hogy sokkal a Nap tömegénél nagyobb csillag kell hozzá. Másfélszeres tömeg? A 4-5 naptömegű csillagok már szupernóvaként végzik. Náluk nemcsak a He- hanem a további könnyű magok fúziója is beindul.

Viszont a Jupiter (ha jól emlékszem) kétszer annyi energiát sugároz ki, mint amennyit a Naptól kap. Jupiter tényleg összehúzódik, és a netem olvastam, hogy ez gravitációs összehúzódás (Kelvin-Helmholtz folyamatnak hívják). Felmerül bennem a kérdés, hogy hátha lassan, de mégis folyamatosan összehúzódik addig, amíg egy folyamat be nem indul, ami energiatermelésével meg nem állítja a további összehúzódást.


A Jupi sokkal kisebb, mint egy barna törpe. 10x nagyobb exobolygót is találtak, ami még mindig csak bolygó. A b.t-k ezer fok körüli hőmérsékletig hevülnek fel az összehúzódással termelt energia révén. De nem indul be semmilyen reakció bennük (deutérium-gyártás talán igen, de H fúzió már nem).
Aurora
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2013.01.04. 02:32

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Aurora » 2013.10.13. 12:06

SzZoli írta:
Mekkora naptömegnél indulna be?

Nem tudom. Nem hiszem, hogy sokkal a Nap tömegénél nagyobb csillag kell hozzá. Másfélszeres tömeg? A 4-5 naptömegű csillagok már szupernóvaként végzik. Náluk nemcsak a He- hanem a további könnyű magok fúziója is beindul.

Viszont a Jupiter (ha jól emlékszem) kétszer annyi energiát sugároz ki, mint amennyit a Naptól kap. Jupiter tényleg összehúzódik, és a netem olvastam, hogy ez gravitációs összehúzódás (Kelvin-Helmholtz folyamatnak hívják). Felmerül bennem a kérdés, hogy hátha lassan, de mégis folyamatosan összehúzódik addig, amíg egy folyamat be nem indul, ami energiatermelésével meg nem állítja a további összehúzódást.


A Jupi sokkal kisebb, mint egy barna törpe. 10x nagyobb exobolygót is találtak, ami még mindig csak bolygó. A b.t-k ezer fok körüli hőmérsékletig hevülnek fel az összehúzódással termelt energia révén. De nem indul be semmilyen reakció bennük (deutérium-gyártás talán igen, de H fúzió már nem).


Köszönöm szépen!

A deutériumgyártás mekkora energiát termelhet? Gondolom egy protonból a gyenge kölcsönhatás miatt egy neutron lesz, és ezt egy másik proton befogja. Csak érdekes módon a protonból egy nagyobb tömegű neutron lesz. Gondolom azért ilyen ritka ez a folyamat (a csillagok magfúziójának "biztonsági szelepe"), mert a tömegtöbbletet a környezet energiájának rovására fedezi. Vagyis a deutériumfúzió túl sok eredő energiát nem igazán termelhet.

utóirat: találtak egy magányos exobolygót, ami egy csillag körül sem kering
http://www.havasok.hu/cikk/maganyos-exo ... -melyurben
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.10.13. 14:58

A deutériumgyártás mekkora energiát termelhet?

Nem tudom, de nagyságrendekkel kevesebbet, mint a He-t előállító fúzió. A csillagok energia-termelésébe, ha jól tudom, leginkább csak az utóbbit számolják, elhanyagolható az előző.
találtak egy magányos exobolygót, ami egy csillag körül sem kering

Találtak már többet is. Olvastam nemrég egy cikket, amiben az ilyen magányos bolygók számát 100-200 milliárd nagyságrendűre becsülik a Tejútrendszerben (hasonló a becsült csillagok száma is!). Ugyanis rájöttek, h nemcsak naprendszerekből kidobódva jöhetnek létre, hanem a gázfelhőkben, ahol csillagok keletkeznek - ilyeneket látni jelenleg is - ugyanúgy keletkezhetnek kisebb tömegű objektumok, bolygóktól porszemekig. Ezeket aztán csak szerencsés esetben - ha ez szerencse - fogadja be valamelyik csillag. Máskülönben szabadon fognak bóklászni a Tejútrendszerben.
a csillagok magfúziójának "biztonsági szelepe"

Több DGy előadás is foglakozik a csillagokban folyó energia-termeléséről, ott részletesen szó van arról, milyen folyamat zajlik gyorsan, és mi az, ami szelepként szabályozza a sebességet. Az egyik ilyen szelep az, hogy nem létezik diproton (pp). Ha ez létrejöhetne, akkor nem évmilliárdokig fuzionálgatnának a csillagok, hanem amint elérték a megfelelő hőmérsékletet, nyomást, szemvillanás alatt - a mp tört része - felrobbannának.
makk2
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2012.08.04. 23:00

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: makk2 » 2013.10.13. 18:13

Azért exoterm ám a p-p egyesülés is, csak a hatáskeresztmetszete pici.

p + p -> D + e+ + elektronneutrinó + kb. 3MeV (jellemző reakcióidő: évmilliárd nagyságrend)

D + D -> (He3 + n vagy T + p) + kb. 18MeV (jellemző reakcióidő: néhány sec)
Aurora
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2013.01.04. 02:32

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Aurora » 2013.10.14. 11:38

SzZoli írta:
A deutériumgyártás mekkora energiát termelhet?

Nem tudom, de nagyságrendekkel kevesebbet, mint a He-t előállító fúzió. A csillagok energia-termelésébe, ha jól tudom, leginkább csak az utóbbit számolják, elhanyagolható az előző.
találtak egy magányos exobolygót, ami egy csillag körül sem kering

Találtak már többet is. Olvastam nemrég egy cikket, amiben az ilyen magányos bolygók számát 100-200 milliárd nagyságrendűre becsülik a Tejútrendszerben (hasonló a becsült csillagok száma is!). Ugyanis rájöttek, h nemcsak naprendszerekből kidobódva jöhetnek létre, hanem a gázfelhőkben, ahol csillagok keletkeznek - ilyeneket látni jelenleg is - ugyanúgy keletkezhetnek kisebb tömegű objektumok, bolygóktól porszemekig. Ezeket aztán csak szerencsés esetben - ha ez szerencse - fogadja be valamelyik csillag. Máskülönben szabadon fognak bóklászni a Tejútrendszerben.
a csillagok magfúziójának "biztonsági szelepe"

Több DGy előadás is foglakozik a csillagokban folyó energia-termeléséről, ott részletesen szó van arról, milyen folyamat zajlik gyorsan, és mi az, ami szelepként szabályozza a sebességet. Az egyik ilyen szelep az, hogy nem létezik diproton (pp). Ha ez létrejöhetne, akkor nem évmilliárdokig fuzionálgatnának a csillagok, hanem amint elérték a megfelelő hőmérsékletet, nyomást, szemvillanás alatt - a mp tört része - felrobbannának.


Köszönöm szépen!

Igen, szerintem is biztosan elhanyagolható a deutériumszintézis során termelt energia a további héliummá fúzionálás energiájához képest. Viszont egy lassan összehúzódó barna törpe stabilizálására lehet, hogy elegendő. Ez nagyon érdekes kérdés, és szívesen utánaszámolnék, ha tudnám, hogy kell ilyeneket számolni. :)

Gondolom a proton neutronná alakulása energiabefektetést igényel (mert a neutron nehezebb a protonnál), amit majd visszanyerünk, amikor a béta-bomlás illetve a proton és neutron deutériummá egyesülése bekövetkezik, sőt lesz energiatöbblet is. A magokban a pozitív béta bomlásnál a magenergia egy része fedezheti a proton-neutron tömegkülönbözhetet, míg a csillagok belsejében a nagyon sűrű plazma nagy termikus energiája (?). Úgy gondolom egy magányosan koborló proton sohasem lenne képes béta bomlással neutronná alakulni. Ha ez így van, akkor a Földön sem tudnának pusztán protonokból héliumot fúzionálni olyan ritkás plazmával(a csillagok belsejében levő plazmához képest), ami a Tokamak-okban van.
Aurora
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2013.01.04. 02:32

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Aurora » 2013.10.14. 11:40

makk2 írta:Azért exoterm ám a p-p egyesülés is, csak a hatáskeresztmetszete pici.

p + p -> D + e+ + elektronneutrinó + kb. 3MeV (jellemző reakcióidő: évmilliárd nagyságrend)

D + D -> (He3 + n vagy T + p) + kb. 18MeV (jellemző reakcióidő: néhány sec)


Gondolom ehhez kell valamekkora energiabefektetés is, ami a neutron tömegtöbbletét fedezné. Vagy esetleg nem kell ez a fedezés, csak magából a béta-bomlás W-bozonjából csapolódik le annyi energia valahogy?
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: dgy » 2013.10.14. 15:59

Aurora:
Gondolom ehhez kell valamekkora energiabefektetés is, ami a neutron tömegtöbbletét fedezné. Vagy esetleg nem kell ez a fedezés, csak magából a béta-bomlás W-bozonjából csapolódik le annyi energia valahogy?

A kulcsszó a tömegdefektus. A keletkező összetett atommagok (pl a deuteron) tömege egy kicsivel kisebb, mint az összetevő részecskék (proton és neutron) tömegének összege. Ez a különbség szabadul fel, először a termék mozgási energiája, majd a többi részecskével való ütközés nyomán hővé alakulva gamma-sugárzás formájában. A későbbi fúziós lépésekben hasonló a helyzet, csak pl a D-He lépésnél sokkal nagyobb a tömegkülönbség, tehát a felszabaduló energia is. A folyamat során a W részecske, tehát végül a pozitron és a neutrinó által elvitt energia általában kisebb, a pozitroné ráadásul gyors annihiláció után szintén átadódik a plazmának, és hővé alakul.

dgy
Aurora
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2013.01.04. 02:32

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Aurora » 2013.10.14. 23:22

dgy írta:Aurora:
Gondolom ehhez kell valamekkora energiabefektetés is, ami a neutron tömegtöbbletét fedezné. Vagy esetleg nem kell ez a fedezés, csak magából a béta-bomlás W-bozonjából csapolódik le annyi energia valahogy?

A kulcsszó a tömegdefektus. A keletkező összetett atommagok (pl a deuteron) tömege egy kicsivel kisebb, mint az összetevő részecskék (proton és neutron) tömegének összege. Ez a különbség szabadul fel, először a termék mozgási energiája, majd a többi részecskével való ütközés nyomán hővé alakulva gamma-sugárzás formájában. A későbbi fúziós lépésekben hasonló a helyzet, csak pl a D-He lépésnél sokkal nagyobb a tömegkülönbség, tehát a felszabaduló energia is. A folyamat során a W részecske, tehát végül a pozitron és a neutrinó által elvitt energia általában kisebb, a pozitroné ráadásul gyors annihiláció után szintén átadódik a plazmának, és hővé alakul.

dgy


Köszönöm szépen!
Csak sehogy sem értem, hogy a biztonsági szelepnél pontosan hogyan tud lezajlani a protonnak neutronná való alakulása a pozitív béta bomlás által? Az érthető, hogy a szabad neutron negatív béta bomlással protonná alakul, mert a neutronnak nagyobb tömege van a protonnál. Viszont furcsa, hogy a proton hogyan alakulhat át egy nálánál nehezebb neutronná? Mert, ha atommagban történik a proton neutronná alakulása, akkor világosan érthető ez a jelenség, mert a mag összenergiája csökken a bomlás során, a proton nehezebb neutronná alakulása árán is. Viszont a csillagok belsejében mi biztosítja a plussz tömeget, ami a protonnak a nehezebb neutron bomlását lehetővé teszi? Talán a csillag plazmájából vesz át energiát?
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.10.15. 15:53

Viszont furcsa, hogy a proton hogyan alakulhat át egy nálánál nehezebb neutronná?

Ez már nagy nyomáson és hőmérsékleten történik. Ilyenkor a részecskék mozgási energiája részt vehet a folyamatban, ahol a tömegdefektus kiegészül.
Lezárt

Vissza: “Elméleti kérdések”