Anomalisztikus év hossza

Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Anomalisztikus év hossza

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2009.11.29. 19:10

Porrima írta:
szolcs írta:Feltételezem, hogy a perihéliumra vonatkozó adatok baricentrikusak, hiszen viszonylag nagy pontossággal megadják az értékét, valami 103,... valahány fok. (Ekliptikai koordinátákban.) Geocentrikusan épp az általad felvetett probléma miatt meg sem lehet adni. (Az meg hogyan venné ki magát!?)


A fentiekkel nem igazán értek egyet :(
A Föld középpontja (geocentrum) is van egy adott pillanatban legközelebb a Naphoz, meg a Föld-Hold rendszer tömegközéppontja is valamikor máskor, kivéve azt a speciális esetet, ha a Nap-, Föld- és tömegcentrum egy vonalba esik.


Az előző hozzászólás alapján a felvetett eredeti kérdés lényege(!) megoldottnak tekinthető, köszönet Szolcs barátunknak! Az összefoglalás első lépéseként idéztem ezt a "korai" levelet, hogy ne maradjanak elvarratlan szálak.
Eggyel előtte a kérdést pongyolán fogalmaztam: a "Föld napközelben" geocentrikus voltán azt értettem, amit fentebb kifejtettem. Szolcs hozzászólását félreértve lebeszéltem magam erről a lehetőségről, végül bebizonyosodott, hogy mégis magáról a Föld bolygó pozíciójáról (egyszerűsítve geocentrum) van szó.
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Anomalisztikus év hossza

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2009.11.29. 19:46

Tisztelt érdeklődők!

Elérkezett az a pillanat, amikor a témát össze lehet foglalni, ami vélhetőleg az én jogom és kötelességem.

A lényeg: a Föld perihéliuma és a Föld napközelben pozíció nem azonos(!), így a magyar (és cseh stb.) csillagászati évkönyvekben található utóbbi adatokból számítható időtartamnak sincs köze az anomalisztikus évhez, így a téma címe is hibás :(

Szolcsányi György matematikai, jómagam mezei módszerrel egyaránt megállapítottuk, hogy az évkönyvekben azt az időpontot közlik, amikor a Föld bolygó legközelebb van a Naphoz, amely időpont a Földnek a Föld-Hold rendszer közös tömegközéppontja körüli keringése folytán 363-367 naponként következik be, attól függően, hogy a Hold milyen pozícióban van január 4-e táján.
graf.JPG


Aki a részletes matematikai bizonyításra kíváncsi, tekintse meg a Szolcs hozzászólásában megadott PDF állományt, amely Excel táblázatokat is magában foglal.

Köszönet minden eddig (és jövőbeni) hozzászólásért: Vaskúti György
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Anomalisztikus év hossza

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2009.11.30. 01:42

Tisztelettel és szeretettel üdvözlök mindenkit!

Sajnálom, hogy csak most éjfél után olvastam el a hozzászólásokat.
Szerdán hoztam el a régi lakásomból a csillagászati könyveket a szomszéd faluból.
Azóta írosgattam össze az adatokat.
Külön megköszönöm Szolcsnak a nagyon részletes és elegáns táblázatot.
Főleg azért, mert én igértem meg Vaskúti barátunknak, hogy készítek egy ilyesmit.
Szolcs! kösz, hogy rengeteg időt spóroltál meg számomra. Csodálom a türelmedet és az
önzetlenséged. /időnként, írhatnál egy pár sort, hogy mi mindennel foglalkozol - pl. most
feleslegesen csinéltam volna meg egy hasonló táblázatot/.
Gondolom, mindenki számára kielégítő és érthető a Szolcs munkája.
Kedves Vaskúti György - remélem, hogy a jövőben is komoly érdeklődéssel figyeled ennek
a nagyon bonyolult mindenségnek a feltárását ás kutatását.
Üdvözlettel : Tóni.
Ksl
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:29

Re: Anomalisztikus év hossza

Hozzászólás Szerző: Ksl » 2009.11.30. 07:47

Porrima írta:A lényeg: a Föld perihéliuma és a Föld napközelben pozíció nem azonos(!), így a magyar (és cseh stb.) csillagászati évkönyvekben található utóbbi adatokból számítható időtartamnak sincs köze az anomalisztikus évhez, így a téma címe is hibás :(


Drakulálok a kérdést megoldóknak, Szolcs munkája igen impresszív.

Ksl
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”