A fekete lyukak és az idő

Nata
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2010.06.20. 17:18

A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: Nata » 2010.06.23. 16:03

Sziasztok!

Egy másik lapon már elindítottam ezt a témát, viszont úgy gondolom ide jobban illik a kérdés.
Már régóta gondolkodom a fekete lyukak extrém gravitációja okozta időtorzuláson.
Ezt a legtöbb elmélet egyszerűen számításba sem veszi.
Egyedül Stephen Hawking : A Világegyetem Dióhéjban című könyvében a 117. oldalon, mintegy lábjegyzetként megjegyzi : „ Ha valaki távolról figyeli a csillagot, akkor soha nem fogja észrevenni, hogy a csillag átlépi az eseményhorizontot és fekete lyukká válik. Ehelyett azt látja, hogy a csillag a kritikus sugárnál nagyobb marad, a felszínén lévő óra pedig fokozatosan lassul, majd megáll.”
Ez számomra azt jelenti (mivel mindegyik fekete lyuktól mérve távoli megfigyelő vagyok), hogy az univerzumban jelenleg nincsenek olyan fekete lyukak amik belsejében szingularitás lenne. Kizárólag olyan objektumok vannak amik megrekedtek a fekete lyukká válás küszöbén és még az is meglehet, hogy a Hawking-sugárzás következtében előbb megsemmisülnek minthogy ezt a küszöböt át tudnák lépni.
Mi erről a véleményetek?
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.06.24. 14:31

Szia,

sajnos, nem olvastam az említett könyvet (bár a témát szeretem), nem tudom, hogy tágabb szövegkörnyezetben mi egyebet írt még a szerző.
A fekete lyuk felszínén nyilván lelassul az idő, az ott levő órát lelassulni látjuk, de mi távol a saját időskálánkat használhatjuk. Feltételezem, hogy távolról szemlélve lehet egy időt meghatározni, ameddig az összeomlás megtörténik. A végén az látjuk, hogy a csillagból nem lép ki több fény. Ehhez a kérdéshez DGy szakértelme kellene :), de feltételezem, hogy ha egy csillagból egy idő után nem lép ki fény, mi kívül akkor sem láthatjuk azt örökké világítani, ha a helyileg végtelenül le is lassul az idő.
Nata
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2010.06.20. 17:18

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: Nata » 2010.06.24. 18:03

Sajnos a szövegkörnyezet nyúlfarknyi és az oldalon lévő képet ( az oldal 85%-a ) magyarázza.
A teljes idézet :

" A fenti rajz egy űrhajóst ábrázol, aki 11:59:57 órakor leszáll egy összeomló csillag felszínére, és ott marad, miközben a csillag sugara a kritikus érték alá csökken, ahol a gravitáció már olyan erőssé válik, hogy semmilyen jel nem hagyhatja el az égitest felszínét. Órája szabályos időközönként jeleket bocsát ki a csillag körül keringő űrhajó felé. Ha valaki távolról figyeli a csillagot, akkor soha nem fogja észrevenni, hogy a csillag átlépi az eseményhorizontot és fekete lyukká válik. Ehelyett azt látja, hogy a csillag a kritikus sugárnál nagyobb marad, a felszínén lévő óra pedig fokozatosan lassul, majd megáll. "

Sajnos ezután már csak a szingularitás kialakulásával ( ami számomra teljesen érthetően, a felületén álló űrhajós számára tized másodpercek alatt megtörténik ) foglalkozik.
A fekete lyukak legnagyobb problémája, hogy a fizika számára értelmezhetetlen tartományt, szingularitást tartalmaznak. Viszont ha az idézetet elfogadjuk és általánosítjuk nincs és nem is lesz soha az univerzumban szingularitás ( természetesen annak aki fekete lyukba esik kialakul, de Ő kilép az univerzumból ), ez számomra eget rengető következtetés. Nem értem miért nem foglalkoznak a témával, alighanem hiba van a gondolatmenetemben.
Pali
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2010.11.03. 14:05

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: Pali » 2010.11.04. 20:32

Igen, Stephen Hawking volt az egyedüli, aki valamiféle értékelhetőt írt a fekete lyukak és az idő közti kapcsolatról. Én nemrég a Discovery Sciencen láttam az "Into the Universe with Stephen Hawking" című sorozat időutazással foglalkozó epizódjában azt, hogyha egy űrhajóval biztonságos távolságból többször is megkerülnék a fekete lyuk eseményhorizontját, számunkra észlelhetően lassabban telne az idő. Annyira, hogyha valamiféle szerkentyű ránk lenne kötve, ami a szívdobogásunkat méri, egy kivülálló szemlélő azt venné észre, hogy húszpercenként dobban egyet a szívünk. Vagyis a fekete lyukak egyedülálló gravitációja valóban időtorzulást okoz.
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.11.04. 21:23

Pali írta:Vagyis a fekete lyukak egyedülálló gravitációja valóban időtorzulást okoz.


Maga a gravitáció okoz időtorzulást véleményem szerint. A gravitáció mértékével pedig egyenes arányban nő a torzító hatás.
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: dgy » 2010.11.04. 23:10

KM írta:
> Igen, Stephen Hawking volt az egyedüli, aki valamiféle értékelhetőt írt a fekete lyukak és az idő közti kapcsolatról.

Csak azt tudnám, honnan származnak akkor a tankönyvekben évtizedek óta szereplő, már jóval Hawking születése előtt megjelent képletek...

Valóban úgy gondolod, hogy a teljes irodalom ismeretében nyilatkozol a témáról? Beleértve az eredmények értékelhetőségét is...
:)

dgy
konan99
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2010.11.02. 18:53

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: konan99 » 2010.11.05. 17:49

igaza van Ottónak.

A garvitációs erő időre hatása tapasztalható itt a Földön is. Legalábbis én úgy tudom, hogy minnél jobban hat rád a gravitáció annál gyorsabban telik a számodra az idő.
Nata
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2010.06.20. 17:18

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: Nata » 2010.11.07. 14:39

Sziasztok!
Az első kérdésem óta megnéztem Dávid Gyula előadásait. Világos lett, hogy a fekete lyukak kialakulásának egyenleteit még nem sikerült senkinek levezetni, (sőt, a Schwarzschild egyenletek is üres térre vonatkoznak) ezért nem tud senki választ adni nekem. De akkor miért hallani minden, a témával foglakozó könyvben, hogy a nagy tömegű objektumok (fekete lyukak) szingularitást tartalmaznak?
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.11.07. 20:09

Nata írta:Sziasztok!
Az első kérdésem óta megnéztem Dávid Gyula előadásait. Világos lett, hogy a fekete lyukak kialakulásának egyenleteit még nem sikerült senkinek levezetni, (sőt, a Schwarzschild egyenletek is üres térre vonatkoznak) ezért nem tud senki választ adni nekem. De akkor miért hallani minden, a témával foglakozó könyvben, hogy a nagy tömegű objektumok (fekete lyukak) szingularitást tartalmaznak?


A szingularitások maguk a fekete lyukak, nem? Mármint azzá válnak. Egy nagyon nagytömegű kiterjedés nélküli testté roskadnak össze...
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: dgy » 2010.11.08. 13:11

OF írta:
> A szingularitások maguk a fekete lyukak, nem? Mármint azzá válnak.

Nem. A "fekete lyuk" kifejezés az egész objektumot jelenti, véges kiterjedésű eseményhorizontjával, forgó lyuk esetén ergoszférájával együtt. Míg a szingularitás az előbbi belsejében levő, Schwarzschield-lyuk esetén pontszerű, Kerr-lyuk esetén vonalszerű objektum, ahol a fizikai egyenletek érvényessége megszűnik, egyes mennyiségek (formálisan) végtelenné válik. A szingularitás nem "része" a téridőnek, hanem annak határa.

Pillanatnyilag kétféle szingularitás létezésében vagyunk biztosak: az egyik a fekete lyukak eseményhorizontja mögött rejtőzik (ennek is két fajtája van, lásd feljebb), valamint maga a Nagy Bumm, az Univerzum kezdeti eseménye. Matematikailag még sokféle szingularitás kiokoskodható, ezek tényleges megvalósulásáról csak spekulációink vannak.

dgy
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”