A fénynél gyorsabban?

posztpank
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.03.28. 23:50

A fénynél gyorsabban?

Hozzászólás Szerző: posztpank » 2011.09.23. 14:06

Kép

Uramég, mi lesz velünk!? - csapta össze Nagymamám dolgos két tenyerét, miután felolvastam a tegnapi hírek között ezt:

http://www.reuters.com/article/2011/09/22/science-light-idUSL5E7KM3UU20110922

Lelkes amatőr volnék, de persze nem fizikus. Lelkes DGY videoelőadás néző és gyűjtő is vagyok. Én ott nem ezt "tanultam", az fix. Fényseb.=abszolút seb., punktum.
És most mégse? A Tanár Úrtól meg sem merem kérdezni. Szerintetek tényleg vége/annyi/kuka a speciális relativitáselméletnek, ahogy a tudós/a cikk mondja? :o
DannyL
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.09.09. 10:26

Re: A fénynél gyorsabban?

Hozzászólás Szerző: DannyL » 2011.09.23. 14:24

Ilyen ez a pop szakma... :mrgreen:
“Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.” - Albert Einstein
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: A fénynél gyorsabban?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.09.23. 14:30

posztpank írta: Szerintetek tényleg vége/annyi/kuka a speciális relativitáselméletnek, ahogy a tudós/a cikk mondja? :o


A megfigyelhető jelenségeket eddig általában igen jól leírta mind az ált. rel., mind a spec. rel. elm., és a jóslataik is igen jól kimérhetőek voltak. Bizonyos határok között ugye a newtoni mechanika is tökjól működik még ma is, szóval ha ez a most kimért jelenség igaz is, és nem csak mérési hiba, akkor is barokkos túlzásnak vélem - még újságírói szinten is - azt a kijelentést, hogy kuka. :)

De a tudomány fejlődik, méghozzá igen gyorsan, szóval ha valami valós jelenségre bukkantak most, akkor majd lesz legfeljebb új elmélet, vagy jobb esetben modell. A fizikusok nem szoktak ettől hasra esni. :)

Előbb várjuk ki azt, hogy független mérések megerősítik-e ezt a kissé elkapkodva bejelentett hírecskét. A hidegfúzióból sem lett semmi, ugye. Meg az arzén alapú életből sem.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: A fénynél gyorsabban?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.09.23. 16:34

Kellő óvatossággal kell az ilyen és hasonló bejelentéseket fogadni! Maradjunk józanok, és ameddig ezt nálunk okosabb tudós szakemberek egyöntetűen és minden kétséget kizárva nem jelentik be, addig ne tulajdonítsunk ennek különösebb jelentőséget, mint egy sima újságírói fogást, úgy kezeljük! Ha mégis igaz lenne, akkor sem fog összedőlni az eddigi tudomány, és nem fogunk eltaszítódni a Föld felszínétől! Az áram is ugyan úgy fog a vezetékekben folyni, mint korábban, és semmi észrevehető nem fog történni attól, ha valaki azt bebizonyítja, hogy igaz a dolog. Addig ezt csak totózni lehet, 1 x 2 alapon! Lehet fogadásokat kötni rá, vagy ellene, vagy hogy x azaz megint attól gügg, hogy ki, mikor, mivel, hogyan méri?....
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: A fénynél gyorsabban?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.09.23. 17:23

Szerintem valami mérési módszer hiba lesz, az az icurka-picurka kis többlet bennem ezt a verziót valószínűsíti, de ez persze csak tipp. Még ha 2 szer gyorsabb lett volna és egyértelműen, akkor jobban elgondolkodtatna. :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: A fénynél gyorsabban?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.09.23. 18:21

posztpank írta:Kép

Uramég, mi lesz velünk!? - csapta össze Nagymamám dolgos két tenyerét, miután felolvastam a tegnapi hírek között ezt:

http://www.reuters.com/article/2011/09/22/science-light-idUSL5E7KM3UU20110922

Lelkes amatőr volnék, de persze nem fizikus. Lelkes DGY videoelőadás néző és gyűjtő is vagyok. Én ott nem ezt "tanultam", az fix. Fényseb.=abszolút seb., punktum.
És most mégse? A Tanár Úrtól meg sem merem kérdezni. Szerintetek tényleg vége/annyi/kuka a speciális relativitáselméletnek, ahogy a tudós/a cikk mondja? :o


Kedves barátaim! Ez a kis közlemény annyira semmit mondó, annyira hiányzanak a ténybeli adatok, hogy egyszerűen "rémhírnek" tekinthetjük.
Egyelőre az általános relativitás elvét semmi nem cáfolja, legkevésbé egy ilyen zavaros újsághír. Üdv: BQ.
posztpank
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.03.28. 23:50

Re: A fénynél gyorsabban?

Hozzászólás Szerző: posztpank » 2011.09.23. 18:39

no egymás után veszik át a hazai hírportálok (elvégre "mégiscsak" reuters hír), de egy korrekt médiamunkás végre megkérdezett egy fizikust:
http://www.hirado.hu/Hirek/2011/09/23/13/A_fizikusvilag_varja_a_CERN_eredmenyeinek_igazolo_mereseit.aspx
Szerintem ez a rész a legjobb:
>>"A fizikusvilág - mindenki más azokon kívül, akik részt vettek a kísérletben - kételkedik" - mondta Horváth, aki az MTA KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézete és a debreceni ATOMKI munkatársa.<< :lol:
Persze ezek után nem is tudom mit kezdjek azzal a szó szerinti idézettel, hogy "We have high confidence in our results." Lehet, hogy megbuggyant a píáros :?:
A fenti cikkben a fizikaprofesszor is az általatok említett problémákra gyanakszik : "Valamilyen módon növelni kell a mérési pontosságot, módosítani a berendezés egyes elemeit vagy az adatértékelés módját" - elemezte Horváth Dezső a felfedezés igazolásához szükséges teendőket.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: A fénynél gyorsabban?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.09.23. 20:53

Hm...

Tegyük fel, hogy fent áll a lehetőség... Sosem tudjuk mikor kezdődik az "új fizika" Persze Az Einstien elméletek maradhatnak igazak! Max "felfelé" ki lesznek terjesztve! Lásd a newtoni képet.. Persze az is lehet, hogy mérési hiba! De ha nem.. Na az roppant izgalmas lesz! :D
zsoldos
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:55

Re: A fénynél gyorsabban?

Hozzászólás Szerző: zsoldos » 2011.09.24. 18:58

A mérést végzők is szkeptikusok, de képtelenek voltak eddig a hibát megtalálni. Az arXiv.org-on fent van a preprint, el lehet olvasni: http://arxiv.org/abs/1109.4897
Lancelica
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2009.09.26. 13:26

Re: A fénynél gyorsabban?

Hozzászólás Szerző: Lancelica » 2011.09.24. 22:03

Hi!

A fénysebességnél nagyobb sebesség nem idegen senki számára. Gondoljunk csak az ősrobbanás utánni inflációs időszakra! Igaz, hogy ott a tér tágult a fénysebesség többszörösével, nem a téren belül a fény.:-)
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”