Most nő, vagy csökken a Föld forgástengelyének ferdesége?

pasnaat
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2009.10.10. 16:31

Most nő, vagy csökken a Föld forgástengelyének ferdesége?

Hozzászólás Szerző: pasnaat » 2011.12.11. 18:00

Annyit tudok, hogy 40 000 éves periódussal a Föld forgástengelyének ferdesége 22,1°-24,5°között mozog, és jelenleg ugye 23,5°. De ez most melyik szélső érték felé halad? Lehet hogy ez is hozzájárul a globális felmelegedéshez?
Üdv!
Sanyi
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Most nő, vagy csökken a Föld forgástengelyének ferdesége?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.12.11. 20:03

A Föld tengelyének dölése az Ekliptikára emelt merőlegeshez folyamatosan csökken (tehát mpost "kiegyenesedőben" van). -1000-ben 23,830° volt, 0-ban 23,700°, 2000-ben 23,439°, 3000-ben 23,309°.
A hullámzás nagyon kicsi, önmagában nem okozna észlelhető változást a klimában. A Milankovic-Bacsák elmélet az eljegesedésekről éppen arra épül, hogy a Föld pályájának 3 változó eleme, a pálya-excentricitás, a tengely páályahajlása és a peihélium pont iránya együttesen változik, és a hatások összeadódnak. Milankovic Milutin még úgy tekintette, hogy a Földön a besugárzás geometriai szabályok szerint változik. Bacsák György ezt úgy módosította, hogy a légkör hatására a besugárzás nem gépiesen hat, hanem a légköri folyamatok módosítják a hatást. Erről több cikk is van, de a legértelmesebb (ismeretterjesztő) leírása Vértes László: A medve emberek krónikája c. könyvében olvasható.
Manapság már belső hatásokat is figyelembe vesznek: pl. a vulkáni tevékenység hosszú idejű ingadozását. A vulkánok eléggé nagy mennyiségű kénes-savat és széndioxiddot pöfékelnek a légkörbe, ami fölmelegedésre vezet.
Hát tömören ennyit írhaok: Lajos
jobarát
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.02.18. 22:51

Re: Most nő, vagy csökken a Föld forgástengelyének ferdesége?

Hozzászólás Szerző: jobarát » 2012.02.19. 08:18

A Föld tengelye megdőlt de mitől? a Nap- nak az utóbbi években gyengült a működése.

az a probléma hogy az elméleti fizikusainknak fogalma sincs arról mi is a gravitáció, igy mindenfélét kitalálnak a Föld tengelyének megdőlésére. Egyet nem vettek számításba a Nap gravitációs erejét.

Pedig kellene, mert minden bolygó igy földünk is egy ilyen hullámnak a fogja és azon táncol. Viszont ha minimum vagy nincs Nap folt, a működése szinte kifelé leáll, mint az utóbbi években akkor a gravitációs hulláma is gyengülni fog.

A gyerek búgó csigához hasonlítanám igaz annak fentről adjuk a forgás sebességet de egy a lényeg ha ez a forgási energia gyengül akkor a búgócsiga tengelye megdőlni fog. Hasonló szitu játszódhat le A nap és Föld esetében de minden bolygó valószínűleg átélheti"

Mi a gravitáció azt kellene először meghatározni...c...c...

A gravitációs erőt úgy lehet elképzelni, mit testes energia keltette hullámokat---mint tóba dobott kő keltette hullámokat -- maradandóak és erőt fejtenek ki miközben állandóan mozgásban vannak hullámként is és az objektum körül is-- na ennek a hullámnak a fogja a Földünk és táncol a Napkörül a hullám hátán, mint egy pingponglabda a víz hullámain...Ha ez a hullám gyengül akkor a labda tengelye megdől de mindenképp pofával" a Nap felé tekint csak az épp azon gondolkodik működjön vagy ne működjön.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Most nő, vagy csökken a Föld forgástengelyének ferdesége?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.02.19. 09:34

jobarát írta:A Föld tengelye megdőlt de mitől? a Nap- nak az utóbbi években gyengült a működése.

az a probléma hogy az elméleti fizikusainknak fogalma sincs arról mi is a gravitáció, igy mindenfélét kitalálnak a Föld tengelyének megdőlésére. Egyet nem vettek számításba a Nap gravitációs erejét.

Pedig kellene, mert minden bolygó igy földünk is egy ilyen hullámnak a fogja és azon táncol. Viszont ha minimum vagy nincs Nap folt, a működése szinte kifelé leáll, mint az utóbbi években akkor a gravitációs hulláma is gyengülni fog.

A gyerek búgó csigához hasonlítanám igaz annak fentről adjuk a forgás sebességet de egy a lényeg ha ez a forgási energia gyengül akkor a búgócsiga tengelye megdőlni fog. Hasonló szitu játszódhat le A nap és Föld esetében de minden bolygó valószínűleg átélheti"

Mi a gravitáció azt kellene először meghatározni...c...c...

A gravitációs erőt úgy lehet elképzelni, mit testes energia keltette hullámokat---mint tóba dobott kő keltette hullámokat -- maradandóak és erőt fejtenek ki miközben állandóan mozgásban vannak hullámként is és az objektum körül is-- na ennek a hullámnak a fogja a Földünk és táncol a Napkörül a hullám hátán, mint egy pingponglabda a víz hullámain...Ha ez a hullám gyengül akkor a labda tengelye megdől de mindenképp pofával" a Nap felé tekint csak az épp azon gondolkodik működjön vagy ne működjön.


Sajnos ez nagyon zavaros! A naptevékenységnek semmi köze sincse a gracitációhoz!
Jó lenne, ha előbb tájékozódna alapvető fizikai ismeretek felől. BQ.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Most nő, vagy csökken a Föld forgástengelyének ferdesége?

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.02.19. 09:43

végre valaki leírja az igazságot, és szerencsére ahogy látom, több topikban is!

jobarát írta:A Föld tengelye megdőlt de mitől? a Nap- nak az utóbbi években gyengült a működése.


az én elméletem szerint (elolvashatja a blogomban, 45. fejezet: a szovjet űrkutatás kardozmányai), ez a gyengülő minőségű orosz gáz miatt van így. mint az egyik legnagyobb exportőr (lásd: képes világatlasz!), a napot is ők látják el gázzal a működéshez, ez nem kétséges.

jobarát írta:az a probléma hogy az elméleti fizikusainknak fogalma sincs arról mi is a gravitáció, igy mindenfélét kitalálnak a Föld tengelyének megdőlésére. Egyet nem vettek számításba a Nap gravitációs erejét.


én is ezt hangoztatom már régóta, foglamuk sincs arról, mi a gravitáció. akik nagyon elméletiek, azoknak nagyon nincs. akok csak kicsit, azoknak kicsit nincs. én magam láttam az akadémián, hogy ott az elméleti fizikusok a lábukra súlyokat aggatnak, mert nem értik, hogy anélkül sem repülnének el. (blogomban utánaolvashat: 2. fejezet: ahol a grafitáció készül). ismerek egy fizikust (nyílván ön is: id. bunzen ernő, dr.), ő egyszer kipróbált egy röppentyűs tájolót, azóta már tudja mi a gravitáció.

most ha megengedi nem reagálok minden hozzászólására külön, de a belülről melegedő föld elmélete nagyon megindító, már értem is, miért égettem meg magam múlt nyáron a balatonakarattyai bezerédi-strandon, mikor pőrén ráfeküdtem az tavat szegélyező beton kövezetre! kérem, a tomporomon még a polietilén fecske úszóm is kiolvadt egy apró folton, ha gondolja, küldök képet, illetve az említett tárgyat akár el is küldhetem postai csomagként, bár féltve őrzöm, mint bizonyítékot. (képet talál róla a blogomon is, keresse a következőt: 60. fejezet: egy fecske tündöklése és halála)

baráti üdvözlettel, ráns belgór, gép- és mérnök
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Most nő, vagy csökken a Föld forgástengelyének ferdesége?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.02.19. 10:08

jobarát írta:az a probléma hogy az elméleti fizikusainknak fogalma sincs arról mi is a gravitáció, igy mindenfélét kitalálnak a Föld tengelyének megdőlésére. Egyet nem vettek számításba a Nap gravitációs erejét.


Ne haragudj, de valószínüleg több fogalmuk van mint neked... (de még nálam is... :D ) Hogyan érted azt, hogy nem vették számításba a nap gravitációs erejét? Mihez? A föld tengelyferdeségéhez? Jajj ne már! A földnek van egy perdülete, amit így-úgy megszerzett. (kialakulásakor, majd később ez így-úgy módosult pl a becsapódások hatására) Valószínűleg a mostani tengelyferdeséghez nagy részben a holdat létrehozó becsapódásnak van köze. A napnak vajmi kevés! A föld hold rendszer mozgási-gravitációs kölcsönhatása határozza meg egyrészt a napok hosszát, és valamennyire a tengelyferdeséget! Sőt olyan pontos méréseket végeznek, hogy a bizony a nagyobb földrengések, amelyek tömegátrendeződéssel járnak, igen jól kimérhető változásokat okoznak ezekben a paraméterekben... Úgyhogy csak óvatosan az ilyen megjegyzésekkel! Esetleg, hogy mennyire fogalmuk sincs, vagy milyen pontosan tudjuk mérni a gravitáció megváltozásának mértékét, nézz utána pl a gravity probe kísérletnek. Tudod a gugli jóbarát! :D azt meg végképp nem értem milyen összefüggés van a napfoltok, és a föld tengelyferdesége között.. A továbbiak meg egy kicsit zavarosnak tűnnek nekem, de lehet, hogy bennem van a hiba :D
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Most nő, vagy csökken a Föld forgástengelyének ferdesége?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.02.19. 10:10

sq írta:végre valaki leírja az igazságot, és szerencsére ahogy látom, több topikban is!

jobarát írta:A Föld tengelye megdőlt de mitől? a Nap- nak az utóbbi években gyengült a működése.


az én elméletem szerint......

.......baráti üdvözlettel, ráns belgór, gép- és mérnök


Ennek már irodalmi értéke van! :D
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Most nő, vagy csökken a Föld forgástengelyének ferdesége?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2012.02.19. 12:10

Tényleg jobban szét kellene nézni olyan témákban, melyekben nem jártas az ember, mielőtt még ilyeneket kiírna. Valamint sokszor bízni kellene azok szavában, akik jártasabbak bizonyos témákban. Szerintem ezt a lépést minden olyan embernek meg kell tennie, aki a tudomány felé szeretne fordulni. Én is megtettem, ahogy sokan mások is.
Kép
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Most nő, vagy csökken a Föld forgástengelyének ferdesége?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.02.19. 13:41

astrohist írta:A Föld tengelyének dölése az Ekliptikára emelt merőlegeshez folyamatosan csökken (tehát mpost "kiegyenesedőben" van). -1000-ben 23,830° volt, 0-ban 23,700°, 2000-ben 23,439°, 3000-ben 23,309°. ..... Hát tömören ennyit írhaok: Lajos

Ezzel kapcsolatosan lenne egy kérdésem: Mikor volt a "nulladik" év? Tanulmányaim során soha. Nekem azt oktatták, hogy nulladik év nem volt, mert az évszámozás sorszámozás, és akkor első, második... eleme van, nulladik nincs! A perc 60 másodperből áll, az első másodperce az, ameddig a másodperc számláló értéke 0-át mutat, és az utolsó a 60. az, amikor 59-et mutat. Az első évtized tartott 1-10ig. Az első század 1-100-ig, és az első évezred 1-1000-ig. Ennek ellenére 2000-ben ünnepelték sokan a 3. évezred beköszöntét, és nem 2001 január elsején! Volt is ebből nagy felháborodás, cikkeztek róla a tudósok, és most meg azt olvasom, hogy valami " 0-ban 23,700° ". Hogy is van ez? Öntsünk tiszta vizet a pohárba! Üdv. Imre.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Most nő, vagy csökken a Föld forgástengelyének ferdesége?

Hozzászólás Szerző: mpt » 2012.02.19. 14:47

http://hu.wikipedia.org/wiki/Nulladik_%C3%A9v

"A csillagászati időszámításban az i.e. 1 évet nevezik nulladik évnek, minden i.e. évszámból levonnak egyet, és negatívnak veszik."

--mpt
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”