Csillagászat a mitológiákban

astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.04.07. 15:40

Amit tobe írt le, azt én sem értem. De igazánból nem is az a baj, hanem, hogy a tárgyhoz már messze nincsen köze. Itt mitológiűval kezdődött, ez is az a címe. Most már viszont messze elkanyarodott, valami egészen más irányba.
Magam azt akartam egyszerűen kifejezni, hogy aki a középkorról akar valamit tudni, vagy pláne kijelenteni, az ne az internetről levehető, eléggé gyenge, csak valami extrát bemutató céllal készült filmecskékről szerezze be az ismereteit, hanem olvasson el a tárgyról jó pár könyvet. Ott is különféle nézeteket fog találni, de ha többet elolvas, akkor magában ütköztetni tudja a nézeteket, és alkothat véleményt.
Számomra az írásbeliség előtti kor, az ókor, és a középkor története és kultúrája azért fontos, mert ez a háttere az égről, az égitestekről alkotott nézeteknek. Enélkül nem értjük meg, hogy valamilyen elképzelés, hiedelem, monda miért, hogyan alakult ki.
Konkréten az építmények tájolása pl. az egyiptomiaknál abból a felfogásból indul(hatott) ki, hogy a lenyugvó nap az alvilágban áthajózik a felső világ alatti vizeken, és reggel keleten "új" Napként feltámad. Valahol itt van pl. a a bronzkori, kora vaskori temetők sírjai tájolásának kulcsa is.
Sajna a Stonehenge, vagy más megalitikus alkotások készítői, írásbeliség hiányában nem hagyták ránk, mi indította őket a tájolt építmények irányítására! Az írországi Newgrange (ami az egyiptomi piramisoknál is régebbi) a bejárati folyosó nagyon pontosan a téli napforduló felé tájolt. A Stonehenge központi köve és a "Sarokkő" vonala a nyári napforduló felé irányul )Az első lehet a téli napforduló utáni "újra születő" Nap kultusza - azaz a mi karácsonyunk, a második lehet pl. a Nap legnagyobb uralmának, egyúttal a termés beérésének jelképe.)
Egyszóval meg kell próbálnunk az akkori ember ismeretével és hitvilágával gondolkodnunk. (De ennek elsajátítására ezek a félig-meddig horrorba torkolló filmecskék a legkevésbé alkalmasak, mert hamis nézeteket sugallnak!) Hát ennyi. És, amint már mások is leszögezték, magam is: ha csillag mitológiáról szól a topik, hát ne kanyarodjunk el másfelé. BQ.
mizar
Hozzászólások: 2670
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.04.07. 16:27

Kukac írta:Sztem ToBe írása kicsit kusza, de ha lenne bennetek egy csipetnyi türelem és empátia a másik iránt,
akkor ki tudnátok hámozni. De nincs.



Én nem így gondolom, de kérdezzük meg az érintettet.

Tobe! Te hogyan gondolod? Mondd el, ha megbántottunk, ne egy harmadik félnek kelljen tolmácsolni.
(Aki ezzel a kommenttel többet ártott neked, mint gondolná.)

Mivel ez itt off, így át lehet tenni a beszéljük meg rovatba.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.04.07. 17:34

mizar írta:
Kukac írta:Sztem ToBe írása kicsit kusza, de ha lenne bennetek egy csipetnyi türelem és empátia a másik iránt,
akkor ki tudnátok hámozni. De nincs.



Én nem így gondolom, de kérdezzük meg az érintettet.

Tobe! Te hogyan gondolod? Mondd el, ha megbántottunk, ne egy harmadik félnek kelljen tolmácsolni.
(Aki ezzel a kommenttel többet ártott neked, mint gondolná.)

Mivel ez itt off, így át lehet tenni a beszéljük meg rovatba.


Én meg úgy gondolom, hogy neked pl. fingod nincs arról, hogy Tobe egyszer már eltűnt innen egy jó évre, mert hozzád hasonló alakok azt írták, a kommentjei marhaságok, érthetetlenek és teljesen feleslegesek.

Lehet, hogy neked azok, és nem érted őt, de attól még nem kell olyanokat írni, amit írtál, hogy az állításod hamis, mert a logika tanárod példája alapján hamis. Én pl. bevallom, hogy a te mondandódat nem értettem azzal a logika tanáros példával, de ettől még nem foglak fikázni. Neked is jogod van kommentálni, Tobe-nak is. Van, aki őt érti meg, van, akit téged. A Fórum alapvető szabályzatát nem sértette meg.
Ennyi.
mizar
Hozzászólások: 2670
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.04.07. 19:42

Kukac írta:
mizar írta:
Kukac írta:Sztem ToBe írása kicsit kusza, de ha lenne bennetek egy csipetnyi türelem és empátia a másik iránt,
akkor ki tudnátok hámozni. De nincs.



Én nem így gondolom, de kérdezzük meg az érintettet.

Tobe! Te hogyan gondolod? Mondd el, ha megbántottunk, ne egy harmadik félnek kelljen tolmácsolni.
(Aki ezzel a kommenttel többet ártott neked, mint gondolná.)

Mivel ez itt off, így át lehet tenni a beszéljük meg rovatba.


Én meg úgy gondolom, hogy neked pl. fingod nincs arról, hogy Tobe egyszer már eltűnt innen egy jó évre, mert hozzád hasonló alakok azt írták, a kommentjei marhaságok, érthetetlenek és teljesen feleslegesek.

Lehet, hogy neked azok, és nem érted őt, de attól még nem kell olyanokat írni, amit írtál, hogy az állításod hamis, mert a logika tanárod példája alapján hamis. Én pl. bevallom, hogy a te mondandódat nem értettem azzal a logika tanáros példával, de ettől még nem foglak fikázni. Neked is jogod van kommentálni, Tobe-nak is. Van, aki őt érti meg, van, akit téged. A Fórum alapvető szabályzatát nem sértette meg.
Ennyi.


Te is eltűntél már egyszer, lehet, hogy jobb is volt úgy.
Nem neked írtam, amit írtam, csak kényszered van arra, hogy beleavatkozzál mindenbe.
A fórum szabályzatát egyébként megsértette, értő olvasással próbáld elolvasni, hogy melyik pontját.

Örülök, hogy beszélgettünk.
Üdv!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.04.07. 20:32

mizar írta:
A fórum szabályzatát egyébként megsértette, értő olvasással próbáld elolvasni, hogy melyik pontját.



Továbbra is fenntartom, hogy az, amit írt, a témához kapcsolódik.
Másban nem vétkes Tobe.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.04.07. 21:07

Hát barátaim! Nem gondoljátok, hogy ennek az egész pengeváltásnak semmi köze sem a csillagászathoz, sem a topik címéhez? Megpróbáltam vissza terelni az eredeti kérdéshez, de csak nem sikerül.
Közben az egész kérdés kirobbantója jót vigyorog azon, hogy az abszurd elméletével sikerült egymásnak ugrasztani a társaságot.
Én mindenesetre mindig szívesen olvasom Schlosser, tibe, Kukac bejegyzéseit! De nem az elfajuló vitát. BQ.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.04.07. 21:26

astrohist írta:Hát barátaim! Nem gondoljátok, hogy ennek az egész pengeváltásnak semmi köze sem a csillagászathoz, sem a topik címéhez? Megpróbáltam vissza terelni az eredeti kérdéshez, de csak nem sikerül.
Közben az egész kérdés kirobbantója jót vigyorog azon, hogy az abszurd elméletével sikerült egymásnak ugrasztani a társaságot.
Én mindenesetre mindig szívesen olvasom Schlosser, tibe, Kukac bejegyzéseit! De nem az elfajuló vitát. BQ.


Tök igazad van.

Inkább írj nekünk valamit arról, hogy ki volt Orion a vadász és milyen rokoni viszonyban van Androméda és Kassziopeia!

Vajon görög hősök és félistenek mellett maguk a görög istenek miért nincsenek fent az égen?
Vagy voltak régen, de már nincsenek?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.04.07. 23:19

"Vajon görög hősök és félistenek mellett maguk a görög istenek miért nincsenek fent az égen?
Vagy voltak régen, de már nincsenek
?"

Nagyon meglepő és érdekes kérdés! Bevallom, nem láttam még ehhez hasonló témát, pedig eléggé sok könyvet végig böngésztem a mitológiáról.
A lényeg: az egyiptomi és mezopotámiai csillag mitológiában istenek kerülte az égre. A görög-római és hindu mitológiában azonban valóban csak félistenek, vagy az istenek kiszolgálói. A kínaiban pedig egészen egyszerű, nem szakrális személyek is. Az uráli népeknél totemállatok és felsőbb hatalommal rendelkező, de végtére is emberi foglalkozású személyek (pl. a manysi, chanti mitológiában egy hatlábú szarvast üldöz két vadász, az egyikük szárnyas, repülve éri utol, a másik hótalpon siklik - az ő nyoma a Tejút. A repülni tudó utoléri a szarvast, a hat lábból kettőt levág, hogy ne tudjon olyan gyorsan futni, és a földi vadászok azóta tudják utolérni a szarvasokat.). Az eltérések alighanem a hitvilág felfogásában van.
Ami minden ősi népnél egyforma: a Nap és a Hold, mint a földi világ legfontosabb éltetői mindenütt istenek. De a görög-római mitológiában már csak ők maradnak istenek, ráadásul azért Helios, a Nap és Seléne, a Hold csak olyan másodrangú istenek.
Így első meggondolásra úgy sejtem, hogy a summer--akkád--babilon--asszir mondavilágban az csillagok valójában az istenek megtestesítői, és így az égen a helyük.Úgy hitték, hogy ténylegesen ők intézik a földi dolgokat. Lehet, hogy a legősibb hellén mondavilágban is még így tekintettek a csillagokra (pl. az akhájok). De már a klasszikus görög korban az égboltot színpadnak nézték, ahol drámák zajlanak le (pl. az Andromeda, vagy az Orion-mondakör). De maguk a tényleges istenek, akik azért nagyon emberszabásúak voltak., az Olümposzon, laktak (pl. Zeusz) vagy az alvilágban (Persephoné), vagy a tenger mélyén. Az égi mitológiát, ahogyan ma ismerjük már csillagokat ismerő drámaírók csiszolgatták ilyenné, vagyis nem vették komolyan az isteni, félisteni szerepet.
Talán azt támasztaná alá, hogy a bolygók - amelyek a görög-római asztrológia szerint is befolyásolják a sorsunkat - már "valóságos istenek" nevét viselik: Merkúr, Vénusz, Mars,Jupiter, Szaturnusz. Persze ők sem maguk az istenek, hanem csak a látható képviselőik, mintegy látható jeleik.
Ez persze csak az első eszmefuttatás, de még kicsit utána nézek!
Kösz a kérdést, szép feladatot adtál! Lajos
éf
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2015.02.12. 11:19

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: éf » 2015.04.08. 00:01

astrohist írta:Közben az egész kérdés kirobbantója jót vigyorog azon, hogy az abszurd elméletével sikerült egymásnak ugrasztani a társaságot.



A megjegyzés méltatlan Önhöz.
A vitát nem az elméletem váltotta ki, és nem örülök annak, hogy értelmetlen száj karate folyik a fórumon. Az elméletemre sok mindent lehet mondani, de azt hogy abszurd azt nem tudom elfogadni. Úgy gondoltam, hogy a Csillagváros fórumozói olyan kulturált közeget képviselnek, amiben az arheoasztronómia nem idegen, és tanulhatok a csillagászat terén. Sajnos úgy látszik, tévedtem.
Végleg elhagytam a fórumot. ÉF
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.04.08. 02:27

Jobb is így. Ön nem válaszolt az érdemi kérdésekre, mi meg nem szárnyaltunk Önnel a tudás béklyójának fogságában.
Így az Ön elmélete szó szerint az Ön elmélete maradt. Senki másé.
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”