Csillagászat a mitológiákban

Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2015.05.16. 19:55

Dlajos írta:Nem rég, március 18.-án hallgattam egy nagyon érdekes előadást az építészet és a csillagászat kapcsolatáról.
Francsics László: A csillagászat épületei -- Ötezer év csillagászat, ötezer év építészet
Szerintem kötelező meghallgatni annak, akit érdekel a tudománytörténet és a mérések technikai fejlődése, a mérési pontosság maximalizálása.
Ez egy VEGA-s előadás volt, megkérdezem Csizmadia Szilárdot, hogy felkerült-e már az archívumba, ha igen, és szabad, akkor megosztom!
Üdv,
L.

Elkerültük egymást Szilárddal a nagy felhőben, de ma sikerült összejönnünk! :-)
Tehát az ígért VCSE-s videó:
Francsics László: A csillagászat épületei -- Ötezer év csillagászat, ötezer év építészet
http://archive.galileowebcast.hu/20150218-0617_VCSE_Virtualis_Klub_2015_tavasz/20150318_Francsics_Laszlo--Csillagaszati_epuletek-FULL.html
Jó szórakozást!
Üdv,
L.
misibacsi
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2013.01.18. 17:53

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: misibacsi » 2015.05.19. 18:22

Ókori Egyiptomi bolygónevekre lenne szükségem a Stellarium program egyik csillaghagyományának magyarításához.

Két lexikonban találtam neveket. Jó lenne, ha valaki meg tudná erősíteni ezek helyességét, illetve az írásmódot magyarosítaná.

Az alábbi megnevezésekről van szó, az eredeti angol szöveggel együtt (az angol szöveget értem, azt nem kell lefordítani):

Hor-tash-tawy (Jupiter), called “Horus Who Binds the Two Lands”;
Hor-ka-Pet (Saturn), called “Horus the Bull of Heaven”;
Horus-Desher (Mars), the “Red Horus”;
Sebeg (Mercury), meaning unknown; a 2. könyvben: “Seth in the evening twilight, a god in the morning twilight” (Neugebauer and Parker 1969, p. 181);
Seba-Djai (Venus), 1. the “Star that Crosses.” 2. Osiris - Neugebauer and Parker suggest that depictions (in late texts) of Venus as a god with one human head and one animal head may refer to the dichotomy of evening star and morning star.

Kellene a Hold neve is (feltételezve, hogy volt neki ókori egyiptomi neve), de ebben a két forrásban nem említik.

Forrás:
1. Margaret R. Bunson: Encyclopedia of Ancient Egypt, 2002, Facts On File, Inc.
2. Exploring ancient skies: an encyclopedic survey of archaeoastronomy - David H. Kelley, Eugene F. Milone, 2005, Springer Science+Business Media, Inc.

Köszönöm előre is, ha foglalkozik vele valaki.

üdv,
misibacsi
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.05.20. 20:03

Az egyiptomi bolygó-nevek kissé zavarosak, mert a birodalom különböző időszakai eltérők lehettek. (Az ókori egyiptomiak felfogását a bolygókról, megfelelő részletes szövegek híján nem ismerjük megbízhatóan.) A bolygók nem maguk az istenek (sőt nem is a jelképeik) voltak, mint a mezopotámiai világban (sumer-akkád-babiloni), hanem isteneknek szentelt égitestek, és a megnevezésüket befolyásolta, hogy mely istenek voltak éppen a legfontosabbak.A bolygó-nevek tulajdonképpen jelzők.
Merkúr = H.r Sebeg(u), majd később Sebek (A H,r "Horus.t jelent)
Vénusz = Több néven is megjelenik. Kezdetben esti csillagként Quariti, hajnali feltűnéskor Tionouturi. (a görög-római korban) Pa-nutjer-duai = a Hajnal istene
utóbb Dzsa = Átkelő . Vénusz egyébként Egyiptomban férfi volt
Mars: H.r Dšr = Vörös Horusz, a korábbi neve Harahti ("Két fényhegyen levő Horusz")
Jupiter egyik neve H.r t3št3.wj = "Horusz a két ország elhatárolója", később H.r wpš t3.wf = Horusz aki beragyogja a két országot.
Szaturnusz: H.r k.3 p.t. = Horusz az ég bikája
(Az š = a magyar s, a 3 jel kb. e-nek hangzik. Átírás Kákosy László alapján.)
HOLD.A.
III. Amenhotep egyik ábrázolása szerint a Hold Thot-nak volt szentelve.
Egy aránylag késői szövegben a Hold: Khonsu = Futó. Általában azonban a Holdat mindig egy istennel (Horusszal, Thottal) összekapcsolják.
Eléggé sok minden olvasható: Kákosy László Egyiptomi és antik csillaghiit c. könyvében, Bp. 1978. Üdv: BQ-
misibacsi
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2013.01.18. 17:53

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: misibacsi » 2015.05.24. 17:44

astrohist írta:Az egyiptomi bolygó-nevek kissé zavarosak, mert a birodalom különböző időszakai eltérők lehettek. [...]
Eléggé sok minden olvasható: Kákosy László Egyiptomi és antik csillaghit c. könyvében, Bp. 1978. Üdv: BQ-


Köszönöm az infókat!

üdv
misibacsi
Tamás5
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2015.11.08. 11:59

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: Tamás5 » 2015.11.08. 12:10

Szeretettel köszöntök Mindenkit!

Elsősorban ezotériához kapcsolódó kérdésem van, ezért nem szerettem volna új topikot nyitni, így talán elfér ezen témán belül.

A new age ezotériában alaptézisként kezelt, hogy naprendszerünk (keringése) "becsatlakozik" a Szíriusz rendszer alá. Van ennek bármiféle legitimitása? Csillagászatilag értelmezhető ez a kijelentés egyáltalán?

S, hasonlóképp van emlegetve a Plejádok "központi napja", az Alcayone is. Valóban központja valaminek(a saját rendszerén kívül), s köze van hozzá naprendszerünknek?

Elnézést, ha nagyon bugyuták a kérdések, de kíváncsi vagyok, hogy csillagászati értelemben igazolható e ebből bármi is.

Üdvözlettel
Tamás
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: mpt » 2015.11.08. 12:19

Mindket felvetes elfelejtheto.

Az elsot nem is tudom ertelmezni.

A masodik (talan) 150(?) eve volt egy nagyon rovid eletu felvetes, aminek szinten semmi alapja nincsen, nincs kozunk ahhoz a csillaghoz (sem).

--mpt
Tamás5
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2015.11.08. 11:59

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: Tamás5 » 2015.11.08. 12:26

Szia Péter!

A lényeg, hogy nemhogy nem bizonyítható, de még feltételes módban sem lehet róla beszélni.

Köszönöm válaszod, nekem ennyi bőven elég.

Üdv
Tamás
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.11.08. 17:45

Kedves Tamás5. Kérdéseid:
"A new age ezotériában alaptézisként kezelt, hogy naprendszerünk (keringése) "becsatlakozik" a Szíriusz rendszer alá. Van ennek bármiféle legitimitása? Csillagászatilag értelmezhető ez a kijelentés egyáltalán?

S, hasonlóképp van emlegetve a Plejádok "központi napja", az Alcayone is. Valóban központja valaminek(a saját rendszerén kívül), s köze van hozzá naprendszerünknek?


A válasz: az első "alaptézis" tökéletesen értelmetlen és értelmezhetetlen. Pl. mit jelent az,hogy "becsatlakozik".
Ez a halandzsa-szöveg pár éve bukkant fel, amikor a "Maja naptár" alapján valamiféle "világ végét jósoltak. Voltaképpen csak arra jó, hogy látszólagos tudományos hangzásával megtévessze a járatlan laikust.
A második közlés szintén alaptalan és értelmetlen. Abban az időben,. amikor a csillagászoknak még csak halvány fogalmaik voltak a Tejútrendszerről, Johannes Mädler, tekintélyes német csillagász a Nap hibásan meghatározott térbeli mozgáa alapján arra gondolt, hogy talán a Fiastyúk lehet a mozgás központja, mivel az (akkori ismeretek szeint) 60-70 csillagot tartalmazó halmaz együttes tömege olyan nagy, hogy lehet egy keringő rendszer központja. A pontosabb észlelések alapján azonban már maga is rájött a tévedésre.
Az ezoterikus körökből származó adatoknak soha sem kell hitelt adni. Nem csak azért, mert elemi ismeretek hiányában, még a hiteles adatokat is eltrorzítjak, félre magyarázzák, hanem azért is, mert többnyire tudatosan hazudnak, bízva abban, hogy a "hívők" nem ellenőrzik, nem néznek utána állításaiknak.
Üdvözlettel: BQ."
Tamás5
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2015.11.08. 11:59

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: Tamás5 » 2015.11.08. 21:16

Kedves Lajos!

A Te válaszod is nagyon köszönöm!

Valószínű, én fogalmaztam rosszul a "becsatlakozik" kifejezéssel, a new age bölcs "tanítói" talán egyértelműbben írják ezt le. Az "elméletük" szerint a naprendszer is kering egy központi nap körül(ez lenne az Alcayone), de a mostani időszakban "átcsatolták" rendszerünket egy Szíriusz körüli pályára(vagy talán a Fiastyúkkal együtt kerülünk át a Szíriusz fennhatósága alá- nem is tudom, valószínű, több elmélet is létezik).

És valóban összefügg a maja naptár, nibiru, meg a Teremtő tudja még mivel...

...Igen, egyetértek, tökéletesen igazad van, hogy tudatosan hazudnak...., ebben is.

A két válaszból végképp egyértelművé vált a helyzet. Biztos voltam benne, de azért jobb szakemberektől hallani mindezt.

Mégegyszer köszönöm mindkét választ!

Üdvözlettel
Tamás
Tamás5
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2015.11.08. 11:59

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: Tamás5 » 2015.11.11. 21:51

Ismét köszöntöm a csillagászokat!

Találtam egy tudományosabbnak látszó idézetet - ennek van alapja?

"A csillagászok szerint kell lennie egy égitestnek, amely vonzást gyakorol naprendszerünkre. Miután keresésbe fogtak, hogy az égbolt mely részén helyezkedik el ez a test, a Szíriuszt A-ra és B-re esett a választás. Naprendszerünk és a Szíriusz-rendszer közvetlen összeköttetésben van egymással. Együtt mozgunk az űrben, egy közös centrum körül keringve."
http://hajnalhasadas.hupont.hu/139/szir ... z3rDaQwhL5

...És olyan létezik e, hogy "25920 éves nagyciklus"?

Ígérem, nincs több kérdésem

Üdvözlettel
Tamás
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára Tamás5 2015.11.12. 13:08-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”