Napunk, mint a Plejádok tagja

Laccos
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2009.09.16. 17:18

Re: Napunk, mint a Plejádok tagja

Hozzászólás Szerző: Laccos » 2012.02.03. 22:46

Én ma hallottam a buszon ahogy egy anyuka mondja a lányának - aki nem értette a vektorokat -, hogy ne aggódjon, mert törölték az érettségiből az anyagot :( "Úgyis közgazdász akarsz lenni, neked nem kell az ilyen hülyeség!" Hát itt tartunk....
Talán ezért nem kell nekimenni mindenkinek, aki ilyeneket kérdez, mert máshonnan nem tanulná meg. Szerintem valószínűleg úgyis több ezoterikus könyv van a könyvtárban, mint csillagászati ismeretterjesztő. Az újságos standon pedig biztosan fölényben vannak az ilyen lapok. Sajnos.
teichnersz
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.08.13. 14:28

Re: Napunk, mint a Plejádok tagja

Hozzászólás Szerző: teichnersz » 2012.02.03. 22:50

Nagyon meg fog lepődni, mert kell...

"Úgyis közgazdász akarsz lenni, neked nem kell az ilyen hülyeség!"
Konkrét
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2011.11.19. 20:18

Re: Napunk, mint a Plejádok tagja

Hozzászólás Szerző: Konkrét » 2012.02.03. 22:54

teichnersz írta:Nagyon meg fog lepődni, mert kell...

"Úgyis közgazdász akarsz lenni, neked nem kell az ilyen hülyeség!"


Hát attól függ mire mondjuk a közgazdászt. Sokan attól hogy gazdaságtudományi karon szereznek közgáz típusú diplomát közgazdásznak mondják maguk, illetve aként említik. Én úgyszintén ilyet végeztem el (már majdnem) és nekünk tényleg nem voltak vektorok. Volt viszont deriválás és integrálás ami ugyancsak gondot okoz majd ha a vektorok is okoznak XD
teichnersz
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.08.13. 14:28

Re: Napunk, mint a Plejádok tagja

Hozzászólás Szerző: teichnersz » 2012.02.04. 00:05

Úgy tudom, hogy a lineáris algebra minden gazdálkodási szakon tananyag...

Mondjuk kicsit messzire kanyarodtunk a plejádiaktól, de talán kivételesen elnézik nekünk a "feltétlen szeretet dimenziójában". :)

Konkrét írta:
teichnersz írta:Nagyon meg fog lepődni, mert kell...

"Úgyis közgazdász akarsz lenni, neked nem kell az ilyen hülyeség!"


Hát attól függ mire mondjuk a közgazdászt. Sokan attól hogy gazdaságtudományi karon szereznek közgáz típusú diplomát közgazdásznak mondják maguk, illetve aként említik. Én úgyszintén ilyet végeztem el (már majdnem) és nekünk tényleg nem voltak vektorok. Volt viszont deriválás és integrálás ami ugyancsak gondot okoz majd ha a vektorok is okoznak XD
tistvan
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2011.02.24. 18:54

Re: Napunk, mint a Plejádok tagja

Hozzászólás Szerző: tistvan » 2012.02.04. 01:57

1968-ban Debrecenben kaptam mat-fiz szakos tanári diplomámat, 5. éve vagyok nyugdíjas. Az "elemi" részekről már akkor bőven tanultunk, és még az egyetemen a kvarkokról is hallottunk. Nem volt hivatalos tananyag, de már ismert volt az elmélet. Kezdettől megemlítettük a gimnáziumi fiz. tananyagban a kvantum-elméletet (a Bohr-féle atommodellben), de pl. Heisenberg és Schödinger neve szerepel az akkori IV. osztályos tankönyvben. Erősen megkérdőjelezem a 15 évvel ezelőttről szóló - atomokkal kapcsolatos - megjegyzés igazságtartalmát, úgy gondolom, ilyet nem fordulhatott elő középiskolában. Az "elektronpályák" valószínűséggel kapcsolatos képei előbb a kémiában jelentek meg, a fizika ezt a 80-as évek elején bevezetett tantervreformban és az ehhez tartozó tankönyvekben tette meg. Az atommag szerkezetéről azonban ezt megelőzően is volt szó, tanítottuk pályám kezdetétől a mesterséges atommag-átalakítást is.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Napunk, mint a Plejádok tagja

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.02.04. 08:51

Olvasom : " ... A csoport igen fiatal csillagokból áll, ma 400 000 lvre becsülik a korukat, ez kevesebb mint a Nap életkorának tized része (Nap: 5 millió év). A Nap már régen világított, amikor ezek a csillagok még nm is léteztek." Nincs itt valami elírás? Szerintem legalább ezerszeres a tévedés! A Napunk életkora 4,57 * 10 EXP 9 év. 4 570 000 000 év! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Sárki
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2011.12.10. 17:09

Re: Napunk, mint a Plejádok tagja

Hozzászólás Szerző: Sárki » 2012.02.04. 09:22

SzZoli írta:
astrohist írta:az 1960-as évektől leépítették a matematikát, fizikát, kémiát és más természettudományos tárgyakat...


Kedves Lajos bácsi! Én a '80-as évek közepéig jártam általánosba, utána gimnáziumba, mindkettőben volt annyi matek, fizika, kémia, biológia, amire máig is azt gondoltam, hogy a minimálisan szükséges anyag volt. Tehát már azóta is tovább csökkent. De azóta, főleg 2000 óta - állítólag, nincs közvetlen információm - még sokkal jobban leépítették a természettudományos oktatást!

Lassan elég lesz két, max kétjegyű számot összeadni tudni. A kivonást talán már azóta törölték a tananyagból.

Matek és Kémia oldalon szerintem annyira nem gáz a helyzet, de fizika az heti 1 órában volt nekünk és csak ilyen sebességet gyorsulást meg pár, nagyon alap cuccot oktattak csak. Mintha a mateknak vége lett volna a szorzótábla után. Az meg külön szívfájdalmam, hogy Tesla neve teljesen elfelejtődött a magyar oktatásban pedig egy nagyon izgalmas pályával rendelkező tudós volt.
Egyébként ilyet, hogy relativitás-elmélet és tsi még csak nem is tanítanak szakközépben és általános suliban.
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Napunk, mint a Plejádok tagja

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2012.02.04. 11:02

Szerintem az összes természettudomány területén siralmas a helyzet, ami az általános és középiskolai oktatást illeti. Legyen az kémia, fizika, vagy matek. Jó, én fizikából nem panaszkodhatom, emelt fizikás voltam, és tényleg nagyon jól megtanították. De mit ér a fizika kellő matektudás nélkül? Semmit.
És ami különösen sajnálatos, hogy az általános és középiskolai helyzet miatt az egyetemeken is szívás van. Senki nem jön TTK-ra, és aki jön, azok sokszor huhh... hát inkább nem is mondok semmit.
Persze nem a diákok a hibásak. Hanem az általános hozzáállás rossz.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napunk, mint a Plejádok tagja

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.02.04. 11:29

Kedves Kirami!
Ebben nagyon igazad van:
"Persze nem a diákok a hibásak. Hanem az általános hozzáállás rossz".
Ezt éppen most tapasztaltam, Te is ott voltál. Sőt azt is tapasztaltam, hogy a fiatalok egy részében az exakt és a humán ismeretek iránt egyaránt megvan az érdeklődés. (Jó, tudom, hogy kreditekre is ment, de ahhoz képest nagyon jó dolgozatokat kaptam.)
Azt hiszem nagyon könnyen lehetne több érdeklődés kelteni, ha lenne egy kis bevezetés a tudományos ismeretek előtt azok történetéről is, ill. pl. az irodalmároknak, történészeknek a tudományok fejlődéséről és társadalmi kapcsolatáról. (Ezt egyébként már Németh László kitalálta!)
No, de erről sokat lehetne beszélni.
Barátsággal: Lajos
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napunk, mint a Plejádok tagja

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.02.04. 12:54

"Nap életkorának tized része (Nap: 5 millió év)"

Bizony van tévedés: 5000 millió (5 milliárd) év. A Föld legősibb kőzetei 4,3-4,7 milliárd, a Nap, mint fuzósan világitó csillag kb. 5 milliárd, a kialakulásától kb. 5,5 milliárd éves.
Lezárt

Vissza: “Elméleti kérdések”