A gyorsulva táguló Világegyetem rejtélye még nem ért véget?

Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: A gyorsulva táguló Világegyetem rejtélye még nem ért véget?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.11.16. 21:25

Engem is érdekel a dolog, írtam Hetesi Zsoltnak egy emailt, mit gondol a dologról most. Bizonyára válaszolni fog, talán ide is. Ha nem, majd tudósítok.

Ja, és BÉKE!
susu77
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2012.11.03. 12:42

Re: A gyorsulva táguló Világegyetem rejtélye még nem ért véget?

Hozzászólás Szerző: susu77 » 2012.11.16. 21:41

Vizi Péter írta:Engem is érdekel a dolog, írtam Hetesi Zsoltnak egy emailt, mit gondol a dologról most. Bizonyára válaszolni fog, talán ide is. Ha nem, majd tudósítok.


Köszönöm! Kíváncsi vagyok, hol tart a dolog.

Vizi Péter írta:Ja, és BÉKE!


;) Nem vagyok én békétlen, de muszáj volt hangsúlyoznom, hogy mi volt az eredeti kérdés, és lehetőleg minél jobban elvarrni a mellékes szálakat, rámutatva arra, hogy nagyon elviszik a témát az eredeti kérdésemtől, amit nem szeretnék. Lehet, hogy meredekebben mentem neki dobyjoe becsempészett témájának, mert volt olyan elvárásom, hogy nem megy el a dolog vélemények ütköztetésébe, mint ahogy az általában más fórumokon történni szokott. Végül is mit számít az, hogy kinek mi a véleménye, vagy meg tudjuk-e győzni egymást?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: A gyorsulva táguló Világegyetem rejtélye még nem ért véget?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.11.17. 14:10

Hetesi Zsolt már válaszolt is, idézem:

"a bevett paradigmák egyik fontos ismertetőjegye, hogy mindig megerősítik őket, egészen addig, míg annyira ki nem lóg a lóláb, hogy nincs mit kezdeni ezen kérdéssel. Jelenleg itt tartunk. Az idő közben megmért Ia Sn adatokkal már nem foglalkoztunk, nem tudok bővebbet. "

Itt tartunk.
susu77
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2012.11.03. 12:42

Re: A gyorsulva táguló Világegyetem rejtélye még nem ért véget?

Hozzászólás Szerző: susu77 » 2012.11.17. 16:03

Köszönöm! Reméltem, hogy van valami utóélete a témának, de ezek szerint nincs… Majd idővel úgyis kiderül, hogy hogyan is kell ezt az egészet értelmezni. Mindenesetre ha tényleg Hetesi Zsoltnak van igaza az ügyben, akkor sikeresen kiosztottak egy Nobel-díjat mérési hibáért. :-)
Rigel
Hozzászólások: 212
Csatlakozott: 2012.03.03. 16:43

Re: A gyorsulva táguló Világegyetem rejtélye még nem ért véget?

Hozzászólás Szerző: Rigel » 2012.11.30. 17:34

susu77 írta:Mindenesetre ha tényleg Hetesi Zsoltnak van igaza az ügyben, akkor sikeresen kiosztottak egy Nobel-díjat mérési hibáért. :-)

Biztosan nem.

Azóta számtalan független kutatás megerősítette a szupernóvások eredeti megállapítását. A legújabb a Sloan Digital Sky Survey III. BOSS programjának az eredménye, ami z=2,3 "távolságban" (múltbeli időpontban) mérte meg a tágulás ütemét a barionok akusztikus oszcillációi elvén.

Itt a hír magyarul:
http://www.origo.hu/tudomany/vilagur/20121126-hullamvasutkent-tagulhat-a-vilagegyetem.html

Itt meg az eredeti publikáció:
http://arxiv.org/abs/1211.2616
ramszesz
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013.01.19. 07:58

Re: A gyorsulva táguló Világegyetem rejtélye még nem ért véget?

Hozzászólás Szerző: ramszesz » 2013.01.19. 15:59

Az ember arra gondol, hogy az ősrobbanás után egyre csökken a kirepülő anyag és energia sebessége. Ahogy az elrugott labda is lassul. De ez gyorsulva tágul... Erre is lehet hipotézis? Például a világűr anyagának az összetétele. Lehet, hogy az ősrobbanás előtt, annak közelében voltak még apró törmelékek több százmillió fényév távlatában, melyek a sebességet korlátozták, majd ezt elhagyva egyre kevesebb ellenállásba ütköztek a kirepülő részecskék, és ettől gyorsulnak? Vagy tán a "sötét anyag" a robbanás közelében sűrűbb volt, kintebb pedig ritkább? Esetleg a sötét anyag éppen a távolabbi helyeken sűrűbb, de valami mágneses vonzereje van, ami húzza kifelé a táguló galaxisokat?
Sok itt még a kérdőjel...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: A gyorsulva táguló Világegyetem rejtélye még nem ért véget?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.01.19. 16:14

Kedves Ramszesz, a más topikokban írt hozzászólásai alapján is az látszik, nem olvas szakirodalmat. Ez hiba. Át kellene gondolnia, hogy megfelelő tényanyagismeret nélkül vajon mi értelme van hozzászólásokat írni.

Ebben a topikban már sok okosság elhangzott, de ezeken túl feltétlenül javaslom Dávid Gyula hozzászólásait a fórum más helyein, illetve előadásainak videóit a médiatárban.
npeter
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.06.19. 14:59

Re: A gyorsulva táguló Világegyetem rejtélye még nem ért véget?

Hozzászólás Szerző: npeter » 2013.01.19. 17:26

Ezek a fel-fel bukkanó "extracsavarok" a kozmológiábán mint pl a gyorsulva táguló világegyetem, nem megoldják, hanem növelik a megoldatlan problémák számát. Valamit ugyan megmagyráznak vele, ugyanakkor megoldatlan kérdések tömkelegét kapják cserébe, amit aztán újabb "extracsavarokkal" próbálnak megoldani, még több megoldan problémát generálva ezzel.
ramszesz
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013.01.19. 07:58

Re: A gyorsulva táguló Világegyetem rejtélye még nem ért véget?

Hozzászólás Szerző: ramszesz » 2013.01.20. 10:35

Azon gondolkodtam, hogy egyáltalán igaz-e, hogy a világegyetem gyorsulva tágul. A megfigyelések időintervalluma nyilván nem nagy. Legalább is csillagászati mértékkel nagyon rövid szakasz.
Kérdésem az lenne: Megnyugtatóan biztos ez a gyorsulva tágulás?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A gyorsulva táguló Világegyetem rejtélye még nem ért véget?

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.01.20. 10:55

ramszesz írta:Azon gondolkodtam, hogy egyáltalán igaz-e, hogy a világegyetem gyorsulva tágul. A megfigyelések időintervalluma nyilván nem nagy. Legalább is csillagászati mértékkel nagyon rövid szakasz.


Ez igaz, a megfigyelesek idotartama ebbol a szempontbol csupan nehany evtized.
Olvass utana kicsit. A gyorsuló tágulásra a különböző _távolságban_ robbant bizonyos típusú szupernóvák _fényessége_ utal (többek közt). A megfigyelt szupernovak szama pedig igen nagy.

--mpt
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”