Alapvető kérdés: mekkora univerzumban élünk,

Sphaerion
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2014.09.29. 20:18

Re: Alapvető kérdés: mekkora univerzumban élünk,

Hozzászólás Szerző: Sphaerion » 2014.10.10. 09:54

Oké, még egy kitétel:
Miután a jelenlegi mérési pontosság hibahatárain belül nem tudjuk egyértelműen kijelenteni, hogy a globális téridő nem euklideszi, feltételezzük (a kedvemért), hogy az. Ebben az esetben...?
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Alapvető kérdés: mekkora univerzumban élünk,

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.10.10. 15:49

Kedves Zsolt,
valahogy azt érzem, hogy te nem fogsz kifogyni az ilyen kérdésekből.
Mégegyszer ajánlom figyelmedbe a kozmoforum.hu-t, de ha javasolhatom, konkrétabb kérdésekkel bombázd őket.
A „Mit vacsoráztam tegnap?” kérdéseket ott sem szeretik...
Üdv,
L.
Sphaerion
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2014.09.29. 20:18

Re: Alapvető kérdés: mekkora univerzumban élünk,

Hozzászólás Szerző: Sphaerion » 2014.10.10. 20:36

Kedves Lajos!
Dlajos írta:valahogy azt érzem, hogy te nem fogsz kifogyni az ilyen kérdésekből.

Könnyen lehet, hogy igazad van.
Egyelőre nem látom, hogyan fogalmazhattam volna konkrétabban, de majd igyekszem.
Üdv!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Alapvető kérdés: mekkora univerzumban élünk,

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2014.10.11. 11:26

Sphaerion írta:Oké, még egy kitétel:
Miután a jelenlegi mérési pontosság hibahatárain belül nem tudjuk egyértelműen kijelenteni, hogy a globális téridő nem euklideszi, feltételezzük (a kedvemért), hogy az. Ebben az esetben...?


Szia,

nehezen tudom értelmezni a kérdésedet. Megmondom miért. Ha tudod, mit jelent az Euklidészi tér,
akkor milért nem tudod elképzelni azt, hogy mi a válsz arra, mekkora az univerzum?
Végtelen és korlátlan.

Ha nem tudod, mi az Euklideszi tér, akkor pedig ne dobálózz ezzel a kifejezéssel.

A kérdés sokkal inkább az, mennyire NEM Euklidészi a tér, és ha nem az, akkor milyen alakja van az Univerzumnak.

A manistream tudomány azt, mondja, nem Euklidészi a tér, hanem van egy görbülete, mint egy lufinak. Tehát alapvetően végtele, mert akármerre mész, sosincs ott egy szakadás, egy határ, de egyszer csak visszaérsz oda, ahonnan elindultál. Persze csak elméletben, mert erre egyrészt még semmi bizonyíték nincs (legalább is távcsővel látható nincs), másrészt az univerzum folyamatosan tágul ( a lufi átmérője egyre nagyobb) tehát nem ugyanoda érnél vissza.

Jelenleg 90milliárd fényév feletti az általunk látható univerzum rész átmérője, ha fellövik a Webb teleszkópot 2018 körül, akkor ez a szám jelentősen megnő, de még mindig nem valószínű, hogy láthatjuk vele
az univerzum határát (itt a nagy bummra gondolok), és nem valúszínű hogy meglátnánk benne a Földet,
hiszen a fénynek akkora utat kellene megtennie, ami több, mint az univerzum kezdete óta eltelt idő.

Szóval ezért nem olyan egyszerű, de nagyon érdekes a téma.

A matek részét Rigel nagyon szépen leírta, az előző oldalon lévő posztban.
Sphaerion
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2014.09.29. 20:18

Re: Alapvető kérdés: mekkora univerzumban élünk,

Hozzászólás Szerző: Sphaerion » 2014.10.11. 16:10

Kukac írta:[nehezen tudom értelmezni a kérdésedet.


Megpróbálom megmutatni, miért merülhet fel egyáltalán a kérdés:

Egy tavalyi cikkben pl. ezt olvasom:
"Következtetni lehet a Világegyetem nagyléptékű geometriájára, azaz görbületére, amely Einstein általános relativitáselmélete szerint szferikus, sík vagy hiperbolikus lehet. A WMAP adatai alapján az első jelentős felismerés az volt, hogy a Világegyetem geometriája nagyon jó közelítéssel sík. (Ez természetesen nem azt jelenti, hogy visszatérünk a korong alakú Föld képéhez, hanem azt, hogy a Világegyetem nagy léptékű szerkezetét tekintve a tér nem görbült.) A sík geometria azt jelenti, hogy a Világegyetem végtelenül nagy."
(http://www.origo.hu/tudomany/20130321-a ... enyei.html)

Dávid Gyula a kozmoforum.hu-n tegnap ezt írta:
"Ugyanis 1919 óta (mióta a mérések megerősítették az általános relativitáselmélet előrejelzéseit, és ennek alapján a tudományos közvélemény elfogadta az elméletet) TUDJUK, hogy a globális téridő nem euklideszi. Ha van anyag a téridőben (márpedig van), és igaz az áltrel (márpedig minden mérés szerint igaz), akkor a téridő nem euklideszi, hanem görbült."

Egy másik topicban pedig ezt:
(Dávid Gyula kérdések, 33. oldal, 2011.05.01.)
"Miért mondjuk mégis azt, hogy a tér végtelen? Az ok: Occam borotvája. Ha egy tapasztalat sokféleképp magyarázható, válasszuk a legegyszerűbb magyarázatot - HACSAK valami későbbi újabb megfigyelés ellent nem mond ennek! Ez esetben viszont keressünk a lehetséges bonyolultabb magyarázatok közül olyat, amely az új tényadattal is kompatibilis! Jelenleg semmiféle ilyen extra adatunk nincs - ezért a legegyszerűbb lehetőséget, a végtelen euklideszi teret tekintjük az Univerzum tere alakjának."

Kukac írta:A manistream tudomány azt, mondja, nem Euklidészi a tér, hanem van egy görbülete, mint egy lufinak.


Ezek alapján továbbra is zavarban vagyok a magyarázatot illetően.
Sphaerion
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2014.09.29. 20:18

Re: Alapvető kérdés: mekkora univerzumban élünk,

Hozzászólás Szerző: Sphaerion » 2014.10.11. 23:56

Miután Dlajos javaslatára a kérdéseimet felvetettem a kozmoforum.hu-n is, rájöttem, hogy a két fórumon történő párhuzamos diszkusszió bonyodalmakhoz vezet. Ezért kérem, hogy aki esetleg a felvetéseimhez szeretne hozzászólni, ott tegye meg.
http://kozmoforum.hu/viewtopic.php?f=9&t=89&start=20
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Alapvető kérdés: mekkora univerzumban élünk,

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.10.12. 06:55

Látom! Ugye, hogy szép és kellően megalapozott válaszokat kapsz? :)
Üdv,
L.
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”