A lakható Világegyetem

dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

A lakható Világegyetem

Hozzászólás Szerző: dgy » 2015.01.29. 16:59

Tisztelt érdeklődők!

A korábban sokak által látott Polaris-beli előadásokhoz hasonló jellegű és stílusú (bár azoknál kissé számolósabb) fizikai, asztrofizikai és kozmológiai ismeretterjesztő előadássorozat indul a tavaszi félévben. A sorozat hivatalosan egyetemi speciális előadásként szerepel, de kívülállók is szabadon látogathatják. A matektól sem kell félni: hatványozásnál, logaritmusnál és elemi deriválásoknál bonyolultabb műveletek nem fordulnak elő. Viszont az anyag nagy, tehát koncentrálni kell.

Szeretettel várok minden érdeklődőt!

dgy
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dávid Gyula:
A lakható Világegyetem

ismeretterjesztő előadássorozat

Szükséges előismeret: általános természettudományi műveltség.
Matek: hatványozás, logaritmus, differenciálás

Időpont: hétfő 17–19 óra
először február 16, utoljára május 11.
Hely: ELTE TTK lágymányosi északi tömb (1117 Bp Pázmány Péter sétány 1/a) földszint 0.81 terem


Az elõadássorozat a XX. század természettudományának egyik legnagyobb horderejû felfedezésével foglalkozik, amely kapcsolatot mutatott ki a Világegyetem tulajdonságait meghatározó alapvetõ fizikai törvények és állandók, valamint az ember (illetve más élõ- és értelmes lények) puszta létezése között.

Az elsõ elõadásokon megmutatjuk, hogy a fizika ezredvégi – ezred eleji állapotában néhány egyszerû fizikai alapelv és néhány természeti állandó ismeretében legalábbis nagyságrendileg megbecsülhetjük az Univerzumban általánosan elõforduló objektumok jellemzõ méreteit és jónéhány fontos fizikai tulajdonságát (atomok mérete és energiája, a szilárd testek sûrûsége, az élõlények mérete, a hegyek magassága, bolygók és csillagok tömege, a csillagok fényessége és élettartama, a galaxisok tömege stb).

Ezután megvizsgáluk, mi történne, ha az alapvetõ fizikai állandók értékét kicsit megváltoztatnánk. A természetes várakozással szemben a Világegyetem és az objektumok tulajdonságai "nem analitikus" függvényei a paramétereknek – kis változtatás is minõségileg más Univerzumhoz vezetne, mi több, az így létrejövõ "alternatív" Univerzumok nagy része alkalmatlan lenne az (általunk bármilyen formában elképzelhetõ) életre.

Ennek a nagy horderejû következtetésnek a levonásához nem elegendõ az objektumok "sztatikus" tulajdonságainak tanulmányozása – "dinamikus", az objektumok keletkezését, történetét is figyelembe vevõ vizsgálatokra van szükség. Ehhez természetes keretet szolgáltat a Nagy Bumm kozmológiája.

A speci utolsó elõadásain megvizsgáljuk az Univerzum speciálisan "lakható" voltára vezetõ következtetések természettudományos és filozófiai interpretációit, magyarázat-kísérleteit, a "lakható világ elvének" (más néven "antropikus elv") különbözõ verzióit, és viszonyukat a természettudományos megismerés szokásos módszereihez.

Ajánlott irodalom:

P. C. Davies: The Accidental Universe. Cambridge Univ. Press, 1982
Székely László: Az emberarcú kozmosz. Áron Kiadó, 1997
Lukács Béla - Paál György: A világ szerkezeti állandói. In: Csillagászati Évkönyv 1982. Gondolat, 1981
M. J. Rees: Csak hat szám... Vince Kiadó, 2000
P. C. Davies: A megbundázott Világegyetem. Akkord Kiadó, 2008
A. S. Eddington: A természettudomány új útjai. Franklin, 1936
dgy: A lakható Világegyetem. Természet Világa, 1990/7
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: A lakható Világegyetem

Hozzászólás Szerző: krivan » 2015.01.29. 19:53

Kedves Gyula,
Videofelvétel készül róla?
Üdv
Tibor
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: A lakható Világegyetem

Hozzászólás Szerző: dgy » 2015.01.31. 18:04

Videofelvétel készül róla?

Nem, egyetemi előadásokon nem szokás.
Azért tettük estére, hogy külső érdeklődők is elérhessék.

dgy
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: A lakható Világegyetem

Hozzászólás Szerző: dgy » 2015.02.15. 19:59

Tisztelt érdeklődők,

az előző levélben jelzett előadássorozat holnap (február 16-án hétfőn este 17 órakor kezdődik az ELTE TTK lágymányosi északi tömbjében, a 0.81 teremben.

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

dgy
lucidus
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2009.09.21. 15:31

Re: A lakható Világegyetem

Hozzászólás Szerző: lucidus » 2015.02.24. 15:37

Kedves Gyula!

Sajnos csak most találtam a hírre..
Érdeklődnék, hogy minden hétfőn van előadás?
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: A lakható Világegyetem

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2015.02.24. 15:42

DGy helyett:
Igen, volt a múlt és a mostani héten is. Ez egy egyetemi spec. koll. ami hetente van.
Időpont: hétfő 17–19 óra
először február 16, utoljára május 11.
lucidus
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2009.09.21. 15:31

Re: A lakható Világegyetem

Hozzászólás Szerző: lucidus » 2015.02.24. 16:53

SzZoli írta:DGy helyett:
Igen, volt a múlt és a mostani héten is. Ez egy egyetemi spec. koll. ami hetente van.


Köszi!
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: A lakható Világegyetem

Hozzászólás Szerző: dgy » 2015.02.24. 20:26

Érdeklődnék, hogy minden hétfőn van előadás?

Bocs, hogy csak most reagálok.

Hálistennek idén szerencsésen esnek az ünnepek, ezért húsvét hétfő kivételével nem kell ünnep miatt elhalasztani egyetlen előadást sem. Így május 11-ig minden hétfőn 17:15-kor lesz előadás.

dgy
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: A lakható Világegyetem

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.04.04. 17:20

Kezdőamatőr! Megint összekevered a dolgokat, ez itt a Csillagváros és nem a paranormal.hu.
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”