Csillagtérkép használata (Pleione)

Superdryeffect
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2020.09.01. 13:08

Csillagtérkép használata (Pleione)

Hozzászólás Szerző: Superdryeffect » 2020.10.27. 11:41

Sziasztok!

Még kezdőnek számítok a csillagészlelés területén. Eddig főleg a Stellarium, és mobilos alkalmazások használatával nézelődtem az égbolton, az alapján kerestem meg objektumokat, de nemrég beszereztem egy csillagtérképet is (Pleione, ill. a Vízi Péter féle térképek). Az lenne a kérdésem, hogy ezeket valójában hogyan kellene a gyakorlatban használni?

Ezek a térképek viszonyítási alapok szerint használhatók? Ha felismerjük az adott oldalon az egyik csillagképeket,vagy más viszonyítási pontokat, akkor onnan számítva a hossz./szélességi koordinátákat leolvasva ráállhatunk a keresett területre?
A térképen nincsen feltüntetve, hogy pontosan melyik időpillanatban/évszakban helyezkednek el az adott koordinátákon az objektumok, így ha az adott "rész-nézeten" lévő objektumokat nem tudom azonosítani, hogyan találhatom meg őket?

A Planiszféra forgatható térkép úgy tudom alkalmas arra, hogy az aktuális helyzetet mutassa, de vajon a hagyományos térképeknél hogyan navigálom el magamat?

Köszi a segítséget,
Gábor
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Csillagtérkép használata (Pleione)

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.10.27. 12:58

A Planiszféra hátulján ott as használati utasítás. Olvasd el, ha van kérdésed, válaszolok.
A Kisatlasz nyilván a teljes tőlünk látható eget ábrázolja területenként. Nyilván ezek nem mindig látszanak, de az elején ott vannak az évszakos térképek, amikről leolvashatod, mikor mi hol látszik.
Superdryeffect
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2020.09.01. 13:08

Re: Csillagtérkép használata (Pleione)

Hozzászólás Szerző: Superdryeffect » 2020.10.27. 13:48

Szia Péter!

Igen, annak (Planiszféra) a használatát értem. Viszont én arra gondoltam, hogy ha mondjuk egy szeptemberi hajnalban felnézek az égre, és egy olyan objektumot szeretnék megtalálni, aminek a hagyományos térkép egyik oldalán látható környezetét nem találom meg az égbolton (nem találom az oldalon szereplő referenciáit), akkor hogyan tudom meg, hogy az merre található.(Nyilván a lapon szereplő koordináták csak egy adott időpillanat állapotát mutatják).Persze, ha egy olyan oldalt nézek, amin szerepel mondjuk a Polaris ( amit könnyű megtalálni ), akkor a térképen számolva R.A./ Dec egységeket, rá tudom állítani a távcsövet. De egyéb esetben hogyan tudnék tájékozódni?

Üdv,
Gabor
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Csillagtérkép használata (Pleione)

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.10.27. 13:51

Superdryeffect írta:
2020.10.27. 13:48
.. De egyéb esetben hogyan tudnék tájékozódni?
Keress rá a guglin a "starhopping" kifejezésre.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Superdryeffect
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2020.09.01. 13:08

Re: Csillagtérkép használata (Pleione)

Hozzászólás Szerző: Superdryeffect » 2020.10.27. 13:59

Igen, ezt a módszert már olvastam. Viszont ehhez is ismerni kell egy referenciát. Sajnos van még olyan oldal az atlaszban, amin lévő "kapaszkodókat" nem tudom merre keressek, így nem találok rajta kiindulási pontokat. De értem, akkor ezek szerint tapasztalat és gyakorlás a kulcs.
Avatar
hg
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Csillagtérkép használata (Pleione)

Hozzászólás Szerző: hg » 2020.10.27. 16:16

Superdryeffect írta:
2020.10.27. 13:59
Viszont ehhez is ismerni kell egy referenciát. Sajnos van még olyan oldal az atlaszban, amin lévő "kapaszkodókat" nem tudom merre keressek, így nem találok rajta kiindulási pontokat. De értem, akkor ezek szerint tapasztalat és gyakorlás a kulcs.
Szia!
Igen, a gyakorlás a kulcs, és a tapasztaltabb segítő nélkül először próbálkozóknak kezdetben elég reménytelennek tűnik a dolog :shock:.
A csillagképek szerinti felosztásű csillagtérképek akkor hasznosak, ha már képes vagy az égen megtalálni az adott csillagképet. Ehhez a Pleione atlasznál jobb fogódzókat ad a "kisatlasz", mert abban áttekintő térképeket is találsz a "Mit, hol és mikor láthatok?" alfejezetben (3. kiadásban az 5. oldaltól), illetve a kötet hátsó belső borítóján. Ez utóbbi is egyfajta planiszféra ("kilapított gömb" ;)), csak a horizont és égtájak jelölése nélkül.
Az évszakonként készült áttekintő térképek az északi és déli irányba nézve mutatják az égbolt hozzávetőleges esti látványát, függőlegesen a horizonttól a zenitig, vízszintesen pedig a keletitől a nyugati irányig. Tájold be magad az egyik irányba és keresd az égen az ábrákon látható csillagkép-alakzatokat. Ha csak egyet is megtalálsz, onnan a szomszédosakra lépkedve felderítheted a teljes égboltot.
Keress könnyebb, fényesebb alakzatokat, mint a Nagy Göncöl szekere (jó-jó, ez most épp nem a legjobb példa, mert észak felé esténként nagyon alacsonyan, a látóhatár felett látszik), a Cassiopeia W betűje (vagy most inkább M, É-ÉK-i irányban, magasan), vagy déli irányban a Pegasus nagy négyszöge (a narancsos, fényes Marstól "jobbra felfelé", illetve ma épp a Hold "felett", a Holdhoz képest kb. kétszeres horizont feletti magasságban).
Ha megtaláltál egy-egy keresett csillagképet, lapozhatsz az azt részletesen ábrázoló térképoldalakra és jöhet a távcső, meg a star hopping a fényesebb csillagoktól kiindulva.
A Stellarium, vagy a mobilos alkalmazások kiválóan alkalmasak arra, hogy vess rájuk egy-egy pillantást, mielőtt kimész az ég alá keresgélni. Megmutatják, hogy nagyjából melyik irányban melyik csillagképeket keresheted az adott időpontban. A többi csak derült, sötét ég és türelem kérdése. Ne add fel :)!
Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Csillagtérkép használata (Pleione)

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.10.27. 16:49

Superdryeffect írta:
2020.10.27. 13:59
Igen, ezt a módszert már olvastam. Viszont ehhez is ismerni kell egy referenciát. Sajnos van még olyan oldal az atlaszban, amin lévő "kapaszkodókat" nem tudom merre keressek, így nem találok rajta kiindulási pontokat. De értem, akkor ezek szerint tapasztalat és gyakorlás a kulcs.
Van egy teljesen "null-kilométeres" kezdők számára ideális módszer: a "real-time" telefonos planetárium programok (divatos szóval applikációk), Androidra.
Pl. Mobile Observatory, Sky Safary és társai. Ezeknek van olyan funkciója, amivel érzékelik a telefon helyzetét (ha egyébként maga a telefon rendelkezik ezzel a képességgel), és amerre fordítod, azt az égterületet mutatja (előre-hátra lapozgatás nélkül... 8-) ), ráadásul nagyíthatóan (zoom).

Ez az éggel történő első ismerkedésre ideális, főleg egy binoklival együtt. Itt még nem tragédia a mobil kijelzőjének fényessége, mert a szem sötét-adaptációja inkább "magasabb tudásszinten" fontos.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Csillagtérkép használata (Pleione)

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.10.27. 17:08

Superdryeffect írta:
2020.10.27. 13:59
Igen, ezt a módszert már olvastam. Viszont ehhez is ismerni kell egy referenciát. Sajnos van még olyan oldal az atlaszban, amin lévő "kapaszkodókat" nem tudom merre keressek, így nem találok rajta kiindulási pontokat. De értem, akkor ezek szerint tapasztalat és gyakorlás a kulcs.
Legelőször fel kell tudni ismerni a csillagképeket.
1. referencia a Nagy Medve, magyarul Nagygöncöl, mostanában este pont az északi horizont felett van. Annak a hátsó két csillagát "felfelé" 5x meghosszabbítva ott a Sarkcsillag. Ha ez megvan, akkor megvan a Kis Medve is, hiszen annak a vége a Sarkcsillag. Ha megvan a két medve, köztük tekereg a Sárkány (Draco). A Sárkány fejétől látványra balra a legfényesebb csillag a Vega, a Lant (Lyra) alfája... Mindezt tessék odakint, a Planiszférával a kézben végigjárni és akkor már látni fogod egyrészt, hogy a térképi távolság az égen mekkora, másrészt ez a csillagugrálós módszer lényege: ismert pontokról lépkedünk újabbakra.
Persze ha fátylas és fényszennyezett az ég (pl. a Göncöl szekerének rúd felöli csillagát már szinte nem látod...), akkor nehéz lesz elsőre beazonosítani a csillagképeket, amik gyakran ennél halványabb csillagokból állnak.
Superdryeffect
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2020.09.01. 13:08

Re: Csillagtérkép használata (Pleione)

Hozzászólás Szerző: Superdryeffect » 2020.10.28. 12:42

Köszi szépen a válaszokat!
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”