Fantáziálás a sötét anyagról

nervin
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2023.02.19. 10:20

Fantáziálás a sötét anyagról

Hozzászólás Szerző: nervin » 2023.02.19. 12:08

Talán már egy évszázada is van, hogy üldözzük a csodarészecskét, ami a sötét anyagot alkotja. Pontosabban két ágra bontható a kutatás - az egyik ág a misztikus részecskét keresi, míg a másik kutatási ág szerint maga a fizikai tudásunk rossz a gravitációról (MOND). Illetve azért a kettő határán is felbukkannak új elméletek, például a szuperfolyékony sötét anyaggal.

Miközben a MOND galaxis méretekben jól működik, galaxishalmaz méretekben már egyáltalán nem. A csodarészecske pedig 100 év alatt sem tudta megmutatni magát. Miközben a standard modell minden elemét sikerült máig kizárni, közben minden évben egyre több jel mutat arra, hogy a standard modell már nem fog tovább bővülni - bár az antianyag gyakorlatilag hiányzik belőle. Ráadásul a sötét anyagról tudjuk, hogy semelyik kölcsönhatásban nem vesz részt - sem az elektromágneses, sem az erős kölcsönhatásban, és a szinte biztosan a gyengében sem. Mindemellett nem hogy más "anyaggal", de még csak önmagával sem lép kölcsönhatásba, és ez látszik mind galaxis, mind galaxishalmaz léptékekben is.

A kicsit hosszúra sikerült bevezetőt azért írtam, mert ezek voltak a gondolatmenetemnek a kiinduló pontja. A következő elmélet - vagy hívjuk inkább csak fantáziálásnak ezen a ponton - sem nem támaszkodik a csodarészecskére, sem nem állítja, hogy az eddigi ismereteink a gravitációról hamisak lennének. Mi több, pont arra támaszkodik. Első sorban azért szeretném felvetni, mert a bizonyításnak van egy nagyon egyszerű formája, mégpedig egy ellentmondás felmutatása, amivel rögtön bizonyítható lenne a hamissága.

Tehát van ez a sötét anyagunk, ami lehet, hogy nincs is, mert nincs ilyen részecske, nem lép kölcsönhatásba se mással, sem önmagával. Az egyetlen jelenség, ami rá utal, az a gravitáció. Ha az einsteini térelméletbe beleképzeljük ezt a sötét anyagot, melynek hatására megváltozik annak a geometriája, majd kitakarjuk belőle magát az anyagot, marad a téridő görbült geometriája. A feltételezésem az, hogy nem létezik sötét anyag, hanem kizárólag a téridő geometriája játszik velünk.

Első probléma: energia nélkül nem létezik ilyen "gravitációs kút", legalábbis álló helyzetben, stabilizáló folyamatok nélkül biztosan nem. Egy ilyen kút hasonlít a gravitációs hullámokra, viszont ezek a hullámok fénysebességgel utaznak. A sötét anyagról pedig tudjuk, hogy lassú mozgású. Mi jöhet még szóba? Gravitációs állóhullám. Az állóhullámnál a téridő tipikusan nem térben változik, hanem időben. Ez lehetne kiinduló pont. De inspirálódjunk egy pillanatra a fekete lyukak által. Tudjuk, hogy vannak forgó fekete lyukak, ahol persze nem a fekete lyuk maga forog. Hanem a körülötte levő téridő "csavarodik be". ilyen téridő örvények létezhetnek-e nagy léptékben? Stabilan?

Akkor most csináljunk egy gondolatkísérletet. Egy üres univerzumba helyezzünk el téridő örvényeket. Majd szórjuk fel ezt az univerzumot egyenletesen anyaggal - protonokkal, hidrogénnel, csillagközi porral, és hagyjuk magára. Az anyag útnak indul, és egy idő után megindul a galaxis képződés az örvényekben. Mert hát miért is gondolnánk azt, hogy a sötét anyag, ami nem lép még csak önmagával sem kapcsolatba, ne a domináns energia legyen az Univerzumban, ha már 5-ször nagyobb mennyiségben található meg a standard modell anyagához képest.

Milyen dolgokat tudnánk megmagyarázni a gravitációs örvényekkel? Az örvény közepe fogja adni a legnagyobb anomáliát. És mit tudunk a galaxisok közepéről? Szupermasszív fekete lyukak. Ezekkel több gondunk is volt eddig. Pusztán anyag akkrécióval, és összeolvadásokkal nehéz megmagyarázni. A másik probléma, hogy nem igazán látunk köztes méretű fekete lyukakat. Az örvények magyarázatot adnának erre? Talán.

Egy másik dolog. Hogyan képzelünk el egy örvényt? Az örvényen belüli hatások miatt örvényen belüli hullámok is felléphetnek. Ez nyilván a benne levő anyagra is hatással lenne. Néhol sűrűsödne, néhol ritkulna. Pont, mint a spirálgalaxisok karjai.

Amikor az ember a fejében egy ilyen univerzumról képzeleg, rögtön úgy látja, hogy a téridő nem olyan, mint egy üres úszómedence feszített víztükre, hanem sokkal jobban hasonlít a háborgó tengerre. És felmerül a kérdés, hogy létezhetnek-e nagyobb léptékű téridő hullámzások is? Olyan méretekben, ahol a fénysebesség már tényleg eltörpül a hullámhosszak mellett? Felsejlik a Nagy Attraktor képe, és a vele szemben levő Dipole Repeller. Mely utóbbi antigravitációs hatásként működik. Ami nem létezik pillanatnyi ismereteink alapján. De lehetne-e egy óriási gravitációs hullámmal magyarázni? Amúgy két szuper animáció erről:

https://irfu.cea.fr/cosmography

https://irfu.cea.fr/dipolerepeller

Jó, és akkor kérdezhetitek, joggal, hogy mindez hogyan bizonyítható. Egy hónappal ezelőtt erre is kigondoltam egy módszert, bár azóta elbizonytalanodtam ebben.

A feltételezés, hogy ha a sötét anyag tényleg részecske természetű, akkor egy csillag összeroskadásakor nyilvánvalóan az összeomlás sugarában található sötét anyag részecskéket is magába zárja. Így ha a csillag eredeti tömegéből sikerülne levonni a robbanás során kilökődő energiát, és összehasonlítani mindezt a fekete lyuk energiájával, akkor ott tetten lenne érhető a sötét anyag. Az elbizonytalanodásomnak az oka pedig az, hogy a gravitációs hullámoknak is van energiája, és nyilván azok sem tudnak kiszabadulni az eseményhorizontból...

Minden kritikát szívesen veszek.
Németh Ervin
nervin
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2023.02.19. 10:20

Re: Fantáziálás a sötét anyagról

Hozzászólás Szerző: nervin » 2023.05.18. 12:28

Professor Kip Thorne - Nonlinear Dynamics of Curved Spacetime https://youtu.be/_RcXVViaN-c
Németh Ervin
qadmester
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2023.11.09. 12:51

Re: Fantáziálás a sötét anyagról

Hozzászólás Szerző: qadmester » 2024.01.01. 14:38

BUÉK!
Az a fajta sötét anyag amit a modernkorunk fizikusai keresnek, az csak a fejükben van! A "sötét anyag".
Leírok neked egy törvényt. Nem fogod megtalálni sehol mert az én törvényem! Talán segít...Az anyag, súlytalanságban, saját kölcsönhatásban, adott mennyiség (tömeg) fölött, gömbalakzatot vesz fel MINDIG!!!!!!!!!!
A létező, valós sötét anyag ellenben, a modernkorunk fizikusainak fejében lévőjével, viszont nem gravitál!!!! Ez...gondolom, befolyásolja az elgondolásodat...
Minden jót!
A józan paraszt!
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”