Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

nagyzo
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2012.04.26. 12:53

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: nagyzo » 2012.05.25. 17:55

Libor írta:A szettes oklikkal többszáz mélyég objektumot tudsz észlelni. Szerintem ne kapkodd el az oklivásárlást. Ha van fölös pénzed, az Égabroszt meg a Csillagatlasz kistávcsövekhez-t vedd meg :D De ha mindenképp szeretnél oklit is, én egy 6mm-es Planetary-ban gondolkodnák.


Nos, nézelődtem oklik terén...
Egyelőre oda jutottam, hogy a WA Plössl (Planetary) 14400 Ft-ért/db --- 6 - 7 vagy 8 mm-es jön számításba (persze egyelőre csak egy darab a három közül).

Te a 6 mm-est javasoltad. Ez az én csövemben 166x-os nagyítást ad alapban - barlow 2x-el már 332x nagyítást ad. A 166x-os jó lenne, azonban a kérdésem az, hogy a 332x nagyítást ki tudom-e használni. Olvastam, hogy a hazán légköre kevés esetben teszi lehetővé a 250x-es nagyításnál nagyobb -értelmes nagyítást (mert hogy elmosódik, hullámzik stb).

Néztem a 7mm-est (az 142x és 284x-est adna - ez már amolyan félútnak tűnik)
a 8mm-es meg 125x és 250x-es nagyítást adna.

Jelen okulárjaim nagyításai 40x, 80x, 100x, 200x.
Szeretnénk a Szaturnuszt nagyobb nagyításban megnézni, ahogy majd ha lehetővé válik a Jupitert is - és ha lehet egyes mélyég objektumokra is jó lehetne még (a kisebbekre).

Szóval a 3 okli közül melyik az, ami a leginkább jól jöhet? (lévén még keveset nézelődtem az égen - viszont a Szaturnuszon látszik, hogy jobb lenne nagyobban megnézni).

A középútra hajlok (vagyis a 7mm-esre), te azonban a 6 mm-est javasoltad - kérdés, hogy ezt számoltad az én fókusztávolságomhoz?

Szerk:
Persze a kérdés nyitott, minden javaslatot szívesen vennék (a keret eddig a mértékig megnyílt - pénzkeret).
200/1000 Newton EQ5 - 10mm, 25mm, 2x Barlow -alapfelszereléssel + napszűrő
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Libor » 2012.05.27. 20:30

nagyzo írta:Te a 6 mm-est javasoltad.

Ok, pontosítsuk kicsit a dolgokat :) Nem vettem észre h van Barlowod; azért ajánlottam a 166x-os nagyítát, mert ezt a légkör szinte mindig megengedi.
A távcsövedre a minden részletet tartalmazó nagyítás 112x-es. Ha ez fölé mész, nagyobb lesz a kép, de nem mutat több részletet. A 10mm-es mellé egy 9mm-est venni nem érdemes. Még a 8mm-es is elég közel van, szóval így inkább a 7-es jönne (a 8mm-esben viszont esztétikusabb képet kapnál kicsit nagyobb LM-el). Ha a 7mm-est veszed meg, akkor megvan a 40x, 80x, 100x, 143x, 200x-os nagyításod (bár az utóbbit a légkör miatt szinte sose fogod használni) - ami egy szép sorozat.
nagyzo
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2012.04.26. 12:53

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: nagyzo » 2012.05.27. 22:09

Libor írta:
nagyzo írta:Te a 6 mm-est javasoltad.

Ok, pontosítsuk kicsit a dolgokat :) Nem vettem észre h van Barlowod; azért ajánlottam a 166x-os nagyítát, mert ezt a légkör szinte mindig megengedi.
A távcsövedre a minden részletet tartalmazó nagyítás 112x-es. Ha ez fölé mész, nagyobb lesz a kép, de nem mutat több részletet. A 10mm-es mellé egy 9mm-est venni nem érdemes. Még a 8mm-es is elég közel van, szóval így inkább a 7-es jönne (a 8mm-esben viszont esztétikusabb képet kapnál kicsit nagyobb LM-el). Ha a 7mm-est veszed meg, akkor megvan a 40x, 80x, 100x, 143x, 200x-os nagyításod (bár az utóbbit a légkör miatt szinte sose fogod használni) - ami egy szép sorozat
.


Köszönöm, ezzel megint újat tanulok. A 112x-es nagyítás hogy jön ki?
sokat gondolkodtam a vásárláson, illetve azon, hogy az illene megbecsülnöm ami van. Beképzelt dolog mindjárt mást és többet vágyni, bár az ötlet mások miatt is adódott, ahogy tegnap is, hogy a Holdat nagyobba nézzék, de mégis úgy, hogy a LM ne legyen túl keskeny... Lévén a 10-es lencséje már elég szűk LM-et adott a Hold esetében. Így maradtunk a 25mm által adott 40x - a barlowal 80x-al...

A 10mm-est a Szaturnusznál tudtam a barlowal tegnap is kihasználni, bár eléggé hullámzó volt a kép - gondolom a légkör miatt.

Meg kell mondjam, több véleményt, tanácsot kaptam - privátban is, amit ez úton is köszönök. Tanulok...

És tegnap a tanulás folyamatában - rátaláltam az M57-re! A gyűrűs ködre! Elsőre (mármint hogy tegnap első próbálkozásra), aztán 3x is visszataláltam..!
Kezd alakulni a keresőtávcső használata..
Bár a tegnapi nap 200x nagyításnál a gyűrűs köd elég nehezen volt élesre hozható - érzésben élesre hozható...
Viszont olyan öröm volt, hogy meg lett. Hmmmm. Bár fáradt voltam, és volt akinek mutassam amit látok, így inkább ő nézelődött, mégis örültem. Nem volt egy intim együttlét a köddel, mert nem egyedül voltam - csendben, de nagyon jó volt. Nem is gondoltam volna....

Szóval 7mm-es... értem. Elolvasom még párszor hozzászólásod.
Köszönet.
200/1000 Newton EQ5 - 10mm, 25mm, 2x Barlow -alapfelszereléssel + napszűrő
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Libor » 2012.05.28. 01:30

nagyzo írta:A 112x-es nagyítás hogy jön ki?

60*átmérő/107 - Sparrow kritérium
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Atis » 2012.05.28. 10:11

Az okulárválasztással és egyéb kérdéseiddel egyszerűbb ha megkeresed a boltot akár személyesen.
http://makszutov.hu/

A gyári Barlow 1.5x fókusznyújtásra is képes. Így létrejön a 80x és 150x nagyítás. Csak csavard ki a Barlow lencsetagot és csavard be az okulárba. 150x-180x (esetleg-200x) egyébként bőven elég lesz bolygózni.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
nagyzo
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2012.04.26. 12:53

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: nagyzo » 2012.05.29. 09:10

Atis írta:Az okulárválasztással és egyéb kérdéseiddel egyszerűbb ha megkeresed a boltot akár személyesen.
http://makszutov.hu/

A gyári Barlow 1.5x fókusznyújtásra is képes. Így létrejön a 80x és 150x nagyítás. Csak csavard ki a Barlow lencsetagot és csavard be az okulárba. 150x-180x (esetleg-200x) egyébként bőven elég lesz bolygózni.


Szia Atis!

Leventét kérdeztem először -bár akkor még a legolcsóbb kategóriával szemezgettem, és kérdeztem arról emailban, hogy az milyen lehet, melyre választ is kaptam tőle.

Ezt sem tudtam, hogy a gyári barlow-al ilyet lehet csinálni... Élesben még nem próbáltam, csak az előbb, hogy összecsavartam az okulárokkal. Nahát mik vannak? Köszönöm, hogy leírtad ennek lehetőségét!

Ezek után nem biztos, hogy szükséges vásárolnom hiszen a 10mm-es oklival lehet 150x-es nagyítást nyerni a barlow lencsetag segítségével... Persze egy planetary más kategória lehet - ahogy olvastam róla, és ahogy meséltetek, akár itt, akár privátban. Hát igen, nagyobb LM, korrigáltabb kép....

Szóval majd látom még, hogy mi lesz.
Köszönöm a segítséget mindenkinek! (persze fogok még kérdezni).... :)
200/1000 Newton EQ5 - 10mm, 25mm, 2x Barlow -alapfelszereléssel + napszűrő
nagyzo
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2012.04.26. 12:53

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: nagyzo » 2012.05.29. 09:12

Libor írta:
nagyzo írta:A 112x-es nagyítás hogy jön ki?

60*átmérő/107 - Sparrow kritérium


Hát ez az abszolút felbontó képesség elgondolkodtatott... hogy ennél az átmérőnél ez a nagyítás adja a max felbontást - a többivel ha lehetne mondani csak pixelesebb lesz a kép :lol: Hm..
200/1000 Newton EQ5 - 10mm, 25mm, 2x Barlow -alapfelszereléssel + napszűrő
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: András » 2012.05.29. 13:00

nagyzo írta: Hát ez az abszolút felbontó képesség elgondolkodtatott... hogy ennél az átmérőnél ez a nagyítás adja a max felbontást - a többivel ha lehetne mondani csak pixelesebb lesz a kép :lol: Hm..


Módosítva a klasszikust: a bolygót észleld, ne a sparrow-kritériumot!

(Fölösleges ilyeneken gondolkodni, ráadásul dehogyis lesz pixelesebb... hiába bontotta fel az optikád, annak akár a 2-3x-ára is nagyíthatnád, hogy a szemeddel kényelmesen is lássad a legapróbb részletet. És akkor megint ott tartunk, hogy a seeing mennyire engedi nagyítani a 20 centis optikáddal kapott képet.

A többségünk a szabad ég alatt észlel, nem laboratóriumban (vagy a nappaliban a fotelben) ezt már olyan sokszor írtam, talán egyszer valakihez el is jut a lényeg, és nem fogja az idejét sparrow-kritériumra meg dawes-határra pocsékolni távcsövezés helyett. Kezdőknek teljesen fölösleges ilyenekkel vacakolni*.)

*különösen akkor, amikor egy első távcsőnek ajánlott műszer manapság 8-10cm lencséssel vagy 13-15 centis newtonnal kezdődik.
nagyzo
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2012.04.26. 12:53

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: nagyzo » 2012.05.29. 22:50

András írta:
nagyzo írta: Hát ez az abszolút felbontó képesség elgondolkodtatott... hogy ennél az átmérőnél ez a nagyítás adja a max felbontást - a többivel ha lehetne mondani csak pixelesebb lesz a kép :lol: Hm..


Módosítva a klasszikust: a bolygót észleld, ne a sparrow-kritériumot!

(Fölösleges ilyeneken gondolkodni, ráadásul dehogyis lesz pixelesebb... hiába bontotta fel az optikád, annak akár a 2-3x-ára is nagyíthatnád, hogy a szemeddel kényelmesen is lássad a legapróbb részletet. És akkor megint ott tartunk, hogy a seeing mennyire engedi nagyítani a 20 centis optikáddal kapott képet.

A többségünk a szabad ég alatt észlel, nem laboratóriumban (vagy a nappaliban a fotelben) ezt már olyan sokszor írtam, talán egyszer valakihez el is jut a lényeg, és nem fogja az idejét sparrow-kritériumra meg dawes-határra pocsékolni távcsövezés helyett. Kezdőknek teljesen fölösleges ilyenekkel vacakolni*.)

*különösen akkor, amikor egy első távcsőnek ajánlott műszer manapság 8-10cm lencséssel vagy 13-15 centis newtonnal kezdődik.


Ezért jó a fórum. Info, nézet, vélemény, ellenvélemény, vagy inkább más oldalról megközelítés..
Nos, kipróbáltam a barlow szétcsavarását, és a 10mm-re rácsavartam, így elméletben 150x-es nagyítást kaptam. A Holdon teszteltem, működik! Nem is vészes csavargatni, pedig azt hittem, hogy nem fogom csavargatni a barlow-ból.
Úgy igazán most néztem a Holdat először.. nagyon finom látvány (pedig csak a fele látszik - nagyjából fele).

Biztos megköveztek, de már egészen lemondtam az okulár vásárlásról, lévén most a Holdon egész jól boldogultam a 10mm- oklival barlowal -- 200x nagyítás mellett. Mivel ha körbejárattam, helyeztem az arcom az okli előtt, akkor nagyobb LM járható be, mint ha csak szabványosan középről nézek bele.

Ennek kapcsán kacérkodtam a gondolattal, hogy inkább mélyégre vennék valami igazán arra valót.
Fentebb a Scpium-ot dícsérte Stefi (20mm-es volt neki belőle)...
Magam mélyegezni fogok úgy tűnik, a kérdés, hogy a Scopiumot lehet-e, érdemes-e a meglévő barlow 2x-el megtoldani szükség esetén?
http://makszutov.hu/termek/scopium_swa

Ekkor a 15- vagy 20mm-es jönne szóba.
Kereséshez, a picit nagyobb nagyítás miatt jól jönne, nagyobb LM-vel... ha meg lehetnek barlow-al használni, akkor már a kérdés el is lenne döntve. A 15mm- 66x és 132x adna barlowal, a 20mm pedig 50x, és 100x-ost (bár van már a 10mm-nek alapból 100x-os nagyítása igaz csak 40 fok LM-vel).

Szóval most ez a két lehetőség mocorog bennem. 15mm- vagy 20 mm.
200/1000 Newton EQ5 - 10mm, 25mm, 2x Barlow -alapfelszereléssel + napszűrő
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Libor » 2012.05.30. 22:48

nagyzo írta:Nos, kipróbáltam a barlow szétcsavarását, és a 10mm-re rácsavartam, így elméletben 150x-es nagyítást kaptam. A Holdon teszteltem, működik!


Ebben az esetben mot csak észlelj :D
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”