Mutasd az okulárjaidat!

berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2014.11.07. 10:02

"Az is szép, de úgy tűnik újra kell tanulnom az okulárba nézést.
Továbbra is érdekelne, hogy használ-e valaki 25 mm-es ortho-t, és milyen tapasztalatai vannak."

Nekem 18 és 25mm-es University Optics okulárom van.
Szépen kiegészítik a Takahashi 5-7,5-12,5-ös LE sorozatot.
Szerintem az UO orthoknak nem kell szégyenkezniük a Takahashi-k mellett.

Apró ötlet az UO okulárokhoz:
Még a filmes fotó korszakból maradt néhány AGFA kazetta konténer. Ennek az alját
levágva, és a hosszát kellően megválasztva ez a gyűrű szorosan rárakható az UO okulárra.
Két dolgot nyerünk ezzel: kellő távolságban pozicionálja a szemet, másrészt a konténer kupakja
védi a portól a lencsét.
IMGP9998.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2468
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: mephi » 2014.11.07. 10:06

gabo67 írta:Ha gondolod, akkor gyere el egy Polarisos rendezvényre és saját magad is tesztelheted az okulárt :)


Kedves tőled, de amennyiért én el tudnék menni Debrecenből a Polarisba, abból - kis rásegítéssel - meg is veszem az okulárt.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2014.11.07. 11:54

Szerintem náluk érdeklődjél, hogy van-e valakinek ilyen oklija:

http://macsed.csillagaszat.hu/

javítok, az új címük:

http://macsed.csillagpark.hu/
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2468
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: mephi » 2014.11.07. 12:14

SzZoli írta:Szerintem náluk érdeklődjél, hogy van-e valakinek ilyen oklija:

http://macsed.csillagaszat.hu/

javítok, az új címük:

http://macsed.csillagpark.hu/


Köszi, tag vagyok itt.
Innen kaptam a 6 mm-est is.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2014.11.07. 15:08

Az eltelt 15 évben folyamatosan használtam 25 mm-es Zeiss orthó okulárt. Ebből a fajta okulárból is több változat is forgalomba került. A hozzám került darabokról raktam fel képet a nap folyamán. Külalakban, okulárház anyagában voltak eltérések. Régebbi darabok rézből készültek, melyet később felváltott az alumínium házas példányok. Mindegyik darab kemény, kontrasztos kép jellemzi. A LM-ben látott kép teljes egészében torzítás mentes. A csillagokat se húzza el a széleken. Nagyon sokáig a 63/840 mm-es Zeiss Telemátorommal használtam ezt az okulárt. Ha jól tudom, akkor ezt a fajta okulárt még annak idején a kis fényerejű műszerekhez lett tervezve.

Optikai minőségbeli különbségeket a hozzám került darabok közt nem találtam. Köszönhető ez talán annak is, hogy az egykori jénai műhelyben volt folyamatos minőségi ellenőrzés. Meózták kikerülés előtt a termékeiket.

Próba kép azért tettem én is egy próbát, hogy van e egyáltalán (némi?) színezése az orthó okulárnak. Egy 90/1530 mm-es "Zeiss-Sonnenfeld A apó" távcsőbe is kipróbáltam. 61x nagyítás mellett, faltól falig penge éles képet kaptam. Nézegettem faágakat, villany oszlopokon porcelán szigeteléseket, de színezést nem láttam egyik esetben sem.

Budapesti tartózkodásaim során végeztük több össze hasonlító tesztet. Ekkor egy 100 mm-es GPU-val nézelődtünk. Próbakép a Zeiss orthó és a Tele Vue Naglerjei közt szemezgettünk a teljesség igénye nélkül. A Zeissnek a képe egy árnyalatnyit sárgásabbak voltak, de kontrasztban a Zeiss egy leheletnyivel jobbnak tűnk ki. A Naglerek ugyan nagyobb LM-t biztosítottak, de volt közte olyan példány aminél színi hiba jelentkezett a látott kép szélén, míg ezt a orthónál ezt nem tapasztaltuk.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2468
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: mephi » 2014.11.07. 17:09

Köszönöm Gábor!
Nagyon sokat segítettél.
Hány fokos az LM-je a Zeiss-nek?
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2014.11.07. 17:13

mephi írta:Köszönöm Gábor!
Nagyon sokat segítettél.
Hány fokos az LM-je a Zeiss-nek?


Egységesen 40° látómezőmérettel rendelkeznek.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2014.11.07. 17:16

Debrecenben Zajácz Gyurit keresd meg, biztos segíteni tudnak abban, hogy helyben kipróbáljál egy ilyen okulárt :-)
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2468
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: mephi » 2014.11.07. 17:18

gabo67 írta:Debrecenben Zajácz Gyurit keresd meg, biztos segíteni tudnak abban, hogy helyben kipróbáljál egy ilyen okulárt :-)


Köszi, tagja vagyok az egyesületnek, tegnap találkoztunk.
25-ös nincs az ittenieknek, de a 6-ost itt kaptam kölcsön tegnap.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2014.11.07. 17:24

mephi írta:
gabo67 írta:Debrecenben Zajácz Gyurit keresd meg, biztos segíteni tudnak abban, hogy helyben kipróbáljál egy ilyen okulárt :-)


Köszi, tagja vagyok az egyesületnek, tegnap találkoztunk.
25-ös nincs az ittenieknek, de a 6-ost itt kaptam kölcsön tegnap.


És mik az első benyomásaid a 6 mm-es okulárról? Sikerült vele csillagot, Napot vagy esetleg napközben tájat nézned már?
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”