Mutasd az okulárjaidat!

Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.09.25. 15:18

Szerintem Mindenki kíváncsi lesz erre. :-) Annál inkább is, mivel így több személy olvashatja a véleményét, amely hosszabb távon kialakulhatott erről az okulárról, esetleg formálódott az évek során a véleménye. Több olyan háttér információkat is kaphatunk az okulárról, ami nem került a cikkben leírásra, vagy azóta szerzett az okulár használata során.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
zseeeeee
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2015.09.23. 18:08

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: zseeeeee » 2015.09.25. 16:16

Gábor1967 írta:Szia!

Mindenek előtt sok szeretettel köszöntelek itt a fórumon mint új észlelő! A hsz-d végén fölvetett kérdésre szeretnék válaszolni. Én elég gyakran használom a megfigyeléseim során a kis nagyítást. Annál is inkább, mivel a kis nagyítás mellett nagyobb LM méretet kapok és a látott kép is fényesebb. Könyebb vele bármit megkeresni, utánna már ha a LM-ben van a keresett objektum, lehet szépen a nagyítást növelni a távcső átmérő, minősége és a légköri állapot figyelembe vétele mellett. Másfelől vannak olyan égi dolgok, amik nem igazán ígénylik a nagy nagyítást. Kis nagyítás mellett adják meg az igazi szépségüket, látványukat. 28-36 x kezdő nagyítás is elég lehet sok esetben (pl. laza nyilthalmaz, földfény észlelés...)

üdv,
Gábor

Szia!

Köszönöm szépen a szívélyes üdvözlést, illetve a választ. Azóta már megkerült a távcsőhöz gyárilag csomagolt 20mm-es okulár is, úgyhogy az objektum keresés, (ha csak megkérdőjelezhető minőségben is, de) jelenleg megoldódott. Később, ha érdemi megfigyeléshez is szükségesnek érzek egy hasonló kis nagyítású okulárt, akkor újra elkezdek nézelődni, addig is valószínűleg a közepes illetve nagy nagyításokon elérhető minőség javítására fogok koncentrálni.

üdv: Zsolt
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.09.25. 21:54

Gabor

Gratulalok , a 8 mm-es Radian jo okular lehet.
Nekem van egy 6mm Radian.
60 fok a lato mezo es orthoszkopikus az egesz lato mezoben.
Vagyis egy felbontot , szoros kettos csillag ugy latszik a perem mogot mint az optikai tengelyen.
Kivancsian varom a velemenyedet a teszt utan.

Udv , Mircea
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.09.26. 00:44

Mircea írta:Gabor

Gratulalok , a 8 mm-es Radian jo okular lehet.
Nekem van egy 6mm Radian.
60 fok a lato mezo es orthoszkopikus az egesz lato mezoben.
Vagyis egy felbontot , szoros kettos csillag ugy latszik a perem mogot mint az optikai tengelyen.
Kivancsian varom a velemenyedet a teszt utan.

Udv , Mircea


Szia Mircea,

Remélem, hogy az időjárás jobbra fordulásával lesz rá lehetőségem, hogy leteszteljem az okulárt és a véleményemet Mindenki számára közzé tudom rakni.

üdv,
Gábor,
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.09.26. 09:03

A teljesség igénye nélkül bemásolok néhány linket, melyek a Radiánokat ismerteti, hasonlítja össze:

http://www.scopereviews.com/radian.html
http://telescopeandbinoculars.com/radiantg.htm
http://stargazerslounge.com/topic/17771 ... vixen-nlv/
http://www.cloudynights.com/page/articl ... x-xf-r1393

Azért szerintem egy hazai teszt sem ártana a Radiánokról, hogy milyeneknek is látjuk mély-ég, kettőscsillag, bolygóészlelés és nem utolsó sorban változós szemmel. :)

üdv,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1704
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2015.09.27. 15:49

Kicsit tovább kutakodva a rövid fókuszú ortho kontra nem ortho de jó képalkotású okulárok között, Mádai Attilától találtam egy 2013-as értékelést a Makszutov oldalán a 4,7mm-es Explore Scientific okulárra vonatkozóan.

"Minőség-mániás" lévén kissé félve vásároltam meg. De nagyon kellett egy nagy LM-jű, rövid fókuszú okulár, mert a szuper 5mm-es Baader Genuine Otho-m mellé - a Holdhoz és kis planetárisokhoz - szerettem volna egy hasonló fókuszú, de jóval nagyobb LM-jű oklit, amihez nem kell hozzátapasztanom a pupillámat...

...A lényeg, hogy nem bántam meg. Ennyi pénzért alig marad el Nagler papa lencséjétől; a LM középső 4/5-ében nem láttam érezhető különbséget (korábban sokat teszteltem Nagler-eket).
... a 160/1308mm-es GPU APO-mal 0.6" felbontást értem el vele!!!!!!!! (Lásd az MCSE online észlelés-archívumában.) És micsoda kényelem az ortho után... Igazából csak egy negatív véleményt tudok megfogalmazni: a LM legszélén (de csak ott) már erőteljesen érezhető a LM laterális alul- (negatív) korrigáltsága, azaz színez - de csak fényes csillagok esetén jön elő. Minőség/ár-ban verhetetlen!"

Kíváncsi lennék, hogy hosszabb távon használva ezt az ES 4,7mm-es okulárt, Attila véleménye megmaradt-e, mert ha igen, akkor jó alternatíva lenne és a betekintési kényelme valamint látómezeje számottevően jobb mint az orthonak. /Ráadásul Ő nem a Baader Classic-kal hasonlította össze./

D.Laci


"Szerintem Mindenki kíváncsi lesz erre. :-) Annál inkább is, mivel így több személy olvashatja a véleményét, amely hosszabb távon kialakulhatott erről az okulárról, esetleg formálódott az évek során a véleménye. Több olyan háttér információkat is kaphatunk az okulárról, ami nem került a cikkben leírásra, vagy azóta szerzett az okulár használata során." Idézet Bucsi Gábortól
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.09.28. 08:41

Az elkövetkezendő időszakban a fényképen látható sorozatokat szeretném majd össze hasonlítani, tovább tesztelgetni... Ehhez két meglévő műszeremet fogom használni. Az egyik a 90/1530 mm-es "A típusú" apó lesz, a másik műszer meg a 146/892 mm-es Newton távcsövem lesz.

Mind két műszer az elmúlt néhány évben esett át egy egy nagyobb felújításon, korszerűsítésen. Ennek köszönhetően az optikák leképzése is igen jelentősen javult. Ez köszönhető a hozzá értő szakemberek igényes és precíz szakmai munkájának.

Teszek végzése során figyelembe kell majd azt is vennem, hogy a két orthó okulár sorozat gyártása közt kb. 30 év technikai korkülönbség is van. Ma már ezt a két sorozat okulárt nem gyártják, beszerzésük csak a használt piacon lehetséges. Ettől függetlenül még ma sem szégyenkezhet egyik okulár sem a ma gyártott orthók mellett.



Zeiss - Baader.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1704
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2015.09.28. 15:57

Remélem nálunk is megjelenik majd elfogadható áron!??????

http://www.cloudynights.com/page/articl ... heus-r3003

Should be around £175.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.09.28. 20:54

Gabor

Gyonyoru,mit mondhatok...OMG , Mein Gott , Mon Dieu !

Udv , Mircea
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.09.29. 00:33

Mircea írta:Gabor

Gyonyoru,mit mondhatok...OMG , Mein Gott , Mon Dieu !

Udv , Mircea


Köszönöm!
üdv,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”