Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

devil
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2017.07.23. 09:13

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: devil » 2017.08.03. 21:37

Mekkora nagyításon szeretnél nagyobb látómezőt elérni?[/quot

Pont arra gondoltam én is ,hogy a 6mm ,66 fokos GoldLine-ban lehet nagy lesz a kilépő pupilla,ami számomra már zavaró.Van egy Ts 9mm,66 fokos okulárom,amit pont ezért nem tudok használni.
Nyugtass meg ,hogy nem igy van és holnap máris bevásárolok ebből.
Ha van más is ebben az árfekvésben -szivesen meghalgatom az ajánlatodat.
Köszi.
Csak nyugi,nyugi...elöttünk az örökkévalóság...
devil
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2017.07.23. 09:13

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: devil » 2017.08.04. 17:08

Na jól van. :)
Ma reggel fogtam szépen a távcsővet és bevittem magammal a távcsőboltba okulárprobára,mert ahogy a mondás is tartja ; két egyforma látású szempár nincs a világon,ahogy a kapott képet és információt feldolgozó agy sem. :D
Nem volt jó a megérzésem a Gold Line Wa szemben , minden okulárja nagyon jól viszonyult a távcsővemhez ,a szememhez ,az elvárásaimhoz ,a 9mm és 6 mm es is,nem csúszik félre a szemfokuszom a legaprobb mozdulatra a kilépő pupilláról,nem kell egyensúlyozni kiguvasztott szemgolyóval felette mint egy kötéltáncosnak :D .A meglévő Ts 9mm ,66 sajna ilyet produkált ,innen a fóbia.
De azért nem álltam meg,hogy ne tegyek egy probát a SW, a Celestron és a Baader HYperion M III zoomos okulárjaival,ha már adodott rá alkalom.
Eddig sem akartam venni ,de megkisértett ez a féle nyugati kényelem .Ezután biztosan nem fogok. :D
A Goldline nagyon jó.Nekem biztos.Igaz ,még csak nappali fényben tettem próbára ,de nagyon biztatóak a jelek.
Csak nyugi,nyugi...elöttünk az örökkévalóság...
devil
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2017.07.23. 09:13

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: devil » 2017.08.07. 17:52

Jó hírem van a Gold Line nal kapcsolatban ,lenyűgöző képekkel ajándékoztak meg a Szaturnuszról ,akkora a látómező és annyira fényerős a Plössleim mellett ,hogy nem jött ,hogy elhidjem. :D
Csak nyugi,nyugi...elöttünk az örökkévalóság...
Sidius

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.08.19. 21:48

Ma jöttünk haza Tarjánból, sajnos nem tudtunk végig maradni. Hála a fényerős kollégáknak, :lol: sikerült kipróbálnom egy 13 mm-es Naglert a 202/600-as Newtonnal. Tudtam, hogy jó, de nem láttam eddig még csak képen, és annál is jobb volt, mint vártam. A 82 fok LM-ben is mindössze a legszélén tapasztaltam az én megítélésemben abszolút nem jelentős elhúzást.
A 15 mm-es Sky Panorama számára ez már nagy falatnak bizonyult, de abszolút élvezhető volt a kép, ám a peremek külső harmadánál már jelentősen elhúzott. De ne felejtsük el, hogy ez már extrém fényerő, biztos, hogy F/4 körül, vagy picit fölötte már egészen más lenne a helyzet.
Nem találtunk viszont eltérést áteresztésben, még a leghalványabb objektumoknál sem. Sajnos az ES egyetlen példányát sem tudtam kipróbálni, úgyhogy ez egyelőre sötét ló marad, de majdcsak sor kerül rá.
Terítékre került a Fátyol köd, a sztenderd planietárisok, halmazok, és a ritkábban észlelt galaxisok, összesen kb. 30 objektum, szerencsére a kollégák pótolták a fejemben még hiányos mélyég térképet.
A második este kicsit átlátszóbb és nyugodtabb levegővel indult. A Szaturnuszt szürkülettől követtem teljes sötétségig, 167-szeres nagyítással gyönyörű volt, egyes pillanatokban 4-5 sáv is megvolt rajta, és már szürkületeben 3 hold is látszott, néhányan velem gyönyörködtek benne. 400X-os nagyításon viszont a legnagyobb ellenfél a 2,5x GSO Barlow-lencse volt, elképesztő színkavalkádot varázsolt a bolygóra, pedig 250 F/4-nél is még elég jól működik.
Tanulságos volt, szinte végig teszteléssel telt az idő, de sajnos legfeljebb 3-4 másik távcsőbe sikerült még belepillantani -természetesen kettő a háromból épített volt. :) Most lehet agyalni a korrekció kérdésén, és a fix platform elkészítésén a telepített mechanikámra.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2468
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: mephi » 2017.08.20. 10:37

Sidius írta:... sikerült kipróbálnom egy 13 mm-es Naglert a 202/600-as Newtonnal...


De sajnálom, hogy nem láthattam. :(
Nem a Nagler-t, hanem a csövet.
És külön fáj, hogy én vittem volna ES okulárt, ha el tudok menni.
Talán majd jövőre összejön.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Sidius

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.08.20. 10:55

Ha sokáig akarjuk, összejön az! :)
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1708
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2017.08.20. 11:40

]Ma jöttünk haza Tarjánból, sajnos nem tudtunk végig maradni. Hála a fényerős kollégáknak, :lol: sikerült kipróbálnom egy 13 mm-es Naglert a 202/600-as Newtonnal. Tudtam, hogy jó, de nem láttam eddig még csak képen, és annál is jobb volt, mint vártam. A 82 fok LM-ben is mindössze a legszélén tapasztaltam az én megítélésemben abszolút nem jelentős elhúzást.
A 15 mm-es Sky Panorama számára ez már nagy falatnak bizonyult, de abszolút élvezhető volt a kép, ám a peremek külső harmadánál már jelentősen elhúzott. De ne felejtsük el, hogy ez már extrém fényerő, biztos, hogy F/4 körül, vagy picit fölötte már egészen más lenne a helyzet...



Szia János!
Hát nem tudom akik ottmaradtak szombat éjjel vasárnapra virradóra mit éltek át, főként sátorban, de gondolom valaki majd megírja.
Ha szóltál volna amikor elvitted a Sky Panorama 15mm-eset mustrára, hogy szeretnél ES oklit is, mellettem ott volt Horváth Joe-nak egy szép készlet belőle.
Mi hasonlítgattuk őket a most debütált SW ESPRIT 150/1050 -es triplet APO-mban.
Meglepően jól szerepelt a Lacerta 2"-es 38mm-es 70°-os oklim UHC-S szűrővel az NGC 6960-on és az NGC 7000-en, valamint az Andromédán szűrő nélkül.

De majd legközelebb.

Üdv:D.Laci
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2017.08.20. 21:47-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Sidius

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.08.20. 14:04

Na, akkor ezt sikerült jól meglogisztikázni! Eszembe se jutott, hogy két sorozat széles látószögű egymás közelében lehet. Úgy van, majd legközelebb... :)

Egyébként konkrétan a Sky Panorama és az ES között mi különbséget sikerült felfedezni? Az APO távcsövedben biztos szépen muzsikál mind, de van jól látható különbség? A fényerős Newton az erős kómahiba miatt persze sokkal jobban próbára teszi az okulárt. De ha láttál különbséget, oszd meg velem/velünk, minden érdekel! :)
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1708
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2017.08.20. 16:39

"Na, akkor ezt sikerült jól meglogisztikázni! Eszembe se jutott, hogy két sorozat széles látószögű egymás közelében lehet. Úgy van, majd legközelebb...

Egyébként konkrétan a Sky Panorama és az ES között mi különbséget sikerült felfedezni? Az APO távcsövedben biztos szépen muzsikál mind, de van jól látható különbség? A fényerős Newton az erős kómahiba miatt persze sokkal jobban próbára teszi az okulárt. De ha láttál különbséget, oszd meg velem/velünk, minden érdekel! "


Nagyon röviden az összehasonlítás tapasztalatairól, amit Horváth Joe barátommal végeztünk:
-Összességében a közelálló fókuszú darabok képe is közel állt egymáshoz.
-A legfeltűnőbb különbséget az ES 6,7mm-es és az SW Panorama 7mm-es darabja között láttunk, történetesen hogy az M27 és M57 objetumokból azok részleteiből az SW Panorama mutatott lényegesen többet észrevehetően jobb kontraszt mellett.( Még a TV Rdian 6mm-esénél is jobbnak ítéltük a képét az adott objektumokon. Jól sikerült darab.)
-Az ES 11mm-esének nagyon szépnek ítéltük a képalkotását, ehhez nem hasonlítottunk másik oklit, csakúgy mint az SW Panoráma 15mm.es darabja esetében. Mindkét okulárnak tetszett az áteresztése, nagyon szépen hozták a halvány objektumokat.
-Az ES 24mm-es és Sky Panorama 23mm-es leképzése között nem láttunk lényeges eltérést. A látómező középső kétharmadának képe mindkettőnél igen precíz, a szélek felé már észrevehető a torzítás.
Sokszor volt az az érzésünk, hogy felesleges ekkora látómező, hiszen olykor nem csak a szemünket, hanem a fejünket is mozgatni kellett, hogy lássuk a széleket is. Persze így középen biztosan jobb a kép a szélek meg adják a térérzetet.
Röviden ennyi.

D.Laci
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 4 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2017.08.21. 06:37-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Sidius

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.08.20. 20:15

D.Laci írta:A látómező középső kétharmadának képe mindkettőnél igen precíz, a szélek felé már észrevehető a torzítás.

Pontosan erre voltam kíváncsi, köszi!
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”