Barlow lencsék

Frigyes

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2021.10.12. 19:41

Sziasztok!
Nagyon köszönöm az ötleteket, kipróbálom a hét végén.
Üdv: Frigyes
Lovász András

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.10.14. 08:50

Szeptember 25-én szombaton életem eddigi legnyugodtabb éjszakája volt. A két óriásbolygó fotószerűen jelent meg rezzenéstelenül, részlet dömpinggel. Az olcsó barlow-m pedig lebukott: egyszerűen lemosta az apró részleteket és csak a nagyokat hagyta meg. Ennek ellenére binobenézővel ugyanezt a barlow-t használva két szemmel simán láttam minimum azokat az apróságokat, amiket egy szemmel jó minőségű okulárral. Ezt egyszerűen a kétszemes észlelésnek tudom be.

Mindegy, keresgélés, olvasgatás közben belebotlottam ebbe:

https://tavcso.hu/termekcsoport/barlow_apm267

Mit gondoltok, működhet ez a binobenéző aljába csavarva? Azt írják, hogy 105 mm-re érdemes elhelyezni a fókuszsíktól. A binóm fényútja 100mm. Ehhez gondolom hozzá kell számolni a nyakát (24mm), amivel illeszkedik a kihuzatba. Azzal együtt 19 mm-rel távolabb kerülne az okulártól, mint az ajánlott 105mm. Szerintetek ezzel agyoncsapnám a kóma korrekcióját?

Van valakinek bármilyen tapasztalata ezzel a lencsével?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Attila

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.10.14. 10:42

Szia András!

Bár a kérdésedre nem tudom a konkrét választ, mivel nem használtam a bemutatott korrektort semmilyen optikában, de "beindította a vezérhangyát" a fejemben, ezért mégis reagálnék rá.

Szedjük kétfelé a kérdést, úgy mint nyújtótag és kóma-korrektor (legalábbis elméletben, mivel a kettő a gyakorlatban legtöbbször együtt szerepel).

A nyújtótagok használata két gondot okozhat:

- ha "nem megfelelő" minőségűek a barlow lencséi (akár a tervezés, akár a használt üveganyagok, akár a "less than perfect" kivitelezés okán), akkor az általad is tapasztalt kép-elmosás az eredmény. Ez - ha úgy tetszik - a primer gond.

- de az is elmoshatja a képet - mint szekunder gond -, ha a barlow ugyan perfekt, de a nagyobb nagyítás felnagyítja a távcső eleve meglévő leképezési hibáit, ami kisebb nagyításon akár még észrevehetetlen lehet. (De nem ide értve a kép túlhajszolt nagyítása okozta lágyságát!!!)

A fentiek, de főleg az első probléma miatt a nagy nagyítások eléréséhez én általában inkább a rövidebb fókuszú, de jó minőségű okulárokat preferálom, mivel azok között sokkal könnyebb és olcsóbb is jót találni, mint az "útszéli barlow-ok" között (természetesen vizuális észlelések esetén, bár az okulár projekció teljesen jó alternatívája a barlow-nak fotózáshoz is). De ha már barlow, akkor csak a legjobbak közül szabad választani (pl. TV, de persze más precíz gyártó is létezik). Csak egy kis dicsekvés :oops: : az én 140-es és 160-as GPU apo-m is elbírta a Powermate- 5x nyújtását; nem esett szét a kép, de nyilvánvalóan lágyabb és halványabb lett, mivel a hasznos nagyítás többszöröse volt a látott kép...

A kóma korrektor pedig akkor fontos kérdés, ha a LM teljes méretét ki szeretnéd használni. Ha ugyanis kis látszó szögméretű objektumot nézel, az még igen nagy nagyítás esetén sem tölti ki a teljes LM-t (pl. bolygókorongok, planetárisok, szoros kettősök). Tehát csupán az optikai tengelyen, és annak közvetlen közelében van értelmes látnivaló, ott pedig a kóma nem jellemző leképezési hiba, még a legfényerősebb optikák esetében sem. Jómagam csak két észlelési területet tudnék mondani, ahol a nagy nagyítás és a nagy LM egyszerre fontos tényező, ezek pedig a Hold és a Nap felszíni részletei.

Végül még egy dolog.
Eddigi tudásom és tapasztalataim szerint minden optikai korrektor olyan, mint egy szemüveg: minden szemhez adott korrekció szükséges. Ezért készítenek a (gondos!!!) gyártók a saját objektívjeikhez saját korrektorokat, akár a kóma, akár a képsík javítása a cél. Az "általános" korrektorok hatékonysága egy "átlagos" optikához alkalmazva "átlagos" lesz (vagy rosszabb...).

Tehát - szerintem - a kómát na akard korrigálni (bolygókhoz legalábbis fölöslegesnek tartom), inkább egy nagyon jó barlow-ot keress, hogy kibukkanjon a fókuszsík a tubusból (ezen természetesen a rövidebb okli sajnos nem segít).

A fentiek saját tapasztalataim; ettől még lehet, hogy más máshogyan látja a kérdést...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.10.15. 08:39

Azon az éjszakán túl sokat nem akartam kísérletezni az optikákkal, mert a kipakolás és a szükséges "ceremóniák" elvégzése után a Szaturnuszt célba véve olyan látvány fogadott, hogy leesett az állam: a Cassini rés a bolygókorong előtti teljes szakaszán is látható volt, de nemcsak egy-egy pillanatra hanem egy pillanatra sem tűnt el!!! Olyan árnyalatgazdag volt az egész gyűrűrendszer, hogy az előbbi már nem is volt olyan érdekes; az Encke résre vadásztam...de sajnos nem lett meg, bár néha mintha... Szóval szerintem inkább odaképzeltem, mint láttam. A Jupiter is roskadozott a markáns és az egészen finom részletektől.
Tehát inkább felpattintottam a binobenézőt, mert tudtam, hogy az egész észlelést ennek a 2 objektumnak fogom szentelni.

Nagyon ritkán veszem elő a barlow-t, inkább csak a szoros kettősökhöz; de ezen az estén olyan jó volt a nyugodtság, hogy D nagyításon, sőt 300x-on is az "úgy belenagyítanék még" feeling kerített hatalmába; úgy éreztem, megbújhatnak még részletek a képen. Miután azonban a barlow a rendszerbe került, kis nagyítás emeléstől látványosan homályossá vált a kép: mintha egy közepes seeing alatt lennék. Gyorsan visszatettem a "szóló" okulárt gondolván, hátha közben leromlott a nyugodtság, de újra előjöttek a részletek, amik a kissé nagyobb nagyításon eltűntek.
Nyilván a nagyítás növelésével a kép lágyul, a kontraszt a fényszegénység miatt enyhül, új részletek sem jönnek elő. Ez természetes, nem is várom el az ellenkezőjét, de ez a lencse nagyon szétkente a kontúrokat.

Csupán azért csillant fel a szemem a kómakoris barlow láttán, mert szeretek több legyet ütni egy csapásra. Ráadásul ez egy ED tagos lencse. Viszont 2 dologtól tartok:
- mi van akkor, ha a fókuszsíktól való pontos távolság be nem tartása végett (a binobenézőből levágni nem tudok) nemcsak a kómakorrekció, hanem az egész LM képminősége csökken (középen is)?
- számomra a "túl szép, hogy igaz legyen" kategóriában van az, hogy mindössze 2 lencsével 3 feladatot lát el a termék: a nyújtást, a kóma korrekcióját és az alacsony színezést. Tudom, hogy 2 lencsével is megoldható a kómahiba kiküszöbölése (bár a sajátomban 4 van), no de ennyi minden? Lehetséges, hogy a kételkedésem a műveletlenségemből fakad; a választ az optikusok biztosan tudják... :?

A saját F/4,7-es távcsövem LM-jének középső 2,5 mm átmérőjű területe diffrakcióhatárolt, azontúl a kómahiba észrevehetően rontja a leképezést. Ez 7,2 ívperces kört jelent. Nyilván a legnagyobb bolygókorong is szubívperces; egyikhez sem kell kómakorrektor. Ott vannak viszont a kompaktabb nyílthalmazok...

Másfelől egy jó minőségű, rövid fókuszú okulár 80-100ezer Ft-ba kerül. Ezzel viszont kapnék plusz 3 féle nagyítást (291x, 478x, 681x).

Kételkedés ide, feltételezés oda, a BTC galériájában az ezzel készült képek meggyőzőek. Kérdés, hogy vajon VIZUÁLISAN hogyan muzsikál?
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.10.15. 09:02

Attila írta:
2021.10.14. 10:42
...egy nagyon jó barlow-ot keress, hogy kibukkanjon a fókuszsík a tubusból (ezen természetesen a rövidebb okli sajnos nem segít).

MDA
Tetszenek a telecentrikus nyújtók, viszont nem oldják meg a fókusz kitolását, ami a binobenézőhöz fontos. A Baader 2,25x-ös barlow-járól is jókat hallani, csakhogy nem tudom, hogyan viselkedne, ha 124 mm-re tenném az okulártól (a binómnál ez adott).
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Lovász András 2021.10.15. 10:40-kor.
254/1200 Dobson,
eq-platform
Attila

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.10.15. 10:37

Lovász András írta:
2021.10.15. 08:39
...
Kételkedés ide, feltételezés oda, a BTC galériájában az ezzel készült képek meggyőzőek. Kérdés, hogy vajon VIZUÁLISAN hogyan muzsikál?
A gyerekkoromban még minden kofa simán lékelte a dinnyéket (mivel kívülről nem látszik rajta az íze...), és ha nem ízlett, ott hagyhattad, vagy kértél egy másikat.
Tudomásom szerint online vásárlás esetén ma is megilleti a vevőt x napon belül a vásárlástól való indoklás nélküli elállás joga. Csak egy visszapostázás költségét bukhatod.

Tehát: ne hezitálj, PRÓBÁLD KI!

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.10.15. 10:48

Attila írta:
2021.10.15. 10:37
Lovász András írta:
2021.10.15. 08:39
...
A gyerekkoromban még minden kofa simán lékelte a dinnyéket (mivel kívülről nem látszik rajta az íze...), és ha nem ízlett, ott hagyhattad, vagy kértél egy másikat.
Tudomásom szerint online vásárlás esetén ma is megilleti a vevőt x napon belül a vásárlástól való indoklás nélküli elállás joga. Csak egy visszapostázás költségét bukhatod.

Tehát: ne hezitálj, PRÓBÁLD KI!

MDA
Eszembe jutott ez a lehetőség, aztán jött a gondolat, hogy a jelenlegi barlow-m 4 év alatt, egy brutálisan jó seeing mellett "bukott" le; ehhez képest a 14 nap egy szempillantás...
Gondoltam, megkérdezni olcsóbb... :D
254/1200 Dobson,
eq-platform
Attila

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.10.15. 11:52

Lovász András írta:
2021.10.15. 10:48
Gondoltam, megkérdezni olcsóbb... :D
Ez igaz, de rizikó mindenben van; csak a halál biztos. (De az is csak mai tudásunk szintjén... :? )
Mások véleménye pedig aztán végképp szubjektív. 8-)

Esetleg teszteld műcsillagon; az azonnal "lebuktatja" a sz@rt.

MDA
Lovász András

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.10.15. 14:37

Attila írta:
2021.10.15. 11:52
Esetleg teszteld műcsillagon; az azonnal "lebuktatja" a sz@rt.

MDA
Jó ötlet, szerintem fogok építeni valamilyen alkalmatosságot. Mi jobb: a tűvel átfúrt konzervdoboz benne LED-del, vagy a napsütötte csapágygolyó?

Jut eszembe: a jelenlegi a barlow-mmal bontottam már fel 0,5"-es kettőst, úgyhogy "kissé" meg vagyok keveredve... :roll:
Szerintem először tesztelem a mostani lencsét, aztán majd eldöntöm, hogy "kinek" higgyek: a bolygóknak, a csillagoknak, vagy a műcsillagnak. :lol:
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”