Barlow lencsék

Anti_45

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.03.10. 20:13

Igen,az ES 11mm-es volt benne.
Nyilván eszem ágában sincs ezt a kombinációt használni,csak ahogy cserélgettem az okulárokat és lépdeltem felfelé a nagyítással,megláttam a barlowot -amit amúgy nem is használok-és feltöltött bennem,mi lenne ha.... :D
Magam is meglepődtem,hogy nem esett szét és fókuszálható volt a kép,csak olyan lett mint amikor felhő kúszik a Hold elé.
Kiss Antal
Lovász András

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.05.02. 10:02

Hosszú tépelődés és latolgatás után rászántam magam, hogy megrendeljem az APM 2,7x kómakorrigáló barlow-t. Megérkezett, és Gyuricza István kedves és hathatós segítségével már használni is tudom, köszönet érte!!! :)
Nagyon sok dicséretet olvastam róla külföldi fórumokon, de az első és alapos tesztem eredménye minden eddigi képzeletemet túlszárnyalja!

A részletesebb véleményem itt olvasható:

https://tavcso.hu/termekcsoport/barlow_apm267
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.05.23. 09:53

Az előző bejegyzésemben szereplő barlow plusz egy funkciót betölt: az ultrapontos kollimáció lehetőségét!
Erre úgy jöttem rá, hogy miután becsavartam a binobenéző aljába a barlow-t, ordított a diffrakciós kép dekoncentráltsága. Kiderült, hogy az addig jónak hitt kollimáció nem pontos. Ugyebár ez egy kómakorrektoros barlow. S mint tudjuk, kómakorrektorral kb. 15x kisebb kollimációs hibát is észreveszünk, mint nélküle.

A legérdekesebb az, hogy a dekoncentráltság mértéke és iránya AZONOS a teljes látómezőben!!! Tehát akárhová viszem a LM-n belül az elfókuszált csillagot, mindenütt ugyanúgy néz ki! Ez azért jó hír, mert nem kell méricskélnem a LM közepét (ahol normál esetben koncentrikusnak kell lennie a diffrakciós képnek), hanem bárhová "vihetem" a csillagot a LM-n belül, ugyanazt a hibát mutatja. Ha pedig koncentrikus a kép, akkor mindenütt az.

Szóval beállítottam így a jusztírt és leellenőriztem a korrektoros barlow nélkül is és valóban a LM legközepén lettek koncentrikusak a gyűrűk. A kollimációs csavarokon persze picit kellett állítanom a pontos kollimációhoz, de meglepődtem, mennyire markánsan mutatta a kis APM barlow a hibát.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”