Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.08.10. 14:11

Érdekes módon a különböző fókuszokat tekintve nagy a szórás. Pl. a 2,3 mm-est a "szörnyű képminőségű", a 25-öst a "kiábrándító" jelzővel illeti a tesztelő. A 9-est pedig erősen ajánlja.
A mérések szerint a 9-esben feleakkorák a csillagok, mint az 5-ösben.

Amin meglepődtem még, hogy az Svbony 7-21mm-es zoom mennyire penge. Igaz a LM mindössze 37-53°-os.

A készletemben a 11mm-es és a 6,7mm-es okulár között elég nagy a rés. A távoli jövőben szeretnék egy jó 9 mm-es okulárt beszerezni. Alátéve a 2,7x-es nyújtót pedig 360x-os nagyításom lenne, ami telitalálat a 2 legnagyobb bolygóhoz.
Persze sok pénzem nincs rá, ezért figyeltem fel a Celestronra...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2022.08.10. 18:01

NIsti
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2022.08.28. 11:56

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: NIsti » 2022.08.28. 12:20

Sziasztok,

Szeretnék egy kis segítséget kérni tőletek. Sajnos az észlelési lehetőségeim nagyon beszűkültek itthon, ezért muszáj lesz sokat mozognom az elkövetkező időkben. A fentiek okán összepakoltam egy kis utazós/hátizsákos pakkot. Szerencsére kis mozgással elég jó ég alá tudok menni. A tubus egy Lacerta 72/432 ED, melyet eddigi tapasztalatok alapján egész hatékonyan tudok használni egy Baader Hyperion 8mm-essel és a fókusz gyűrűivel. Plusz van egy 25 oklim is. Ezekkel 17x és 100x nagyítás között elvagyok. Viszont néha jó lenne kicsit 100x fölé menni és ehhez szeretnék venni egy plusz okulárt. Vizuális megfigyelés esetén pár teszt alapján láttam, hogy 3mm -es okulárt használtak vele (144x nagyítás eredményez). Ez már elég ritka méret ahogy látom elég kevés félét találtam. Ti melyik 3 mm-est javasoljátok ehhez a konfighoz? Persze javasolhattok bármi mást ami 100x fölötti tudna, nyilván 2D felett felesleges. Barlow-t nem annyira szeretnék, jó lenne okulárral megoldani a kérdést.

Segítségetek előre is köszönöm szépen!

Nagy Isti
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.08.28. 13:06

NIsti írta:
2022.08.28. 12:20
Sziasztok,

Szeretnék egy kis segítséget kérni tőletek. Sajnos az észlelési lehetőségeim nagyon beszűkültek itthon, ezért muszáj lesz sokat mozognom az elkövetkező időkben. A fentiek okán összepakoltam egy kis utazós/hátizsákos pakkot. Szerencsére kis mozgással elég jó ég alá tudok menni. A tubus egy Lacerta 72/432 ED, melyet eddigi tapasztalatok alapján egész hatékonyan tudok használni egy Baader Hyperion 8mm-essel és a fókusz gyűrűivel. Plusz van egy 25 oklim is. Ezekkel 17x és 100x nagyítás között elvagyok. Viszont néha jó lenne kicsit 100x fölé menni és ehhez szeretnék venni egy plusz okulárt. Vizuális megfigyelés esetén pár teszt alapján láttam, hogy 3mm -es okulárt használtak vele (144x nagyítás eredményez). Ez már elég ritka méret ahogy látom elég kevés félét találtam. Ti melyik 3 mm-est javasoljátok ehhez a konfighoz? Persze javasolhattok bármi mást ami 100x fölötti tudna, nyilván 2D felett felesleges. Barlow-t nem annyira szeretnék, jó lenne okulárral megoldani a kérdést.

Segítségetek előre is köszönöm szépen!

Nagy Isti
Szia!
Okulárt nem tudok ajánlani, nekem sincs 4mm alatt,viszont veled ellentétben én úgy gondolom,hogy egy jó minőségű! barlow lencsével vagy telecentrikus nyújtóval nem járnál rosszul. Többféle nagyításod lenne a már meglévő okulárokkal.
Azt nem tudom,hogy a 3mm kijönne e,mert nem ismerem a Hyperion+gyűrű kapcsolatát.
Másrészt elég kevés támpontot adtál; mennyit szánsz rá? mennyire fontos a kényelmes betekintés? stb...
Lehet venni 3,2mm -es SW planetaryt olcsón,de vehetsz 3,5mm-es Pentaxot,APM-et nem olcsón. :)
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
NIsti
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2022.08.28. 11:56

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: NIsti » 2022.08.28. 13:55

Anti_45 írta:
2022.08.28. 13:06
NIsti írta:
2022.08.28. 12:20
Sziasztok,

Szeretnék egy kis segítséget kérni tőletek. Sajnos az észlelési lehetőségeim nagyon beszűkültek itthon, ezért muszáj lesz sokat mozognom az elkövetkező időkben. A fentiek okán összepakoltam egy kis utazós/hátizsákos pakkot. Szerencsére kis mozgással elég jó ég alá tudok menni. A tubus egy Lacerta 72/432 ED, melyet eddigi tapasztalatok alapján egész hatékonyan tudok használni egy Baader Hyperion 8mm-essel és a fókusz gyűrűivel. Plusz van egy 25 oklim is. Ezekkel 17x és 100x nagyítás között elvagyok. Viszont néha jó lenne kicsit 100x fölé menni és ehhez szeretnék venni egy plusz okulárt. Vizuális megfigyelés esetén pár teszt alapján láttam, hogy 3mm -es okulárt használtak vele (144x nagyítás eredményez). Ez már elég ritka méret ahogy látom elég kevés félét találtam. Ti melyik 3 mm-est javasoljátok ehhez a konfighoz? Persze javasolhattok bármi mást ami 100x fölötti tudna, nyilván 2D felett felesleges. Barlow-t nem annyira szeretnék, jó lenne okulárral megoldani a kérdést.

Segítségetek előre is köszönöm szépen!

Nagy Isti
Szia!
Okulárt nem tudok ajánlani, nekem sincs 4mm alatt,viszont veled ellentétben én úgy gondolom,hogy egy jó minőségű! barlow lencsével vagy telecentrikus nyújtóval nem járnál rosszul. Többféle nagyításod lenne a már meglévő okulárokkal.
Azt nem tudom,hogy a 3mm kijönne e,mert nem ismerem a Hyperion+gyűrű kapcsolatát.
Másrészt elég kevés támpontot adtál; mennyit szánsz rá? mennyire fontos a kényelmes betekintés? stb...
Lehet venni 3,2mm -es SW planetaryt olcsón,de vehetsz 3,5mm-es Pentaxot,APM-et nem olcsón. :)
Szia Anti,

Köszönöm a segítséget! Tudom, hogy a minőség együtt jár az ár növekedésével, ha a Hyperion-ból indulok ki az sem volt olcsó, szóval egyetlen okulárért most 30-40e-nél nagyon nem szeretnék adni. Betekintési kényelem fontos, de ennél az egy okulárnál el tudom engedni a dolgot. Akár egy ortho is lehet, ha létezik ekkora méretben.

A Hyperion a gyűrűkkel ezt tudja: 8, 6, 5, 4.3
A Barlow/telecentrikus nyújtó nem venne el további fényt a pici ED tubustól?

Barlow-ból mi tud ár/érték arányban jó minőséget "nyújtani"?

Köszi! :-)

Isti
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.08.28. 14:23

NIsti írta:
2022.08.28. 13:55

Szia Anti,

Köszönöm a segítséget! Tudom, hogy a minőség együtt jár az ár növekedésével, ha a Hyperion-ból indulok ki az sem volt olcsó, szóval egyetlen okulárért most 30-40e-nél nagyon nem szeretnék adni. Betekintési kényelem fontos, de ennél az egy okulárnál el tudom engedni a dolgot. Akár egy ortho is lehet, ha létezik ekkora méretben.

A Hyperion a gyűrűkkel ezt tudja: 8, 6, 5, 4.3
A Barlow/telecentrikus nyújtó nem venne el további fényt a pici ED tubustól?

Barlow-ból mi tud ár/érték arányban jó minőséget "nyújtani"?

Köszi! :-)

Isti
A telecentrikus nyújtók jók. Nekem a Lacerta 2x teleextender van és teljesen elégedett vagyok vele. Nem változtatja meg az okulár betekintési szögét, vagyis nincs vesebab effektus (hacsak már az okulárnak nem volt eleve),nem eszi a fényt,nem ront szemmel láthatóan az okulár leképzésén. Annyi fény vész el,amennyi egy rövidebb fókuszú okulárral amúgy is veszne.
Amit még sokan dícsérnek,az a Baader Q-barlow, de azt még nem próbáltam. Nagy előnye a 2 féle nyújtás - 1,3x és 2,25x.

Az egyik 44e a másik 20e.
Amúgy ha ennyire bevált neked a Hyperion,akkor miért nem veszed meg az 5mm-est? Abból ki tudsz hozni 3,2mm-t a 14-es gyűrűvel.
Való igaz, hogy az már 57e ft. :|
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
NIsti
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2022.08.28. 11:56

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: NIsti » 2022.08.28. 14:42

Anti_45 írta:
2022.08.28. 14:23
NIsti írta:
2022.08.28. 13:55

Szia Anti,

Köszönöm a segítséget! Tudom, hogy a minőség együtt jár az ár növekedésével, ha a Hyperion-ból indulok ki az sem volt olcsó, szóval egyetlen okulárért most 30-40e-nél nagyon nem szeretnék adni. Betekintési kényelem fontos, de ennél az egy okulárnál el tudom engedni a dolgot. Akár egy ortho is lehet, ha létezik ekkora méretben.

A Hyperion a gyűrűkkel ezt tudja: 8, 6, 5, 4.3
A Barlow/telecentrikus nyújtó nem venne el további fényt a pici ED tubustól?

Barlow-ból mi tud ár/érték arányban jó minőséget "nyújtani"?

Köszi! :-)

Isti
A telecentrikus nyújtók jók. Nekem a Lacerta 2x teleextender van és teljesen elégedett vagyok vele. Nem változtatja meg az okulár betekintési szögét, vagyis nincs vesebab effektus (hacsak már az okulárnak nem volt eleve),nem eszi a fényt,nem ront szemmel láthatóan az okulár leképzésén. Annyi fény vész el,amennyi egy rövidebb fókuszú okulárral amúgy is veszne.
Amit még sokan dícsérnek,az a Baader Q-barlow, de azt még nem próbáltam. Nagy előnye a 2 féle nyújtás - 1,3x és 2,25x.

Az egyik 44e a másik 20e.
Amúgy ha ennyire bevált neked a Hyperion,akkor miért nem veszed meg az 5mm-est? Abból ki tudsz hozni 3,2mm-t a 14-es gyűrűvel.
Való igaz, hogy az már 57e ft. :|
Na megnézem ezt a teleextendert. Baader Q-barlow sajnos nem lesz jó a jelenlegi 2"-os zenittükörrel. Nem lesz fókuszom. Mások felhívták a figyelmet rá. Hyperion 5mm-es eléggé sok lenne...

Köszi!
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.08.28. 15:19

NIsti írta:
2022.08.28. 14:42

Na megnézem ezt a teleextendert. Baader Q-barlow sajnos nem lesz jó a jelenlegi 2"-os zenittükörrel. Nem lesz fókuszom. Mások felhívták a figyelmet rá. Hyperion 5mm-es eléggé sok lenne...

Köszi!
Nagyon szívesen! :)
Én a teleextendert szoktam használni a SW 102/500 tubussal is,amiben szintén 2"-es zenittükör van és még nem volt gondom a fényúttal.
De kérdezz/várj meg másokat is az okulár,barlow témában.
(Bár lehet lejár a sz.igazolványod mire itt vki hozzászól :D )
Az én véleményem csak egy a millióból,ne legyen perdöntő. :)
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
NIsti
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2022.08.28. 11:56

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: NIsti » 2022.08.28. 16:12

Anti_45 írta:
2022.08.28. 15:19
NIsti írta:
2022.08.28. 14:42

Na megnézem ezt a teleextendert. Baader Q-barlow sajnos nem lesz jó a jelenlegi 2"-os zenittükörrel. Nem lesz fókuszom. Mások felhívták a figyelmet rá. Hyperion 5mm-es eléggé sok lenne...

Köszi!
Nagyon szívesen! :)
Én a teleextendert szoktam használni a SW 102/500 tubussal is,amiben szintén 2"-es zenittükör van és még nem volt gondom a fényúttal.
De kérdezz/várj meg másokat is az okulár,barlow témában.
(Bár lehet lejár a sz.igazolványod mire itt vki hozzászól :D )
Az én véleményem csak egy a millióból,ne legyen perdöntő. :)
Köszi, megvárom őket is! :-)
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.08.28. 16:15

NIsti írta:
2022.08.28. 12:20
Sziasztok,

Szeretnék egy kis segítséget kérni tőletek. Sajnos az észlelési lehetőségeim nagyon beszűkültek itthon, ezért muszáj lesz sokat mozognom az elkövetkező időkben. A fentiek okán összepakoltam egy kis utazós/hátizsákos pakkot. Szerencsére kis mozgással elég jó ég alá tudok menni. A tubus egy Lacerta 72/432 ED, melyet eddigi tapasztalatok alapján egész hatékonyan tudok használni egy Baader Hyperion 8mm-essel és a fókusz gyűrűivel. Plusz van egy 25 oklim is. Ezekkel 17x és 100x nagyítás között elvagyok. Viszont néha jó lenne kicsit 100x fölé menni és ehhez szeretnék venni egy plusz okulárt. Vizuális megfigyelés esetén pár teszt alapján láttam, hogy 3mm -es okulárt használtak vele (144x nagyítás eredményez). Ez már elég ritka méret ahogy látom elég kevés félét találtam. Ti melyik 3 mm-est javasoljátok ehhez a konfighoz? Persze javasolhattok bármi mást ami 100x fölötti tudna, nyilván 2D felett felesleges. Barlow-t nem annyira szeretnék, jó lenne okulárral megoldani a kérdést.

Segítségetek előre is köszönöm szépen!

Nagy Isti
Szia Isti!

Anti leírta a lényeget. Sajnos a rövid fókuszú okulárokról nagyon vegyesek a vélemények. Amik tényleg jók, azoknak az ára borsos, vagy már nem gyártják.
Szerintem mindenképpen telecentrikus nyújtóban érdemes gondolkozni. Nem változtatja meg a kilépő pupilla helyzetét; mintha ott sem lenne. Minden okulár javára válik, ha nem F/6-os nyílásviszonyt fogad, hanem F/12-t (kétszerező esetén).
Ezek közül a legdrágább, de verhetetlen a TV Powermate, illetve annak kedvező árú alternatívái pl. az ES Focal Extender család (2x, 3x, 5x), vagy amit Anti is használ, a Lacerta család. Szerintem kb. egy szinten van az utóbbi kettő minősége (igen jó).

Egy jó nyújtó aranyat ér. Okosan megválasztva a nyújtás mértékét megduplázod az okulárjaid számát.

A fényveszteség miatt ne aggódj. Ezeknek hatékony bevonataik vannak.

Egy kétszerezővel lenne pluszban egy 12,5 mm-es eredő fókuszú okulárod (a 25 mm-essel párosítva), valamint a Hyperion alá téve 4 mm-t kapnál, a gyűrűk segítségével pedig lemehetnél 2,15 mm-ig (200x), ami nem haszontalan, ha jó az objektív, hiszen a szoros kettősök vizsgálata néha ezt igényli.

Tehát semmiképpen NE barlow-t vegyél, hanem telecentrikus nyújtót, mert az akkor is megőrzi a nyújtás mértékét, ha az okulár távolságát változtatod. Így megmaradhat a Hyperion variálhatósága.

Ez a vesszőparipám: több legyet egy csapásra! :D
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”