Mutasd az okulárjaidat!

Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2022.07.13. 09:01

Tegnap meghozta a futár az APM super zoom okliját, az időjárás viszonylag kegyes volt hozzám, felhőből nem volt sok az égen, a nyugodtságot az első fél órát leszámítva (S:7/10) elég gyengére becsültem (S:4/10). Az átlátszóságot a hold nagyon lerontotta.

SW 250 f/4.7 newton, Paracorr T2 kómakorrektorral.

Érdemben tesztelni nem tudtam az okulárt, inkább élménybeszámolónak nevezném.

Az okulár egész kis kompakt, 1.25" és 2" nyakkal is rendelkezik, tömege van, a gyártói 420g-os adat teljesen valósnak tűnik.

A zoom mechanika a Hyperion Zooméra hasonlít, jó érzés tekergetni, határozottan, de finoman jár. Minden egyes mm fókuszhozz kapott clickstopot, ez jóval hallhatóbb és érezhetőbb, mint a Hyperion esetén.

Sajnos nem teljesen parfokális, egy nagyon minimális utánállítás szükséges (a Hyperionnál jóval kisebb mértékben). A powermattel felezve a fényerőt és növelve a tűrést viszont parfokális.

A becsillanások fix okulárokat megszégyenítő módon vannak kezelve. A Vega fénye azt a látómezőn kívülre hozva, minden fókusztartományban sem csillant be.

A látómező nem változik, érzésre simán megvan a 67-68 fok. A 18-20 mm pupillatávolság miatt betekintési kényelem nagyon jó. Nagy a tűrés a szempozícióra, nincs elsötétülés. Ez bemutatózásnál nagyon hasznos lehet.

21:30 körül kezdtem az észlelést, egész nyugodt égen, lehűlt optikával. Gyorsan ránéztem az eps lyr-re, egy 2x powermatet beiktatva a legalsó 7.7mm fokozaton tökéletes airy korongot mutatott (358x).

A fókusztartományok szerinti főleg negatív leképezési hibák:

14.5 - 15.4 mm - A külső 5%-a a látómezőnek vignettál, de nagyon. Számomra a legfelső fokozat így használhatatlan.
14 mm - A vignettáció teljesen megszűnik, szépen rajzolódik a field stop. A látómező külső kb. 15%-ánál látható már az asztigmia, a legkülső 5%-án ez intenzívebb, és ott már színez is a fényes csillagokon.
11 - 13 mm - A látómező külső 10%-ánál asztigmia, a legkülső 5%-án szintén erősödik, a színezés itt is jelen van.
10 - 7.7 mm - Minden abberáció megszűnik, az egész látómező jól korrigált.

Az este folyamán két okulárral hasonlítottam össze.

12.5 Morpheus - A Morpheus alig észrevehőten, de sötétebb égi hátteret mutat. Fényáteresztésben és színkorrekcióban nem láttam eltérést. Ugyanazokat a halvány csillagokat láttam a M13-ban , az Albiero színei megegyeztek mindkét okulárban.
8 TV Plossl - Nagyon minimálisan, de talán a TV-nek jobb a fényáteresztése. Itt bizonytalan voltam, a gyenge nyugdtság nem segített. M13-ban mindekettő ugyanazokat a részleteket hozta, kicsit mintha élőbb lett volna a kép a Plosslben. Az M57-ben szintén nem fedeztem fel különbséget. Ezen a nagyításon már kezdenek kopni a színek, de még bőven érzékelhető volt az Albireo kettőssége mindkettőben.


Összességében:

Nagyon nagy élmény használni! Azt vártam, hogy egy Morpheus vagy TV plossl jobban el fog húzni optikai teljesítményben, de nem. A látómező széli abberációkat elég szigorú szemmel vizsgáltam, 7.7-14 mm fókusztartományban nagyon szép a képe, az asztigmia is minimális, leginkább elfókuszáltan látszik. A gyakorlat majd megmutatja, hogy ha hosszabb ideig fogok nézni egy objektumot a zoomot használom-e vagy átváltok fix okulárra, de az első benyomások szerint a zoom élmény és kényelem felülírja a látómezőn szélén jelentkező hibákat. Az igazi teszt majd f4 newtonban lesz, sötét ég alatt. Ha azzal megvagyok, ismét megírom a tapasztalatokat :)

Végül egy kép a jelenlegi oklikészlet. A Nagler zoom már korábban megérkezett, így már semmi akadálya, hogy 3 - 14 mm-ig két okulárral lefedjem a készletet.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.07.13. 09:45

Gratulálok, Ádám!

Nem gagyi a készleted, az biztos!
Látom, az APM zoom épp a "számodra használhatatlan" fókuszon áll. :D Csak nem próbáltál az utolsó pillanatokban megbarátkozni vele? :lol:

Ha csak annyi a baja, hogy a mezőhatároló nem éles, de a LM nem csökken számottevően, akkor szerintem nem rossz, máris többet tud, mint a "versenytársai". ;)

Egyre nagyobb a motiváció, hogy meglátogassalak egy nyugodt, tiszta estén! :P
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2022.07.13. 12:43

Lovász András írta:
2022.07.13. 09:45
Gratulálok, Ádám!

Nem gagyi a készleted, az biztos!
Látom, az APM zoom épp a "számodra használhatatlan" fókuszon áll. :D Csak nem próbáltál az utolsó pillanatokban megbarátkozni vele? :lol:

Ha csak annyi a baja, hogy a mezőhatároló nem éles, de a LM nem csökken számottevően, akkor szerintem nem rossz, máris többet tud, mint a "versenytársai". ;)

Egyre nagyobb a motiváció, hogy meglátogassalak egy nyugodt, tiszta estén! :P
Szeretem a rendezettséget, szerintem tudatalatt tekertem "alapállásba" az oklit :D

Telefonon már egyszer megtörtént az invitálás, benne vagyok közös észlelésekben!
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.07.13. 15:27

adam.gali írta:
2022.07.13. 09:01
Tegnap meghozta a futár az APM super zoom okliját, az időjárás viszonylag kegyes volt hozzám, felhőből nem volt sok az égen, a nyugodtságot az első fél órát leszámítva (S:7/10) elég gyengére becsültem (S:4/10). Az átlátszóságot a hold nagyon lerontotta.

SW 250 f/4.7 newton, Paracorr T2 kómakorrektorral.

Érdemben tesztelni nem tudtam az okulárt, inkább élménybeszámolónak nevezném.
...
Végül egy kép a jelenlegi oklikészlet. A Nagler zoom már korábban megérkezett, így már semmi akadálya, hogy 3 - 14 mm-ig két okulárral lefedjem a készletet.
Gratulálok Ádám az új szerzeményedhez és a komplett készletedhez egyaránt!
Vallom, a zoom-szkeptikusokkal szembemenve, hogy van helye ezeknek (a jobb minőségű zoom) okulároknak az igényesebb amatőr készletében.
Hatalmas élményfaktor van bennük.
A konkrét APM Zoom-ra reagálva, legyünk tárgyilagosak, a Baader zoom-mal összevetve, nem egyezik a lefedett fókusztartomány.
Ahol az APM fókusza végetér (15,4mm 2x zoom), onnan még a Baader majd 9mm-t megy tovább (3x zoom) és itt jelentkezik a látómező beszűkülése. De ez a beszűkült tér is hoz egy Plössl-nyí értéket.
Írod is, hogy az APM 14-15,4mm-nél már erősen vignettál.
Az induló látőmező mindkét okulárnál 7,7 ill. 8mm-nél 67-68°.
A parfokalitásról én az eddigi legfényerősebb távcsövemmel kapott tapasztalat alapján ( 10" f/4 S-N) a Baader zoom 8-24 Mark III csak a 8mm-es állásban volt minimális utánállítási szükségesség.
Sajnos a jelenlegi Mark IV-ről ezt már nem mondhattam el az f/7 APO-val szerzett tapasztalatom alapján.
Ezért tartottam meg a régebbi Mark III-as modellt.
Szerintem optikailag és mechanikailag egyaránt jobb, mint az újabb.
Nagy érdeklődéssel olvastam a beszámolódat és várom a további tapasztalataidat ezzel az új fejlesztésű zoom okulárral.
Még egyszer gratulálok és sok szép élményt kívánok vele.

D.Laci
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2022.07.13. 15:45-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2022.07.13. 15:41

D.Laci írta:
2022.07.13. 15:27
adam.gali írta:
2022.07.13. 09:01
Tegnap meghozta a futár az APM super zoom okliját, az időjárás viszonylag kegyes volt hozzám, felhőből nem volt sok az égen, a nyugodtságot az első fél órát leszámítva (S:7/10) elég gyengére becsültem (S:4/10). Az átlátszóságot a hold nagyon lerontotta.

SW 250 f/4.7 newton, Paracorr T2 kómakorrektorral.

Érdemben tesztelni nem tudtam az okulárt, inkább élménybeszámolónak nevezném.
...
Végül egy kép a jelenlegi oklikészlet. A Nagler zoom már korábban megérkezett, így már semmi akadálya, hogy 3 - 14 mm-ig két okulárral lefedjem a készletet.
Gratulálok Ádám az új szerzeményedhez és a komplett készletedhez egyaránt!
Vallom, a zoom-szkeptikusokkal szembemenve, hogy van helye ezeknek (a jobb minőségű zoom) okulároknak az igényesebb amatőr készletében.
Hatalmas élményfaktor van bennük.
A konkrét APM Zoom-ra reagálva, legyünk tárgyilagosak, a Baader zoom-mal összevetve, nem egyezik a lefedett fókusztartomány.
Ahol az APM fókusza végetér (15,4mm), onnan még a Baader majd 9mm-t megy tovább és itt jelentkezik a látómező beszűkülése. De ez a beszűkült tér is hoz egy Plössl-nyí értéket.
Az induló látőmező mindkét okulárnál 7,7 ill. 8mm-nél 67-68°.
A parfokalitásról én az eddigi legfényerősebb távcsövemmel kapott tapasztalat alapján ( 10" f/4 S-N) a Baader zoom 8-24 Mark III csak a 8mm-es állásban volt minimális utánállítási szükségesség.
Sajnos a jelenlegi Mark IV-ről ezt már nem mondhattam el az f/7 APO-val szerzett tapasztalatom alapján.
Ezért tartottam meg a régebbi Mark III-as modellt.
Szerintem optikailag és mechanikailag egyaránt jobb, mint az újabb.
Nagy érdeklődéssel olvastam a beszámolódat és várom a további tapasztalataidat ezzel az új fejlesztésű zoom okulárral.
Még egyszer gratulálok és sok szép élményt kívánok vele.

D.Laci
Köszönöm! Igen azt elfelejtettem közölni, hogy mikor Hyperion zoomról beszélek az a mark IV-es változat. Ezidáig csak ezzel a típussal van némi tapasztalatom.
Egy CN poszt szerint azért hamarabb beszűkül az, ennek hitelességéről nem tudok nyilatkozni:

24mm = 45°
20mm = 50°
16mm = 54°
14mm (half-step) = 56°
12mm = 60°
10mm (half-step) = 64°
8mm = 70°

Az 55 fok körüli érték már elég szűk, emlékeimben viszont nem az a kép maradt meg, hogy a 14mm-es fókusztól annyira szűk lenne. Persze más egy papírra vetett adat és más a gyakorlatban szerzett tapasztalat, még ha az adat pontos is.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.07.13. 15:53

Ez szerintem az optika rejtelmeiben járatosabbaknak adja magát a 2x vs. 3x-os zoom felépítéséből fakadóan.

D.Laci
ui.: Én a Mark IV-ben nagyot csalódtam (pl. több ponton jelentkező utánfókuszálás, alig érzékelhető click) , még jó, hogy forró fejjel nem adtam el előtte a Mark III-at.
Előtte volt az első változata, amire nem volt írva, hogy Mark I, de az ugyanúgy viselkedett, mint a III-as.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2022.07.23. 18:54

Tegnap este végre sikerült az 500 f/4 főműszerbe is beleültetni az APM Super Zoom oklit. Átlag SQM 21.00, T:3/5, S:3-4/5.

Terv szerint a fix fókuszú okulárokkal szerettem volna összehasonlítani, objektíven, erre az egész este alatt csak kétszer ha volt bent másik okli. Nagyon jól kezeli az f/4 fényerőt is (Paracorr kómakorrektorral), a vignettálás a sötétebb égen kevésbé volt zavaró, EOFB-nek nyoma se volt. A legtöbbet használt nagyításomat lefedi (150-300x), M57 központi csillagát mutatta (2x Powermattel kiegészítve), M13 rajzolhatatlan, belenagyítva (7.7mm) éppen kitöltötte a teljes LM-t, lerajzolhatatlanul sok csillagra bontva azt. Hajnali 2-kor, leromlott seeing mellett Szaturnuszon és Jupiteren gyönyörű részletek, igazítva a nagyítás mértékét az aktuális nyugodtsághoz. Szóval az objektív teszt megmarad máskorra, a szubjektív (és számomra fontosabb) része pedig magáért beszél. Annyira jó érzés volt vele észlelni mind optikai teljesítmény, mind kényelem terén, hogy valószínűleg örök helye marad a kofferben. :)
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.07.23. 19:39

adam.gali írta:
2022.07.23. 18:54
...
Szóval az objektív teszt megmarad máskorra, a szubjektív (és számomra fontosabb) része pedig magáért beszél. Annyira jó érzés volt vele észlelni mind optikai teljesítmény, mind kényelem terén, hogy valószínűleg örök helye marad a kofferben. :)
Azt hiszem itt van az egész lényege.
Nyilván kellenek a tesztek,csak jó tudni,hogy egy okulár hogyan teljesít egy másik beválthoz képest,de mivel nem szakújságíró vagy; kell e több ennél a két mondatnál?
Saját használatra maximálisan bevált.
Innentől kezdve úgyis kicsit szubjektív lesz minden. ;)
Még sok ilyen magával ragadó észlelést kívánok vele. :)

Nekem az ilyen személyes élmények,vélemények,többet nyomnak a latban egy esetleges vásárlásnál, mint egy száraz, nehezen emészthető adatokkal operáló teszt.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.07.23. 22:46

adam.gali írta:
2022.07.23. 18:54
Tegnap este végre sikerült az 500 f/4 főműszerbe is beleültetni az APM Super Zoom oklit...
Kb. erre az eredményre számítottam.
Az APM üvegek jól polírozottak, kiváló bevonatokkal.

Valahogy mindig úgy terelgetem az észlelési tervemet, hogy a kis APM barlow-m előkerüljön... :D
Nagyon szeretem.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.07.24. 12:07

Lovász András írta:
2022.07.23. 22:46
adam.gali írta:
2022.07.23. 18:54
Tegnap este végre sikerült az 500 f/4 főműszerbe is beleültetni az APM Super Zoom oklit...
Kb. erre az eredményre számítottam.
Az APM üvegek jól polírozottak, kiváló bevonatokkal.

Valahogy mindig úgy terelgetem az észlelési tervemet, hogy a kis APM barlow-m előkerüljön... :D
Nagyon szeretem.
Csatlakozom a véleményedhez András.
Nekem ettől a gyártótól APM XWA 20mm 100° okulárom volt, ill. APM MS 16x80 ED binom van és szerintem kiváló optikák.

D.Laci
ui.: Az okulárt még akkor vettem a BTC-től, amikor megjelent, a jelenlegi ár majdnem feléért. :(
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”