Mutasd az okulárjaidat!

Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2022.11.16. 11:41

Lovász András írta:
2022.11.16. 08:23
Tehát végre valahára felteszem a kérdést: vajon mi annak a magyarázata, hogy nálad két különböző korrektor ugyanúgy viselkedik (azaz gömbi korrekciót végez), nálam pedig egy harmadik nem teszi ezt? Mit csinálhatok rosszul? Te mit tapasztaltál a GSO-nál?

Ahogy olvasgatok kómakorrektorokról, általában csak arról esik szó, hogy az okulártól való távolság változtatásával hogyan változik a kómakorrigált terület.
Úgy tudom, minden korrektornál meg van adva, hogy milyen fényerő mellett hozza a 40 mm átmérőjű kómakorrigált ( mármint kóma szempontjából diffrakcióhatárolt) területet. Pl.: TV Paracorr ll: F/3,5; GSO: F/4,5 stb. A megadott értékeknél fényerősebb rendszerekben kisebb, "fényerőtlenebbekben" pedig nagyobb területet képez le diffrakcióhatároltan; az okulártól való távolság változtatásával igyekeznek kimaxolni ezt a területet.

Még egy érdekesség (elnézést kérek, ha korábban már írtam erről): azt is észrevettem, hogy mióta relatíve nagyobb lett a segédtükröm, mint a rajta áthaladó sugárkúp keresztmetszete, azóta sokkal jobb lett a látómező széle. Nem a vignettálásról, hanem a széltorzításról beszélek. S ez kómakorrektor nélkül is így van! Ugyanis nem vágja le a segéd széle a diffrakciós képet. Könnyen belátható, hogy a főtükör átmérőjének (és ezzel együtt a segédének) növelésével az erre való érzékenység csökken! A LM szélein is tökéletes képet adó Newton az, aminek a segédjének kistengelye=a sugárkúp keresztmetszete+a legnagyob látószöget adó okulár field stop-ja. Nálam ez a jelenlegi hátrahúzott főtükörrel 65 mm-t követelne meg, azonban csak 58 mm-es, de ez csak az ES 24/68-as okuláromat érinti. Tehát - főleg kisebb apertúráknál - nem lehet büntetlenül csökkenteni a segéd méretét. Egy fél méteres távcsőnél már kellemes lehet az arány! :)
" Te mit tapasztaltál a GSO-nál?"
A GSO-t f/5-höz használtam. Amikor csináltam az f/4-es 300-ast, csak akkor szembesültem a jelenséggel, hogy a fényerős távcsöveknél mennyire máshogy viselkednek az okulárok a gömbi korrekciót tekintve. Aztán az f/4-hez megvettem az ES korrektort, és csak ekkor jött a tapasztalás, hogy hangolható a gömbi korrekció. Ezért nincs a GSO-val ilyen irányú tapasztalatom.
A sejtésem viszont az, hogy a Te esetedben már nem olyan fényerős az optika, hogy jelentős változást láss a távolság változtatásával.

"Ahogy olvasgatok kómakorrektorokról, általában csak arról esik szó, hogy az okulártól való távolság változtatásával hogyan változik a kómakorrigált terület."
Mike Lockwood neve ismert tükörcsiszoló körökben, főleg fényerős tükreiről, amikhez Paracorrt használ. A TeleVue is hivatkozik rá a reklámjaiban. A vásárlás előtt tájékozódva találtam meg, hogy a Paracorr hangolását ő is a gömbi korrekcióhoz igazítja, nem a kómához, ezért is mertem megvenni.
Itt ír pl. erről egy mondatban:
https://www.loptics.com/articles/okiete ... x2009.html
"I spent some time tweaking the Paracorr 2 position to minimize spherical aberration. This paid off - Jupiter looked spectacular!"

A másik felvetésedhez annyit tennék hozzá, hogy minél fényerősebb az optika, annál kisebb lesz a vignettáció mértéke, ha csak csillagra jön ki a fénykúp. Én f/4-nél sem veszem észre, hogy torzak lennének a látómező szélén a csillagok még a 20 mm-es 100 fokos oklival sem. Ennek ellenére sem javaslom, hogy mm-re pontosan akkora legyen csak a segéd, mint a sugárkúp, én is rá szoktam hagyni 3-4 mm-t.

" A LM szélein is tökéletes képet adó Newton az, aminek a segédjének kistengelye=a sugárkúp keresztmetszete+a legnagyob látószöget adó okulár field stop-ja."
Akkor ha jól értem (jól értem?), és el szeretném érni a lehető legjobb szélkorrekciót, akkor a 165/660-asomat át kell építsem. A 38 mm-es segédre csak a fent említett 3 mm ráhagyással fér a fénykúp. Ehhez hozzászámítom a 20 mm-es 100°-os okulár 36 mm-es mezőblendéjét (ha úgy tetszik, field stopját), akkor mehet bele egy 71 mm-es segédtükör.
Azt látom, hogy ez az elmélet ez esetben ellentmond a gyakorlattal. A 38 mm-es segéddel 0.6 magnitúdó veszteség jut a látómező legszélére, a látómezőn félúton 0.2 magnitúdó a visszaesés. Tapasztalatom szerint ebből semmi sem tűnik fel vizuális észlelés közben. A brutális kitakarás növekedés viszont az egész látómezőben érezteti hatását, ami ugyan a legkisebb nagyításon valószínűleg szintén nem vehető észre (csak a fényveszteség), viszont nagyban csökken a távcső teljesítőképessége egyéb területeken.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2022.11.16. 12:02

vgyurma írta:
2022.11.16. 11:41
Lovász András írta:
2022.11.16. 08:23
Tehát végre valahára felteszem a kérdést: vajon mi annak a magyarázata, hogy nálad két különböző korrektor ugyanúgy viselkedik (azaz gömbi korrekciót végez), nálam pedig egy harmadik nem teszi ezt? Mit csinálhatok rosszul? Te mit tapasztaltál a GSO-nál?

Ahogy olvasgatok kómakorrektorokról, általában csak arról esik szó, hogy az okulártól való távolság változtatásával hogyan változik a kómakorrigált terület.
Úgy tudom, minden korrektornál meg van adva, hogy milyen fényerő mellett hozza a 40 mm átmérőjű kómakorrigált ( mármint kóma szempontjából diffrakcióhatárolt) területet. Pl.: TV Paracorr ll: F/3,5; GSO: F/4,5 stb. A megadott értékeknél fényerősebb rendszerekben kisebb, "fényerőtlenebbekben" pedig nagyobb területet képez le diffrakcióhatároltan; az okulártól való távolság változtatásával igyekeznek kimaxolni ezt a területet.

Még egy érdekesség (elnézést kérek, ha korábban már írtam erről): azt is észrevettem, hogy mióta relatíve nagyobb lett a segédtükröm, mint a rajta áthaladó sugárkúp keresztmetszete, azóta sokkal jobb lett a látómező széle. Nem a vignettálásról, hanem a széltorzításról beszélek. S ez kómakorrektor nélkül is így van! Ugyanis nem vágja le a segéd széle a diffrakciós képet. Könnyen belátható, hogy a főtükör átmérőjének (és ezzel együtt a segédének) növelésével az erre való érzékenység csökken! A LM szélein is tökéletes képet adó Newton az, aminek a segédjének kistengelye=a sugárkúp keresztmetszete+a legnagyob látószöget adó okulár field stop-ja. Nálam ez a jelenlegi hátrahúzott főtükörrel 65 mm-t követelne meg, azonban csak 58 mm-es, de ez csak az ES 24/68-as okuláromat érinti. Tehát - főleg kisebb apertúráknál - nem lehet büntetlenül csökkenteni a segéd méretét. Egy fél méteres távcsőnél már kellemes lehet az arány! :)
" Te mit tapasztaltál a GSO-nál?"
A GSO-t f/5-höz használtam. Amikor csináltam az f/4-es 300-ast, csak akkor szembesültem a jelenséggel, hogy a fényerős távcsöveknél mennyire máshogy viselkednek az okulárok a gömbi korrekciót tekintve. Aztán az f/4-hez megvettem az ES korrektort, és csak ekkor jött a tapasztalás, hogy hangolható a gömbi korrekció. Ezért nincs a GSO-val ilyen irányú tapasztalatom.
A sejtésem viszont az, hogy a Te esetedben már nem olyan fényerős az optika, hogy jelentős változást láss a távolság változtatásával.

"Ahogy olvasgatok kómakorrektorokról, általában csak arról esik szó, hogy az okulártól való távolság változtatásával hogyan változik a kómakorrigált terület."
Mike Lockwood neve ismert tükörcsiszoló körökben, főleg fényerős tükreiről, amikhez Paracorrt használ. A TeleVue is hivatkozik rá a reklámjaiban. A vásárlás előtt tájékozódva találtam meg, hogy a Paracorr hangolását ő is a gömbi korrekcióhoz igazítja, nem a kómához, ezért is mertem megvenni.
Itt ír pl. erről egy mondatban:
https://www.loptics.com/articles/okiete ... x2009.html
"I spent some time tweaking the Paracorr 2 position to minimize spherical aberration. This paid off - Jupiter looked spectacular!"

A másik felvetésedhez annyit tennék hozzá, hogy minél fényerősebb az optika, annál kisebb lesz a vignettáció mértéke, ha csak csillagra jön ki a fénykúp. Én f/4-nél sem veszem észre, hogy torzak lennének a látómező szélén a csillagok még a 20 mm-es 100 fokos oklival sem. Ennek ellenére sem javaslom, hogy mm-re pontosan akkora legyen csak a segéd, mint a sugárkúp, én is rá szoktam hagyni 3-4 mm-t.

" A LM szélein is tökéletes képet adó Newton az, aminek a segédjének kistengelye=a sugárkúp keresztmetszete+a legnagyob látószöget adó okulár field stop-ja."
Akkor ha jól értem (jól értem?), és el szeretném érni a lehető legjobb szélkorrekciót, akkor a 165/660-asomat át kell építsem. A 38 mm-es segédre csak a fent említett 3 mm ráhagyással fér a fénykúp. Ehhez hozzászámítom a 20 mm-es 100°-os okulár 36 mm-es mezőblendéjét (ha úgy tetszik, field stopját), akkor mehet bele egy 71 mm-es segédtükör.
Azt látom, hogy ez az elmélet ez esetben ellentmond a gyakorlattal. A 38 mm-es segéddel 0.6 magnitúdó veszteség jut a látómező legszélére, a látómezőn félúton 0.2 magnitúdó a visszaesés. Tapasztalatom szerint ebből semmi sem tűnik fel vizuális észlelés közben. A brutális kitakarás növekedés viszont az egész látómezőben érezteti hatását, ami ugyan a legkisebb nagyításon valószínűleg szintén nem vehető észre (csak a fényveszteség), viszont nagyban csökken a távcső teljesítőképessége egyéb területeken.
És ennyi, ez a gyakorlat! Annyi minden kering már a neten, hogy az ember csak szívja magába szelektálatlanul a tudományt, de az alkalmazott gyakorlat teszi azt, hogy mi a valóságbaz az, ami érzékelhető.
Gyuricza István
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.11.16. 13:34

Félreértetek.
NEM a vignettálásról írtam, az hidegen hagy, mert 50%-ot is alig vesz észre az ember. Egy nagy nyílású okulárba tekintve a LM szélén -ha a segéd nem elég nagy- körívet formáznak a csillagok, tehát olyanok, mintha asztigmiás lenne az okulár (a széleken). És István ez nem a neten kering, hanem saját tapasztalat! Látványos a javulás, mióta 25 mm-rel hátrahúztam a főtükröt!
Ez úgy érhető tetten egy nem elég nagy segéd esetén, hogy ha belenézünk a kis nagyítású okulárba, akkor a szemünk pozicionálásával változik a széleken a csillagok képe.
Tehát amiket írtam az APM UFF 30/70-es okulárról, az nem csak az okulár érdeme, hanem a relatíve nagyobb segédé is. Ez kisebb átmérő és/vagy kisebb fényerő esetén erősebben jelentkezik, hiszen
- a segédhez közelebb van az okulár, valamint
- a segédhez KÉPEST nagyobb a field stop.

Nyilván az említett képlet inkább elmélet, én sem alkalmazom. Viszont ahogy közelítettem hozzá, látványos javulást hozott. Az pedig hab a tortán, hogy mindezt úgy értem el, hogy nem kellett nagyobb segédet betennem, "csak" a főtükröt húztam hátra.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2022.11.16. 14:21

Lovász András írta:
2022.11.16. 13:34
Félreértetek.
NEM a vignettálásról írtam, az hidegen hagy, mert 50%-ot is alig vesz észre az ember. Egy nagy nyílású okulárba tekintve a LM szélén -ha a segéd nem elég nagy- körívet formáznak a csillagok, tehát olyanok, mintha asztigmiás lenne az okulár (a széleken).
Nekem szerencsére nem formáznak körívet a csillagok. Ez is a fényerő miatt térhet el Nálad és nálam, és a vignettálás miatt van.

Megpróbálom tisztázni a félreértést. Induljunk ki abból, hogy van 3 távcső, csak a nyílásviszonyban és a segéd méretében különböznek, mindhárom a lehető legkisebb kitakarást alkalmazza, amire még épp ráfér egy csillag fénykúpja. 36 mm-es mezőblendéjű okulárt feltételezve a látómező szélén
f/4 esetén 56%
f/5 esetén 35%
f/6 esetén 24% a megvilágítottság. (Ezek nem kőbe vésett értékek! A számok jelentősen függenek a segédtükör-fókuszsík távolságától, de a példában ez mindhárom esetben ugyanannyi. Most az arányokat szeretném érzékeltetni.)
A vignettáció úgy jön létre, hogy a segéden az optikai tengelytől távolabbról nézve a főtükörnek csak egy része tükröződik vissza, és minél nagyobb a veszteség, annál inkább eltér a főtükör még látott tükröződésének az alakja a szabályos körtől.
Ha jelentősen eltér, simán létrejöhet a jelenség, amit Te tapasztaltál.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.11.16. 16:06

Nagyon pontosan leírtad a jelenség lényegét, köszönöm! Én fogalmaztam pontatlanul, mert a vignettálás alatt CSAK a fényveszteséget értettem. A "levágást" is vignettálásnak hívják... :oops: :D

Igen, a fényerőtől (nyílásviszonytól) is függ ennek mértéke, és -ahogy írod- a segédnek a fókuszsíktól való távolságától is. Ez pedig aszerint is változhat, hogy egyáltalán mit igényel a fókuszírozó, valamint maga az átmérő is szerepet játszik (hiszen ha nagyobb, akkor eleve távolabb is kerül a segédtől a fókuszsík). Nagyobb átmérőhöz pedig - ugyanolyan nyílásviszony mellett - nagyobb segéd is dukál, emiatt pedig csökken a field stop aránya. Ezért lehet egy nagyobb távcsőnek kisebb kitakarása vignettálás nélkül (merthogy nagyobb a segéd a field stop-hoz képest).
Bocs, ez így bonyolultnak tűnhet, de nagyon egyszerű; és látom, hogy érted, csak én ragoztam túl... :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2023.02.10. 22:55

Sziasztok!
Hosszas várakozás(anyagiak gyűjtése,miközben csak elment egy kevés mindig valami másra :) ),tépelődés( biztosan kell ez nekem?), valamint két versenyző között való vacilálás után,meglett az eredmény.
(Én már csak ilyen "határozott" ember vagyok :) )
Miután eldöntöttem,hogy kell és az anyagiak is kezdtek összeállni,még mindig ott volt a nagy kérdés: APM UFF 30mm/70° vagy TS(Astrotech) UWA 28mm/82°?
Talán a létező összes témát elolvastam a CN-on és egyformán dícsérték mindkettőt. A TS előnye lett volna a picivel nagyobb nagyítás,de mégis kicsivel nagyobb LM. Sokáig e felé is hajlottam. Viszont a súlya és főleg a mérete ellene szólt és végül ez is volt a döntő. Maradt az első kiszemelt. Íme:
20230210_213837-COLLAGE.jpg
De milyen jól döntöttem! Ahogy előttem már oly sokan - köztük András is - leírták, fantasztikus okulár.
Ma érkezett meg,szerencsére az ég is tiszta,így ki tudtam próbálni.
Tudni kell rólam,hogy én nagyon nem bírom és nagyon nem szeretem a hideget. 10 fok alatt nekem tél van. :D
Ennek fényében bizony nem kicsi tett,hogy a kíváncsiságtól fűtve kipakoltam a Dobsont, platformmal együtt valamint a 102/500-at, állvánnyal, AZGTi -vel. Muszáj volt látnom mindkettőben a képességeit. :)
Nyílthalmazokat céloztam meg(Hyadok,Plejádok,Perseus ikerhalmaz) valamint az M42,Orion ködöt.
Összehasonlítani csak a szintén 2"-es,Omegon 22mm/70°-os okulárommal tudtam. Nyilván,ott kicsivel nagyobb a nagyítás(40 vs 54 és 16 vs 22),de nem jelentős. Eddig is tudtam,hogy igen jó okulár az Omegon(bőven az ára fölött teljesít),de még így is meg tudott lepni az APM!
Kómakorrektor nélkül is jól szerepelt a Newton-ban,de vele együtt valami elképesztő. Próbáltam hibát találni,de nem ment. Pontszerű csillagok mindenhol a teljes látómezőben. Színezés , asztigmatizmus nyomokban sem. A betekintés kényelmes és megengedő,vesebab sehol.
Egyszerűen öröm volt átnézni rajta.
Ezek után kíváncsi voltam,hogyan bírja az F/5 refraktorban.
A célpontok ugyanazok és most is kiváló a látvány. Nem találtam semmi kivetnivalót. Ami meglepett,hogy milyen jól kezeli a távcső térgörbületét! Szinte csak a látómező egészen külső szélén kellett,egy nagyon picit (de tényleg)befelé fókuszálni,ha azt akartam,hogy ott is tökéletes legyen. De igazából arra sem volt szükség,mert elhanyagolható volt a különbség.
Ragozhatnám még sokáig,de egy a lényeg: minden,amit írnak,állítanak erről az okulárról,igaz. Megbánásnak nyoma sincs bennem.
És még egy pozitívuma volt a tesztnek: még inkább bebizonyosodott számomra,hogy milyen jó okulár az Omegon. Így,egy "profival" összehasonlítva is derekasan helyt állt.
(pedig azt terveztem,hogy eladom ha beválik az APM,de most már nincs az az Isten... :) )
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.02.11. 07:09

Gratulálok Anti, szerintem is jól döntöttél! Eleve nem túlzás az F/6-hoz a 30 mm-es okulár, azaz az 5 mm kilépő pupilla, sőt még egy picit többet is elbír a te korodban. A refraktorban meg úgyis mindegy, nincs központi kitakarás.

Másrészt a LM különbség a két okulár között nem jelentős. Ha 55-60 vs. 82 fok lenne a különbség, akkor lenne ok a töprengésre, de így egyértelmű a döntésed helyessége. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2023.02.11. 09:01

Köszönöm, András!
Most már szemernyi kétség sincs bennem,hogy jól döntöttem.
Mindig is az APM volt elöl,de azért a 28mm UWA is jól "versenyzett". :)
Biztos vagyok benne,hogy az is nagyon jó,de végül tényleg prózai okok döntöttek.
Láttam képen egymás mellett a kettőt és bizony nem kicsi.
Lehet hülyén hangzik,de az is számított,hogy melyik fér el a fadobozban és az UWA-nak erre esélye sem volt. Magas,széles.
Az APM viszont meglepően kompakt a 9 lencse ellenére.
És a látvány....az valami fenomenális. :)
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.02.11. 13:27

Anti_45 írta:
2023.02.11. 09:01
Láttam képen egymás mellett a kettőt és bizony nem kicsi.
Lehet hülyén hangzik,de az is számított,hogy melyik fér el a fadobozban és az UWA-nak erre esélye sem volt. Magas,széles.
Ez bizony nem jelentéktelen szempont, főleg egy Dobson kiegyensúlyozottságát szem előtt tartva.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
vgabriel
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2015.01.03. 12:51

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: vgabriel » 2023.02.15. 10:56

Sziasztok! Van egy Baader zoom okulárom. Azt szeretném kérdezni róla, hogy ha 2" kihuzatban használom, akkor is csak a kis 1.25" lencse lehet az alján? Az nem szerelhető át, mint a külső toldat? Nagyon nem merem jobban szétcsavargatni.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
150/750 N ~ 127/1500 MC ~ 80/910 L
20x80 Celestron B ~ 10x50 Scopium B
Engem nem zavar a sötétség, csak legyen világos!
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”