Mutasd az okulárjaidat!

Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2024.01.14. 16:49

Szép okulárok, még egyiket sem fogtam. A 17mm még hírből sem láttam! Remélem még hallunk felőlük sok szép élményként amit mutatnak! :)
Gyuricza István
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1186
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2024.01.15. 21:06

gyuri17 írta:
2024.01.14. 16:49
Szép okulárok, még egyiket sem fogtam. A 17mm még hírből sem láttam! Remélem még hallunk felőlük sok szép élményként amit mutatnak! :)
Köszi, Pisti!

Addig én sem ismertem,amíg nem kezdtem kutakodni. :)
Igazàból a 6mm-est nem is kerestem,valahogy jött. Eladtam a 6mm SPLER -t,de csak azért,hogy egy ugyanolyan okulárt vegyek, csak más márkanév alatt,fekete színben. Lehet hülyeség,de az én szememben kilógott a sorból. :)
Na mindegy,nem az lett.
A 17mm már céltudatosabb választás,jó középfókuszú okulárt kerestem.
Volt egy szintén 17mm-es ami egyáltalán nem volt rossz,leszámítva,hogy szemmel látható mezőgörbülettel rendelkezett.
Így azután mennie kellett és hosszas kutakodás után rátaláltam a Vixen-re.És nemsokára akadt is eladó.
Hát mi ez,ha nem égi jel. :D

Amúgy nagyon jó vélemények vannak mindkét sorozatról.
Az LVW sorból különösen a 22 és 17mm-est tartják kiemelkedőnek. A 17mm-rel kapcsolatban meg tudom erősíteni.
Nagyon kényelmes,jó kontraszttal rendelkezik és a szélkorrekciója nagyon közel áll az APM UFF 30mm-hez.
Örök darab lesz.
A 6mm-t még "vizsgáztatom",de az eddigi tapasztalataim elég pozitívak .
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 249
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2024.01.16. 10:34

Anti_45 írta:
2024.01.15. 21:06

Amúgy nagyon jó vélemények vannak mindkét sorozatról.
Az LVW sorból különösen a 22 és 17mm-est tartják kiemelkedőnek. A 17mm-rel kapcsolatban meg tudom erősíteni.
Nagyon kényelmes,jó kontraszttal rendelkezik és a szélkorrekciója nagyon közel áll az APM UFF 30mm-hez.
Örök darab lesz.
A 6mm-t még "vizsgáztatom",de az eddigi tapasztalataim elég pozitívak .
Nekem még mindig megvan a 22-mm-es. Pedig nem használom, mert van egy 100 fokos 20mm-es. . De nincs szívem eladni, mert japán, mert Vixen, mert LVW.
140/890 GPU
150/930 newton
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2024.03.21. 09:55

Sziasztok!

Pár héttel ezelőtt rendeltem az Astroshop-ról egy Tecnosky UWA 28/82-es okulárt. A terv az volt, hogy szülinapomra érkezzen meg. A rendelés leadása után pár nappal azt írták, hogy szállítási probléma miatt csak 08.15. körül tudják feladni. Erre mi történik? A szülinapomon reggel beállít a futár az okulárral! :) 

A 28 mm-es fókusz a kilépő pupilla miatt volt fontos. Kómakorrektorral használva - ami kissé nyújtja a fókuszt - éppen akkora kilépő pupilla, amekkora a saját tágra nyílt pupillám, tehát ez adja a távcsövem legkisebb nagyítását.

Tegnap este a felhők között ki is próbáltam. 

Korábban olvastam a Cloudy Nights-on ennek "klóntesójáról", az Astro-tech-ről. Ott szuperlatívuszokban írnak róla, hogy vetekedik a 31 mm-es Naglerrel, csak kisebb a tömege és hasonlók. Úgy voltam vele: ha csak fele igaz annak, amit írnak róla, én nagyon fogok örülni, szóval kissé szkeptikus voltam. 

Elsősorban a széltorzításra voltam kíváncsi. Na, az kómakorrektorral gyakorlatilag nincs. Mindössze a fényes csillagokon látok némi színezést, de a halványabbak teljesen pontszerűek a látómező legszéléig. Korrektor nélkül is élvezhető a kép! A mezőgörbület szintén nulla.

Írták néhányan, hogy kissé nehézkes a szem pozícionálása. Én ezt nem tapasztaltam. Felhajtott szemkagylónál épp belátom a teljes látómezőt, ha finoman nekiütköztetem az arcomat.Ha pedig lehajtom a szemkagylót, a szemüvegemet hozzá érintve szintén belátom a teljes látómezőt. Van rajta ugyan kiesésgátló horony, de legalább nem ék alakú, mint az ES-eknél. 

A lencsék bevonatai kimagaslóak, nagyon hasonlóak az APM-éhez. Élőben kevésbé tükröződnek, mint a képeken.

Összességében sokkal jobb, mint amit vártam, teljesen meg vagyok elégedve vele. Biztos, hogy szeretni fogom. Ezért az árért tényleg ajándéknak érzem. :) 
Tecnosky.jpg
Tecnosky1.jpg
Tecnosky2.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1186
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2024.03.21. 12:13

Szia, András!
Örülök,hogy örülsz és hogy megérkezett az okulárod. :)
Tökéletes szülinapi ajándék egy amatőr csillagásznak. Ezúton kívánok sokat és boldogat!

Most,hogy már mindkettő volt a távcsövedben: milyennek látod az APM 30 mm-hez képest?
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2024.03.22. 08:08

Anti_45 írta:
2024.03.21. 12:13
Most,hogy már mindkettő volt a távcsövedben: milyennek látod az APM 30 mm-hez képest?
Köszönöm! :)

A fenti kérdésedre nehéz a válasz. Egyrészt régen próbáltam az APM-et, másrészt teljesen más körülmények között. Akkor sötét, átlátszó ég alatt voltam, a Tecnosky-jal pedig a fény- és Holdszennyezett udvarunkból próbáltam a fátyolfelhőkön átlesni. Tehát a kontrasztról nem tudok semmit mondani.

A gyártó által bevállalt látómező az APM-nél egyértelműen jobb. Ott a teljes 70° makulátlan, felülmúlhatatlan. Semmi torzulás, színezés vagy asztigmia. A Tecnosky-nál is tökéletes a középső ~75°, de az olaszok ugye 82°-ot vállaltak, és a LM legszélén színez a fényes csillagokon.

A Holdat is néztem vele, kómakorrektorral a LM szélén is ugyanúgy tűéles volt a kép, mint a közepén. A LM legszélén volt a Hold pereme színes, amit a szemem átpozicionálásával tudtam csökkenteni (ez persze életszerűtlen: ha az ember csökkenteni akarja a színezést, akkor nem bűvészkedni kell, hanem középre hozni a tárgyat. :))
Nyilván nem a Holdat fogom vele bámulni, bajlódtam is a nagy kilépő pupillával, de azért a képminőséget jól megmutatta.

A szomszéd épületei miatt sem az Orion ködöt, sem a Fiastyúkot nem tudtam már elérni, viszont pl. az M37-et igen. A szürke égen az se volt nagy szám, pedig az egyik kedvenc nyílthalmazom.

A Tecnosky betekintési kényelme - ahogy írtam -ergonómiai szempontból nekem épp jó. Viszont ha az előírt szemtávolságnál közelebb hajolok a szemlencséhez, akkor vesebabozik, ha meg távolabb, akkor nem látom a teljes LM-t. A rövidebb fókuszú 82°-os ES-ek ilyenek, nagyon ki vannak "centizve". Az APM UFF sokkal megengedőbb. Emlékeim szerint az ES 30/82-nek is nagy a toleranciája.

Ami érdekesség volt - ezt csak most fedeztem fel - hogy a nagy kilépő pupilla mennyire megmutatja a szemem aberrációit. Az elfókuszált csillagon látszott a szaruhártyám (vagy a szemlencsém, nem tudom) sugaras szerkezete. Ahogyan forgattam a fejemet, a kép ilyen jellege is forgott vele. A jobb szemem a domináns, azzal szoktam észlelni. De most úgy vettem észre, hogy a bal szemem ebből a szempontból jobban muzsikált.

Sötét égen még fogom vallatni kontraszt ügyében is, a bevonatok mindenesetre reményt keltőek. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1186
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2024.03.22. 17:34

Ha a Te kritikus szemedbus így látja,akkor kijelenthető,hogy egy kiváló okulárt vásároltál.(mondjuk ez eddig sem volt kétséges) :)
Annó nekem is nagy dilemám volt,hogy az APM UFF vagy a Technosky/TS UWA legyen e,aztán mindössze a méret miatt döntöttem az APM mellett.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2024.03.22. 20:31

András, gratulálok az okulárhoz. Csak annyit fűzök hozzá, hogy boldog az, akinek van elég sötét ege egy ilyen kis nagyítású/nagy látómezejű jószághoz.
Én a 2"/40mm-es William Optics okuláromat érdemben ha tucatszor tudtam használni, de emlékezem a látványra, amit adott :-)
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2024.03.22. 22:27

Anti_45 írta:
2024.03.22. 17:34
Ha a Te kritikus szemedbus így látja,akkor kijelenthető,hogy egy kiváló okulárt vásároltál.(mondjuk ez eddig sem volt kétséges) :)
Annó nekem is nagy dilemám volt,hogy az APM UFF vagy a Technosky/TS UWA legyen e,aztán mindössze a méret miatt döntöttem az APM mellett.
Ha F/6-os távcsövem lenne, habozás nélkül az APM UFF-et vettem volna meg.
A sajátomhoz viszont csak a 28 mm-es fókusz jöhetett szóba. Szóval eléggé leszűkült a kör, az ára miatt is. Nem tudom, vajon mekkora lehet a minőségi szórás, de szerencsésnek érzem magam, mert remek példányt fogtam ki. Az meg csodával határos, hogy annak ellenére, hogy a honlapjukon most is ott díszeleg az, hogy 08. 15-től szállítják, mégis megjött.
Örülök, hogy így alakult... :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2024.03.22. 22:34

Vizi Péter írta:
2024.03.22. 20:31
András, gratulálok az okulárhoz. Csak annyit fűzök hozzá, hogy boldog az, akinek van elég sötét ege egy ilyen kis nagyítású/nagy látómezejű jószághoz.
Én a 2"/40mm-es William Optics okuláromat érdemben ha tucatszor tudtam használni, de emlékezem a látványra, amit adott :-)
Köszönöm, Péter.

Remélem hamarosan lesz olyan ég, hogy értelme legyen kitelepülni. Az utóbbi hónapokban nem sok lehetőségem volt rá. Igyekszem majd kihasználni az okulár képességeit, amíg van pupillám hozzá. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”