Mutasd az okulárjaidat!

Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.09.20. 08:18

tgabor írta:
2022.09.19. 22:22
...Mások is írtak sok jót ezekről, azonban semmilyen infot nem adtak arról, hogy milyen távcsőben kapták azt a teljesítményt.
Bizony így van, ez egy általános hiba. Különböző optikai rendszerekben, különböző nyílásviszonyok mellett másként viselkednek az okulárok. Az is hasznos támpont lehet(ne), hogy egy Barium után nézett bele, vagy egy TV Delos után. Mert ha az utóbbi esetben is áradozik róla, akkor az best buy! :D

Arról nem is beszélve, hogy maga a tesztelő sincs mindig egyforma állapotban; néha meglepődök magamon, mennyire másképp látom ugyanazt az objektumot ugyanabban az okulárban hasonló körülmények között, de más időpontban. Talán a fáradtság mértéke a legnagyobb változó ebben a képletben.
tgabor írta:
2022.09.19. 22:22
Én most a Premium Flat Field-ből gondolkozom beszerzésen, nevezetesen a 25 mm-est - ez egy általam szívesen használt fókusz, ezért úgy gondolom a SBariumnál szélesebb látómező és jobb minőség nem árthat. Mondjuk jó volna egyszer már kijutni ég alá is, mert a kofferban pihenve a SBarium is éppolyan jó :(
Beszerzés és tesztelés után kíváncsian várom a tapasztalataidat! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.09.21. 11:24

Lovász András írta:
2022.09.20. 08:18

Az is hasznos támpont lehet(ne), hogy egy Barium után nézett bele, vagy egy TV Delos után. Mert ha az utóbbi esetben is áradozik róla, akkor az best buy! :D

Arról nem is beszélve, hogy maga a tesztelő sincs mindig egyforma állapotban; néha meglepődök magamon, mennyire másképp látom ugyanazt az objektumot ugyanabban az okulárban hasonló körülmények között, de más időpontban. Talán a fáradtság mértéke a legnagyobb változó ebben a képletben.

Beszerzés és tesztelés után kíváncsian várom a tapasztalataidat! :)
Erről az a szaktárs jutott eszembe a cloudynightsról, aki miután kipróbálta a (nálunk Lacerta márkával kapható) UWAN-okat, eladta a TV Plössl-eit. Ott elég nyilvánvaló volt a best buy. (Főleg amíg a BTC-nél 30% akcióban volt)

Az elfogyasztott észlelő"víz" mennyisége szintén fontos változó. Volt olyan, hogy azt hittem kettőzni kezdett a binokulárom, pedig csak az 5 dl 8%-os duplabak számít ezek szerint ebből a szempontból soknak. Azóta az iszik, vagy észlel elv érvényes.

Reméljük, a közeljövőben lesz rá alkalom.
10x56 B
203/1200 Dob.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.09.21. 12:37

tgabor írta:
2022.09.21. 11:24
Lovász András írta:
2022.09.20. 08:18

Az is hasznos támpont lehet(ne), hogy egy Barium után nézett bele, vagy egy TV Delos után. Mert ha az utóbbi esetben is áradozik róla, akkor az best buy! :D

Arról nem is beszélve, hogy maga a tesztelő sincs mindig egyforma állapotban; néha meglepődök magamon, mennyire másképp látom ugyanazt az objektumot ugyanabban az okulárban hasonló körülmények között, de más időpontban. Talán a fáradtság mértéke a legnagyobb változó ebben a képletben.

Beszerzés és tesztelés után kíváncsian várom a tapasztalataidat! :)
Erről az a szaktárs jutott eszembe a cloudynightsról, aki miután kipróbálta a (nálunk Lacerta márkával kapható) UWAN-okat, eladta a TV Plössl-eit. Ott elég nyilvánvaló volt a best buy. (Főleg amíg a BTC-nél 30% akcióban volt)

Az elfogyasztott észlelő"víz" mennyisége szintén fontos változó. Volt olyan, hogy azt hittem kettőzni kezdett a binokulárom, pedig csak az 5 dl 8%-os duplabak számít ezek szerint ebből a szempontból soknak. Azóta az iszik, vagy észlel elv érvényes.

Reméljük, a közeljövőben lesz rá alkalom.

A leírtakat két vonatkozásban is meg tudom erősíteni.
Meglepett bennünket is az idei távcsöves találkozón a Lacerta UWAN 16mm-es okulár minősége, öszevetve sokkal drágább pl. Morpheus okulárral.
A másik, az elmúlt évi távcsöves találkozón a napközben elfogyasztott némi pálinka és sör után bizony stabilan kettőzött az amúgy tökéletes bino.
Ha kitelepülök ilyen nem fordulhat elő, mivel kocsival megyek. De a táborban... :)
Ön dönt! Iszik, vagy ....élvezkedik. ;)

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.09.21. 21:22

D.Laci írta:
2022.09.21. 12:37


A leírtakat két vonatkozásban is meg tudom erősíteni.
Meglepett bennünket is az idei távcsöves találkozón a Lacerta UWAN 16mm-es okulár minősége, öszevetve sokkal drágább pl. Morpheus okulárral.
A másik, az elmúlt évi távcsöves találkozón a napközben elfogyasztott némi pálinka és sör után bizony stabilan kettőzött az amúgy tökéletes bino.
Ha kitelepülök ilyen nem fordulhat elő, mivel kocsival megyek. De a táborban... :)
Ön dönt! Iszik, vagy ....élvezkedik. ;)

D.Laci
Teleszkóppal (nem binobenézővel persze) nyilván nagyobb a tolerancia, bár akkor meg a felszerelés kerülhet veszélybe. Nekem pl. nem lenne kellemes egy rosszul kiszámolt lépés következtében elejteni/elesni a 12 kilós tubussal.
10x56 B
203/1200 Dob.
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2022.11.15. 21:00

Sziasztok!

Egy régi vágyam teljesült! Mivel a fényerős távcsövek rajongója vagyok, mindig is foglalkoztatott, hogy mit tud a Televue Paracorr kómakorrektor. Most sikerült szereznem egyet.
Mivel jelenleg csak félkész Newtonjaim vannak, csak egy f/4-es aluzatlan tükörrel tudtam kipróbálni csillagokon. A némileg nagyobb nagyításon kivül egyelőre nem tűnt fel semmi különbség az Explore Scientific kómakorrektorhoz képest. Igazából mindkettő optikája szépen teszi a dolgát. A TV vizuális toldata viszont mechanikailag sokkal precízebb, átgondoltabb. A nyak része rövidebb és kb. egy centivel kevesebbet kell fókuszon belülre tekerni az ES-hez képest. Emiatt lényegesen kisebb segédtükör alkalmazható.
Már alig várom, hogy elkészüljenek a távcsöveim és élesben is bevethessem!

20221113_180538.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.11.15. 22:23

Gratulálok,Gyuri!
Igazán értékes trófea, mondhatni a legjobbat sikerült megszerezned.
Én ugyan nem használtam,de sokat olvastam róla és ebben negatívum nem igazán volt. Ha ez nem "kalapálja ki" a kómát akkor semmi.
Tetszik,hogy jelölt állások vannak rajta,így hamar és könnyen meg lehet jegyezni,melyik okulár melyik pozícióban adja a legjobb képet.
Sok derült eget kívánok hozzá!
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2022.11.15. 22:47

Anti_45 írta:
2022.11.15. 22:23
Tetszik,hogy jelölt állások vannak rajta,így hamar és könnyen meg lehet jegyezni,melyik okulár melyik pozícióban adja a legjobb képet.
Sok derült eget kívánok hozzá!
Köszi!
Igen, hasznosak a jelölések. Bár a közvélekedéstől eltérően én a kómakorrekción alig látok eltérést a különböző állásokban, ellenben gömbi korrekció hangolása szempontjából ugyanúgy működik, mint az ES korrektor. Ha beljebb tekerem fölé, ha kijjebb, alá korrigál. Így fényerős távcsövekkel is minden okulár beállítható, ha jó a tükör.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2022.11.16. 07:54

vgyurma írta:
2022.11.15. 22:47
Anti_45 írta:
2022.11.15. 22:23
Tetszik,hogy jelölt állások vannak rajta,így hamar és könnyen meg lehet jegyezni,melyik okulár melyik pozícióban adja a legjobb képet.
Sok derült eget kívánok hozzá!
Köszi!
Igen, hasznosak a jelölések. Bár a közvélekedéstől eltérően én a kómakorrekción alig látok eltérést a különböző állásokban, ellenben gömbi korrekció hangolása szempontjából ugyanúgy működik, mint az ES korrektor. Ha beljebb tekerem fölé, ha kijjebb, alá korrigál. Így fényerős távcsövekkel is minden okulár beállítható, ha jó a tükör.
Ebben az értelmezésben akkor az Ex-korrektor kiváló alternatívája lehet a Paracorr-nak. Azért ez nagy szó! Persze ez valahol tutható/selythető volt, merthogy a Explore jó termékeket gyárt. Alapjaiba tudom azt, hogy a GSO korrektora is a megfelelő fényerővel sokat javít a kómán, tehát az igényeknek megfelelően mindegyik korrektor jobb mint a semmi. Gyurinak mindhárom típusa van/volt, így már kettőben volt lehetőség belenézni.
Gyuricza István
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2022.11.16. 08:11

gyuri17 írta:
2022.11.16. 07:54
Ebben az értelmezésben akkor az Ex-korrektor kiváló alternatívája lehet a Paracorr-nak.
Így van, ráadásul féláron. Én az ES korrektort egy a gyári megoldástól eltérő helikális feltéttel használtam, mert az a menetes megoldás tényleg nem a legjobb, nagyon sokat kellett tekerni, mire a kívánt pozícióba került egy-egy okulár. A TV-nál ez egy mozdulat.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.11.16. 08:23

vgyurma írta:
2022.11.15. 21:00
Sziasztok!

Egy régi vágyam teljesült! Mivel a fényerős távcsövek rajongója vagyok, mindig is foglalkoztatott, hogy mit tud a Televue Paracorr kómakorrektor. Most sikerült szereznem egyet.
Nagyon klassz, gratulálok Gyuri! Ez tényleg minden igényedet ki fogja szolgálni! :)

A gömbi korrekcióval kapcsolatban van egy kérdésem.
Korábban is említetted és Gyuricza Istvánnal is beszélgettem a kómakorrektorok ezirányú képességéről.
Nem olyan rég nagyobb nagyításon (200+) kipróbáltam a saját GSO Superflat-omat. Az okulárt több cm-rel(!!!) közelebb-távolabb helyeztem a korrektortól és semmi változást nem tapasztaltam. Ha jól emlékszem intrafókuszban a diffrakciós kép széle "szőrös" volt és gyűrűket nemigen mutatott, és nagyon nehezen akart kilyukadni. Extrában viszont "patika volt", tökéletes, amilyennek lennie kell korrektor nélkül is.
Állítólag ez az olcsó korrektor felépítésében nagyon hasonlít a TV Paracorr-hoz.

Tehát végre valahára felteszem a kérdést: vajon mi annak a magyarázata, hogy nálad két különböző korrektor ugyanúgy viselkedik (azaz gömbi korrekciót végez), nálam pedig egy harmadik nem teszi ezt? Mit csinálhatok rosszul? Te mit tapasztaltál a GSO-nál?

Ahogy olvasgatok kómakorrektorokról, általában csak arról esik szó, hogy az okulártól való távolság változtatásával hogyan változik a kómakorrigált terület.
Úgy tudom, minden korrektornál meg van adva, hogy milyen fényerő mellett hozza a 40 mm átmérőjű kómakorrigált ( mármint kóma szempontjából diffrakcióhatárolt) területet. Pl.: TV Paracorr ll: F/3,5; GSO: F/4,5 stb. A megadott értékeknél fényerősebb rendszerekben kisebb, "fényerőtlenebbekben" pedig nagyobb területet képez le diffrakcióhatároltan; az okulártól való távolság változtatásával igyekeznek kimaxolni ezt a területet.

Még egy érdekesség (elnézést kérek, ha korábban már írtam erről): azt is észrevettem, hogy mióta relatíve nagyobb lett a segédtükröm, mint a rajta áthaladó sugárkúp keresztmetszete, azóta sokkal jobb lett a látómező széle. Nem a vignettálásról, hanem a széltorzításról beszélek. S ez kómakorrektor nélkül is így van! Ugyanis nem vágja le a segéd széle a diffrakciós képet. Könnyen belátható, hogy a főtükör átmérőjének (és ezzel együtt a segédének) növelésével az erre való érzékenység csökken! A LM szélein is tökéletes képet adó Newton az, aminek a segédjének kistengelye=a sugárkúp keresztmetszete+a legnagyob látószöget adó okulár field stop-ja. Nálam ez a jelenlegi hátrahúzott főtükörrel 65 mm-t követelne meg, azonban csak 58 mm-es, de ez csak az ES 24/68-as okuláromat érinti. Tehát - főleg kisebb apertúráknál - nem lehet büntetlenül csökkenteni a segéd méretét. Egy fél méteres távcsőnél már kellemes lehet az arány! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”