Mutasd az okulárjaidat!

Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: cbo » 2021.11.10. 15:25

Attila írta:
2021.11.10. 15:16
Megszorítás közben nem fordítja el a kamerát (az optikai tengely körül)?
(Az okulárnál ez nem gond, de az ADC-nél, ill. főleg egy kamera esetében ez nagyon bosszantó tud lenni...)

MDA
Aha ertem.
De en nem tapasztaltam ilyet. Nagyon kozpontosan szorit es erosen. De ugye en az ADC utan hasznalom a kamerafejet, es az ADC rogzito csavarjaival pozicionalom az egitestet. Tehat inkabb azt piszkalom eszleles kozben.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cbo 2021.11.10. 15:28-kor.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2021.11.10. 15:28

D.Laci írta:
2021.11.10. 15:16
Mozdonyos írta:
2021.11.10. 13:35
Attila írta:
2021.11.10. 11:31


Ha jól értem, még ki sem próbáltad??? :shock:

MDA
Csináltam pár képet:
20211110_132522.jpg20211110_132417.jpg
Ez amolyan markolat.
Tengelye körül nem forgatható.
Legalábbis nem mertem eröltetni.
Hát ezt nem nehéz megfejteni.
Rá van írva: rögzítés - elengedés (oldás)
Ennyi a funkciója és ahogy CBO írja, hasznos, amikor nehezen lehet hozzáférni.
Ilyen kis szarvacskákat használnak sok helikális fókuszírozón is.

D.Laci
👍.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.11.10. 15:57

cbo írta:
2021.11.09. 21:47
Én pl évekkel ezelőtt Explore Scientific UWA 82 4,7 6,7 8,8 és 11 mm-es okluárokat használtam.
De nem voltam megelégedve velük, nekem minden esetben lágy volt a képük.

Áttértem Takahashi MC Abbe-kra, a kedvencem az MC Abbe 6 és 12,5 mm-es.
Nekem bolygóra jobban bejönnek sok tekintetben, ráadásul olcsóbbak.

A binobenézőmben is Takahashi van.

Zsolt, ha megkérdezhetem, milyen gyártmányú binobenézőt használsz a Taka okulárral?
A benézőt a TMB-vel használod?

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: cbo » 2021.11.10. 16:51

D.Laci írta:
2021.11.10. 15:57
Zsolt, ha megkérdezhetem, milyen gyártmányú binobenézőt használsz a Taka okulárral?
A benézőt a TMB-vel használod?
Lacerta.
Mindenfele tavcsovemhez hasznalom, meg Newtonhoz is.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.11.10. 18:13

cbo írta:
2021.11.10. 16:51
D.Laci írta:
2021.11.10. 15:57
Zsolt, ha megkérdezhetem, milyen gyártmányú binobenézőt használsz a Taka okulárral?
A benézőt a TMB-vel használod?
Lacerta.
Mindenfele tavcsovemhez hasznalom, meg Newtonhoz is.
Köszönöm.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Varus » 2022.01.06. 22:19

Sziasztok!

Ma kellemetlen meglepetésben volt részem. Adott a Tele Vue 60/360 refraktorom, amiben egy friss szerzeményt, egy Tele Vue Panoptic 19 mm-es okulárt próbáltam ki. A látómező széle felé haladva elég szembeszökően torzultak, puffadtak a csillagok, nem voltam megelégedve a látvánnyal. A hazai forgalmazó honlapján azt olvastam, hogy a Panoptic 68 fokos látómezejében végig pontszerűek a csillagok. Lehet, hogy ezt az okulárt korábban szétszedték tisztítás céljából, és az összerakás során az egyik lencsetag fordítva került vissza? Más Tele Vue okulárok (Plössl, Radian) szépen dolgozik az említett távcsőben, tehát nem azzal van baj. Lenne valakinek ötlete, olvassa ezt a fórumot gyakorlott tapasztalt Panoptic tulajdonos?

Köszönöm:
Varus
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2022.01.17. 19:48

Varus írta:
2022.01.06. 22:19
Ma kellemetlen meglepetésben volt részem. Adott a Tele Vue 60/360 refraktorom, amiben egy friss szerzeményt, egy Tele Vue Panoptic 19 mm-es okulárt próbáltam ki. A látómező széle felé haladva elég szembeszökően torzultak, puffadtak a csillagok, nem voltam megelégedve a látvánnyal. ... Lenne valakinek ötlete, olvassa ezt a fórumot gyakorlott tapasztalt Panoptic tulajdonos?
Hej,

nekem egy 15-ös Panoptic-om van és perfekt. A Tied is valószínűleg az, a "probléma" a távcsöveddel van.

Az olyan APO esetén, ahol a lencsék egy csoportban vannak, a fókuszsík nem sík, hanem igazából egy gömb, aminek a sugara kb. 45%-a a fókusztávolságnak (remélem jól emlékszem). Magyarul a 360-as fókusz mellett az éles kép egy kb. 162mm sugarú gömb felületén keletkezik. Emiatt a látómező szélén a csillagok defókuszáltak, itt (kicsit) az extra-fokális képet nézed. Ha középen élesre állítod a képet majd a szélét figyeled, a fókuszírozót picit befelé kell mozgatni ahhoz, hogy kiélesítsd a képet a látómező szélén. Ha ekkor ott éles lesz, akkor az oklival nincs gond. Persze akkor a közepe lesz homályos. De hát pont ez a lényege a görbe fókuszsíknak...

Két lehetőséged van:
1. beteszel fókuszsík korrektort az okli elé (az a másik problémát, az optikai tengelyen kívüli asztigmatizmust is korrigálja). Sok pénz és szerintem felesleges.
2. nem foglalkozol a dologgal, csak élvezed, hogy milyen jó a kép a látómező közepén (úgyis oda teszed az objektumot). Meg azért egy jó nagy darabja valószínűleg elfogadható a látómezőnek. Én ezt javaslom.

Az én 92/444-es lencsém fókuszsíkjának a görbületét is látom, csak nem idegesítem rajta magam. Ha meg veszel nagyobb távcsövet, annak hosszabb lesz a fókusza, abban majd sokkal kevésbé látszik a görbe fókuszsík.

Ha meg még jobban szeretnél idegeskedni, gyere el és tegyük be a (még pár napig nálam vendégeskedő) 21-es Ethos-t a távcsövedbe, akkor majd egymás vállán sírhatunk, mert abban sokkal durvábban látszik a dolog a 100 fokos látómezőben. Durva.

Ha már esetleg eljössz, akkor megnézhetnénk a kis TeleVue-t interferométerrel is ... csak úgy miheztartás végett. Kiváncsi lennék rá ... meg gondolom Te is... Én a XI. kerületben lakom.

Hej!

GyP
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Varus » 2022.01.17. 21:34

gyulaipal írta:
2022.01.17. 19:48
Varus írta:
2022.01.06. 22:19
Ma kellemetlen meglepetésben volt részem. Adott a Tele Vue 60/360 refraktorom, amiben egy friss szerzeményt, egy Tele Vue Panoptic 19 mm-es okulárt próbáltam ki. A látómező széle felé haladva elég szembeszökően torzultak, puffadtak a csillagok, nem voltam megelégedve a látvánnyal. ... Lenne valakinek ötlete, olvassa ezt a fórumot gyakorlott tapasztalt Panoptic tulajdonos?
Hej,

nekem egy 15-ös Panoptic-om van és perfekt. A Tied is valószínűleg az, a "probléma" a távcsöveddel van.

Az olyan APO esetén, ahol a lencsék egy csoportban vannak, a fókuszsík nem sík, hanem igazából egy gömb, aminek a sugara kb. 45%-a a fókusztávolságnak (remélem jól emlékszem). Magyarul a 360-as fókusz mellett az éles kép egy kb. 162mm sugarú gömb felületén keletkezik. Emiatt a látómező szélén a csillagok defókuszáltak, itt (kicsit) az extra-fokális képet nézed. Ha középen élesre állítod a képet majd a szélét figyeled, a fókuszírozót picit befelé kell mozgatni ahhoz, hogy kiélesítsd a képet a látómező szélén. Ha ekkor ott éles lesz, akkor az oklival nincs gond. Persze akkor a közepe lesz homályos. De hát pont ez a lényege a görbe fókuszsíknak...

Két lehetőséged van:
1. beteszel fókuszsík korrektort az okli elé (az a másik problémát, az optikai tengelyen kívüli asztigmatizmust is korrigálja). Sok pénz és szerintem felesleges.
2. nem foglalkozol a dologgal, csak élvezed, hogy milyen jó a kép a látómező közepén (úgyis oda teszed az objektumot). Meg azért egy jó nagy darabja valószínűleg elfogadható a látómezőnek. Én ezt javaslom.

Az én 92/444-es lencsém fókuszsíkjának a görbületét is látom, csak nem idegesítem rajta magam. Ha meg veszel nagyobb távcsövet, annak hosszabb lesz a fókusza, abban majd sokkal kevésbé látszik a görbe fókuszsík.

Ha meg még jobban szeretnél idegeskedni, gyere el és tegyük be a (még pár napig nálam vendégeskedő) 21-es Ethos-t a távcsövedbe, akkor majd egymás vállán sírhatunk, mert abban sokkal durvábban látszik a dolog a 100 fokos látómezőben. Durva.

Ha már esetleg eljössz, akkor megnézhetnénk a kis TeleVue-t interferométerrel is ... csak úgy miheztartás végett. Kiváncsi lennék rá ... meg gondolom Te is... Én a XI. kerületben lakom.

Hej!

GyP
Kedves Pali!

Köszönöm válaszodat, megnyugtat!
Igen, hajszálpontosan azt a jelenséget tapasztaltam, amit leírtál nekem. Ezek szerint a probléma, ami valójában fizika, a távcső felépítéséből adódik. Az amerikai fórumokon is olvasni, hogy mások is küzdenek ám ezzel ennél az okulárnál! ;)
Mivel nem első tulajdonos vagyok, ezért odáig jutottam, hogy az okulárt elküldtem egy kedves hozzáértő ismerősömnek, aki szétszedte, aztán összerakta így is, meg úgy is (utóbbi esetben még rosszabb lett a látott kép minősége), úgyhogy visszaállította az eredeti formába.
A kis TeleVue 60/360 a TV Plössl, ES 82 fokos, Lacerta 82 fokos és a régi TV Radian okulárjaimmal nagyon jól működik, de ez a Panoptic most nekem nagy pofon lett.

Köszönöm a felkínált lehetőséget, de a méricskélést kihagyom, nem vagyok abból az embertípusból való, ha szabad így kifejeznem magam. Legyen olyan műszerem amit megszerettem (a kis TV olyan), és rajzolhassak vele! :)
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2022.01.17. 22:20

Varus írta:
2022.01.17. 21:34
... A kis TeleVue 60/360 a TV Plössl, ES 82 fokos, Lacerta 82 fokos és a régi TV Radian okulárjaimmal nagyon jól működik...
Igen, mert azok fókusztávolsága (gondolom) rövidebb. Rövid fókusz mellett csak kicsi részét látja az okulár a fókuszsíknak, ilyen kicsi felületen pedig csak nagyon kicsit görbül a fókuszsík. Ez gyakorlatilag megszünteti a problémát.

A 13-mas Ethos az én kis APO-mmal is egész szép képet ad a látómező széléig, abban csak töredék mértékben látom a fókuszsík görbületét a 21-eshez képest. Ez a probléma tipikusan csak hosszú fókuszú és nagy látómezejű okulárokkal látható.

Tegyél egy Barlow lencsét a Panoptic elé (csak úgy simán, ahogy gyárilag kell) mert a Barlow egyik tipikus hatása, hogy simítja a fókuszsíkot. Azzal szerintem peremig jó lesz a kép ... csak hát nagyobb lesz a nagyítás, nyilván. De arra jó ez a próba, hogy lásd: az okulárnak nincs baja.

Hej!

GyP
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.02.10. 18:15

Nem az összes, csak egy okuláromról pár sor...
20 mm-es Huygens, kék bevonatokkal, made in Japan. Kb. 40°LM, a kép csak az optikai tengelyen és talán 10 foknyi közelében tűéles, de ott tűéles!
Most nézegettem a Holdat 10-20 mm-es okulárokkal, élességben és kontrasztban főleg viszi a pálmát.
80/910 SW refraktor, közepes seeing.
Csak azért írom ezt ide, mert ezeket az okulárokat - ha néha felbukkannak valahol - fillérekért vesztegetik, pedig a képminőségük fényerőtlen távcsövekben perfekt.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”