Mutasd az okulárjaidat!

mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.01.06. 17:11

cbo írta:
2021.01.06. 14:09

A lencse és tubus készen van, így kaptam meg ezzel a mondattal. Egyenlőre a 130-as TMB-m oda-vissza kenterbe veri.
Nagyon nagy baj, hogy nem nézi meg ezeket ég alatt.
Remélem ki tudja javítani.
Egy optikát teljesen korrekt módon ki lehet műszeresen mérni. Ha ott jó, akkor az ég alatt is jó lesz. ez visszafelé is igaz.
Ha az ég alatt szar, akkor a mérés eredménye is az. Felesleges tesztelgetni az ég alatt.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.01.06. 17:22

mizar írta:
2021.01.06. 17:11
Ha az ég alatt szar, akkor a mérés eredménye is az. Felesleges tesztelgetni az ég alatt.
Ezt magam is így gondolom...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: cbo » 2021.01.06. 17:27

Nehogy már én legyek itt a hunyó basszus. Mindezeket én is tudom jól.

A lencsét úgy kaptam, hogy a csilli-villi 3 színű mérőpadon a műszer 97-98 feletti Strehl-el tud, hiba nem látszik, vihetem használni.
Max az esetlegesen jelentkező feszültségek okozhatnak kisebb problémát, ha lesznek egyáltalán.

Ennek ellenére színez és részlettelenek a bolygók az átmérőhöz képest.

Hagyjuk már.

Ha jó lenne a mérés, akkor ezt nem kellene látnom és főleg nem videóznom.
De ha meg nem jó a mérés akkor meg a vizu teszt ezt kidobja. Már pedig kidobta.

Mondjuk ki joggal: a felhasználónak nem a hibakereséssel kellene foglalkoznia, hanem az észleléssel.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cbo 2021.01.06. 17:37-kor.
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: pisza » 2021.01.06. 17:35

Kollegák, tudjátok hogy ez már nem ide tartozik.

Inkább MDA, tesztelhetnéd az új LUNT okulárodat ezen a príma (!!!) égen, és megoszthatnád velünk, a topic mondanivalója is gazdagabb lenne. :D :D :D

Csaba
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.01.06. 17:38

pisza írta:
2021.01.06. 17:35
Inkább MDA, tesztelhetnéd az új LUNT okulárodat ezen a príma kis égen, és megoszthatnád velünk, a topic mondanivalója is gazdagabb lenne.
Hidd el, Csaba, szívesen tenném, de ehhez a hétvégéken kellene a derült "príma kis ég", mert ilyen messziről nem tudok belenézni a távcsövembe... :(

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
szoja
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2018.04.10. 19:48

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: szoja » 2021.01.06. 17:43

Hidd el, Csaba, szívesen tenném, de ehhez a hétvégéken kellene a derült "príma kis ég", mert ilyen messziről nem tudok belenézni a távcsövembe... :(

MDA
[/quote]

Attila, kis szerencsével, talán, most szombaton lesz rá lehetőségünk. Én is várom már, nem is tudom mióta. A szürke ég alatt lassan teljesen becsavarodik az ember :(

üdv,
Tamás
Fehér Tamás
Explore Scientific 102/714 CF APO
Olympus DPS-I 10x50
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kazi » 2021.01.06. 17:51

cbo írta:
2021.01.06. 17:27
Nehogy már én legyek itt a hunyó basszus. Mindezeket én is tudom jól.

A lencsét úgy kaptam, hogy a csilli-villi 3 színű mérőpadon a műszer 97-98 feletti Strehl-el tud, hiba nem látszik, vihetem használni.
Max az esetlegesen jelentkező feszültségek okozhatnak kisebb problémát, ha lesznek egyáltalán.

Ennek ellenére színez és részlettelenek a bolygók az átmérőhöz képest.

Hagyjuk már.

Ha jó lenne a mérés, akkor ezt nem kellene látnom és főleg nem videóznom.
De ha meg nem jó a mérés akkor meg a vizu teszt ezt kidobja. Már pedig kidobta.

Mondjuk ki joggal: a felhasználónak nem a hibakereséssel kellene foglalkoznia, hanem az észleléssel.
Muti már képet, milyen most. Mondjuk a TMB-ddel összehasonlítva.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.01.06. 18:00

szoja írta:
2021.01.06. 17:43
Attila, kis szerencsével, talán, most szombaton lesz rá lehetőségünk. Én is várom már, nem is tudom mióta. A szürke ég alatt lassan teljesen becsavarodik az ember :(

üdv,
Tamás
Nekem már elvonási tüneteim vannak... :mrgreen:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2021.01.06. 18:22

cbo írta:
2021.01.06. 14:09
A lencse és tubus készen van, így kaptam meg ezzel a mondattal. Egyenlőre a 130-as TMB-m oda-vissza kenterbe veri.
Nagyon nagy baj, hogy nem nézi meg ezeket ég alatt.
Remélem ki tudja javítani.
Igen, ez valóban így történt, de az is igaz, hogy ez az ELSŐ ennyire nagy átmérőjű és ennyire rövid fókuszú lencse, amit a történelem során építettünk. Ezt mindenki tudja, de azt már kevesebben, hogy konkrétan nem is létezne ilyen lencse akkor, ha Te nem rendelsz egy ilyet. Mivel mindketten tudtuk, hogy egy teljesen új termék bevezetésében mindig van egy kis extra kockázat, előre mondtam, hogy NEM biztos, hogy elsőre tökéletes lesz a lencse. Két bizonytalan pontot éreztem az optikai rendszerben, amelyek:

- mivel ez a lencse nagy és vastag egy átlagos APO-hoz képest, az üveg pereme észlelés közben mindig hidegebb lesz, mint az üveg középső része. Az optikai felület hőtágulását nem tudtam, hogy kell-e kompenzálni az optikai felületen. Halkan mondom, hogy NEM lehet minden optikai paramétert tesztelni laborban, mivel annak pont az a lényege, hogy baromi stabil benne a hőmérséklet. A csillagos ég alatt viszont a hőmérséklet folyamatosan esik, így EKKORA lencsék esetén már sajnos szükség lesz valódi ég alatti tesztre. Tudtam, hogy egyszer eljön majd ez a pillanat, de abban nem voltam biztos, hogy most jön el. De úgy tűnik eljött...

- azt sem tudtuk előre pontosan megmondani, hogy mennyire kell "távolra tolni" a fókusztávolság-hullámhossz függvény három metszéspontját ahhoz, hogy az ég alatt a lencse a legjobban teljesítsen. Most "nagyon fotósra" van hangolva a színkorrekció, de úgy tűnik, hogy ez NEM az optimális beállítás. Semmi gond, módosítunk rajta, ez már minimális plusz munka (és idő). Azért hangoltam ilyenre, mert azt gondoltam, hogy így valószínű jó lesz, ráadásul ezzel a beállítással az is könnyen tesztelhető, hogy miként reagálna a képalkotás a színkorrekció "hagyományosabbra" hangolására.

Egészen biztos vagyok benne, hogy a fenti paraméterek optimális beállítása után a lencse kiválóan fog működni. Sajnálom, hogy nem elsőre lett tökéletes, de hát az első példány megépítése mindig nehezebb ügy, mint ugyanabból a termékből a 20. példány legyártása. Viszont az ilyen rövid fókuszú 20 centis lencse ötlete nagyon tetszik mindenkinek, kb. ez az első alkalom a történelemben, hogy egy 20 centis APO olyan rövid tubusba építhető, hogy személyautóval (nem könnyen, de sikeresen) szállítható. Az a tény, hogy egy ilyen távcsövet el lehet vinni bárhova, sokaknak komoly előny, úgyhogy szerintem mindenképpen érdemes ezt a lencsetípust gyártásban tartani hosszabb távon.

Ígérem, hogy megteszek mindent, hogy a lencse a lehető leggyorsabban perfekt legyen. Nekem is az az érdekem, hogy aki egy ilyen távcsőbe belenéz (különösen ha pl. elviszed egy találkozóra és ott 100-an néznek bele) akkor a tapasztalat pozitív legyen.

GyP
Sidius

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2021.01.06. 19:10

Minden tiszteletem a hívőknek, de tegyük hozzá, hogy ez eddig is baromira 200 százlékos -ha nem jobb- eredményt adott a köztudottan csalhatatlan interferometrikus méréssel.
Kenjétek a hajatokra! (Nagy tisztelettel.)
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”