Mutasd az okulárjaidat!

Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2021.11.08. 19:58

Lovász András írta:
2021.11.08. 15:11
Mozdonyos írta:
2021.11.08. 14:28
Lovász András írta:
2021.11.08. 14:24
Józsi, kiváló okulárjaid vannak, de csak úgy tudod kihasználni a minőségüket, ha a korrektort is megveszed a 120-as távcső mellé. Ezt jó, ha bekalkulálod.
És persze egy combosabb állvány is elkél alá... ;)
Én azt hittem hogy a korrektor csak fotósoknak kell.
Kérdeztem olyan kollégát,aki használt AZ4-en SW120/900ED Equinox verziót,
és használható vele.
Ráadásul az Equinox verzió 1kg-al nehezebb.
Persze majd a valóság megmutatja.
A fotósoknak elengedhetetlen. Akinek viszont ilyen okulár készlete van mint neked, arról joggal feltételezem, hogy igényes a képminőségre. Egészen más az élmény, ha faltól falig pontszerűek a csillagok, mint ha a szélek felé maszatol...

Szerintem egy eq5 való egy ilyen kukker alá, valami jobbfajta követéssel (nem olyannal, amilyen nekem volt).
De ha tényleg nem remeg az AZ4-en, akkor megfontolandó egy merevített (és bővített) tetejű platform; arra bármit tehetsz, az követi az eget.
Azért ez a cső szerintem tud akkora nagyítást, amekkoránál már kényelmetlen a finommozgatókkal való követés. Amikor csak hozzáérsz, mocorog a kép, közben fókuszálni is kéne, de a mechanika kezelése mindkét kezedet lefoglalja... Szóval egy jó követés nélkül nem egyszerű...
Értem.
Először megpróbálom az AZ4-en.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2021.11.08. 20:13

Attila írta:
2021.11.08. 15:11
Mozdonyos írta:
2021.11.08. 14:28
Én azt hittem hogy a korrektor csak fotósoknak kell.
...
A képsík-görbületből adódó képszéli életlenséget az emberi szem automatikusan korrigálni képes - egy bizonyos és egyéntől függő mértékig. Ha már túl erős a görbület, az már vizuálisan is látszik, főleg nagy LM-jű okulárokkal. De az egyéb csillagprofil-torzulásokat (pl. kóma) nyilván nem képes a szem sem korrigálni.

A kamera viszont semmilyen hibát nem tolerál.

MDA
Értem és köszi.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2021.11.08. 20:14

kazi írta:
2021.11.08. 15:56
Mozdonyos írta:
2021.11.08. 12:07
kazi írta:
2021.11.08. 09:53
Mozdonyos, ez a jelenlegi készlet. Az árat is nézem, ill hogy mennyit használok egy okulárt. Meg persze a minőséget is. Az es11-es eladó,a többi marad egyelőre. A sky panorama azért is, mert leejtettem 😃, de egyébként tényleg jó okulár. Amit még nem próbáltam, azok a legkomolyabb bolygozos okularok mint a pentax smc ortho ill. A tmb supermono.. Ezekre még kíváncsi lennék, mit mutatnak egy HD orthohoz képest. Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy ami az észlelő tarsaknak van, abból én nem veszek már még egyet, szóval szoja készletét is a sajatomnak tekintem 😆
IMG_20211108_093905.jpg
Köszi a beszámolót.
Látom hogy binobenézős készleted is van.
Ja, igen, arról is tettem már fel képet a binos topikban. Még fejlesztés alatt áll, most rendeltem hozzá egy power switch-et, azzal sztem kész.
Binohoz egyébként nem vagyok minőség hajhász. Az egyik 18-as ortho meg tőled van. :) Az orthok mondjuk pont jók minőségben, de mivel relatív olcsók így binohoz is azt vettem. Azért kipróbálnám, milyen binozni mondjuk naglerrel. Van, aki két ethost tesz bele, na azt is kipróbálnám...
👍
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.11.09. 08:51

Attila írta:
2021.11.08. 15:11
Mozdonyos írta:
2021.11.08. 14:28
Én azt hittem hogy a korrektor csak fotósoknak kell.
...
A képsík-görbületből adódó képszéli életlenséget az emberi szem automatikusan korrigálni képes - egy bizonyos és egyéntől függő mértékig. Ha már túl erős a görbület, az már vizuálisan is látszik, főleg nagy LM-jű okulárokkal. De az egyéb csillagprofil-torzulásokat (pl. kóma) nyilván nem képes a szem sem korrigálni.

A kamera viszont semmilyen hibát nem tolerál.

MDA
Pontosan így gondolom én is; szerintem alapvetően két szempontot érdemes figyelembe venni a korrektor létjogosultságának megállapításához.

Az első amit írsz, hogy a szemünk képes-e kompenzálni a fókuszsík görbületből fakadó különbségeket. Én pl. 15-50 cm között látok élesen szemüveg nélkül, oszt' csókolom. Fiatalabb koromban én is többre voltam képes, de ahogy az ember egyre idősödik, egyre korrigáltabb okulárokra van szükség. Azonban az is hozzátartozik a kérdéshez, hogy a látómezőben való kalandozáskor mennyire fárad el az állandó "autofókuszálgatás" közben a szem? Arról nem is beszélve, hogy az ember periférikus látással is észleli: a teljes látómezőben pontszerűek-e a csillagok vagy csak középen? Valamint ha belegondolunk, hogy milyen gyakran alkalmazzuk az elfordított látás technikáját: az sem mindegy, hogy ahová "elfordulunk", ott fókuszban van e a kép? Tudom, hogy ilyenkor a tengelyben lévő objektumra koncentrálunk, de a szemünk mégiscsak küzd az újrafókuszálással, miközben kicsit arrébb, a tengelyben lévő objektum homályossá válik. Tehát valóban képes bizonyos esetekben az emberi szem kompenzálni újrafókuszálással a képet, de ez erős kompromisszumnak tekintendő. Ha egy csinos nyílthalmazt (pl. a Perseus ikerhalmazt) nézünk, egészen más az élmény, ha egyszerre éles a teljes LM. A Zeiss refraktorodban ezért vagy annyira lehidalva a látványtól a szerény átmérő ellenére. :)

A másik szempont pedig az, hogy milyen okulárokat használ a megfigyelő. Ha valaki a szóban forgó csőhöz (SW 120/900 ED) egy 32 mm-es síkra korrigált Plössl-t alkalmaz alapokulárnak, amellyel egyszerre közel 2°-ot képez le, akkor szüksége lehet képsík korrektorra. Ha viszont 31/82-es Naglert, vagy 30/82-es ES-t, akkor nincs, mert azok eleve korrigáltak a képsík görbületének ilyen mértékére. Azonban ha figyelembe vesszük, hogy egy olcsó Plössl a LM szélein igencsak asztigmatizmussal terhelt, akkor megintcsak okafogyottá valik a korrektor használata, mivel az okulár asztigmiája úgyis mindent elmos...

Tehát célszerű a távcsövet a kiegészítőkkel együtt egy szettnek tekinteni és a beszerzésükkor előre tervezni.
Ezt szokta felülírni az emberi türelmetlenség és pénztárcájának vastagsága... :oops: :cry:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.11.09. 09:11

Igen, a távcső és az okulár egy optikai rendszer, nem lehet a részeit önállóan megítélni.
Másrészt számomra elsődleges az okulár kiválasztásánál, hogy mit akarok észlelni vele. Ha a gyönyörködés a cél, akkor tényleg kb. egy Nagler a belépő szint. Minden másra egy sor sokkal olcsóbb okulár is alkalmas.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.11.09. 09:42

kazi írta:
2021.11.08. 15:56
Binohoz egyébként nem vagyok minőség hajhász. Az egyik 18-as ortho meg tőled van. :) Az orthok mondjuk pont jók minőségben, de mivel relatív olcsók így binohoz is azt vettem. Azért kipróbálnám, milyen binozni mondjuk naglerrel. Van, aki két ethost tesz bele, na azt is kipróbálnám...
Én 25 mm-es Bariumokat és 18 mm-es BCO-kat használok a binóhoz. Nekem több nem is kell.
Egyszemes észleléshez muszájból hajkurásszuk a minőséget, hogy abból az egy szemünkből kihozzuk a maximumot. Viszont binóban 2 Bariummal is sokkal nagyobb az élmény (meg eredményesebb is), mint egy több százezer forintos Ethos-szal egy szemmel.
Egy PONTOSAN beállított bino (a látórendszerünk segítségével) "lesöpri", azaz toronymagasan felülírja a beléhelyezett olcsó okulárok optikai hibáit.

Béna hasonlattal élve: felhasználói élmény tekintetében az igényes egyszemes észlelő olyan, mint az a Trabant tulajdonos, aki mindent megad a járművének: a mikrokarcokat azonnal eltünteti, az utasteret patyolattisztán tartja...
A binós Bariumos észlelő ütött-kopott Maseratit hajt...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2021.11.09. 11:43

Lovász András írta:
2021.11.09. 08:51
Attila írta:
2021.11.08. 15:11
Mozdonyos írta:
2021.11.08. 14:28
Én azt hittem hogy a korrektor csak fotósoknak kell.
...


MDA

Tehát célszerű a távcsövet a kiegészítőkkel együtt egy szettnek tekinteni és a beszerzésükkor előre tervezni.
Ezt szokta felülírni az emberi türelmetlenség és pénztárcájának vastagsága... :oops: :cry:
Szóval ha a távcső adott,akkor meg kellene vizsgálni hogy a meglévő okulárok közül
melyikek jók hozzá ?
A két Deloson kívül másik okulártól nem akartam megválni.
A 10-es,és 14-es Delostól nagy részben érzelmi okok miatt
akarok megválni.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.11.09. 11:49

Vizi Péter írta:
2021.11.09. 09:11
Igen, a távcső és az okulár egy optikai rendszer, nem lehet a részeit önállóan megítélni.
...
Valóban így van, és ezen magam is sokat gondolkoztam már.

Egy objektív esetén az elnevezése még - adott esetben - segítséget jelenthet; mint pl. a Zeiss "Planar" lencséi. Ez a síkra korrigált leképezést jelenti. Azaz az objektív által előállított valódi, fordított állású kép, mint "bélyeg", amit az okulárral, mint egy nagyító lupéval nézünk, sík (többé-kevésbé). Ilyen objektív optimális egy fotós cucc esetén (egyéb aberrációktól eltekintve), mivel a szenzor felülete is sík. Egyéb "nem planar" objektívek esetében a "bélyeg" egy szférikus(nak tekinthető) felületre feszül rá, aminek a görbülete a nyílásviszonnyal együtt csökken, azaz a görbület nagysága nő (általában); ráadásul nem vagyok 100%-ig biztos abban (csak valószínűsítem), hogy ezen képsík-görbület (meglehetősen antagonisztikus szóösszetétel...) középpontja mindig az objektív felé eső oldalon van-e. Ezen csak képsik-korrektor lencsével (esetleg tükörrel?) lehet segíteni, de - Gyulai Palitól tudom, hogy - olyan korrektor a Földön nem létezik, ami egy hibát 100%-ban javít, de ezzel egyidejűleg semmi egyéb leképezés hibát sem ront - valamilyen mértékben.

Továbbá - általában - az okulárok fókuszsíkja sem sík, hanem szintén görbült valamilyen irányban és mértékben.

A fentiekből következően, erősen ideális esetben, a két szférikus (-közeli) fókusz-felületnek egybe kellene esnie, amire igen kicsi a valós esély - pláne, ha ellentétesek a görbületi irányok... De mivel ezt az optikai paramétert nem tüntetik fel a gyártók az adott lencse (vagy tükör) jellemzői között (pedig megtehetnék...), így analitikus módon nem is lehet összeválogatni a passzoló objektív-okulár párokat, csak tapasztalati vizsgálattal, ráadásul minél nagyobb az objektív nyílásviszonya, és minél nagyobb az okulár látómezeje, ez annál inkább így van.

Az egyéb leképezési hibákról pedig még nem is beszéltünk.
Ez egy igen komoly darázsfészek, amibe pl. Gyulai Pali-féle optikai tudás hiányában nem mernék belenyúlni... :oops:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.11.09. 13:11

Mozdonyos írta:
2021.11.09. 11:43
A 10-es,és 14-es Delostól nagy részben érzelmi okok miatt
akarok megválni.
Tán' összevesztél Nagler papával? :lol:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.11.09. 13:37

Attila írta:
2021.11.09. 11:49
...az okulárok fókuszsíkja sem sík, hanem szintén görbült valamilyen irányban és mértékben.

A fentiekből következően, erősen ideális esetben, a két szférikus (-közeli) fókusz-felületnek egybe kellene esnie, amire igen kicsi a valós esély - pláne, ha ellentétesek a görbületi irányok...
Épp ezért egy Plössl vagy egy Erfle már fél siker, mert a fókuszsíkja - elméletileg - tényleg sík. A látómezejük se egetrengetően nagy, inkább az asztigmiájuk a probléma.

Ami engem lenyűgözött, az a Naglerek és a 82 fokos ES sorozat (de a 24/68-ast is ide sorolom) fókuszsík görbülete (egyetértek: valóban ellentmondásos a kifejezés), aminek középpontja az objektív felőli oldalon van.
Feltételezve, hogy egy 120/900-as SW ED mindössze 2 lencséjével főleg a kromatikus aberráció csökkentésére koncentráltak, jogos a gyanú, hogy ahhoz az utóbb említett okulárok passzolnak inkább.
Az pedig, hogy egy okulárt ilyen módon F/4-hez vagy F/6-hoz optimalizáltak, szerintem majdnem mindegy. Ha a távcső és az okulár fókuszsík görbülete legalább azonos irányú, akkor már elégedettek lehetünk.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”