Prizma elhelyezése, barlow elé, vagy mögé?

zolih
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2009.12.28. 17:20

Prizma elhelyezése, barlow elé, vagy mögé?

Hozzászólás Szerző: zolih » 2010.05.30. 09:55

Sziasztok,

Van egy 102/500-as refraktorom. A kérdésem az volna, hogy mi a magyarázata annak, hogy ha a következőképpen rakom össze a műszert, akkor nem tudok éles képet beállítani: tubus --> barlow --> prizma --> okulár.

Éles képet csak akkor tudok állítani, ha a prizma és a barlow helyét felcserélem, vagyis: tubus --> prizma --> barlow --> okulár.

Különös jelentősége nincs a kérdésemnek azon túl, hogy szeretném érteni miért is van ez. Biztos átlapoztam valahol 1-2 fejezetet. :roll:

Előre is köszönöm.

-Zoli
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Prizma elhelyezése, barlow elé, vagy mögé?

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.05.30. 10:40

A barlow névleges nagyítását akkor kapod, ha az okulárt teszed belé. Ha a zenittükör elé teszed, akkor a fókusznyújtása nagyobb lesz. Ekkor máshol keletkezik az éles kép is, valószínűnek tartom, hogy nem tudod eléggé kitekerni (esetleg betekerni) a fókuszírozót.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
zolih
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2009.12.28. 17:20

Re: Prizma elhelyezése, barlow elé, vagy mögé?

Hozzászólás Szerző: zolih » 2010.05.30. 11:36

SzarkaLevente írta:A barlow névleges nagyítását akkor kapod, ha az okulárt teszed belé. Ha a zenittükör elé teszed, akkor a fókusznyújtása nagyobb lesz. Ekkor máshol keletkezik az éles kép is, valószínűnek tartom, hogy nem tudod eléggé kitekerni (esetleg betekerni) a fókuszírozót.


Értem, köszönöm. Tapasztalati úton erre a következtetésre jutottam.

-Zoli
Kika1
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2012.01.14. 14:51

Re: Prizma elhelyezése, barlow elé, vagy mögé?

Hozzászólás Szerző: Kika1 » 2012.02.17. 22:48

Akkor is 2x a nagyítás,ha a Barlow-ból kitekerem a lencsetagot és a prizmába lévő menetbe tekerem a tubus és a prizma közé?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Prizma elhelyezése, barlow elé, vagy mögé?

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.02.18. 02:22

Kika1 írta:Akkor is 2x a nagyítás,ha a Barlow-ból kitekerem a lencsetagot és a prizmába lévő menetbe tekerem a tubus és a prizma közé?

Nem. EKkor némileg nagyobb lesz a fókusznyújtás, de ennek pontos mértékét kevéssé lehet előre meghatározni. Sacc/kb 3x-ra tippelek.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Kika1
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2012.01.14. 14:51

Re: Prizma elhelyezése, barlow elé, vagy mögé?

Hozzászólás Szerző: Kika1 » 2012.02.18. 07:53

Érdekes,mert a legélesebb képet mintha ekkor kapnám.Próbáltam a Barlow-t a tubus és a prizma közé,prizma és az okulár közé és próbáltam a lencsetagot a prizmába tekerni is.Ebben az utolsó esetben van még értelme az üres testet betenni a prizma és az okulár közé?Az is fókusznyújtóként funkcionál akkor?
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Prizma elhelyezése, barlow elé, vagy mögé?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.02.19. 14:20

Szerettemvolna kipróbálni a nyújtás mértékét klf. összeállításokban.
1. A prizmát tartó szerkezetben nem volt menet.
2. A másik gyártmányban volt, de nem azonos a Barlow előtét menetével.
Létezik-e olyan, hogy eltérő az azonos átmérőjű optikai elemek menete? Ennek mi értelme?
Hol lehet megtudni, hogy melyikben van, nincs és milyen, hogy ha vásárolok, akkor ki tudjam használni az ebben rejlő lehetőségeket? Az adatlapok hiányosak, nem tartalmaznak erre vonatkozó adatot sok helyen!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Prizma elhelyezése, barlow elé, vagy mögé?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.02.19. 17:48

Kika1 írta:Érdekes,mert a legélesebb képet mintha ekkor kapnám.Próbáltam a Barlow-t a tubus és a prizma közé,prizma és az okulár közé és próbáltam a lencsetagot a prizmába tekerni is.Ebben az utolsó esetben van még értelme az üres testet betenni a prizma és az okulár közé?Az is fókusznyújtóként funkcionál akkor?

Az, hogy egy ismert negatív fókuszu (Barlow) lencse az objektiv mögött ismert távolságban elhelyezve, mekkora fókusz nyújtást ad, és hol lesz a fókuszpont megtalálható a Kulin-Róka: Távcső Világa 3. kiadáásban. BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”