Szűrő felhelyezése kisebb távcsőre

gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Szűrő felhelyezése kisebb távcsőre

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.15. 23:32

Sziasztok!

Érdekelne, hogy hogyan lehetne megoldani egy 50mm-es távcsőre a napszűrő fólia felhelyezését? Néztem a Makszutov honlapját és a legkisebb napszűrő foglalatban 70mm-es, tehát csak házi foglalattal tudnám megoldani.
Valaki csinált már ilyet vagy valakinek esetleg egy tipp???

Üdv, Balogh Ferenc
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Szűrő felhelyezése kisebb távcsőre

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.07.16. 00:11

IOgen, én is házilag készítettem az 50/500-hoz. Ha találsz egy jó erős keménypapir csövet, amii éppen ráhúzható az objektív elé, abból lefűrészelhetsz egy kb. 3 cm-es darabot. Vagy pl. egy erős kerek dobozt, akkor arra ráfeszítheted. A henger legyen 2-3 cm magas. Veszel egy fóliát, amely kicsit nagyobb a hengernél, egy síma deszka lapra, kisimitva (a négy sarkán rajszöggel rögzítve) kifeszíted. (Jó a deszkalapra a fólia alá két-három réteg írógép papírt fektetni, hogy a folia ne karcolódjon.) A henger peremét jó minőségű ragaszróval óvatosan bekened, és a ragasztós oldalt óvatosan ráfekteted a kifeszített fóliára, vigyázva, hogy azt össze ne ragasztózzad. Ha megszáradt a ragasztó, a fóliával együtt leveheted az alapdeszkáról, és körbe vágod, úgy hogy kb. 1 cm-el nagyobb legyen a toldat-hengernél. Ezt a túlnyúló részt azután fogaskerékszerúen bevagdosod, és a toldat-hengerre szépen ráhajlítod, az egészet pedig szig.szallaggal körbe leragasztod.
Ha nem találsz akkora kész hengert, amely toldatnak megfelelne, magad készítheted. Vastagabb csomagoló papírból levégsz egy 2-3 cm széles, 40-60 cm hosszú csíkot (attól függően, mennyi a távcső harmatsapkájámak a kerülete). Ezt szépen rátekered az objektiv előtti harmatsapkára, úgy hogy egy réteget rátekersz, azt óvatosan bekened ragasztóval, arra óvatosan rátekersz egy réteget, azt megint ragasztóval bekened, megint egy réteget rátekersz. 45 réteg eléggé erős már.
Nekem ez a házi megoldás évekig szolgált! Csak vigyázz a ragasztóval, se az objektívet, se a fóliát ne kend össze. A szűrú toldatot ajánlatos dobozba tartani, hogy ne porosodjon. Sok sikert: BQ
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Szűrő felhelyezése kisebb távcsőre

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.16. 09:52

Köszönöm a tippet...
Amúgy csomagoló papír helyett nem lenne jobb olyan kartonlap ami elég vékony ahhoz hogy kört hajlítsunk belőle??
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Szűrő felhelyezése kisebb távcsőre

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.07.16. 10:45

De igen, az tartósabb, csak nekem akkor nem volt kézmél. BQ.
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Szűrő felhelyezése kisebb távcsőre

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.16. 13:25

Rendben, akkor amint meglesz a szűrő én is csatlakozok a napészlelők szűkös köréhez ;)

Üdv, Balogh Ferenc
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Szűrő felhelyezése kisebb távcsőre

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.16. 21:00

Amcsüdv!

Időközben rájöttem, mire való a Google, és ezt találtam:http://www.tavcso.hu/astrosolar.php :D
Nemesis
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.06.14. 11:28

Re: Szűrő felhelyezése kisebb távcsőre

Hozzászólás Szerző: Nemesis » 2013.02.21. 12:55

Üdvözletem!
Szeretnék csinálni egy napszűrőt a 60/900-as távcsövemre. A harmatsapka átmérője 9,18 cm. Jól értem, hogy nem kell semmi kitakarás, elég ha veszek egy 12x12-es ND5-ös fóliát és megcsinálom a fent említett műveleteket?
Szeretnék biztosra menni, mert nem kis tétje van azért...
Előre is köszönöm a segítséget!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Szűrő felhelyezése kisebb távcsőre

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.02.21. 13:10

Jól érted, nem kell kitakarás, csak a szűrő mindenhol legyen ott az objektív előtt, nyilván.
Lajos bácsi módszere nagyon egyszerű a napszűrő elkészítéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Szűrő felhelyezése kisebb távcsőre

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.06.05. 09:29

Ez a forditás a szűrőkről, használatukról igen jó https://nae.hu/cikkek/az_eg_szurese/aze ... e2_PF.html Azt figyeltem meg, kisebb fényerejű távcsőveken a szűrők irt hatása gyengébb. Ne csodálkozzunk, ha erre aztán rájővünk. Legtőbbnyire vizuálisan az olcsó régi Jena szűrőket teszem megfelelően méretezett papirfoglalatba. Ha kell, bekarcolás mentén kisebbre töröm az űveget, majd citerahur acéldróttal rőgzitem (kép). Ezeket okulárvégre huzva használom, a pislantós szennyezést kőnnyű tisztitani majd. A Zeiss is igy a végén használja a szűrést. Azt a kicsit balra lent, egyenesen az okulár hűvelyébe tolom, ez épp Marsi. Sz.,.............szep.14. https://www.google.hu/search?hl=hu&site ... 5VF34XDGm0
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Lac
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2013.09.05. 13:43

Re: Szűrő felhelyezése kisebb távcsőre

Hozzászólás Szerző: Lac » 2018.01.05. 15:19

géza írta:Ha kell, bekarcolás mentén kisebbre töröm az űveget...

Ez egy kicsit felzaklatott. Van egy 2"-os szűrőm, amiből ki kellene vágni egy 22x42mm-es téglalapot. Korábban próbáltam egy 50x50-es lapból letörni ilyen méretet, de össze-vissza tört. Úgyhogy ehhez már nem merek így hozzáfogni. Tudtok valami szakembert, aki vállalja ilyen kis felület vágását? És persze jól meg is csinálja? A sarki üvegesre csak nem merném bízni...
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”