GSO 2.5X Barlow tapasztalatok.

Norbi
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.11.07. 20:52

GSO 2.5X Barlow tapasztalatok.

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2010.12.12. 19:25

Vásároltam egy zeiss 63/840-es, valamint egy sw 80/900 akromátot.A zeiss-hez kaptam egy 16mm ortho és 25mm huygens okulárt, valamint beszereztem egy zeiss 25mm ortho-t is.Folyamatban van a 0.96"/1.25" oda-vissza kompatibilitás megoldása, hogy tudjam használni az okulárokat mindkét műszerhez.
Azon filóztam, hogy melyikkel járok jobban, ha veszek a kiváló minőségű okulárokhoz egy triplet barlow-t, vagy veszek planetary okulárokat.Mivel a kis fókuszú planetary okulárok látószöge nem kisebb mint a hosszabb fókuszúé, valószínűsíthető, hogy barlow lencsét tartalmaz az okulár.Tehát, ha okulárt veszek akkor lesz egy kínai okulárom, kínai barlowval.Ha viszont egy triplet barlow lencsét veszek, akkor lesz két kiváló minőségű okulárom, egy jó barlow-val. Úgy gondoltam, hogy a második megoldással járok jobban.Az orion 2X barlow-t akartam venni, de a zeiss 16mm ortho okulárral 2.5X-ös barlowal tudom elérni a maximális (126X körüli) nagyítást a zeiss akromáttal.Ezért vettem egy GSO triplet barlow-t, valamint egy 6mm planetary okulárt is.
Sikerült kipróbálnom az új szerzeményeket az SW 80/900 akromáttal.A zeiss o-16+GSO barlow klasszisokkal jobb mint a planetary okulár.A planetary okulár nagyon lágy képet adott.A barlow+ zeiss ortho leképzése éles és kontrasztos volt.A zenttükröt a barlow és okulár közé rakva is kontrasztosabb, élesebb képet kaptam.

Tehát a barlow-val jártam jobban!


Üdv!

Norbi
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Norbi 2010.12.12. 22:33-kor.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: GSO 2.5X Barlow tapasztalatok.

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2010.12.12. 22:29

Helló Norbi!

Eddig mindenki csak dicsérte a Gso 2,5x barlow-t, most én is véleményt mondok! :evil:

A sok pozitív visszajelzés hatására én is ilyen barlow-t vettem tegnapelőtt. Már mikor a kezembe vettem akkor lenyűgözött a tekintélyes súlya és az aprólékos kidolgozása. Nagyon meglepődtem mikor megláttam a szorítógyűrűs megoldást az okulár rögzítésére, én azt hittem addig, hogy olyan megoldás csak a felső kategóriás márkáknál van.
Kipróbálni még nem volt lehetőségem, de remélem mihamarabb lesz és akkor ismét lenyűgöz... :P

Norbi tudnál képet feltenni az új zeiss 63/840-röl és a zeiss oksidról?
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: GSO 2.5X Barlow tapasztalatok.

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.12.13. 03:23

nekem egy 4es japán ortho és egy 5ös sw planetary-m van. bár az ortho rövidebb, de érezhetően jobb képe van. a másik ok talán, hogy az ortho-knak jóval kisebb a látómezeje, kisebb kihívás a perem környékén. viszont holdon jó jön a planetary nagyobb látómezeje.
Sidius

Re: GSO 2.5X Barlow tapasztalatok.

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.12.13. 20:38

Sziasztok!
Nekem is van egy 2,5x GSO-m és nagyon szeretem. Sokszor tapasztalom, hogy a nagyon rövid fókuszú okulárok nem mindig váltják be a hozzájuk fűzött reményeket, néha a márkanév ellenére sem. Ezzel most nem azt akarom mondani hogy azok mind rosszak, de sokszor (nem mindig) egy jó barlow és egy hosszabb fókuszú okulár kombinációja jól láthatóan jobb megoldás. Egy GPU-val elvégzett kb. két órás teszt után is ugyanerre a megállapításra jutottam. Sőt! Egy viszonylag gyenge (kilóra vett) 20 milis okulár se vallott szégyent egy jó barlow lencsével.
Tizenöt éve használok egy akromatikus japán kétszerezőt. Ez több mint jó optikának mondható, de főleg a Newtonnál az okulárba nézve azért nem nehéz kitalálni, hogy ez, vagy az APO dolgozik éppen benne.
Arkhon
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2009.10.25. 07:25

Re: GSO 2.5X Barlow tapasztalatok.

Hozzászólás Szerző: Arkhon » 2010.12.13. 21:13

Szia, nekem egy 2x és egy 3x-os van, egyik sem APO. Mindkettő akromatikus.
A 2x nagyon tuti, a 3x sajnos eléggé színez, igaz, inkább csak fotókon.
Vizuális észleléshez jó mind a kettő, és a fókusznyújtás miatt használhatom a
"nagylátóbb" 40mm és 25mm okulárt kényelmesen, a szűk 10mm meg 6mm helyett.
Tulajdonképpen csak emiatt használok Barlow-t, mélyéghez nem kell,
és a 200mm Newton max. nagyításához sem lesz megfelelő éghajlatom :-)
Norbi
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.11.07. 20:52

Re: GSO 2.5X Barlow tapasztalatok.

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2010.12.13. 22:26

Stefi írta:Helló Norbi!

Eddig mindenki csak dicsérte a Gso 2,5x barlow-t, most én is véleményt mondok! :evil:

A sok pozitív visszajelzés hatására én is ilyen barlow-t vettem tegnapelőtt. Már mikor a kezembe vettem akkor lenyűgözött a tekintélyes súlya és az aprólékos kidolgozása. Nagyon meglepődtem mikor megláttam a szorítógyűrűs megoldást az okulár rögzítésére, én azt hittem addig, hogy olyan megoldás csak a felső kategóriás márkáknál van.
Kipróbálni még nem volt lehetőségem, de remélem mihamarabb lesz és akkor ismét lenyűgöz... :P

Norbi tudnál képet feltenni az új zeiss 63/840-röl és a zeiss oksidról?


Hello!

Itt egy kép a zeiss-ről.Kemény 50 000Ft.-ért vettem az állvánnyal együtt. :D
Majd teszek fel képeket az okulárokról is.

Kép
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”