Barlow lencsék

Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.03.10. 20:13

Igen,az ES 11mm-es volt benne.
Nyilván eszem ágában sincs ezt a kombinációt használni,csak ahogy cserélgettem az okulárokat és lépdeltem felfelé a nagyítással,megláttam a barlowot -amit amúgy nem is használok-és feltöltött bennem,mi lenne ha.... :D
Magam is meglepődtem,hogy nem esett szét és fókuszálható volt a kép,csak olyan lett mint amikor felhő kúszik a Hold elé.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.05.02. 10:02

Hosszú tépelődés és latolgatás után rászántam magam, hogy megrendeljem az APM 2,7x kómakorrigáló barlow-t. Megérkezett, és Gyuricza István kedves és hathatós segítségével már használni is tudom, köszönet érte!!! :)
Nagyon sok dicséretet olvastam róla külföldi fórumokon, de az első és alapos tesztem eredménye minden eddigi képzeletemet túlszárnyalja!

A részletesebb véleményem itt olvasható:

https://tavcso.hu/termekcsoport/barlow_apm267
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.05.23. 09:53

Az előző bejegyzésemben szereplő barlow plusz egy funkciót betölt: az ultrapontos kollimáció lehetőségét!
Erre úgy jöttem rá, hogy miután becsavartam a binobenéző aljába a barlow-t, ordított a diffrakciós kép dekoncentráltsága. Kiderült, hogy az addig jónak hitt kollimáció nem pontos. Ugyebár ez egy kómakorrektoros barlow. S mint tudjuk, kómakorrektorral kb. 15x kisebb kollimációs hibát is észreveszünk, mint nélküle.

A legérdekesebb az, hogy a dekoncentráltság mértéke és iránya AZONOS a teljes látómezőben!!! Tehát akárhová viszem a LM-n belül az elfókuszált csillagot, mindenütt ugyanúgy néz ki! Ez azért jó hír, mert nem kell méricskélnem a LM közepét (ahol normál esetben koncentrikusnak kell lennie a diffrakciós képnek), hanem bárhová "vihetem" a csillagot a LM-n belül, ugyanazt a hibát mutatja. Ha pedig koncentrikus a kép, akkor mindenütt az.

Szóval beállítottam így a jusztírt és leellenőriztem a korrektoros barlow nélkül is és valóban a LM legközepén lettek koncentrikusak a gyűrűk. A kollimációs csavarokon persze picit kellett állítanom a pontos kollimációhoz, de meglepődtem, mennyire markánsan mutatta a kis APM barlow a hibát.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2022.06.29. 19:56

Régóta okoz nekem problémát a 150/450-es Newtonom esetén a nagy nagyítások elérése. Az f/3 fényerőhöz szinte lehetetlen találni olyan okulárt, ami meg tud birkózni ezzel a fényerővel, nekem legalább is nem sikerült. Az egyszerűbb felépítésű okulárok (Plössl, Abbe) jelentős gömbi alulkorrekciót mutatnak, a nagy látószögű, nyújtótagosak pedig hasonló mértékű túlkorrekciót. Az ez idáig kipróbált Barlow lencsék is mind komoly mértékben túlkorrigálták a rendszert. A kómakorrektor-okulár távolság változtatásával ugyan be lehetett hangolni, de így a rengeteg lencse miatt - ezen fényerő mellett - rendkívül érzékeny lett a jusztírozásra.

Úgy gondoltam, hogy elméletben, ha találnék egy olyan Barlowot, ami képes f/3 fényerőt is kezelni, megoldódna a problémám.
A közelmúltban kaptam kölcsön két Barlowot:
- TeleVue 3x
- Baader Hyperion Zoom 2.25x

Elérkezett a teszt napja! Nagy izgalommal próbáltam ki a TeleVue-t. Nagyon sok jót olvastam róla, igaz, f/4-esnél nem fényerősebb távcsövekkel végzett tesztekből. A csillagteszt szerint ez is túlkorrigáltat mutatott, bármelyik okuláromat is tettem bele. Átfutott az agyamon, hogy valakitől kellene kölcsönözni egy TV Powermate-et, hátha az jobb lenne. De hamar elhessegettem a gondolatot, az árazása már túllépi a lélektani határomat, és korábban az ES extendere sem váltotta be a hozzá fűzött reményeimet - az is túlkorrigált rendesen...

Végül megtört lelkesedéssel, de betettem a Baader Hyperion Zoom Barlowot, és hoppá!!!
Minimális alulkorrekciót mutatott a csillagteszt, a tükör mért paramétereivel összhangban. Mindegy volt, hogy milyen okulárt tettem be (hiszen már csak f/6,75-ös fényerőnek "érzékelték" a távcsövet).
Ezzel a Barlow-val úgy érzem révbe értem, szerencsére gazdája jólelkűen hajlandó is megválni tőle a kedvemért.

Tudom, az f/3 fényerő nem sok embert érint, de f/4 esetén is fennáll a jelenség, ha nem is ilyen komoly mértékben. Remélem így másoknak is hasznos lehet ez a tapasztalat.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.06.30. 13:03

Tudom milyen érzés egy jó barlow-t találni! :)

A sajátomat (APM) is akarom ebből a szempontból tesztelni, csak eddig nem volt a hűtésem az igazi, szóval nyugodt diffrakciós kép kell az ilyesmihez. Az eddigi tapasztalatok alapján nemigen pofozza el a korrekciót semmilyen irányba. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2022.06.30. 13:49

Lovász András írta:
2022.06.30. 13:03
Tudom milyen érzés egy jó barlow-t találni! :)

A sajátomat (APM) is akarom ebből a szempontból tesztelni, csak eddig nem volt a hűtésem az igazi, szóval nyugodt diffrakciós kép kell az ilyesmihez. Az eddigi tapasztalatok alapján nemigen pofozza el a korrekciót semmilyen irányba. :)
Én is gondolkoztam az APM-ben, de így megoldódott jóval kedvezőbb áron. Egyikből sem gyakori a használt példány, szerencsém volt.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
snake
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2020.04.28. 19:15

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: snake » 2022.11.02. 04:23

Szép napot!

Barlow lencsével kapcsolatban merült fel egy problémám.
Onnan kezdeném, hogy annó egy használtan vásárolt távcsőhöz kaptam az előző tulajtól és nagyjából évek óta a fiókban pihent, mert nem volt szükségem rá.
Most ismét vásároltam egy távcsövet, egy kis Vixen 70s-t, nappali nézelődésre és fényképezésre. Az eddig nem használt barlow úgy került képbe, hogy az okulár oldali részén T2 menet van. A Vixennek ugyanis más a csatlakozása, mint a SW-nek. Itt 36 mm a távcső kilépő részén a menet, abban van egy toldat, ami 1,25-ös okulárokat fogad. Viszont a végén az okulárt (vagy fényképezőt) csak egy kis gyenge csavar tartja, nem tűnik életbiztosításnak. Tehát 36 mm-T2 közcsavar hiányában a barlow került bele ebbe a kihuzatba, pusztán a végén lévő T2 menet miatt. Mivel a kétszerezőt eddig sem használtam meg ezután sem fogom, így nem életbevágó a dolog, de a tesztképeken a kép közepén van egy világosabb terület és érdekel, hogy vajon miből eredhet. Nyilván valami gagyi, olcsó cuccról beszélünk, de ez szerintem nem így kellene, hogy működjön. Más távcsövön is próbáltam, az eredmény ugyanaz, mindenhol világos középen a kép. Ha magát a nagyító lencsét kitekerem az eszközből és csak az üres csövet tolom a Vixenbe a T2 menettel, akkor meg ugye jó a kép, viszont 30-40 méternél messzebb lévő dolgokat már nem lehet élesre állítani, mert elmegy a fókusza. Mondjuk ez már másik probléma, amit egy rövid, 36 mm - T2 közcsavarral lehet orvosolni, csak nem egyszerű a beszerzése)
Szóval mitől lehet a kép közepe világos? https://photos.app.goo.gl/FyyvPWAzs74mtzJx5
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.11.02. 06:45

Ez érdekes. Ha a barlow házába okulárt teszel, úgy milyen a kép?

Nekem is van egy T menetes olcsó barlow-m, de csak vizuálisan használtam. Okulárral viszont soha nem tapasztaltam ezt a jelenséget.
Nem lehetséges, hogy esetleg a divergens fénysugarakhoz van köze? :?
Ha van eszközöd, érdekes lehet kipróbálni 4-5 cm-rel távolabb helyezni a barlow lencsét az okulártól. Így több, mint 2,5x-ös lesz a nyújtás, de elképzelhetőnek tartom, hogy egyenletesebb lesz a kép megvilágítottsága.
Csak azért gondolom, mert a BTC honlapján a galériában látni Holdfotókat az APM 2,7x-es barlow-val, aminek kb. ugyanaz a fókusza, mint a T-menetes barlow-é - csak épp 105 mm barlow-okulár távolsággal.

pl.: https://tavcso.hu/galeria/1011212

Hozzáteszem: azért elvárható lenne a gyári konfigurációban is a homogén megvilágítás... :roll:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
snake
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2020.04.28. 19:15

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: snake » 2022.11.02. 11:55

Lovász András írta:
2022.11.02. 06:45
Ez érdekes. Ha a barlow házába okulárt teszel, úgy milyen a kép?

Nekem is van egy T menetes olcsó barlow-m, de csak vizuálisan használtam. Okulárral viszont soha nem tapasztaltam ezt a jelenséget.
Nem lehetséges, hogy esetleg a divergens fénysugarakhoz van köze? :?
Ha van eszközöd, érdekes lehet kipróbálni 4-5 cm-rel távolabb helyezni a barlow lencsét az okulártól. Így több, mint 2,5x-ös lesz a nyújtás, de elképzelhetőnek tartom, hogy egyenletesebb lesz a kép megvilágítottsága.
Csak azért gondolom, mert a BTC honlapján a galériában látni Holdfotókat az APM 2,7x-es barlow-val, aminek kb. ugyanaz a fókusza, mint a T-menetes barlow-é - csak épp 105 mm barlow-okulár távolsággal.

pl.: https://tavcso.hu/galeria/1011212

Hozzáteszem: azért elvárható lenne a gyári konfigurációban is a homogén megvilágítás... :roll:
Délután megpróbálom okulárral is, vizuálisan. Mivel nagyrészt fényképezőgéppel használnám, így ez eszembe sem jutott.
A barlow úgyis csak a normális fókusz miatt került bele a tubusba (meg a T2 miatt, ugye), a képet nagyon lerontja ez az olcsó nagyító, plusz a záridőket is lehet feltolni rendesen. Néztem magát a lencsét is, hátha van valami szennyeződés vagy maszat rajta, de nem látszik semmi rendkívüli.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.11.02. 16:25

snake írta:
2022.11.02. 11:55
...a képet nagyon lerontja ez az olcsó nagyító...
Nagyító???
Ez milyen barlow? Az szórólencse szokott lenni. :?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”