Barlow lencsék

Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2021.02.11. 22:31

kazi írta:
2021.02.11. 22:23
Végh Zoli írta:
2021.02.11. 21:32
kazi írta:
2021.02.11. 21:07


Te nagyon szeretsz tubust vágni, már a Mozdonyosénál láttam. :D Az a baj, akkor a belső árnyékoló lemez nem jó helyen lesz. Ill. el lehet rontani. Nem biztos, hogy annyit ront a korrektor a képen, hogy érdemes fűrészelni. Majd kipróbálom. A rovidített csőnél még az is gond lehet, hogy toldattal használva már vignettál. Bár ennek 2,7"-os a kihuzata szóval elbírná sztem. Igazából minden refraktort így kéne tervezni... :)
Mert ez a megoldás :D Szakemberrel kell csináltatni , akkor nincs gond , én Rózsikával csináltattam .
Na, már kb ez volt 100ezer, hogy kimondtad, hogy szakember. :lol:
Azért annál lényegesen kevesebb ;) cserében viszont kapsz egy jól használható kombót , mindenféle kompromisszum nélkül .
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: kazi » 2021.02.11. 22:42

Végh Zoli írta:
2021.02.11. 22:31
kazi írta:
2021.02.11. 22:23
Végh Zoli írta:
2021.02.11. 21:32


Mert ez a megoldás :D Szakemberrel kell csináltatni , akkor nincs gond , én Rózsikával csináltattam .
Na, már kb ez volt 100ezer, hogy kimondtad, hogy szakember. :lol:
Azért annál lényegesen kevesebb ;) cserében viszont kapsz egy jól használható kombót , mindenféle kompromisszum nélkül .
Meglátom, hogy mennyire kell a refraktorhoz is a binobenéző, ill. hogy válik be a korrektoros megoldás.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.02.12. 07:58

Azért közel 14 centi fényút... Nem kevés.
Nekem TS binóm van, 10 centi fényúttal, így kell majdnem koppanásig betolnom a kihuzatot.

Ezt a korrektort nem nagyon értem: nyújt, vagy fényutat korrigál, vagy színezést, vagy mit? :? Segít hogy egyáltalán fókuszt kapjál? Ha MÉG nyújt, akkor nehéz lesz kis nagyítást kapni...

Amúgy a TS-ből lehet kapni 0 mm fényúttal rendelkezőt is, jóval több pénzért: tele van tömve üveggel...

Igen, ez "a tubust vágjam vagy ne vágjam" hezitálás érthető. Ha most kapsz fókuszt fordított barlow-val, de rossz a kép, nem biztos, hogy le mersz vágatni a tubusból. Mindenesetre jó lenne a kész optikai láncot kipróbálni.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: kazi » 2021.02.12. 08:35

Lovász András írta:
2021.02.12. 07:58
Azért közel 14 centi fényút... Nem kevés.
Nekem TS binóm van, 10 centi fényúttal, így kell majdnem koppanásig betolnom a kihuzatot.

Ezt a korrektort nem nagyon értem: nyújt, vagy fényutat korrigál, vagy színezést, vagy mit? :? Segít hogy egyáltalán fókuszt kapjál? Ha MÉG nyújt, akkor nehéz lesz kis nagyítást kapni...

Amúgy a TS-ből lehet kapni 0 mm fényúttal rendelkezőt is, jóval több pénzért: tele van tömve üveggel...

Igen, ez "a tubust vágjam vagy ne vágjam" hezitálás érthető. Ha most kapsz fókuszt fordított barlow-val, de rossz a kép, nem biztos, hogy le mersz vágatni a tubusból. Mindenesetre jó lenne a kész optikai láncot kipróbálni.
Nekem a 10 centi tűnik kevésnek. Ez még a kisebbek közé tartozik. De te is korrektorral használod, nem? Newtonnal meglepne ha nem kéne. A korrektor olyan mint egy barlow, nyújtja a fókuszt. És állítólag korrigálja a bino által okozott optikai hibákat is. Emiatt növeli a nagyítást mindenképpen. Én nem is akarom nagyon kis nagyitassal használni, csak holdazni ill bolygóra.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.02.12. 09:04

Szerintem a barlow és a korrektor együtt felesleges. Lényeg hogy annyi nyújtásod legyen, hogy fókuszt kapjál.
Konkrétan a barlow-m kitekert lencséjét árulják fényútkorrektorként (2,6x-osként, de valójában majdnem 3x-ost nyújt, még a 10 centis fényúttal is). Láttam, megfogtam, kipróbáltam: pontosan ugyanaz a kettő. Ha nekem a TS-t nem kell korrigálgatni pluszban, akkor a Te Zeiss-edet sem - szerintem... Járd körül a dolgot, mielőtt vásárlásba fogsz... ;)

Így van: korrektor(ok) nélkül nem tudok binobenézőt használni. Sőt az egyikhez kellett vennem egy alacsonyabb szűkítő adaptert.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: kazi » 2021.02.12. 10:23

Lovász András írta:
2021.02.12. 09:04
Szerintem a barlow és a korrektor együtt felesleges. Lényeg hogy annyi nyújtásod legyen, hogy fókuszt kapjál.
Konkrétan a barlow-m kitekert lencséjét árulják fényútkorrektorként (2,6x-osként, de valójában majdnem 3x-ost nyújt, még a 10 centis fényúttal is). Láttam, megfogtam, kipróbáltam: pontosan ugyanaz a kettő. Ha nekem a TS-t nem kell korrigálgatni pluszban, akkor a Te Zeiss-edet sem - szerintem... Járd körül a dolgot, mielőtt vásárlásba fogsz... ;)

Így van: korrektor(ok) nélkül nem tudok binobenézőt használni. Sőt az egyikhez kellett vennem egy alacsonyabb szűkítő adaptert.
Nem akarom együtt használni. 😃
Vagy-vagy, amelyikkel jó lesz sztem a q olyan távolságból nagyon nagyot nagyít. Én először lövök, aztán kérdezek. :lol:
De tényleg, úgy néz ki sikerül szereznem 1,7 es baader korrektort valamivel olcsóbban uh kiprobalom melyik a jobb.
Egyébként ebben a binoban több a tükör mint a prizma uh nem nagyon kell korrigálni a fenyuton kívül semmit uh csak egy jó minőségű nyújtó kell, ami nem ad túl nagy nagyitast.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.04.01. 08:01

Kedves Kollégák!

Mostanában egy új kérdés foglalkoztat.
Gondolom azt sokan tapasztaltátok, hogy egy kis fényerejű (pl. F/13) távcsőben sokkal nagyobb fókuszáláskor a tolerancia - vagy nevezhetjük mélységélességnek is - mint egy nagy (mondjuk F/4) fényerejű távcsőben.

De az vajon miért van, hogy az F/4,7-es Newtonban közel 3x-os nyújtást + hosszú fókuszú okulárt alkalmazva ugyanolyan érzékeny a rendszer a fókuszálásra, mintha egy sima ortho-t használnék (a nagyítás megegyezik!)? Talán azért, mert a barlow-t együtt mozgatom az okulárral? Ha mondjuk beépíteném a barlow-t fixen a kihuzatba, akkor ugyanolyan nagy lenne a mélységélesség a kapott effektív nyílásviszonnyal, mint egy ugyanolyan (nyújtó nélküli) kis fényerejű távcsőben?
Tehát egy minőségi barlow kb. egyenértékű EBBŐL A SZEMPONTBÓL egy Cassegrain segédtükrével?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2021.04.01. 16:41

Lovász András írta:
2021.04.01. 08:01
Kedves Kollégák!

Mostanában egy új kérdés foglalkoztat.
Gondolom azt sokan tapasztaltátok, hogy egy kis fényerejű (pl. F/13) távcsőben sokkal nagyobb fókuszáláskor a tolerancia - vagy nevezhetjük mélységélességnek is - mint egy nagy (mondjuk F/4) fényerejű távcsőben.

De az vajon miért van, hogy az F/4,7-es Newtonban közel 3x-os nyújtást + hosszú fókuszú okulárt alkalmazva ugyanolyan érzékeny a rendszer a fókuszálásra, mintha egy sima ortho-t használnék (a nagyítás megegyezik!)? Talán azért, mert a barlow-t együtt mozgatom az okulárral? Ha mondjuk beépíteném a barlow-t fixen a kihuzatba, akkor ugyanolyan nagy lenne a mélységélesség a kapott effektív nyílásviszonnyal, mint egy ugyanolyan (nyújtó nélküli) kis fényerejű távcsőben?
Tehát egy minőségi barlow kb. egyenértékű EBBŐL A SZEMPONTBÓL egy Cassegrain segédtükrével?
Kisebb , olcsóbb kukkeroknál ez bevett megoldás , bár vélhetően azokban nem szimpla barlow van . Egy próbát megér .
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.04.01. 18:36

Lovász András írta:
2021.04.01. 08:01
Kedves Kollégák!

Talán azért, mert a barlow-t együtt mozgatom az okulárral? Ha mondjuk beépíteném a barlow-t fixen a kihuzatba, akkor ugyanolyan nagy lenne a mélységélesség a kapott effektív nyílásviszonnyal, mint egy ugyanolyan (nyújtó nélküli) kis fényerejű távcsőben?
Tehát egy minőségi barlow kb. egyenértékű EBBŐL A SZEMPONTBÓL egy Cassegrain segédtükrével?
Szerintem így van, ahogy írod.
A fókusznyújtás az fókusznyújtás, mindegy mivel csináljuk, de mégis van különbség, mert a Cassegrain vagy egyéb rendszereknél tükröt használunk, itt pedig lencsét. Ez csak abból a szempontból érdekes, hogy a Newtonból egy kvázi katadioptrikus rendszer jön létre, ami színezhet.
Egy mikrofókuszírozóval azért nem lehet olyan nagy gond élesre állni.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.04.01. 20:54

András, igen, ha a barlow fix, akkor ugyanaz a hosszan állítható élesség marad. A barlow a nyújtása miatt változtat az élességen ilyen durva módon.
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”