Barlow lencsék

Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.01.04. 12:13

Nagyon köszönöm, tanulságos.
Ezek szerint a TS (talán mai GSO) - főleg, hogy 3x-os nyújtást ad - "vállveregetésben" részesítendő.

Furdal a kíváncsiság, vajon mennyire "semleges" (szférikus és kromatikus korrekciót egyaránt értem alatta) optikailag egy 4 lencsés telecentrikus nyújtó? :?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2022.01.04. 16:59

Lovász András írta:
2022.01.04. 12:13
Furdal a kíváncsiság, vajon mennyire "semleges" (szférikus és kromatikus korrekciót egyaránt értem alatta) optikailag egy 4 lencsés telecentrikus nyújtó? :?
Ez is fényerő függő. Az ES 3x-ozó nálam nem volt semleges. Nem is tartottam meg. Még nem találkoztam olyan nyújtóval, ami nem okozott volna túlkorrekciót. Van amelyik többet, van amelyik kevesebbet visz bele. Persze kevésbé fényerős távcsövekben biztos jobban muzsikálnak.
TeleVue Barlowról és Powermate-ről el tudom képzelni, hogy jobbak, de még nem volt alkalmam kipróbálni.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.01.24. 21:31

Nos,akkor ahogy ígértem: Lacerta 2x teleextender vélemény.

Azért írtam véleményt és nem tesztet,mert azt inkább meghagynám a nálam tapasztaltabb és avatottabb szemeknek, másrészt egy teszt hosszú, terjedelmes, részletekbe menő, én pedig csak egy rövid véleményt akarok megfogalmazni.
Ez afféle egyszerű,mezei, laikus szösszenet,tehát eszerint tessék fogadni és olvasni. Fogadjátok szeretettel!
---- A tévedés joga fenntartva! :mrgreen: ----

Szóval: vettem másodkézből,jóárasítva egy Lacerta 2x teleextendert(LTE2x),mert.... :? ... miért ne? ;) Viccet félretéve,mert bízom benne,hogy néha azért lesz olyan jó egünk amikor az okulárjaim által adott nagyításton túl is lehet nézelődni.
Szerettem volna a Jupiteren tesztelni,de őkelme mostanában túl hamar nyugovóra tér,meg hát a kis 102/500 - a teszttávcső - nem is arra való.
Na,majd később,ha jobb idő lesz,de akkor már a Newton-al.
Így aztán az Orion ködöt vettem célba és talán jó is,mert egy viszonylag halvány objektumon, hamarabb észreveszem ha valami nincs ott.
Próbáltam a nagyításokat úgy összehozni,hogy közel azonosak legyenek-teljesen egyforma az én készletemnél kizárva .

18mm BCO vs 32mm BCO+LTE2x (27,8x-31,2x),:
-semmiféle veszteséget nem tapasztaltam a sima okuláros látványhoz képest. Nyilván a látómező csökkent,de ez a nagyobb nagyításnak köszönhető. A betekintési kényelem viszont az égvilágon semmit NEM változott! Mintha ott sem lenne a Lacerta. Semmi elsötétedés,semmi babszem effektus.
Hibátlan. Kipróbáltam ugyanezt a sima Barlow lencsével,hát...inkább hagyjuk.
Azt viszont nem tudom,hogy a némileg nagyobb nagyításnak vagy a Lacertának köszönhető,de használatával nem húztak el a csillagok olyan mértékben a LM szélén,mint a sima 32mm-es okulárral.

10mm BCO vs 18mm BCO+ LTE2x(50x-55,5x):
- 10mm okulárral az M42 még mindig nagyon szép és elfér a látómezőben. Ugyanez a helyzet a Lacertával;amit látok sima okulárral azt vele is, pedig direkt kinéztem,még előzőleg az okulárban egy halvány,ködösségbe vesző csillagot,hogy hátha....de nem. Betekintés itt is 5*.

6mm BCO vs 10mm BCO+ LTE2x(83,3x-100x):
- itt már volt egy kis hangyányi különbség,de valószínűleg ez is csak a markánsabb eltérésnek a nagyítások között tudható be.
A betekintési kényelemmel itt sem volt problémám.

Egy szó mint száz,én egy pillanatig sem bánom, hogy megvettem, számomra-hangsúlyozom SZÁMOMRA-semmilyen képrontó élménnyel nem járt a használata. A betekintési kényelmet SEMMILYEN körülmények között NEM változtatta meg!
Barlowos tapasztalatokat azért nem írtam,mert úgy gondolom
-sőt tudom :) -,hogy azt már mindenki használt és így van némi rálátása. ;)
Abban is biztos vagyok, hogy van köztetek olyan,aki sokkal többet látna,észrevenné az esetleges hibákat és nem értene egyet velem,de mégegyszer mondom: ez egy szubjektív vélemény,az én szememnek kellemes volt a látvány.
IMG_20220124_213042.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Anti_45 2023.05.05. 09:52-kor.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.01.25. 09:00

Köszi! Majd légyszi írd meg a Newtonban is az összehasonlítást (barlow vs. Lacerta), mert a színezés mértékére is kíváncsi vagyok és arra is, hogyan kapsz majd fókuszt a teleextenderrel! Nyilván az előbbit egy akromátban nehéz tesztelni...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.02.14. 10:02

Sziasztok!

Szeretném a véleményeteket kikérni egy dologban.
Jelenleg van egy olcsó akromatikus barlow 2x-ezőm. Ezzel és a meglévő ES okulárjaimmal D nagyítás fölé tudok menni és nincs is rossz képe, csupán az az egész dolognak a szépséghibája, hogy eleve barlow-zott okulárt "barlow-zok". Ez gondolom túlkorrigáltságot okoz a hullámfrontban, no meg vesebabozik is. Ezenkívül a képminőséget is javítanám, ha lehet.

Két lehetőség között vacillálok:

- veszek egy Vixen HR 3,4 mm-es "világbajnok" bolygózó okulárt (ez lenne az elegánsabb), vagy

- veszek egy TV Powermate 5x-ös nyújtót (amiről mindenütt azt olvasom, hogy kizárólag nyújt), és a meglévő, jó képet adó és KÉNYELMES BETEKINTÉSŰ 18 mm-es BCO-mmal használnám úgy, ahogyan a Baader Hyperion okulárt szokás használni a 14 és 28 mm-es közgyűrűkkel, csak nálam ezek 35 és 65 mm-esek lennének. Így 5-8x között 4 lépésben változtathatnám a nyújtás mértékét. Persze elég furcsán nézne ki egy amúgy is magas nyújtó, benne esetleg a 2 toldó 10 centis hosszal meg a tetején csücsülő okulárral, de ha jó a képminőség, akkor ez engem nem érdekel. A nyújtó felül-, az ortho pedig alulkorrigál, így valamelyest egymást kompenzálva nekem praktikus megoldásnak tűnik.

Nyilván a második verzió gazdaságosabb. Kérdés, hogy mekkora lenne a backfocus-a a dupla toldatos építménynek? Szerintetek nagyon hülye ötlet?

Előre is köszi a válaszokat.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.02.14. 10:25

Nyújtó meg toldó... Miért nem jó egy SPLER 3 mm-es okulár?
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.02.14. 10:33

Bár én még nem néztem ilyenbe, csak a 12,5 mm-es változatba, de abban én kissé fakónak találtam a színeket. Nagyon magas minőséget szeretnék.
Neked van ilyened, vagy teszteltél ilyet, Péter?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.02.14. 10:53

Nekem szavahihető észlelők ajánlották azzal, hogy az ES 62°-os LER az igazi, szinte ortho minőségű, de abból 5,5 mm a legrövidebb fókusz (én ilyet fogok beszerezni az 5-ös japán ortho mellé).
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.02.14. 11:23

Miért nem próbálod ki a Lacerta vagy ES fókusznyújtókat?
Igaz nekem csak 2x van a Lacertából,de az semmit nem ront a látott képen ill.a betekintési kényelmen sem.
Sokkal olcsóbb mint a Povermate.
Ha megrendeled az interneten 2 heted van tesztelni,aztán ha nem tetszik visszaküldöd. Buksz egy postaköltséget,de ez vállalható szerintem.
De ha gondolod,nagyon szívesen elküldöm az enyémet,hogy kipróbálhasd.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.02.14. 12:28

Péter: van 4,7-es 82°-os ES-em (ugyanazokkal a bevonatokkal, mint a 62 fokos), nagyon elégedett vagyok vele. Továbbá egy 4 mm-es Fujiyama HD ortho-m, makulátlan leképezéssel. Egyrészt szeretnék nagyításban feljebb menni, másrészt az utóbbit a kényelmetlensége miatt nem használom szívesen.

Anti: nagyon köszönöm a felajánlásodat, de itt fontos a minimum ötszörös nyújtás. Külföldi fórumokon írják, hogy a kétszeres nyújtó ES-ből is kiváló, de például a háromszorosban már becsillanások, szórt fények bukkannak fel. (A Lacertával kapcsolatos ellenérzésem pedig onnan fakad, hogy egyszer egy 30 mm-es ED okulár "lencseszélfeketítő" festékdarabkái potyogtak a lencsék közé + durván szorult a kihuzatban. Ezek szarvashibák. Biztosan csak én fogtam ki egy ilyet, de azóta kerülöm ezt a márkát. A kép a széleken elhúzott, de a bevonatai amúgy tetszettek.)
Szóval nagyon nem vagyok sznob, de itt most tényleg a csúcsminőséget hajszolom. Ja és még valami: a 2x-es teleextenderek nyújtása független az okulároktól való távolságuktól. A betekintési kényelem miatt kell a hosszabb fókuszú okulár, a jó leképezés miatt lehetőleg ortho, a nagy nagyítás miatt erős nyújtás, a vesebab elkerülése érdekében teleextender, a minőség miatt pedig Televue... Ezért gondoltam erre a kombóra. És persze kihasználnám azt, hogy az ötszörös nyújtó nyújtási teljesítménye az okulártól való távolsággal növekszik.
Itt találunk egy grafikont, amire alapozom az állításomat:

https://tavcso.hu/termekcsoport/kieg_powermate

Így kapnék 335x, 402x, 452x, 536x-os nagyításokat. A toldókat természetesen gondosan árnyékolnám.

Szóval nincs senkinek tapasztalata az ötszörös nyújtó backfocus-ával kapcsolatban? Esetleg toldattal?... :?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”