Okulár látómezeje

Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Okulár látómezeje

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.06.02. 22:09

Sziasztok.
A 150/750-es Newton távcsövemhez járt kettő darab okulár. Egy 10mm és egy 20mm-es, illetve kaptam még egy 25mm-est is (kép csatolva).
Kérdésem, hogy ezeknek hogy tudom kiszámolni a látómezejét, hogy hány fok? (azon kívül, hogy ismert csillagtávokkal megsaccolom).
Továbbá ha elé rakok egy pl. 2X Barlow-t, akkor logikusan felére csökken?
Elnézést, ha alapvető, buta kérdés lett volna :)

PS: azért kell, mert vágok ki kartonlapból kört, hogy atlasszal az ég alatt tudjam, hogy xy hány látómezőnyire lesz :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Okulár látómezeje

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.06.02. 23:00

Szia!

mudlee írta:Egy 10mm és egy 20mm-es, illetve kaptam még egy 25mm-est is (kép csatolva).


Ha jól látom, a harmadik okulár nem 25, hanem 5 mm-es, a névleges LM-je pedig 58 fok. Ez van ráírva. :)

mudlee írta:Kérdésem, hogy ezeknek hogy tudom kiszámolni a látómezejét, hogy hány fok? (azon kívül, hogy ismert csillagtávokkal megsaccolom).


Ha pontosan akarod tudni, akkor az adott okulárt használva állíts be a látómező keleti pereméhez egy fényes csillagot, ami közel van az égi egyenlítőhöz (vagyis kb. 0 fok a deklinációja). Mérd meg stopperrel, hogy kikapcsolt óragép mellett hány másodperc alatt vonul el a csillag a látómező nyugati pereméig. Ekkor a látómeződ:

LM = T / 4,

ahol LM a látómező mérete ívpercben, T a csillag áthaladásának ideje másodpercben.

Amúgy a 10 és a 20 mm-es oklid valami Plössl-szerű lehet, amiknek ötven-egynéhány fokos a névleges LM-jük. Tegyük fel, hogy 52. A nagyításaik a távcsöveddel 75x-ös és 38x-os, a valódi látómezejük pedig a névleges osztva a nagyítással, vagyis 42' és 82', körülbelül. De ez csak sacc/kábé, mert nem tudjuk, hogy mennyi is pontosan a névleges LM-jük (és ugye az sem biztos, hogy a távcsöved egzaktul 750 mm fókuszú). Az a biztos, ha stopperrel leméred.

Az 5 mm-eseddel a nagyítás 750/5 = 150x, a valódi LM pedig 58/150 = 0,39 fok = 23'.

A 2x-es Barlow a nagyítást kétszeresre növeli, a LM-t pedig értelemszerűen a felére csökkenti.
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Okulár látómezeje

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.06.02. 23:05

mudlee írta:Sziasztok.
A 150/750-es Newton távcsövemhez járt kettő darab okulár. Egy 10mm és egy 20mm-es, illetve kaptam még egy 25mm-est is (kép csatolva).
Kérdésem, hogy ezeknek hogy tudom kiszámolni a látómezejét, hogy hány fok? (azon kívül, hogy ismert csillagtávokkal megsaccolom).
Továbbá ha elé rakok egy pl. 2X Barlow-t, akkor logikusan felére csökken?
Elnézést, ha alapvető, buta kérdés lett volna :)

PS: azért kell, mert vágok ki kartonlapból kört, hogy atlasszal az ég alatt tudjam, hogy xy hány látómezőnyire lesz :)


A látómező nagyságának klasszikus meghatározása úgy történik, hogy egy ismert deklinációjú csillagot beállítunk a LM közepére. Utána az óratengely mozgatásával kivisszük a csillagot a LM keleti peremére, és megmérjük az átvonulás idejét, ami legyen t másodperc.
LM nagyság ívpercben = t x cos(dekli) / 4
Elvileg igaz, hogy a Barlow kétszerező felezi a látómező nagyságát, de szerintem a 2x csak névleges érték, ezért érdemes a Barlowval is elvégezni a fenti mérést, így egyúttal azt is megtudod, hogy mennyi a 2x.

De ezt a témát valamelyik topicban már ettől részletesebben kitárgyalták...
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Okulár látómezeje

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.06.02. 23:05

Eh, túl sokat kellene szerkeszteni, inkább új hsz-t írok.

Szóval igen, a harmadik oklid 25-ös, a negyedik az 5 mm-es. :)
A 25-ösnek is olyan 50-53 fok lehet a névleges LM-je, ez alapján meg tudod már saccolni a valódit is, de a stopper a biztos.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Okulár látómezeje

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.06.02. 23:10

Porrima írta:De ezt a témát valamelyik topicban már ettől részletesebben kitárgyalták...


Az a baj ezzel az internettel, hogy a témák nagy részét már kitárgyalták többször is mindenféle topikokban, csak nem lehet őket megtalálni, elsüllyedtek, lusták vagyunk stb. :)

Egyébként az itt kitárgyalt témák legnagyobb része meg le van szépen írva az Amatőrcsillagászok kézikönyvében. :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Okulár látómezeje

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.06.02. 23:46

Látómező: persze az sem rossz módszer, hogy beállítod a Holdat, és megnézed, hogy a holdkorong hányszor fér el a látómezőben, ill. a nagy nagyitásnál a holdkorong mekkora része fér bele a látómezőbe. A Hold átmérőjét 31 ívpercnek véve (középérték!) könnyen kiszámolható a látómező. A nagy nagyításnál legjobb úgy eljárni, hogy beállítod, a holdkorong egyik pereme éppen érintse a látómező peremét, akkor megnézed, hogy a szemközti perem a holdfelszín mely részét "vágja le". Ezt a helyet berajzolod egy kis holdtérképre, holdfényképre (lehet egy internetről kinyomtatott telihold térkép, vagy fénykép), és milliméteres vonalzóval leméred, hány mm a teljes korong, és hány mm-es az a rész, amely a távcső látómezejébe fér. A közepes holdátmérőt 31 ívperc, igy egy egyszerű aránnyal megkapod a látómezőt. (Kissé pontatlanná teszi a módszert, hogy a Hold látszó átmérője 29--33 ivperc közt változik. Lehetne az adott napra pontosabban figyelembe venni, de magyar évkönyv nem tartalmazza a pillanatnyi holdátmérőt, viszont internetről ez is megkapható.)
Arra, hogy a térképen éppen mekkora terület látszik a távcső látóterében, valóban jó az arányos méretű korong kivágása. (Én is használtam, főleg amikor korábban kevéssé ismert területet néztem meg alaposabban - pl. üstököst keresve -, vagy új változó helyét kerestem a csillagok közt.) De vigyázni kell, mert a térképen a vetülettől függően a terület torzul, vagyis egyes vetúleteknél a térképre helyzett kör az égen valójában nem lesz köralak! De nagyjából azért megfelel! BQ
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Okulár látómezeje

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.06.03. 06:18

Köszönöm a válaszokat!
A 3. egy 25mm-es, igen, a 4. pedig egy planetary, aminek tudom is az adatait, csak egy képen van, ezért raktam ezt fel :)
A 3 tartozékról nem tudok semmit, ezért volt a kérdés, a kiszámításos és stopperes módszereket ismerem, csak arra gondoltam, valaki már találkozott ezzel a 3 fajtával és lemérte helyettem :)

Akkor marad a mérés! Köszi :)
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Okulár látómezeje

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.06.03. 11:19

mudlee írta:Köszönöm a válaszokat!
A 3. egy 25mm-es, igen, a 4. pedig egy planetary, aminek tudom is az adatait, csak egy képen van, ezért raktam ezt fel :)
A 3 tartozékról nem tudok semmit, ezért volt a kérdés, a kiszámításos és stopperes módszereket ismerem, csak arra gondoltam, valaki már találkozott ezzel a 3 fajtával és lemérte helyettem :)

Akkor marad a mérés! Köszi :)


A tényleges LM nem csak az okulártól függ, hanem a Te főtükröd fókuszától is, aminek a névleges értékét ismered. Persze, ha nem érdekel a pontos adat, akkor bármelyik módszer jó, a saccolás is...
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Okulár látómezeje

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.06.03. 11:21

Legegyszerűbb, ha az okulár névleges látómezőjét elosztod az adott nagyítással. Ha ez megvan, érdemes memorizálni, mekkora területet fed le az Égabroszban az adott okulár. Vigyázat, a vetület miatt az 1. és 120. oldalon ez a mező nem lesz ugyanannyi! ;)
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Okulár látómezeje

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.06.03. 13:26

Arpstronomer írta:Vigyázat, a vetület miatt az 1. és 120. oldalon ez a mező nem lesz ugyanannyi!


Miert ne lenne ugyanakkora?

--mpt
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”