Okulár látómezeje

zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Okulár látómezeje

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2014.05.27. 10:58

Egy 2"-os és egy 1,25"-os, azonos fókuszú okulárnak ugyanakkora a látómezeje? Persze azonos látószögű okulárt feltételezve. A 2"-os nem lesz nagyobb?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Okulár látómezeje

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.05.27. 11:29

Nem. Csak az okulár fókusza és látómezeje paraméter.
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Okulár látómezeje

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2014.05.27. 11:41

Akkor milyen más leképezési paraméterben különbözhetnek?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Okulár látómezeje

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.05.27. 11:50

Ha adsz egy email-t, küldök egy egyszerű progit, abból mindent ki tudsz mazsolázni és számolni az okulárokról és érzékelő chipekről ebben a tekintetben.
vizipeter kukac mail.datanet.hu
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Okulár látómezeje

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2014.05.27. 12:28

Megy a mail. Köszönöm!
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: Okulár látómezeje

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2014.07.04. 09:16

Érdeklődnék 90/900-eshez mely okulárt ajánlanák amellyel a "legtöbbet láthatnék"? legkisebb nagyítás, illetve a legnagyobb látómezőt ha jól tudom ez nem mindig esik egybe valamiért pl. a SkyWatcher Plössl 40 mm és 32-es között gondolkozok, valahol olvastam hogy a 40-es nem ad "szélesebbet" mert kisebb a látómezeje. Akkor mi benne a jó? :)

Nagy látómezőjüknél már csak kisebb mm-esek vannak azért gondolom azok kevésbé alkalmasak.

Köszönöm

Szalai László
"Kiülnék a fehérhabú zöld egek,/fecsegő csillagfellegek / mellé a nyugalom partjára,/ a nem üres űr egy martjára,/szemlélni a világokat,/ mint bokron a virágokat." József Attila
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Okulár látómezeje

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.07.04. 09:33

A 32 mm-es Plössl a jó választás, azzal 28x nagyítás mellett 1,7 fok látómeződ lesz, azzal már viszonylag könnyű keresgélni az égen. Márkát tekintve talán a GSO a legjobb a picit jobb bevonatai miatt, de a SkyWatchert is egészen nyugodtan vedd meg, nem fogsz különbséget látni köztük.
SzabóViktor
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2014.07.15. 21:27

Re: Okulár látómezeje

Hozzászólás Szerző: SzabóViktor » 2014.07.15. 22:47

Tisztelt Közösség!

Okulárvásárlás előtt várom szakértő tanácsaitokat.

2 hete vásároltam egy 150/750 Newton távcsövet, 2 "-os mikrofókuszos kihuzattal. Egy 28-as Apex okulárt kaptam hozzá. Ezen kívűl egy 20-as okulárral rendelkezem, amely egy régebben vett "Lidlis" Bresserhez tartozik (pontosabban az ahhoz tartozó háromból ezt az egyet tartom használhatónak).
A távcsövet kipróbálva meglepetést okozott, hogy a "Lidlis" 20-as nem is olyan rossz, mint gondoltam, mármint az Apexel összehasonlítva. Pedig az olyan 1000 forintos kategória lenne, ha lehetne egyáltalán külön kapni, mivel annak idején a 70/700-as álvánnyal, mindennel 20ezer forint volt.

Természetes tudtam, hogy a távcső negvétele után okulárokra is költenem kell, és az első amiben a segítséget várom, hogy mennyit érdemes áldozni erre? Gondolom van egy szint ami alá, de fölé sem érdemes menni, figyelembe véve a távcső átmérőjét, f5-ős fényerejét, azt, hogy jelenleg még a bressertől örökölt (talán Eq2-es?) mechanikán áll, kiegészítve egy kis ellensúllyal (igaz a háromláb már egy nagyon stabil fix házilagos építés). Legtöbbször Keszthelyről, Zalaszántóról, Hegymagasról nézegetném a mélyeget, sokszor baráti társaságnak Holdat, Szaturnuszt, Vénuszt, Jupitert és holdjait mutatva.

Másik fontos kérdés a látómező, ezért is ebbe a fórumba írok. Ahogy nézem, ez együtt növekszik az árral, pontosabban az ár a látómezővel.
Viszont azt is olvasom, hogy ehhez a fényerőhöz nagy látószögből csak a legjobb okulárok használhatók, vagy kómakorrektort kell majd használni? A megvásárlás előtt pont a vastag kihuzat és rövid fókusz miatt hittem azt, hogy itt automatikusan nagyobb lesz a látómező és döntöttem e tubus mellett. Milyen látószögű okulár működhet együtt a legjobban ezzel a távcsővel?

3-4 okulárra lenne szükségem, és örülnék neki, ha együtt a tubus áránál nem kerülnének többe. Hosszas böngészés után jelenleg ott tartok, hogy egy 4-es Planetary-t, egy 8-as Scopium Xwa-t és egy 15-ös Scopium Swa-t rendelek, nagyobb fókuszú van, abból egy jobb minőségű talán még ráér.
Vagy legyen a középső is Planetary, pl. a 9-es, amiben egyel több lencse van , mint a sorozat többbi tagjában?
Vagy a távcső fénygyűjtő képességét figyelembe véve maradjak inkább a kevesebb lencséből álló okulároknál?

Köszönettel várom a tapasztaltak válaszát, mit vennének ők ehhez a távcsőhöz.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Okulár látómezeje

Hozzászólás Szerző: mephi » 2014.07.16. 10:04

SzabóViktor írta:3-4 okulárra lenne szükségem, és örülnék neki, ha együtt a tubus áránál nem kerülnének többe. Hosszas böngészés után jelenleg ott tartok, hogy egy 4-es Planetary-t, egy 8-as Scopium Xwa-t és egy 15-ös Scopium Swa-t rendelek, nagyobb fókuszú van, abból egy jobb minőségű talán még ráér.
Vagy legyen a középső is Planetary, pl. a 9-es, amiben egyel több lencse van , mint a sorozat többbi tagjában?
Vagy a távcső fénygyűjtő képességét figyelembe véve maradjak inkább a kevesebb lencséből álló okulároknál?


Ezekkel az okulárokkal nincs tapasztalatom, elképzelhető, hogy tökéletes választás.

A magam részéről Baader Hyperion 8 mm-t használok, ami a két fókuszállító gyűrűvel 6 mm-re, 5 mm-re és 4,3 mm-re módosítható minőségromlás nélkül (nincs plusz lencse). Mélyegezéshez pedig egy GSO SuperView 30 mm-t. Ezekről az okulárokról csak jókat tudok mondani, és az össz áruk is alatta marad a csöved árának (vagy a körül van).
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: Okulár látómezeje

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2014.07.16. 18:30

Én nagy örömmel s megelégedéssel használom a Baader Hyperion Zoom 8-24mm okuláromat már a tavalyi tábor óta és kiváló választás!5 kiváló minőségű okulár egyben.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”