Fotontöbbszöröző okulár

Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.11.09. 10:42

.géza írta:
2018.11.09. 09:59
Újra végignéztem az itt történteket, mi vezethetett "erős" hozzászólásokra. Természetes, a nagyobb távcső teljesitményét ezek a kis aperturák nem érhetik el. Ellenben a látványt ( a sok mellékelt kép) igen. Ezek a gyártmányok az amatőrök túlnyomó többségét célozzák meg, a "csak égnézegetőkét" akik hasonló képet jóval drágább műszerekkel élvezhetnének. Ennek a dolognak nem felismerése lehetett sok félreértés oka. Nem olvastam figyelmesen a közléseket. Restellem magam.
Azt mindig magasra értékelem, ha valaki képes beismerni a hibáját, és bocsánatot kérni érte; ez nem túl gyakori manapság...
Örülök, Géza, hogy - ezek szerint - sikerült megérteni a probléma lényegét. :)

Azt pedig, hogy a látvány, vagy inkább az "élmény" (egy miniatűr elektronikus display nézegetése egy kis lupén keresztül egy szemmel, pl. egy kényelmes asztali monitor helyett, ami - lássuk be - nem valami forradalmi újítás...) kinek mennyire "jön be", valójában csak kipróbálás után lehet majd eldönteni, ráadásul abszolút szubjektív módon, kinek-kinek egyéni preferenciái szerint. Biztosan lesznek sokan, akik élvezni fogják (pl. te is), s kitelepülő terepi viszonyok között ennek akár még lehet is racionalitása.

De még egy dolgot tegyünk tisztába, ami szintén "ütközési pont" volt (a felbontási teljesítmény mellett): ez a cucc (az eVscope) NEM VIZUÁLIS MEGFIGYELÉSI ESZKÖZ, így nem is hasonlítható azokhoz!!! (Hiszen CCD vagy CMOS érzékelővel és elektronikus képfeldolgozással működik.) Az eVscope-ot - ha már tesztelni akarjuk - az egyéb, mai "e-fotografikus" technikákhoz kell majd hasonlítani, azokhoz képest kell mérni a tudását. (Egy marketing anyagba bármilyen képet be lehet vágni...) :mrgreen:

A fenti bekezdésre tekintettel 100%-ban megértem a vizuális észlelők, rajzolók - finoman szólva - ellenérzését az eVscope reklámozásával szemben.


Üdv,
MDA

u.i.: az én "erős" hozzászólásaimat a te egyre fokozódó értetlenséged és a butaságokhoz való ragaszkodásod hozta ki belőlem; alapesetben én is sokkal inkább "meggyőző" típus vagyok, nem pedig "leteremtő". De tudod, van az a bizonyos határ... ;)
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.11.09. 16:38

Emlékszem, az SW 70/700-am felértékelése is milyen ellenérzést okozott, ma is kedvencem. Igénytelen vagyok.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.11.09. 17:58

.géza írta:
2018.11.09. 16:38
Emlékszem, az SW 70/700-am felértékelése is milyen ellenérzést okozott, ma is kedvencem. Igénytelen vagyok.
Nem tudom, hogy kiben okozott ellenérzéseket; erre nem emlékszem. Én csak a rövid akromátokat nem pártolom. A 80/400 (F/5) és a 70/500 (F/7) akromátok a túl rövidek (főképp az előbbi), és erősen színeznek; egy 70/700 (F/10), pláne egy 70/900 (F/13) szerintem már sokkal jobban használható nagyobb nagyításokra is - legalábbis az előbbi kettőhöz képest. Egy F/10-es, vagy hosszabb akromát már nagyon jó tud lenni (persze csak ha nem cseszték el az objektívjét).

De ebben a topicban ez nagyon off, úgyhogy ejtsük ezt a témát itt, ha lehet...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2018.11.09. 18:55

En a sajat 70/500-amat szívesen hasznalom ha nincs tul sok idom komolyabban felpakolni a tetoterre; kapott egy stabil faallvanyt filmkamera fejjel (ndk láb), kapott egy teljesen fem kihuzatot, es egy normalis keresőt a plasztik rémalom helyett: ezek az alap kovetelmenyek ha rendesen akarunk hasznalni egy ilyen kalibert. 16-100xos nagyitason teljesen elviselheto kepet ad. A szinihiba is elviselheto, eskuszom, a Hold peremen is gyér a színezés. Van azonban egy 80-as evekbeli 60mm-es Vixen lencsésem is, f/15... Na aaaaz tenyleg pöpecebb kissé. off :-D
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Fotontöbbszöröző okulár

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.11.19. 12:14

Most olvasgattam újra. Tanulságos.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”