Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.05.14. 00:44

Lovász András írta:
2021.05.13. 08:32
Gondolom véletlenül elírtad; valójában az ES 81 ívpercet, a Nagler pedig 65-öt ad.
Igen, elírtam, pont fordítva van - elnézést.
Én továbbra is állítom, hogy a 16 mm-es okulárban én csak hosszas, célzott vizsgálódással veszem észre a kómahibát. (Az akromát fókuszsíkgörbületét sokkal zavaróbbnak éreztem.) Most a 24 mm/ 68 fokos okulárnál viszont tényleg feltűnő, és enyhén zavaró is. (Persze az is lehet, hogy ott sem a kómahibát látom, hanem az általad említett asztigmia hatását érzékelem.)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2021.05.14. 02:57

Sziasztok!

Én két hónapja kölcsönadtam a 150/450-esemet és a kómakorrektoromat, azóta korrektor nélkül használom a 300/1200-asomat. Azt kell mondjam, hogy így "galaxisszezonban" egyáltalán nem tűnt fel a hiánya 14, 8.8 és 6.7-es ES 82° oklikkal, és visszanézve a rajzaimon sem látszik :)

Azt akarom ezzel mondani, hogy sok esetben nem zavaró és nem tűnik fel nekem f/4-nél sem a kómahiba. Persze ehhez rendeltetésszerűen kell használnom a távcsövet, azaz az objektumra figyelek vele, nem a kómahibára :)

A tejút emelkedésével viszont egyre gyakrabban fog előkerülni a 20 mm-es 100 fokos okulár, amit egy csillagokban gazdag területen nem szeretnék korrektor nélkül használni.

Végezetül még egy rövid sztori:
Nekem nincs TeleVue okulárom (sajnos gyanítom nem is lesz), de volt alkalmam belenézni egy tábor alkalmával egy 31-es Naglerbe (f/4-es távcsőben). Nagyon megnyerő volt a kép a széleken is. Megkérdeztem a tulajt, hogy milyen kómakorrektorral használja? A válasz az volt, hogy nem használ korrektort, hanem Naglereket.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.05.14. 07:51

Ankalimon írta:
2021.05.14. 00:44
Most a 24 mm/ 68 fokos okulárnál viszont tényleg feltűnő, és enyhén zavaró is. (Persze az is lehet, hogy ott sem a kómahibát látom, hanem az általad említett asztigmia hatását érzékelem.)
Mindkettőt egyszerre érzékeled. Nem könnyű elválasztani őket egymástól a távcsőben, mert "elhúzást" látunk. Ha lecsavarod a hordóját és lupeként nézel valamit vele, akkor látod, hogy valójában mekkora az asztigmia. (Ne ijedj meg, így kb. 90 fokos LM-t kapsz, aminek a széle brutálisan asztigmiás. Ezt határolták le 68 fokra, de igazából 58-ra kellett volna, mert kb. onnan indul kifelé az asztigmiás mező.) Korrektorral csak ez a hiba marad a távcsőben, ami nem túl sok, de ha hozzáadódik a kómahiba is (korrektor nélkül), akkor a kettő együtt gazdag csillagmezőt szemlélve már zavaró lehet (engem zavar, ezért használok korrektort).

Egy Naglerrel meg asztigmia nincs, csak kómahiba (mármint a távcsőé). Azzal ezért nem zavaró az elhúzás mértéke. Viszont ez igaz a 82 fokos ES-ekre is! Ugyanis kipróbáltam lupeként a 30/82-est és annál nem láttam asztigmiát. Persze az szemmel láthatóan is túl van méretezve, de meg is van az eredménye. :)

Nem vagyunk egyformák; valakit az sem zavar, ha ezek mellett még a fókuszsík görbület is jelen van, mert mondjuk fiatal és csak a bolygók, a planetárisok, meg a szoros kettősök érdeklik és jó a vezetése.

Valószínűleg a többséget a 3 hiba közül 1 megléte nem zavar, de ha hozzáadódik 1 vagy 2, akkor már tesz ellene. Ilyen vagyok én is. Nyilvánvalóan a vízálló okulárt nem fogom szétszedni és újra csiszolni stb., helyette aláteszek egy viszonylag olcsó korrektort. A 2 együtt meg se közelíti egy Nagler árát.

A maximalisták pedig beépítik a korrektort a Dobsonjukba ÉS Naglert vagy más jól korrigált (nem győzöm hangsúlyozni: NEM AZ OBJEKTÍV KÓMÁJÁRA korrigált) okulárt használnak.

Visszatérve az ES 24/68-asra: szerintem a fényerős (F/5-F/7 körüli) refraktorokban szerepel igazán jól, mivel a fókuszsík görbülete korrigált, kóma meg amúgy sincs, csak az okulár viszonylag enyhe asztigmiáját "élvezhetjük". Hangsúlyozom: SZERINTEM. Cáfoljatok meg, ha tévedek!
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: pisza » 2021.05.14. 08:19

András!
"Nagyon kíváncsi lennék pl. egy TV Panoptic 24/68 vs. ES 24/68 tesztre is hazai tapasztalt amatőrtől."
Volt alkalmam tesztelni a két okulárt, igaz hogy a TV panoptik az 35/68-as, az ES meg 34 mm-es. Remélem nem töröm be senki ES tulaj-orrát, de
a TV magasan veri a "klónját"
F/5-ös newtonban lett cserélgetve vagy 100-szor a két lencse. A bevonatok minősége egyből szembetűnik, a fekete háttér "feketébb" a Panoptikban.
A kómahiba minimális, míg az ES-ben egyből szembetűnő.
Ami viszont nagyon-nagyon nem tetszett az ES-ben: a Szíriuszt kivezettem a látómezőből, és a becsillanást figyeltük többedmagammal.
Az ES-ben a látómező túloldalán ív alakú fénybeszűrődés, míg a Panoptikban semmi.

Meg kell azt érteni, hogy nem véletlenül ilyen drágák a TV-termékek. Mégha a csíkszemüek elég jól lekopizták a naaglereket, és nem rossz minőségbe gyártják az ES-eket, a bevonatokkal azért meggyűlik a bajuk. Azt nem olyan könnyű utánozni.
A TV okulárokat tesztjeink során talán az APM/Lunt okulárok közelítették meg a legjobban, a többi márka meg több lépéssel utánna kullog. Egy barátom f/4-es Newtonjába sok Naaglert teszteltünk, valóban semmi szükség még 4 lencsetagú korrektort belerakni.

Csaba
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.05.14. 10:03

pisza írta:
2021.05.14. 08:19
A kómahiba minimális, míg az ES-ben egyből szembetűnő...
Épp azt próbáltam taglalni, hogy az ES-ben - az OBJEKTÍV kómahibáján kívül ASZTIGMIÁT látunk!!! De nem a 82-esben, hanem a 68-asban!!! Válasszuk már el egymástól a különböző optikai hibákat! A kómahiba minden azonos területet leképező okulárban azonos (ugyanazon Newtonban) mert azt az objektív produkálja!!! Gondoltam, hogy szembeötlő különbség van a TV Panoptic és az ES 68-as sorozata között, de azt LÁTTAM, hogy mit tud az ES 82-es sorozata! Szóval inkább vennék továbbra is ES 82-est, mint TV Panoptic-ot. Már csak a nagyobb igen jól korrigált LM miatt is.

Bocsi az emelkedettebb vérmérsékletért, de rendszeresen olvasom, hogy a fókuszsík görbületet, az asztigmiát és mindent, ami "elhúz", nemes egyszerűséggel "lekómáznak".

Azokban az okulárokban (Lunt, Nagler, ES 82-esek), amelyekben korrigálták a fókuszsík görbületet és az asztigmiát, csak a kómázás marad (Newtonról beszélünk), az pedig sokak számára elviselhető. Az ES 24/68-ban 2 hiba biztosan jelen van (Newtonban), míg egy Panoptic-ban csak a kóma. Tehát vagy

- Panoptic-ot választok korrektor nélkül, amiben nincs asztigmia, de van kóma (Newtonban), vagy

- ES 24/68-at+korrektort, amiben nincs kóma, de van asztigmia. Ez utóbbi sokkal olcsóbb, ezt is leírtam. Viszont az előbbi meg kényelmesebb és jobbak a bevonatok.

Az pedig egybevág a külföldi véleményekkel, hogy a TV bevonatai valóban jobbak; köszi a megerősítést.

De továbbra is kitartok amellett, hogy egy jó okulár mellé igenis kell a korrektor, ha hibátlan leképezést akarunk.

Tehát azok kedvéért, akik olvassák ezt a topicot és okulár vásárlása előtt állnak, én személy szerint így rangsorolnám a szóba került okulárokat:

1. Lunt a 100-110 fokos, fókuszsík görbületre és asztigmiára jól korrigált LM és a jó bevonatok miatt.
2. Nagler a viszonylag nagy (82°), fókuszsík görbületre és asztigmiára jól korrigált LM és az igen jó bevonatok miatt.
3. ES 82-es sorozat a viszonylag nagy (82°), fókuszsík görbületre és asztigmiára jól korrigált LM és (maradjunk annyiban) a "nem rossz" bevonatok miatt.
4. TV Panoptic a fókuszsík görbületre és asztigmiára jól korrigált, mérsékelten széles LM és az igen jó bevonatok miatt.
5. ES 24/68 a fókuszsík görbületre jól korrigált, de enyhe asztigmiával rendelkező LM a "nem rossz" bevonatok miatt.

Tudom, hogy vannak más optikai hibák is, de azok a fentiek mellett általában eltörpülnek, ezért most figyelmen kívül hagytam azokat.

A félreértések elkerülése végett: teljesen egyetértek a véleményeddel Csaba, és Tamáséval is, mindössze próbáltam rendet tenni a fogalmak között. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.05.14. 11:30

vgyurma írta:
2021.05.14. 02:57
Végezetül még egy rövid sztori:
Nekem nincs TeleVue okulárom (sajnos gyanítom nem is lesz), de volt alkalmam belenézni egy tábor alkalmával egy 31-es Naglerbe (f/4-es távcsőben). Nagyon megnyerő volt a kép a széleken is. Megkérdeztem a tulajt, hogy milyen kómakorrektorral használja? A válasz az volt, hogy nem használ korrektort, hanem Naglereket.
Alapvetően egyetértek, de azért ne felejtsük el, hogy a Nagler gyárt nagyon jó kómakorrektort is - gondolom nem véletlenül felejtették benne a kínálatban, gyanítom, hogy az érzékenyebb szemű amatőröknek általában, vagy az általad említett széles látómezős észleléseknél mindenkinél van értelme csökkenteni a kómát. Vizuális észlelésnél is, nemcsak fotózásnál.

András:
Én a 82 fokos ES okulárok szélkorrekciójával maximálisan elégedett vagyok: sem kómahibát, sem asztigmiát nem érzékeltem sosem, pedig messze ezek a leggyakrabban használt okulárjaim. A megjegyzésem kizárólag a 24 mm/68 fokos okulárról szólt, és ott sem elsősorban az ES márkának, hanem annak a dilemmának, hogy az 1,25-ös kategóriában a valódi látómező maximalizálásában a rövidebb fókusz/nagyobb látószög, vagy a hosszabb fókusz/közepes látószög a megfelelőbb.
Én most úgy látom, hogy az utóbbival valamivel nagyobb látómező érhető el, de ez azért kompromisszumokkal jár, ami miatt a másik eszközt is érdemes a repertoárban tartani.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.05.14. 12:21

Ankalimon írta:
2021.05.14. 11:30
vgyurma írta:
2021.05.14. 02:57
Végezetül még egy rövid sztori:
Nekem nincs TeleVue okulárom (sajnos gyanítom nem is lesz), de volt alkalmam belenézni egy tábor alkalmával egy 31-es Naglerbe (f/4-es távcsőben). Nagyon megnyerő volt a kép a széleken is. Megkérdeztem a tulajt, hogy milyen kómakorrektorral használja? A válasz az volt, hogy nem használ korrektort, hanem Naglereket.
Alapvetően egyetértek, de azért ne felejtsük el, hogy a Nagler gyárt nagyon jó kómakorrektort is - gondolom nem véletlenül felejtették benne a kínálatban, gyanítom, hogy az érzékenyebb szemű amatőröknek általában, vagy az általad említett széles látómezős észleléseknél mindenkinél van értelme csökkenteni a kómát. Vizuális észlelésnél is, nemcsak fotózásnál.

András:
Én a 82 fokos ES okulárok szélkorrekciójával maximálisan elégedett vagyok: sem kómahibát, sem asztigmiát nem érzékeltem sosem, pedig messze ezek a leggyakrabban használt okulárjaim. A megjegyzésem kizárólag a 24 mm/68 fokos okulárról szólt, és ott sem elsősorban az ES márkának, hanem annak a dilemmának, hogy az 1,25-ös kategóriában a valódi látómező maximalizálásában a rövidebb fókusz/nagyobb látószög, vagy a hosszabb fókusz/közepes látószög a megfelelőbb.
Én most úgy látom, hogy az utóbbival valamivel nagyobb látómező érhető el, de ez azért kompromisszumokkal jár, ami miatt a másik eszközt is érdemes a repertoárban tartani.
Messzemenőkig egyetértek veled, a 82-esek LM-je szerintem is kompromisszum mentes. A 24/68-asé már nem. Azért választottam mégis ezt, mert nekem egyszerűbb kereséshez 1,25"-es okulárt cserélni, mint 2"-eset használni 2"-es toldattal. (Egyrészt eggyel kevesebb alkatrész, másrészt a kihúzatból kivett okulárokat mindig kupakokkal lezárva tárolom). 5 mm kilépő pupilla fölé (azaz nagyításban alá) menni pedig már nem akarok. Inkább elviselem az asztigmiát. A nagyobb nyílthalmazokhoz pedig berakom a korrektort...

Különben én régebben egyáltalán nem voltam ES-fan, inkább a Baader Morpheus-okkal szemeztem. De amikor kölcsön kaptam 2 db ES 82-est, lehengerlő volt számomra a tűéles kép. Nem érdekelt a továbbiakban a rövidebb szemtávolság. És ne felejtsük el hogy az ES-ek vízállóak ezért a pénzért! Nálam ez nagyon sokat nyomott a latban. Nincs belülről porosodás, párásodás, gombásodás. Gondolom a Naglerek, Luntok nem vízzártak. Legalábbis meglepődnék, ha azok lennének, merthogy a marketing leírásokban sehol nem dicsekszenek vele. (Régen jártam úgy, hogy a Goldline belső párásodása miatt kellett hazamennem.)
Ugyebár a Zeiss nagy márka. Mégis egyszer egy teljes műszakom ráment arra, hogy a Zeiss binokuláromból kiszedjem az összes gombát és kollimáljam. Tanulságos...

Másfelől persze ha valaki egyszer megajándékozna egy Lunt sorozattal, azt nem utasítanám vissza; inkább csinálnék hozzá egy nagyobb bőröndöt! :D
De ez már az álmodozás kategóriája...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: kazi » 2021.05.14. 14:48

Amerikában az ES82-esek még örök garisak is ennyi pénzért...
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: pisza » 2021.05.14. 15:05

András, többször említed hogy az okulárban asztigmatizmust látsz. Mondd már el légyszives bővebben ezen mit értesz! Mert úgy emlékszem, (amikor tanultam )hogy az asztigmatizmus az a longitudinális és a transzverzális fényhullámok 90 Fokos ( merőleges) haladási iránya miatt alakul ki. Hogy a fenébe lehet ez egy okulárban jelen, amikor ott a lencsék tökéletesen forgásellipszoid, vagy egyéb , de forgásszimmetrikus felületet alkotnak? Ez nekem csak úgy elképzelhető, hogy az optikai tengely nem azonos az okulár optikai tengelyével, de ha ez áll fenn akkor az már az "'ülj le egyes" kategória

"Másfelől persze ha valaki egyszer megajándékozna egy Lunt sorozattal"
András, nem sorozat, de 30-40 db okulár után én ezeket hagytam meg, kizárólagosan vizuális megfigyelésre:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2021.05.14. 15:10

kazi írta:
2021.05.14. 14:48
Amerikában az ES82-esek még örök garisak is ennyi pénzért...
EU-ban nem lehet "örök garanciát" vállalni.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”