Csináld magad apodizáló maszk

géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Csináld magad apodizáló maszk

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.10.19. 14:07

Tomasz, tavaly januárban irtad, az egyszerű nyiláscsőkkentés is hasonlo hatást mutathat esetleg (kontraszt). Azután vizsgáltad ezt a dolgot? Nincs itt a háznál semmi ritkábbszővésu polimerizált anyag a probálkozásokhoz, sűrűbbszővésu erkőlcsősebb harisnyát kivéve, de az még a lencse előtt sem tetszik. Az csak a cső fehér részeit takarja, arra kiválo. Kérdésem, aztán végeztél erre kisérletet ? Tiz cm. kőrűli - alatti - nyilásokra tervezem.
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Csináld magad apodizáló maszk

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2016.10.20. 09:59

géza írta:Azután vizsgáltad ezt a dolgot?

Szia Géza!
Nem vizsgáltam, annyira nem érdekelt. Pontosabban érdekelt, de mindig ott halt el a dolog, hogy mekkora blendét csináljak, ami egyenértékű lehet a maszk kitakarásával. Csak úgy találomra nincs értelme.
De gondolkoztam a dolgon. A bolygó perem és a háttér kontraszt növekedését nem indokolja a nyílás csökkenés. Sőt, Newton távcsőnél a központi kitakarás nő, ami kontraszt romlást idéz elő. A tapasztalat pedig nem ezt mutatja, hanem az ellenkezőjét. A bolygón viszont új részleteket nem tudtam megfigyelni, de ez szerintem a kis átmérő miatt van. Nagy átmérőnél lenne ilyen hatás, ahogy azt Feri le is írta.
Érdemes volt megcsinálni, használom is, szebb bolygóképet mutat, de azért csodát ne várj tőle ilyen kis átmérőnél.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”