Csináld magad apodizáló maszk

Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Csináld magad apodizáló maszk

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.12.03. 14:54

Visszatérek kicsit a fizikai magyarázatra. A fény a felület minden pontjáról visszaverődik, mint elemi új, kiinduló sugár. Ezek a sugarak alkotnak egy interferencia képet. Ott ahol egy adott hullámhosszú fény fázisban találkozik, ott erősítés, ahol ellenfázisban találkozik ott kioltás lép fel. Azért kell a tükröt a hollámhossz méreténél sokkal kisebb hibával készíteni, alakra és símaságra is, hogy minél kevesebb legyen az egymást gyengítő sugár, azaz lehetőeleg a párhuzamosan érkező sugarak a fókuszpontban találkozzanak. Igen ám, de a fókuszáló felületnek van határa, és kitakarja is néha valami, pl. a segédtükör széle és tartója. Ezeken a határokon is létrejön egy jelenség, amely hullámhossztól függően működik, de részt vesz a képalkotásban. A főtükör és segédtükör széléről elhajló sugarak is összegződnek a központi fókuszpont körül gyűrű alakban. Ezek kis elszíneződést is mutatnak már! A tartólábak kitakarása ha egyenes, akkor az már mint optikai rács, a határvonalra merőleges irányban hullámhossztól függő mértékben töri a fényt. Ezek a sugarak színes interferencia vonalakat eredményeznek. Ha a tartó íves, akkor ez a színek szerinti elhajlított fény egy felületen eloszlik, pontosan úgy, mint a fő és segédtükör széléről érkezők. Ez alapvetően a beérkező fénymennyiség egy csekély része, amely nem vesz részt a hasznos képalkotásban, sőt egy alapfényességet adva csökkenti a kontrasztot. A veszteség csökkenthető a kitakarás mentes rendszerekkel, de a főtökör széle az marad. Ha a főtükör felületét növeljük, akkor a róla törö szórt sugarak értéke a teljes felületről érkezőhöz képest egyre csökken. A kör felülete a sugárral négyzetesen, a kerülete csak egyenes arányban változik! Ezért jó, a nagy tükör, de gyártása és a légköri viszonyok miatti használhatósága az átmérő növekedésével egyre nehezebbé válik. Egy optimuma van, amelyet egy adott hely átlagos légköri tulajdonságai határoznak meg. A nagy méret előnye, hogy a fény mennyisége növekszik, és a fókuszált sugár átmérője csökken, amely a feolbontást határozza meg. A helyesen megoldott apodizálás a tükör széle felé haladva, az onnan érkező sugarak fokozatos gyengítése, amely elvileg egy folyamatosan változtatott visszaverő képességű felülettel oldható meg. A tükör széle felé haladva a róla visszavert fénymennyiség folyamatosan a 0-ra csökken. Ilyen kellene elméletileg, de ha nincs, akkor apró kitakarásokkal próbálkoznak létrehozni. Nos itt a bökkenő, mert akkor növekszik a színek szerint interferáló fény mennyisége! Párhuzamos négyzetes és hatszöges szerkezetű szövettel sajnos erős elszínezett hamis színes kontúros képek keletkeznek. A sugár irányú szálakkal végzett módszer ennél talán jobb. Elvileg az üveg felületének visszaverő képességét kellene változtatni, azaz a szélek és a kitakarás irányába haladva folymatosan csökkenteni. Ha valaki ilyen visszaverő felületet tudna gőzőlni az üvegre, az meg tudná oldani ezt a problémát tökéletesebben, mint bármely más kitakarásos módszer. Mikróhullámú adók esetében ezt az antenna felületének egyenletesen csökkenő megvilágítottságával, a sugárvető helyes megválasztásával oldják meg. A főtükrök széle már alig lap jelet, és ezzel tudnak kis tükörmérettel is igen erősen fókuszált sugárnyalábot készíteni. Az ilyen antennák oldalhurok csillapítása igen nagy! Nem zavarja a szomszédos műholdat! A vétele meg annyira irányított, hogy csak a fő irányból veszi a jel 99,9%-át. Ez a fény esetében is így van, hiszen mindkettő hullám természetű! Az antennák esetében is egy sávra méreteznek, és a távcső tükröket is egy sávra kell méretezni. Mikróhullámok esetén ez többnyire 10 és 15 GHz sávba, távcsöveknél meg 350 - 700 nm hullámhosszak közé szokott esni. Mi apodizált tükörnek mondjuk, ott meg változó megvilágítottságú sugárzónak ismerik. Az viszont igaz, hogy ezzel csökken a hatásfok, illetve a gyűjtött fénymennyiség. Valamit valamiért, és ez sajnos itt is igaz! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Csináld magad apodizáló maszk

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.12.03. 19:58

Folytatva a "Maskulator" programmal a kísérleteket mutatok még 3 lehetőséget, de a kivitelezése már a gyakorlatban nehézséget okozhat. Olyan folyamatos, vagy véletlenszerűen egyre ritkább bolyhos szélű kitakarásokkal lehet próbálkozni, amit esetleg házilagos módszerrel el lehet készíteni. Apró, és változó hosszúságú, sűrűn a lyukak peremére ragasztott szálakat, vagy valamilyen erősen bolyhos anyagot használva. Az a lényeg, hogy a határátmeneten teljes fényzárat hozzunk létre, és a lyukak közepének nagy része szabadon maradjon, hiszen ezen át jut a csőbe a hasznos fény. Természetesen kifejezetten nagy tükrös távcsövekkel érdemes próbálkozni. Várhatóan a fókuszált fénypont mérete alaposan csökken, és nem alakulnak ki a gyűrűk körülötte. A már korábban hasonlatként említett mikróhullámú antennák esetében használt változó megvilágítottságú sugárzóhoz hasonlatos a megoldás, de a fény esetében a sugárnyaláb szélének intenzitáscsökkentése véleten szerűen kitakaró bolyhos anyaggal, vagy apró szálak halmazával történhet. A nagyobb fényességű bolygók esetében igen előnyös lehet, hiszen nem kell szűrűt használni. A Jupiter, Vénusz és Mars esetében biztosan javul a felvétel minősége, a részletessége. A Szaturnusz kisebb fényű, tehát ott lényeges fényveszteség léphet fel. A távcső felbontása elvileg nem változhat jelentősen. A Hold fényképezésével lehet leggyorsabban tesztelni a gyakorlatban is ezt a megoldást. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Imre 2012.12.03. 20:38-kor.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Csináld magad apodizáló maszk

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.12.03. 20:11

Befejezésül az eredeti apodizálás mentes és egy vegyes módszert használó megoldás két képét mutatom a könnyebb összehasonlítás végett. A kör alakú élek mentén van apodizálás, a tartólábak éle mentén pedig nincs. Szerintem ez a módszer még mélyegezéshez is használható, hiszen láthatóak a csillagok szokásos tüskéi, de a kép sokkal élesebb és kontrasztosabb lehet, mint apodizálás nálküli távcsővel. A határvonalak előnytelen hatását bolyhos anyaggal, vagy rövidke szálakkal, madártollal lehet eltüntetni, és a fényveszteség minimális. Legfeljebb néhány felvétellel többet kell elkészíteni, de a részletgazdagság majd kárpótolja a kísérletezőt. Sok sikert kívánok, és nagyon várom a gyakorlati eredményeket is! Végezetül szép tiszta eget kívánok hozzá! Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Csináld magad apodizáló maszk

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.12.10. 06:28

Két napja én is elkészültem a saját apodizáló maszkommal; kartonból, szúnyoghálóból készült, és összesen két gyűrűt raktam bele. Lehet még a 3. 90%-os sötétítő réteget is belerakom...DE!
Ma reggel tudtam egy 10 percre kipróbálni a Szaturnuszon. Először megnéztem simán a távcsővel aztán a maszkkal. Az eredmény:

140/880T+4mm Japán orthó 220X: Erősen remegő korong, színe nagyon halvány sárga, a bolygón részleteket alig látni; matt az egész.
140/880T+4mm Japán orthó 220X+maszk: A remegés jelentősen lecsökkent, javult a seeing, a bolygókorong színe határozott sárgában pompázik, az egyenlítő környékén egy világosabb sáv látható. A gyűrűk sem matt egyveleg korongot alkotnak. A planéta kerülete nagyon éles, a bolygó és a gyűrű árnyéka is sokkal határozottabb!

Egyelőre ennyire futotta de sokszorta jobb a látvány. Mivel én nem forgattam el sokkal a két szúnyoghálót egymáson ezért nekem olyan mintha 4 szaggatott difrakciós tüske nyúlna ki a bolygó fölött, majd 30 fokban megdöntve 4 másik halványabb.

Én elégedett vagyok nagyon!
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Csináld magad apodizáló maszk

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.12.10. 12:07

örülök, ezekszerint te is hasonlóképp láttad a javulást, mint én. a diffrakciós kép pedig - ahogy Imre nagyszerű szimulációi is mutatják - rettentő változatos lehet az apodizáló felület kialakításától függően.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Csináld magad apodizáló maszk

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.12.10. 17:40

sq írta:örülök, ezekszerint te is hasonlóképp láttad a javulást, mint én. a diffrakciós kép pedig - ahogy Imre nagyszerű szimulációi is mutatják - rettentő változatos lehet az apodizáló felület kialakításától függően.


Szia! Nagyon köszi még egyszer ezt a nagyszerű leírást! Igen én is egyértelműen kontrasztosabb, remegésmentesebb szebb képet láttam. Pedig csak tényleg egy rövidke próbálgatás volt, és a Szaturnuszon azért nincsenek túl markáns részletek - mármint a korongon. De még így is a bolygó egyenlítője mentén egy határozott világos terület volt látható.
Nagyon kíváncsi lennék a Jupiterre csak nagyon felhős az égbolt itt minálunk. Szóval nagyszerű találmány ez!
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Csináld magad apodizáló maszk

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2012.12.12. 12:01

Tegnap én is félkész állapotra hoztam a maszkot.
Egy 100/450-es refraktorhoz készítettem el.
Próbaképpen szigetelőszalaggal rögzítettem a tubusra.
A látott kép engem is megdöbbentett, de aztán látni kezdtem vele a különbséget.
Sajnos az ég borult volt, nem tudtam érdemben észlelni, ezért csak az utcai lámpákon kísérleteztem.
Néha azért feltűnt a Jupiter, de a negyedik emeleti konyhaablakból felfelé nézve (fűtőtest az ablak alatt) nem volt értékelhető a látvány.
A távoli fények egyértelműen pontszerűbbek voltak, és a lámpatesteken sokkal több részlet előjött. Feltűnt például az izzó, amit maszk nélkül nem láttam.
Mindenképpen érdemes elkészíteni, az már most is látszik.
És biztosan elkészítem majd a főműszeremre is (15cm Newton).

Felraktam mind a három hálót, 30 fokkal elforgatva az előzőhöz képest.
Technokol, karton és szúnyogháló. Az eredmény pedig nagyon biztató.
Én is ajánlom minden szabadszemes észlelőnek. Remek találmány.
Még egyszer köszönet érte!
apodmask.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Csináld magad apodizáló maszk

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.12.16. 11:47

Gondolkodtam, hogy miből lehet a legegyszerübben maszkot készíteni. Rájöttem, hogy van több különféle ritka szövésű műszálas harisnya, ami itt-ott kilyukadt, de általában a felső része használható. Nos kétféle szövésű fekete szálas harisnyából levágtam 15 cm gyűrűt a tágabb feléből és ráhúztam a 127/1000 mm-es refraktor csövére. A megfelelő méretre szépen beigazítható, és rátehető a ritkább szövéső harisny darabja is! Egyszerű módon pontos gyűrűket lehet kialakítani belőlük, és lehet próbálkozni, hogy mely kitakarással a legjobb a látott kép. Nekem a 30 % sűrű, azaz dupla takarás, és a 60%-os ritka szövésű jött be, és az eredmény is jónak mondható. A legfényesebb látható csillaggal állítgattam addig, ameddig nagy nagyítással a gyűrű a leghalványabbnak nem mutatkozott. Sukerült olyan beállítást találni, ahol egyáltalán nem látható hamis kép, és a csillag tű éeles, szép fényes, és kevéssé vibrál! Úgy néz ki, hogy sötét ég alatt kiváló éles bolygóképet lehetne készíteni vele! A harisnya lehet barna is, nem lényeges a színe, csak a szövése legyen az egyiknek sokkal ritkább, mint a másiké. Ezek amolyan egy nári alkatrészek, ha még nem dobta ki a viselője, akkor mosás után fel lehet használni! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Csináld magad apodizáló maszk

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.12.19. 12:15

Ott tartottam, hogy a harisnyával szemre szinte tökéletesen eltüntetett gyűrűt sikerült létrehozni a távcsővel vizsgált Alnitak körül. Gondoltam egyet, és készítettem pár képet a távcső végére tett EOS 550D géppel is. Majd meglátom azzal a maradékot, és ha azon a képen sem látható, akkor valóban jól használható ez a módszer. A szokásos módon jártam el, DSS-el szépen átlagoltam valamennyi képet. Kifejezetten a csillag körüli fények alakulása állt a figyelmem központjában. A látottak szerint jó eredményre számítottam, ám a felvételt meglátva újra el kellett gondolkodnom a maszk értelméről. Szemmel nézve rendben láttam, de vajon miért? A maszk jelentősen csökkentette a távcsőbe jutó fény mennyiségét, és ezért valójában nem csak a központi fénykúp körüli gyűrűket mosta kissé széjjel, hanem a fényességet is igencsak csökkentette, ami szintén pontszerübben mutatta a csillag képét. A maszk egyben a távcső nyílását is szűkítette, és ezért stabilabbnak látszott, mintha az 50/540-es csővel néztem volna. Ez okozhatta a szemmel látható erőteljes változást. A felvételen halvány, de erős színeződést mutató gyűrű látszik, és nem a szokásos kékes színű fényében egyenletesen csökkenő udvar. Most mintha jobban elkülönülne a felette látható másik csillagtól, amely éppen a legsötétebb sávban, még az első színes gyűrű elött látszik. A képen a szokásos gamma korrekciót elvégezve sajnos nagyon zavaróan hat ezeknek a szemmel már nem érzékelt gyűrűknek a felerősített látványa. Ezen okból sajnos fotózásra nem tudom ajánlani, kifejezetten kettősök, esetleg a bolygók megfigyelésekor nyújthat némi eredményt, de lehet, hogy egy jól beállított távcső, esetleg szűkítve is ugyan ezt nyútja. A képet alább mutatom egy korábbi 250/1350 Newton felvétellel összehasonlítható módon. Várom mások tapasztalatát is, felvételekkel, beszámolókkal, hátha sikerül behatárolni pontosabban, hogy mely esetekre való egy ilyen maszk, és mikor ne használjuk!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Csináld magad apodizáló maszk

Hozzászólás Szerző: TZ » 2012.12.19. 14:24

Jó ötlet a harisnya, mert könnyedén lehet állítgatni, miközben látod a végeredményt !
Az ünnepek között én is akarok csinálni, szerintem ezt a verziót és nem a szúnyoghálót választom.
A fényképen szerintem teljesen jó a látvány, határozottan leveszi a zavaró fényességet és jobban elkülönül a halványabb kísérő.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”