Tele Vue Powermate

Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Tele Vue Powermate

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.02.07. 19:55

Sziaszok!

Az utóbbi években megjelent a hazai és a nemzetközi piacon egy új termék a Tele Vue cég termékei közt. Ez a Powermate, amely különböző fókusz nyújtási lehetőségeket bíztosít.

Első tapasztalataimat, hadd osszam meg veletek. Bízok benne, hogy mások is hasonlóan tesznek.

Meglévő 146,5/892 mm-es Newton távcsövemhez nem régen vásároltam egy Tele Vue Powermate 5x-t, amivel szeretnék a közeli jövőben Napot, Holdat és bolygókat webcamerázni ill vizuális észleléseket is végezni. Ill. kszoros kettőscsillag megfigyeléseket végezni. Tisztában voltam vele, hogy optikailag a meglévő távcsövem fő és segédtükre perfekt. Ezt a tényt az interferométeres bemérések is megerősítették, másrészt pedig a főtükör készítő személy neve is fogalom a hazai tükörcsiszolók világában. Egyenesen művésze a szakmájának! A távcsőhöz vásárolt kiváló minőségű segédtükröt Amerikából szereztem be, mert hazai forrás nem állt rendelekzésre. Ezek tudatában mertem megvásárolni magamnak ezt a kiemelkedően magas színvonalú terméket. Ekkora fókusz mellett a nyújtó tag a légköri hibákat is felnagyítja, de ez nem az optikára vezethető vissza. Közepes minőségű optika esetén meg se fordult volna a fejemben, hogy vásároljak egy ilyen terméket, mert az optikáknak a hibáit is felnagyítaná. Ezáltal élvezhetetlenné tenné a látott képet. Tisztában voltam vele már a vásárlás előtt, hogy nem minden észlelés során fogom használni ezt az 5x Powermátot. A Powermáte egy 4 lencséből álló, 2x2 tagú lencserendszer. Meglepődve tapasztaltam a Powermát kézbe vétele után, hogy milyen "tök sötét" a belső része, nincs tükröződés, mint más cégek Barlow nyújtóinál, ahol az elox tükröződése igen zavaróan hat a látott kép minőségére. A lencse tagok szélei is matt feketére vannak lefestve, ezáltal kizárva a szórt fényeket. Egyedül az okulárszorító rézlemez okoz fénygyűrűt, ha világosság felé fordítjuk a nyújtót és átnézünk puszta szemmel rajta. De ez nem látható, amikor az okulárt bele helyezzük a Powermátba. Elsőre szokatlan volt az okulárszorító csavar nagysága, de ezt hamar elfogadtam és megszoktam. Egyébként szépen, igényesen elkészített darabról van szó. A Powermáte felső része fekete, az alsó része krómozott, belső része menetes. Ide okulár szűrőket tekerhetünk bele. Az alsó krómozott külső része részben meg van munkálva. Ez biztosítja, azt, hogyha bele van téve az okulár kihuzatba és az okulárszorító csavar meg lenne lazulva, akkor se essék ki egyből a Powermátunkból. Felső részébe a mostani divatnak megfelelően narancssárga színű dugót, míg az alsó részére víztiszta színű sapkát mellékel a Tele Vue. Természetesen a dobozban találunk lencsetisztító kendőt, céges matricát és egy 4 oldalas tájékoztató papírt. Ha több okulárt illesztünk a kihuzatba (pl. revolverfej használata esetén), akkor azok parfokális távolsága azonos. Ezért más nagyításra történő át állás esetén minimális az újrafókuszálás. Ekkora fókusznyújtás mellett sem tapasztaltam képminőség romlást, hála a kiváló optikáknak és a pontos jusztírozásnak. Penge éles, kristály tiszta a látott kép, ha a légkör is úgy akarja.

TV powermate.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”