Binokuláris benéző toldatok

Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.11.14. 08:52

palics írta:... 1. a halványabb dolgok nézésekor valószínűleg kénytelen leszek áttérni az egyszemes észlelésre, ...


Ez egy nagyon érdekes kérdés...

Nekem is van binokuláris kihuzatom, és egyáltalán nem vagyok biztos benne, hogy "többet" látok egy szemmel, mint kettővel (bár valóban feleződik az egy szembe jutó fénymennyiség, ráadásul a teljes fénymennyiség is csökken némiképp a több visszaverődés és elnyelődés miatt).
Sőt, nekem szubjektíven (!) az az érzésem (!), hogy két szemmel jobb használni a cuccot, még halvány objektumokra is; szerintem azért, mert az agyunk végül is két szemes kép-kiértékelésre "lett kitalálva". 8-)

Ugyanakkor én más okok miatt nem preferálom a bino-toldatot:

1. Nincs kétszer annyi pénzem megduplázni az egyébként sem "minimál-konfigurációs" okulár-sorozatomat.
2. 2"-os toldat még drágább, és az okulárjaim jó része 2"-os
3. És a fő ok: igazán jó minőségű bino-toldat (pl. Baader Maxbright, pláne Denkmeier...) még nem volt a kezeim között. A jelenlegi William Optics-om pedig nem veri ki a biztosítékot nálam. Nem rossz, és nem is igazán érzem, hogy kettőzne, de valahogy nem tudom tökéletesen beállítani a szemeimhez (lehet, hogy ez utóbbiakkal van baj??? :lol: ). Ami pedig ígéretesebb darab (a fentiek), azok ku... drágák. :oops:

De ha a fenti problémákra lenne megoldás, én biztosan két szemmel bóklásznék az égen a 160-as kukkeremmel is!


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2017.11.14. 09:03-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.11.14. 09:03

Miért is ? Én pont az ellenkezőjét mondom ennek , minden távcsövet jobban használhatóvá kell tenni , mert a gyári megoldások gyakran hagynak kívánni valót maguk után . Ilyen eset például a binóbenéző esete , hogy csak egy becsavart barlow-val kapsz fókuszt , ami rontja a látott képet , főleg ha olyan oksikat használsz , amiben eleve egy fókusznyújtó taggal indítanak . A rövidítést meg egy megfelelő méretű hosszabbító toldattal kezelheted .
Egyébként én az egyedi polárszűrőpárt ajánlottam , nem a fűrészelést , de a kolléga azon átsiklott , pedig arról szólt a kérdése :mrgreen:
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.11.14. 10:27

A véleményem. A binóbenézős képek jó fényerővel igen megdöbbentőek tudnak lenni az egyszemhez képest. Nekem főleg a mélyég látása volt emlékezetes. Ma már a bolygó érdekesebb a szatellitaképeken, szinte napi frissitésben (!). Emiatt következett be a rövid gyujtótávolságu szerkezetek egyre növekvő kereslete, nagy látszög. A nagyobb fényerők miatt a benézők talán már nem jelentenek kényelmetlen fénycsökkenést. A jövő, nagy látószög. Erre rendezkednék be magamnak is, a leirtak miatt. A kereslet is efelé tendál, olvasható már több helyen. Van jövője a binóbenézésnek. Érdemes odafigyelni a 400mm alatti fókuszokra, teleszkóp vásárlásakor.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.11.14. 10:46

géza írta:A véleményem. A binóbenézős képek jó fényerővel igen megdöbbentőek tudnak lenni az egyszemhez képest. Nekem főleg a mélyég látása volt emlékezetes. Ma már a bolygó érdekesebb a szatellitaképeken, szinte napi frissitésben (!). Emiatt következett be a rövid gyujtótávolságu szerkezetek egyre növekvő kereslete, nagy látszög. A nagyobb fényerők miatt a benézők talán már nem jelentenek kényelmetlen fénycsökkenést. A jövő, nagy látószög. Erre rendezkednék be magamnak is, a leirtak miatt. A kereslet is efelé tendál, olvasható már több helyen. Van jövője a binóbenézésnek. Érdemes odafigyelni a 400mm alatti fókuszokra, teleszkóp vásárlásakor.

Nem igazán áll össze mit akarsz mondani, de néhány pontatlanságra felhivnám a figyelmed.
1) "A nagyobb fényerők miatt a benézők talán már nem jelentenek kényelmetlen fénycsökkenést." A binobenéző fényerőtől függetlenül osztja a fényt, nem igazán értem egy fényerős távcső miben lenne más ilyen téren.
2) "Érdemes odafigyelni a 400mm alatti fókuszokra, teleszkóp vásárlásakor." Ha binobenézőt szeretnél használni a fénymennyiség-csökkenés egyféleképpen kompenzálható: NÖVELED az átmérőt. 400 mm-nél rövidebb fókuszban pedig kb. 80 mm-nél kisebb átmérőjű lencsés távcsövek találhatóak amik nem éppen nagy fénygyűjtő-képességük miatt preferáltak, esetleg 10-15 cm-es extrém fényerős newtonok.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.11.14. 10:56

Az új tendenciát figyelve gondolom ezeket. Kereskedelmi jelzések. (Cloudy Nights). A fénygyüjtés ma már az új " eV okulárok " dolga lesz. Szerk............nov.15. Minden benéző valamennyit elvesz a fényből (Leventének, erre céloztam ). Azt akartam éreztetni, a bolygófigyelés népszerüsége csökken, a NASA és egyéb képek friss gyakorisága miatt. A mélyég jobb hobbinak látszik, a kereskedelem kapcsolt az új fókuszokkal. A felszerelés nem terjedelmes, nehéz. Földi célra meg kiváló. Mindenes.
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2017.11.15. 12:05-kor.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.11.19. 18:13

Géza , nagyon zavaros amit írtál . A fénygyűjtés mindig is az objektív dolga lesz , nem az okuláré . A binóbenéző egy jó dolog , van némi fényveszteség miatta , de azt az agy bőven visszahozza a kétszemes nézéssel . A lényeg , hogy megfelelő átmérőjű távcsövön használjuk .
Azt meg nem hinném , hogy a bolygózás kimenne a divatból pár NASA fotó miatt . :-)
Sidius

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.11.19. 18:33

Azért szerintem nem ennyire fekete-fehér a kép Géza!
A bolygószondák még mindig nem állandó műholdjai egy-egy bolygónak, vagyis nincs folyamatos szonda jelenlét.
Az elektronikus okulár szerintem sosem fog a valósághoz közeli képet adni, biztos nagyon jó találmány, és ha tévedek, azt elismerem, de szerintem a divatos képeket fogja adni...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.11.19. 21:04

Zoli, átmentem a kávéházba, ez már oda való.
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.09.15. 11:42

Lehetséges a boltnak van igaza. Az okulárokat párban is szállitják, oka lehet. Ha nem ilyen a kérdéses, minden előfordulhat. Gondolom.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”