Binokuláris benéző toldatok

astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.03.06. 18:48

Binokuláris okulár: nem vagyok egészen kompetens, mert mindössze két alkalommal láthattam vele, tehát összesen félórát. De ezalatt annyit észrevettem, hogy 1. földi tájra csodálatos plasztikus képet adott, mint ha valóságos kétcsövű távcső lenne. (Nappal volt.) Egy kicsit fényszegény kép volt, mert az amúgy is hosszú fókuszú régi Zeiss-müszernél ezt még kétszer vagy háromszor meghosszabbította.
2. Másodszorra a 10 cm-es távcsövön láttam vele a csillagos eget: gyönyörű volt, sokkal több csillagot véltem látni, mint az egyszerű okuláron át. A nyári Tejút nagyon szép látvány volt, plasztikusnak éreztem. A csillagok színe is mint ha élénkebben látszott volna. Változócsillag észlelésnél nagyon előnyös lehet.
A biológusok főleg az un. preparáló mikroszkópoknál szeretik használni, mert a állítólag a tárgylemezre helyezett preparálandó vagy munkában levő tárgyánál a preparáló tűk helyzetét jobban érzékelik. BQ.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.03.06. 19:12

Tavaly hosszan gondolkodtam, vegyek. Ambícióm maradt de pénzem erre épp nincs. Nagyon megvenném. Egy 80 as Equinoxal kukucskálhattam ilyennel, rabja lettem. A látványérzés "ég és föld" úsztam a csillagok között. Mélyég éppen, vidéki ég. A látvány értéke erősen okulárminőség függő, kettő is kell belőlük. Baader benéző volt, az okulárt nem tudom. Mintha Kellnerek lettek volna. Olvasva az értékeléseket, vegyes vélemény. Nem egyforma a látásunk. Atosz79 a Tiéd milyen?
atosz79
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2015.03.17. 14:43

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: atosz79 » 2016.03.06. 20:01

BCO orthokat kezdtem épp vásárolni, 6 és 10 mm megvan. Viszont színszűrőt is kettőt kell vegyek, ámbár a teljes büdzsét nézve, az már apró pénznek számít. 120/1000 refraktorommal 200x, 225x nagyítás fölé úgysem tudok menni, legalább a látványt fokozzuk.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.03.06. 22:26

atosz79 írta:Binokuláris benézővel kapcsolatban szeretném, ha tapasztalataitokat megosztanátok Velem.
Elsősorban refraktorosok hozzászólásait várom, de természetesen mindenki véleménye érdekel aki objektíven tud nyilatkozni a témában. A látvány valóban lenyűgöző? A adott nagyítás fokozódik, stb? A kényelmi része világos, de ha beruházok egy ilyenre, mélyen a zsebbe kell nyúlni, hisz okulárokkal szinte egy másik közepes műszer ára.
De ha megéri a látvány, a több részlet miatt....?

Én egy C8-cal használtam jópár alkalommal binobenézőt, az alábbi a véleményem:
- Hold: nagyon élvezetes a kétszemes kép
- Jupiter, Szaturnusz: szinte "lebeg" az űrben a bolygó, kényelmes, látványos, de részletek nehezebben jönnek
- Mély-egek: legfényesebb objektumok (pl. M13) valamivel látványosabb, mint egy szemmel de egyértelműen fényszegényebb a kép. A halványabb objektumok nehezebben látszanak.

Összefoglalva: ha nem az apró részletek megpillantása a cél, akkor hasznos, egyébként nem.

Miért kell 2 szűrő binobenézőhőz? A szűrőt nem csak az okulárok aljára, hanem máshova is teheted a fényútban, pl. a zenittükörre, vagy a binobenéző aljára.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
atosz79
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2015.03.17. 14:43

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: atosz79 » 2016.03.07. 06:35

Ez utóbbit nem tudtam, hogy van szűrő menet a binokulár benézőn.
Köszönöm a válaszokat, kenyér próbája az evés..... először letesztelem.
Atosz
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: palics » 2017.11.10. 16:43

Tisztelt Fórumozók!
Binokulárom mellé most szerzem be első akromátomat, amely egy 152/1200-as lencsés távcső Lacertta binobenézővel, amihez 1,6x-os fényútkorrektort és 10-12,5-25mm-es okulársorokat rendeltem.
Megfeledkeztem arról, hogy egy ekkora távcső lényegesen több fényt gyűjt, mint az eddig használt 25x70-es binoklim.
Tanácsot szeretnék kérni arra vonatkozóan, hogy a Scopium neutrális (ND) szűrő 12.5% áteresztéssel vajon elégséges és jó választás lenne ehhez a szerelékhez, vagy kell még egy "erősebb", a fényt kevésbé áteresztő szűrő?
Azt is szeretném megkérdezni, hogy technikailag kivitelezhető-e a szűrő elhelyezése a zenittükör és a binobenéző közé? (Valahol mintha ilyet olvastam volna.)
Derült eget mindenkinek!
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.11.10. 17:15

[quote="palics"]Tisztelt Fórumozók!
Binokulárom mellé most szerzem be első akromátomat, amely egy 152/1200-as lencsés távcső Lacertta binobenézővel, amihez 1,6x-os fényútkorrektort és 10-12,5-25mm-es okulársorokat rendeltem.
Megfeledkeztem arról, hogy egy ekkora távcső lényegesen több fényt gyűjt, mint az eddig használt 25x70-es binoklim.
Tanácsot szeretnék kérni arra vonatkozóan, hogy a Scopium neutrális (ND) szűrő 12.5% áteresztéssel vajon elégséges és jó választás lenne ehhez a szerelékhez, vagy kell még egy "erősebb", a fényt kevésbé áteresztő szűrő?
Azt is szeretném megkérdezni, hogy technikailag kivitelezhető-e a szűrő elhelyezése a zenittükör és a binobenéző közé? (Valahol mintha ilyet olvastam volna.)
Derült eget mindenkinek![/quote

Szia ! Én is hasonló szettet használok ( bár én megrövidítettem az eredeti tubushosszt , hogy korrektor nélkül is kapjak fókuszt ) . A probléma megoldására én Rózsa Ferivel csináltattam egy kis toldatot egy polárszűrőpárral . Így fokozat nélkül , egy kis karral tudom a szememnek legkellemesebb fénymennyiséget beállítani + marad hely a VR-1-es szűrőnek is .
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: palics » 2017.11.10. 19:02

Az alábbi lehetséges következmények miatt nem akarom levágni a tubus végét:
1. a halványabb dolgok nézésekor valószínűleg kénytelen leszek áttérni az egyszemes észlelésre,
2. a binobenéző nélkül szükség lesz toldótagra,
3. csonkolás + toldótag = többszörös költség
1986-ban egyszemes észleléssel a teliholdat nézhettem egy közepes méretű Newton távcsővel - nagy élmény volt, pedig a kráterek nem is voltak olyan látványosak.
Jelenleg egy binokulárt használok és nagyon megszoktam a kétszemes észlelést, DE sokkal több halvány látnivaló van az éjszakai égen... és a rövidített tubus egy visszafordíthatatlan állapot. A fűrészelést még nem akarom.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.11.10. 19:18

Szia !
Nem mondtam , hogy rövidítsd a tubust , csak mellékesen megjegyeztem , hogy én megcsináltattam praktikus okokból . :-)
De a képen látható kis kütyüt csak ajánlani tudom .
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Binokuláris benéző toldatok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2017.11.13. 10:05

palics írta:Az alábbi lehetséges következmények miatt nem akarom levágni a tubus végét:
1. a halványabb dolgok nézésekor valószínűleg kénytelen leszek áttérni az egyszemes észlelésre,
2. a binobenéző nélkül szükség lesz toldótagra,
3. csonkolás + toldótag = többszörös költség
1986-ban egyszemes észleléssel a teliholdat nézhettem egy közepes méretű Newton távcsővel - nagy élmény volt, pedig a kráterek nem is voltak olyan látványosak.
Jelenleg egy binokulárt használok és nagyon megszoktam a kétszemes észlelést, DE sokkal több halvány látnivaló van az éjszakai égen... és a rövidített tubus egy visszafordíthatatlan állapot. A fűrészelést még nem akarom.


Szia!
A bino benéző miatt semmiképpen ne végezz a műszereden olyan átalakítást, amit nem tudsz teljes értékűen visszacsinálni!!!

Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”