6-8 mm-es okulárok tesztje

Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: mephi » 2017.08.10. 13:50

Sidius írta:... A sötétben nem látni úgyse, hogy milyet teszel a távcsőbe. ...


Hát ez az, hogy a sötétben minden tehén fekete.
Itt főként az a gond, hogy aki vezeti a tesztet az meg tudjon 8-10 okulárt különböztetni tapintás alapján, hogy az adminisztráció hiteles legyen. :)
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.08.10. 13:58

Én megpróbálnék egy olyan lehetőséget (megfogadni nem muszáj), hogy azok a személyek akik részt vennének a tesztben, hogy a saját műszerükben tesztelnék le az adott okulárokat, ha elvinnék a teszt idejére a távcsövüket a táborba. E mellett persze lehetne folytatni 2-3 kiválasztott műszerrel is az okulárok tesztelését... így nem lenne az, hogy bárki is ki lenne zárva a tesztelésből. Ez csak egy javaslat részemről... de döntsön a többség.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Sidius

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.08.10. 13:59

Vigyázzunk ezzel a középkategóriával! A legtöbb okulár kis fényerő mellett nem rossz képet produkál. Voltaképpen szerintem a tesztek két fronton kell, hogy ítéletet hozzanak. 1-a tengelymenti leképezés. Itt jól érezhető, de kisebb különbségek lesznek. 2-nagy látómező leképezése-főleg fényerős objektívvel. Itt nagy különbségek lesznek.
Ez utóbbi esetben főleg nagyon fontos az okulár minősége. De! Al Nagler híres mondása, miszerint "az okulár a távcsöved fele" esetleg a utóbbi esetben igaz állítás, ekkor is elég nyűgösen igaz, átlagban is szerintem 70 százalékban az objektív a fontos. Amúgy tényleg a fele, csak nem a fontosabbik.

Értem a problémát János!
Elég macera lenne tényleg, de mit tudom én, ES a kerek dobozban, Nagler a kocka dobozban, Gold line a zacskóban, Ortho a tornacipőben, Plössl a svájcisapkában...
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: mephi » 2017.08.10. 14:09

Sidius írta:.... Amúgy tényleg a fele, csak nem a fontosabbik.


Szerintem csak a harmada.
1/3 a tubus, 1/3 az okulár, 1/3 az állvány.

Sidius írta:Értem a problémát János!
Elég macera lenne tényleg, de mit tudom én, ES a kerek dobozban, Nagler a kocka dobozban, Gold line a zacskóban, Ortho a tornacipőben, Plössl a svájcisapkában...


Jó az irány!
Megoldjuk! :D
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: mephi » 2017.08.10. 14:12

Gábor1967 írta:... azok a személyek akik részt vennének a tesztben, hogy a saját műszerükben tesztelnék le az adott okulárokat, ha elvinnék a teszt idejére a távcsövüket a táborba. ...


Kérlek beszéld rá erre MDA-t!
Vágynék már látni a GPU-ját, de nem a csillagdájában, hanem a táborban. :)
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Sidius

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.08.10. 14:15

Tudom, hogy megoldjátok! :)
Csak ketten nyúltok az asztalhoz Péterrel. Aki szavaz, mondjuk öt közül, annak pl. azt kell beírni, hogy: 1-tornacipő, 2-svájcisapka, 3-kerek doboz, 4-melltartó, 5-szögeltes doboz.

A saját távcső is baromi jó ötlet, csak akkor mindnek ott kell lenni egy kupacban.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.08.10. 14:17

mephi írta:
Gábor1967 írta:... azok a személyek akik részt vennének a tesztben, hogy a saját műszerükben tesztelnék le az adott okulárokat, ha elvinnék a teszt idejére a távcsövüket a táborba. ...


Kérlek beszéld rá erre MDA-t!
Vágynék már látni a GPU-ját, de nem a csillagdájában, hanem a táborban. :)


Én ehhez kevés vagyok sajnos, hogy rábeszéljem. De én is örömmel látnám ha felvonulna egyszer a műszer és okulár parkjával ;)

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2017.08.10. 14:48

Erre én is kíváncsi lennék.
Különben az okulárteszt legmeghatározóbb körülménye a derült ÉG! 1/1 arányban, minden más csak utána.:lol:
Remélem ez már meg van rendelve. :?
(Amúgy a tarjáni ég még ha derült is, tesztelésre biztosan távol áll az ideálistól.)

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.08.10. 16:42

D.Laci írta:Erre én is kíváncsi lennék.
Különben az okulárteszt legmeghatározóbb körülménye a derült ÉG! 1/1 arányban, minden más csak utána.:lol:
Remélem ez már meg van rendelve. :?
(Amúgy a tarjáni ég még ha derült is, tesztelésre biztosan távol áll az ideálistól.)

D.Laci


Az időjárást, vele együtt a nyugodtságot nem tudjuk kiszámítani előre. Én nem igazán vagyok rendszeres tábor járó, de azért emlékeimben él még a tarjáni jó ég, amikor ott jártam.

Egyébként jó ötletnek tartom az, hogyha a tesztelő előre nem tudja azt, hogy milyen márkájú, típusú okulárt kap tesztelésre. Elég volna csak a okulár gyújtó távolságát ha tudja előre. Talán így kevésbé van elvárása az okulárral szemben. Más felől elég ha az tudja, hogy milyen okulárok lesznek a teszt alanyok, aki majd koordinálja az egész tesztet. Nála kellene előre jelentkezni, a felkínált okulárral, esetleg távcsővel...én legalábbis így szervezném a soron következő tesztet...

üdvözlettel:
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2017.08.10. 17:37

Így igaz!
A vakteszt lenne a legjobb mint a HiFi-ben, ahogy mephi írta.
Abban a pillanatban ahogy tudod mibe nézel, már befolyásolnak az előítéleteid.
Vaktesztben érdekes eredmények jöhetnének ki, nem biztos, hogy az ár, vagy a papírforma igazolódna.
(Tarjánban soha nem lesz olyan ég, amit Horváth Joe barátommal Lókúton, Bakonybélhez közel élvezhettünk.)
Mephi te ott leszel? Végre találkozhatnánk! Lesz jó tiszaföldvári szilvapálinkám, készültem, borult idő esetén is láttatja a csillagokat. :)
D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”