6-8 mm-es okulárok tesztje

Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2023.07.29. 08:34

Lovász András írta:
2023.07.29. 06:48
Valamint észrevettem, hogy nem mindegy, hol csonkoljuk, vignettáljuk a fényutat; az objektívnél, a segédnél, az okulár előtt közvetlenül, vagy az okulárban (netán az okulár után). Más-más lesz a hatása.
Ezt részletezd kérlek. Mely esetben milyen hatásokat tapasztaltál?
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: mizar » 2023.07.29. 09:06

Lovász András írta:
2023.07.29. 06:48
Én konkrétan az ES 24/68-as okuláromban figyeltem meg a javulást. Korábban nulla volt a segédemen a ráhagyás, miután pedig 25 mm-rel hátrahúztam a főtükröt, 2,65 mm "plusz peremet" nyertem (amilyen most a helyzet nálad).

Mondanom sem kell (főleg Neked), milyen kicsi a tűrése egy főtükör felületének. Egy segéd már kevésbé érzékeny s egy zenittükör esetében már ritkán kerül szóba annak felületi pontossága (inkább a bevonatáról beszélnek az érintettek). Ezért illik egy segédet vastagabb üvegből készíteni, mint egy zenittükröt...
András, véleményem szerint egyre rosszabb a helyzet!
Minél többet bújod az internetet, annál több valótlan dolgot olvasol, és sajnos magadévá is teszed.
Az első felvetésed végre egy tapasztalati megállapítás, de tévesen következtetsz.
Azért értél el javulást, mert a segéded a szélén rossz.
A 45 fokban fényt eltérítő rendszerek rendkívül módon érzékenyek a felületi pontosságra.
Síktükrök garmadáját teszteltem próbapadon és távcsőben is. Amiket el tudok mondani nagy biztonsággal az a következő.
Nagyjából az átmérő 1/3 részéig terjedő nagyításig mindegy, milyen a sík optikai minősége, ha ki van polírozva és jó a bevonat.
Onnan kezdve rohamosan romlik a teljesítmény ahogy nő a nagyítás.
Ha nem így lenne, nem tettem volna most horror drága Antares síkot a Newtonba, hanem vágtam volna egy nagyobb fénymásoló csíkból.
Azért beszélnek csupán a bevonatról, mert a sík optikai minőségét nem sokan tudják korrekt módon megnézni, alumíniumozva meg pláne.
Azt mindenki elhiszi, hogy jó. Most őszintén, te tudod, hogy a te távcsövedben lévő síktükör milyen minőségű?
Egy rossz síktükör, ami Newton esetén már L/4, rohamosan rontja a strehl értéket. Egy 65% -os rendszerrel még vígan lehet mélyegezni és bolygózni is, de 50% alattival már kevésbé. Ez egész rendszert kell vizsgálni és nem csupán az optikákat, hanem a kollimálást is.
Bevált módszer, hogy nem 45 fokban döntik a síkot, hanem 30 fokban, így kevésbé lesz érzékeny a minőségére és még kör alakú is maradhat. A legnagyobb ostobaság, ha egy jó síktükröt szilikonnal ragasztanak, szemmel látni, ahogyan a zsugorodó szilikon hatására változik a felület.
Végül, mivel a mostani síktükröm a Newtonban peremig tökéletes, így bátran engedhettem a tervet egészen odáig. Teljesen mindegy, hol vágod el a sugárkúpot, egy jó síktükörrel semmi változás nem lesz azon kívül, hogy csökken, vagy nő a központi kitakarás. (a vignettáló hatást most nem néztem) De miért is lenne?
Ilyen egy jó síktükör képe vízteszttel nézve. A hullám amit látni, az a víz mozgása, valamint rettenetesen nehéz fotózni így kicsit torzulnak
a vonalak. Szemmel teljesen párhuzamosak, ami víztesztnél azt jelenti, hogy min. L/20 minőség.
Ezt mostanában készítettem a referencia síkomról. Ha kevesebb a vonal, akkor is párhuzamos, de a víz mozgása iszonyatosan látszik sajnos.
sík.JPG
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: pisza » 2023.07.29. 09:44

Minden tiszteletem Andrásnak de ebben tévedsz:
" Egy segéd már kevésbé érzékeny s egy zenittükör esetében már ritkán kerül szóba annak felületi pontossága (inkább a bevonatáról beszélnek az érintettek). Ezért illik egy segédet vastagabb üvegből készíteni, mint egy zenittükröt..."

A newtonok sarkalatos pontja a segédtükör. El szokták bagatelizálni, de attól még igaz. Felületének pontosság igénye egyszerű matematika. A 45 fokban lévő döntés miatt a Pithagorasz állandóval, 1.41 -el pontosabb felületet ígényel ,mert a P-V érték ennyivel romlik. A 45 fokos hibákkal terhelt, érdes felületről a csúcstól-csúcsig való fényút a visszaverődésnél gyökkettővel hosszabodik, ennyivel romlik .
Egy standard L/4 -es segédtükör vagy prizma csak a merőleges beesésnél ennyi, 45 foknál már csak L/2.6 nak felel meg.
Egy diffrakcióhatárolt főtükörnél ezért illik legalább L/6 os segédet használni, mert gyengébb esetben lerontja a képet. Az én Newtonon 72-mm es Antares segédtükre, ( mely Zygo mérés szerint zöld színben L/18-as pontosságú) költségesebb mint egy Synta 20 centis parabolatükör. Nem véletlenül. Jó minőségben nagy pontossággal nehéz legyártani, sok lehet a selejt.
Régebben egy hazai távcsőbolt segédjeit tesztelte egy jó ismerősöm. 14 db kínai standard segéd volt készleten, tesztelés során 2 db volt ami használható, a többi olyan L/1 hibákkal terhelt volt. Természtetesen ment vissza a polcra, mostanra már valamilyen hazai távcsőtulajdonost boldogítja.
Ha interferometrikus bemérést kérsz a kereskedőtől, simán beméri neked a főtükröt, és ha jobbat akarsz felárat kér. De a segédet azt nem. Egyrészt azért mert annak felületi vizsgálata főleg alu réteg nélkül lehetséges (Newton-gyűrűk láthatóvá tételével, referencia síkkal.) Másrészt azért mert nagy százaléka nem felelne meg még a diffrakcióhatároltság feltételének sem.
Persze vannak szerencsés vásárlók. Egy 26 centis bolygózó Newtonomhoz rendeltem fillérekért Leventétől egy 50 - mm es segédet, Kurucz Jani mérte be nekem, a Zeiss L/20-as referenciskjával egyezett meg minőségbe. De ez ritka mint a fehér holló. Itt jegyzem meg, hogy eladó lesz ez a segéd, ha valakinek szüksége lenne egy perfekt kistükörre keressen bátran.
Csaba
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.07.29. 11:50

Ha egy felületi hiba a helyes útjától eltéríti a fénysugarat, azt minél távolabbról szemlélve annál nagyobb torzulást tapasztalunk.
Tessék kipróbálni! Egy nagyobb méretű síktükröt tessék leakasztani a falról és ránézni fél méterről, majd utána mondjuk 10 méterről!
Melyik esetben lesz rosszabb a kép???

Most elszomorodtam. Hogyan nem lehet ezt belátni? 800x írjak le mindent???

Most adom fel. Kiszállok. További kellemes fórumozást.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: mizar » 2023.07.29. 12:39

Lovász András írta:
2023.07.29. 11:50
Ha egy felületi hiba a helyes útjától eltéríti a fénysugarat, azt minél távolabbról szemlélve annál nagyobb torzulást tapasztalunk.
Tessék kipróbálni! Egy nagyobb méretű síktükröt tessék leakasztani a falról és ránézni fél méterről, majd utána mondjuk 10 méterről!
Melyik esetben lesz rosszabb a kép???

Most elszomorodtam. Hogyan nem lehet ezt belátni? 800x írjak le mindent???

Most adom fel. Kiszállok. További kellemes fórumozást.
Dehogy szállsz! Ettől meredekebb vitákban sem szálltál sehová. :)
Amit most írtál az igaz, de éppen ezzel cáfolod az elméletedet.
Így működik a coleostat. Oda, hogy nagy távolságból leképezze jól a képet nagyon pontos felület kell. Legalább L/15-20, távolság függvényében. Valamint vannak felbontási és hibahatárok, ami fölött nem érzékeljük a különbséget. Egy L/5 és egy L/8 tükör között az egyetlen különbség, hogy utóbbi jobban növeli az EGO-t.
De leírhatod 1000x is, attól még nincs teljesen igazad, valamit kutyulsz. Majd letisztul. ;)
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: 6-8 mm-es okulárok tesztje

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2023.07.29. 12:46

mizar írta:
2023.07.29. 12:39
Egy L/5 és egy L/8 tükör között az egyetlen különbség, hogy utóbbi jobban növeli az EGO-t.
Így van! Körülbelül ez az igazság. Nem ezen fog múlni, hogy mit lát az ember és mit nem.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”