Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2021.09.10. 09:56

Köszönöm András!
Én még egy kicsit offolnék, remélem nem leszek megkövezve.
A kollimációm szinte biztos jó,tegnap is ellenőríztem ,a te kupakos módszereddel csináltam.Nálam gyárilag is csak 3 lefogató karom van,semmit nem kell kivenni.
Tegnap újra megcsináltam a tesztet. Sajnos a 2D nagyítástól nagyon távol vagyok, egyelőre 171x a max.
Most nem a Polaris volt a tesztalany hanem egy random fényes csillag.Én nem tudom melyik az intra és melyik az extrafokális állás(légyszi áruljátok el :) )
Tehát amikor a fókuszírozó ki volt tekerve, gyönyörű képet mutatott,ha nem is perfekt,de szerintem 90-95%.
Viszont betekert fókusznál hasonló volt ahhoz amit beraktál,abból is az alsó kép. Kerek volt,de nagyon "szőrös"(jobb kifejezést nem tudok rá) és hullámzott,kissé zavaros volt a kép .
Bocsánat,ha nem egyértelmű,de máshogyan nem tudom leírni.
Próbáltam mobillal belefotózni az okulárba,de nem tudtam értékelhető képet készíteni.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.09.10. 11:02

Anti_45 írta:
2021.09.10. 09:56

Viszont betekert fókusznál hasonló volt ahhoz amit beraktál,abból is az alsó kép. Kerek volt,de nagyon "szőrös"(jobb kifejezést nem tudok rá) és hullámzott,kissé zavaros volt a kép .
Ez az intra.

Valami nem O.K. de nem egyedi eset.
Kb. az összes gyári Newton ilyen.
Szerintem segédtükör probléma, de a laptop mellől megállapítva ez nem biztos.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.09.10. 15:33

Anti_45 írta:
2021.09.10. 09:56
...
Viszont betekert fókusznál hasonló volt ahhoz amit beraktál,abból is az alsó kép. Kerek volt,de nagyon "szőrös"(jobb kifejezést nem tudok rá) és hullámzott,kissé zavaros volt a kép .
...
Számomra azért furcsa ez a leírás, mert épp fordítva kellene lennie.

Először is: az éles fókusz pozícióhoz képest betekerve a kihuzatot, azaz amikor az okulár közelebb van az objektívhez (akár lencse, akár tükör az objektív), az az intra-fókusz, amikor pedig távolabb áll, azaz hátrább tekered az éles helyzetből, az az extra-fókusz.

Na már most, ha kissé (!) kifelé húzod az okulárt (extra-fókusz), akkor a végtelenhez képest (ami a pontos fókusz-pozíciót jelenti) közelebbre állítod a fókuszt (1/f=1/t+1/k miatt, lásd: https://tudasbazis.sulinet.hu/hu/termes ... si-torveny), azaz a felső légkör kerül fókuszba. Tehát ekkor éppen a zavarás jelentős részét okozó magaslégköri jet-stream-ekre fókuszálsz, ami jelentősen lerontja a diffrakciós gyűrűk képét. Ekkor válik zavarosabbá, életlenebbé, hullámzóbbá a csillagteszt képe. A fordított esetben a "végtelenen túlra" állítod az éles fókusz pozícióját, ahol pedig semmi sem tud élessé válni, mivel ott nincs semmi. Ezért ott diszkrétebbek a diffrakciós kép gyűrűi. Persze ott is hullámzik, hiszen nem egy laborban nézzük egy műcsillag képét bármiféle légköri zavarás nélkül, de sokkal kevésbé esik szét, mint amikor eleve a mozgó légrétegeket nézed, pontosan arra fókuszálva a távcsövet.

A fentiek természetesen egy alapvetően jó, vagy legalábbis nem nagyon rossz optikájú csillagtesztre vonatkoznak. Tehát ha pont fordítva látszik a jelenség, akkor ott komoly gond lehet...

A fentiek alapján meg tudod erősíteni a megfigyelésed?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.09.10. 16:55

Attila írta:
2021.09.10. 15:33
Anti_45 írta:
2021.09.10. 09:56
...
Viszont betekert fókusznál hasonló volt ahhoz amit beraktál,abból is az alsó kép. Kerek volt,de nagyon "szőrös"(jobb kifejezést nem tudok rá) és hullámzott,kissé zavaros volt a kép .
...
Számomra azért furcsa ez a leírás, mert épp fordítva kellene lennie.

Először is: az éles fókusz pozícióhoz képest betekerve a kihuzatot, azaz amikor az okulár közelebb van az objektívhez (akár lencse, akár tükör az objektív), az az intra-fókusz, amikor pedig távolabb áll, azaz hátrább tekered az éles helyzetből, az az extra-fókusz.

Na már most, ha kissé (!) kifelé húzod az okulárt (extra-fókusz), akkor a végtelenhez képest (ami a pontos fókusz-pozíciót jelenti) közelebbre állítod a fókuszt (1/f=1/t+1/k miatt, lásd: https://tudasbazis.sulinet.hu/hu/termes ... si-torveny), azaz a felső légkör kerül fókuszba. Tehát ekkor éppen a zavarás jelentős részét okozó magaslégköri jet-stream-ekre fókuszálsz, ami jelentősen lerontja a diffrakciós gyűrűk képét. Ekkor válik zavarosabbá, életlenebbé, hullámzóbbá a csillagteszt képe. A fordított esetben a "végtelenen túlra" állítod az éles fókusz pozícióját, ahol pedig semmi sem tud élessé válni, mivel ott nincs semmi. Ezért ott diszkrétebbek a diffrakciós kép gyűrűi. Persze ott is hullámzik, hiszen nem egy laborban nézzük egy műcsillag képét bármiféle légköri zavarás nélkül, de sokkal kevésbé esik szét, mint amikor eleve a mozgó légrétegeket nézed, pontosan arra fókuszálva a távcsövet.

A fentiek természetesen egy alapvetően jó, vagy legalábbis nem nagyon rossz optikájú csillagtesztre vonatkoznak. Tehát ha pont fordítva látszik a jelenség, akkor ott komoly gond lehet...

A fentiek alapján meg tudod erősíteni a megfigyelésed?


MDA
Ez igaz a perfekt optikára, de itt valami optikai hiba van.
Bármiben fogadok, hogy a segédtükör az oka.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.09.10. 23:02

mizar írta:
2021.09.10. 16:55
Ez igaz a perfekt optikára, de itt valami optikai hiba van.
Bármiben fogadok, hogy a segédtükör az oka.
Ezt írtam én is (csak kissé megengedőbb módon).

De hogy biztosan a segédtükör okozza-e, azt nem tudom, ezért ebben nem is vitatkozom; a leírt jelenség számomra nem elég ennek megítéléséhez - meg aztán nem is vagyok egy tükör-csiszoló és -tesztelő guru...
Te miből következtetsz erre?

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.09.11. 06:28

Anti!
Fontos lenne egy minél magasabban lévő csillagon tesztelni. Egyrészt ott jobb a seeing, másrészt a tubusból a függőlegeshez közeli állás miatt hamarabb távoznak a melegebb légáramlatok és nem annyira a felső-belső oldalán. Ez utóbbi ui. nagyon eldeformálja az elfókuszált kép kör alakját (ld. 2 középső ábra). Tudom, ezt nem könnyű követés nélkül megtenni, főleg egy hátrabillenő tubussal. Nézd meg légyszi azt is, hogy intra-, vagy extrafókuszban lyukad-e ki előbb a "céltábla" közepe! A gyűrűk egyforma fényesek-e? Kb. egyenlő távolságra vannak-e egymástól? Ne távolodj el nagyon a fókusztól, amikor ezeket megfigyeled!
Talán ezt az "Optikai próbák"-ban kellene folytatni... :oops:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2021.09.11. 08:58

Egyetértek,ne legyünk off. :)
Írok az "Optikai próbák" topicban.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.09.11. 10:51

Attila írta:
2021.09.10. 23:02

De hogy biztosan a segédtükör okozza-e, azt nem tudom, ezért ebben nem is vitatkozom; a leírt jelenség számomra nem elég ennek megítéléséhez - meg aztán nem is vagyok egy tükör-csiszoló és -tesztelő guru...

MDA
Én sem vagyok guru egyikben sem. A valódi csillagon végzett vizuális csillagteszt nem kvantitív teszt.
Azonban támpont lehet a hiba feltárására. Az intrafokális és extrafokális képnek egyformának kell lenni, a légköri elmosódás hatása és a szétkenődött intrafokális kép másképpen néz ki. Ezt egy laikus is látja.
Ebből nyilván még nem lehet biztosan tudni a hiba okát. Optikai vizsgálat nélkül csupán feltételes módban beszélhetünk, magam is ezt teszem, ezt írtam az elején is. Sok variáció nincs.
1. Mindkét optika jó, de a segédtükör ragasztása eltorzította a felületet.
2. Hibás segédtükör
3. Nem paraboloid felületű főtükör
Tapasztalataim szerint először a segéddel kezdeném a hiba javítását.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.11.11. 08:49

cbo írta:
2021.08.22. 21:10
Én továbbra is úgy látom, hogy a Bresser nem szállít Magyarországra, legalábbis amikor a "shipping cost calculator"-ra kattintok, ott nem szerepel Magyarország és ez így van már minimum 2 éve.
Úgyhogy nem tudunk onnan rendelni kb. semmit. Ezért és jó tapasztalataim miatt én továbbra is BTC-t - https://tavcso.hu/ - javaslom vásárlásra.
Szia Zsolt!

Tegnap volt egy megbeszélésem a Bresser-rel, és eszembe jutott a fenti bejegyzésed, ezért rákérdeztem erre is.
Azt válaszolták, hogy Magyarország csupán gyakorlati okok miatt nem szerepel az említett listában: bárki bármit rendelhet/vásárolhat tőlük itthonról közvetlenül is, de képtelenek STANDARD szállítási költséget megadni hazánkra. (Szerintem valószínűleg azért, mert nincs állandó és rendszeres szállítási csatornájuk ide - talán a kis volumen miatt -, de ezt csak én feltételezem.)

Azt javasolták, hogy vásárlási igény esetén a vevőszolgálatuknak kell küldeni érdeklődő levelet, és adnak a szállításra is konkrét ajánlatot. Tehát bármit lehet tőlük is közvetlenül vásárolni.

A fentieket természetesen nem a "hazai beszerzési források ellen" írtam le, hiszen a hazai bolti beszerzésnek nagyon sok előnye lehet/van egy külföldi online értékesítési csatornával szemben, de azt sem akartam, hogy fals információ terjedjen el a témával kapcsolatban.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: cbo » 2021.11.11. 22:32

Attila írta:
2021.11.11. 08:49
Azt válaszolták, hogy Magyarország csupán gyakorlati okok miatt nem szerepel az említett listában: bárki bármit rendelhet/vásárolhat tőlük itthonról közvetlenül is, de képtelenek STANDARD szállítási költséget megadni hazánkra. (Szerintem valószínűleg azért, mert nincs állandó és rendszeres szállítási csatornájuk ide - talán a kis volumen miatt -, de ezt csak én feltételezem.)

Azt javasolták, hogy vásárlási igény esetén a vevőszolgálatuknak kell küldeni érdeklődő levelet, és adnak a szállításra is konkrét ajánlatot. Tehát bármit lehet tőlük is közvetlenül vásárolni.

A fentieket természetesen nem a "hazai beszerzési források ellen" írtam le, hiszen a hazai bolti beszerzésnek nagyon sok előnye lehet/van egy külföldi online értékesítési csatornával szemben, de azt sem akartam, hogy fals információ terjedjen el a témával kapcsolatban.

MDA
Köszönöm a tájékoztatást.
Kamu szöveg a Bresser részéről. Magyarország, Szlovákia, Románia, Horvátország, Szerbia, Ukrajna, stb sincs rajta a szállítási országok között, azaz kb. komplett kelet-Európa vagyis nem gyakorlati az ok. Úgy látszik derogál nekik ezeket az országokat a kiszállított országok közé felvenni. Más német csillagászati cégek kapásból szállítanak ide és egyből kalkulálnak szállítási árat, többféle opcióban, nem egytől vásároltam már gond nélkül. De a Bresser nem. Sehová nincs leírva a weblapjukon az a szállítási módozat amit Te említettél, akkor meg honnan tudja ezt az "egységsugarú" vásárló? Kb sehonnan. Ha nem ők lennének a Lunt disztribució én kb. semmit nem vennék így tőlük, látván a negatív diszkriminációt. De ez az én véleményem.

De most komolyan: a XXI. században az online vásárlások felfúvódó Univerzumában a vásárlónak külön e-maileket kell írkálni a Bressernek, hogy ugyan már kérem méltóztassanak már szállítási árat mondani egy pl. 35 EUR-s okulárra? Ezt más cégek kb. 2-3 kattintással intézik el, úgy ahogy ezt a modern korban szokás. Elképesztő. De nem is ez, hanem hogy "gyakorlati okokat" emlegetnek. Kamu duma, máshol kell vásárolni ahol vásárló barátabbak és kész. Valószínűleg nem "pálya" a Bressernek az említett országok, vagy gondjuk volt errefelé vagy más.

Félreértés ne essék nem Veled van bajom ezzel kapcsolatban Attila, sőt örülök, hogy megkérdezted, csak nekem ez a magyarázkodás a Bresser részéről kissé pitiánernek tűnik.
Bresser.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”