Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.06.15. 08:31

Mozdonyos írta:
2022.06.14. 21:48
D.Laci írta:
2022.06.14. 20:26
A Pentax XW30 és XW40 jelenleg 199.300Ft az Astroshop-nál.
2"-es kihuzat, 70°-os látómező.
Tényleg 200 alatt van az ára.
Megéri?

D.Laci
Nem tudom megéri-e ?
Most kerestem vissza Vizi Peti rövid beszámolóját a 40mm-es WO SWAN-ról
a mutasd az okulárodat topikban.
Elnézést kérek, de én már erre a kabátra nem tudok gombot varrni.

Nemrég Józsi azt írta a 35 mm-es Panoptic-ra, hogy "több ló nem indul". Azaz határozottan becélzott egy Televue terméket és minőséget. Erre alternatívaként felhozom a Pentax 40 mm-es okulárját, ami ugyanúgy csúcskategóriás, csak épp "többet tud" (mivel ugye a hosszabb fókuszt és a nagyobb, korrigált LM-t sosem adják ingyen), ráadásul olcsóbban, és akkor jön a kérdés, hogy megéri-e?

Most pedig már egy olyan okulár van megcélozva, amiről Vizi Péter is elismerte, hogy elhúz, aki köztudottan a Kellnerrel is elégedett. (Amivel természetesen semmi baj nincs, hiszen binobenézőben elégedett vagyok pl. a Bariummal, mert a kétszemes élmény elfedi az összes hibáját, de egyszemmel hasonló fókuszban az ES 24/68-at preferálom.)
Ugye Józsi korábban azt írta, hogy az egyik célpontja a Fátyol köd. Az márpedig minimum 3° LM-t igényel. Ha egészben akarja valaki megfigyelni, akkor a 2 ívelt ködösség épp a LM szélén fog elhelyezkedni, ahol a WO még Péter szerint is elhúz. Most akkor én kérdezem: megéri?

Egy WO binobenézőt pedig szerintem nem sok értelme van egy okulárhoz hasonlítani, vagy azt feltételezni, hogy ha az egyik jó, akkor biztosan a másik is. Erre egy jó példa: nem is annyira régen nyálcsorgatva nézegettem a neten az APM 20/100-asát. Aztán egyszer lehetőségem volt tesztelni és kiderült: teljesen alkalmatlan az én távcsövemhez. A szintén APM márkájú kómakorrektoros ED barlow-t viszont a világ legjobb nyújtójának tartom egy fényerős Newtonban (ld. "Barlow lencsék" topic).

Nekem mindegy, ki mire költi a pénzét, de szerintem a parttalan ötletelés nem visz sehová.
Javaslom, határozzuk meg a szempontokat és azok mentén haladjunk ("Rend a lelke mindennek. A fejekben is!" :D )

Ui.: Nekem amúgy pontosan az ES 82-es sorozatának ára a lélektani határ. Ugyanis amikor alkalmam nyílt kettőt közülük letesztelni, úgy éreztem, pontosan ez a képminőség kell nekem. Szépen lassan beszereztem őket azóta és felőlem röpködhetnek alacsonyan körülöttem akár Delosok, Naglerek vagy Ethosok is, teljesen hidegen hagynak, mert elégedett vagyok azzal, ami van.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2022.06.15. 08:46

Lovász András írta:
2022.06.15. 08:31
Mozdonyos írta:
2022.06.14. 21:48
D.Laci írta:
2022.06.14. 20:26
A Pentax XW30 és XW40 jelenleg 199.300Ft az Astroshop-nál.
2"-es kihuzat, 70°-os látómező.
Tényleg 200 alatt van az ára.
Megéri?

D.Laci
Nem tudom megéri-e ?
Most kerestem vissza Vizi Peti rövid beszámolóját a 40mm-es WO SWAN-ról
a mutasd az okulárodat topikban.
Elnézést kérek, de én már erre a kabátra nem tudok gombot varrni.

Nemrég Józsi azt írta a 35 mm-es Panoptic-ra, hogy "több ló nem indul". Azaz határozottan becélzott egy Televue terméket és minőséget. Erre alternatívaként felhozom a Pentax 40 mm-es okulárját, ami ugyanúgy csúcskategóriás, csak épp "többet tud" (mivel ugye a hosszabb fókuszt és a nagyobb, korrigált LM-t sosem adják ingyen), ráadásul olcsóbban, és akkor jön a kérdés, hogy megéri-e?

Most pedig már egy olyan okulár van megcélozva, amiről Vizi Péter is elismerte, hogy elhúz, aki köztudottan a Kellnerrel is elégedett. (Amivel természetesen semmi baj nincs, hiszen binobenézőben elégedett vagyok pl. a Bariummal, mert a kétszemes élmény elfedi az összes hibáját, de egyszemmel hasonló fókuszban az ES 24/68-at preferálom.)
Ugye Józsi korábban azt írta, hogy az egyik célpontja a Fátyol köd. Az márpedig minimum 3° LM-t igényel. Ha egészben akarja valaki megfigyelni, akkor a 2 ívelt ködösség épp a LM szélén fog elhelyezkedni, ahol a WO még Péter szerint is elhúz. Most akkor én kérdezem: megéri?

Egy WO binobenézőt pedig szerintem nem sok értelme van egy okulárhoz hasonlítani, vagy azt feltételezni, hogy ha az egyik jó, akkor biztosan a másik is. Erre egy jó példa: nem is annyira régen nyálcsorgatva nézegettem a neten az APM 20/100-asát. Aztán egyszer lehetőségem volt tesztelni és kiderült: teljesen alkalmatlan az én távcsövemhez. A szintén APM márkájú kómakorrektoros ED barlow-t viszont a világ legjobb nyújtójának tartom egy fényerős Newtonban (ld. "Barlow lencsék" topic).

Nekem mindegy, ki mire költi a pénzét, de szerintem a parttalan ötletelés nem visz sehová.
Javaslom, határozzuk meg a szempontokat és azok mentén haladjunk ("Rend a lelke mindennek. A fejekben is!" :D )

Ui.: Nekem amúgy pontosan az ES 82-es sorozatának ára a lélektani határ. Ugyanis amikor alkalmam nyílt kettőt közülük letesztelni, úgy éreztem, pontosan ez a képminőség kell nekem. Szépen lassan beszereztem őket azóta és felőlem röpködhetnek alacsonyan körülöttem akár Delosok, Naglerek vagy Ethosok is, teljesen hidegen hagynak, mert elégedett vagyok azzal, ami van.
András, hogyhogy nem jött be az APM 20/100? Nálam az 500 F4 newtonban is iszonyat penge képet produkál paracorr T2 korrektorral! Egyik legtöbbet használt oklim.
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.06.15. 08:47

Mozdonyos írta:
2022.06.15. 08:04
D.Laci írta:
2022.06.14. 23:52
Én az Omegon-t és a Lacerta-t minőségileg egy polcra tenném, a WO szerintem egy kicsit magasabb polcon van.
A bizalmam is nagyobb benne és hajlandó is vagyok többet fizetni érte.
Régebben a WO bino-benézővel kapott 20mm-es SWAN képével szólóban elégedett voltam.
Az igaz, hogy az akkori összehasonlítás alapját adó többi okulárom, lényegesen gyengébb volt, mint a maiak.

D.Laci
A WO még olyanra is figyel,hogy az okulár,
zenittükör kupakon is rajta van a logó.
Apróságok,de minőségibb lesz tőle a termék.
Ha ez a szempont, akkor vedd meg nyugodtan.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1184
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.06.15. 08:53

Lovász András írta:
2022.06.15. 08:31

Elnézést kérek, de én már erre a kabátra nem tudok gombot varrni.

Nemrég Józsi azt írta a 35 mm-es Panoptic-ra, hogy "több ló nem indul". Azaz határozottan becélzott egy Televue terméket és minőséget. Erre alternatívaként felhozom a Pentax 40 mm-es okulárját, ami ugyanúgy csúcskategóriás, csak épp "többet tud" (mivel ugye a hosszabb fókuszt és a nagyobb, korrigált LM-t sosem adják ingyen), ráadásul olcsóbban, és akkor jön a kérdés, hogy megéri-e?

Most pedig már egy olyan okulár van megcélozva, amiről Vizi Péter is elismerte, hogy elhúz, aki köztudottan a Kellnerrel is elégedett. (Amivel természetesen semmi baj nincs, hiszen binobenézőben elégedett vagyok pl. a Bariummal, mert a kétszemes élmény elfedi az összes hibáját, de egyszemmel hasonló fókuszban az ES 24/68-at preferálom.)
Ugye Józsi korábban azt írta, hogy az egyik célpontja a Fátyol köd. Az márpedig minimum 3° LM-t igényel. Ha egészben akarja valaki megfigyelni, akkor a 2 ívelt ködösség épp a LM szélén fog elhelyezkedni, ahol a WO még Péter szerint is elhúz. Most akkor én kérdezem: megéri?

Egy WO binobenézőt pedig szerintem nem sok értelme van egy okulárhoz hasonlítani, vagy azt feltételezni, hogy ha az egyik jó, akkor biztosan a másik is. Erre egy jó példa: nem is annyira régen nyálcsorgatva nézegettem a neten az APM 20/100-asát. Aztán egyszer lehetőségem volt tesztelni és kiderült: teljesen alkalmatlan az én távcsövemhez. A szintén APM márkájú kómakorrektoros ED barlow-t viszont a világ legjobb nyújtójának tartom egy fényerős Newtonban (ld. "Barlow lencsék" topic).

Nekem mindegy, ki mire költi a pénzét, de szerintem a parttalan ötletelés nem visz sehová.
Javaslom, határozzuk meg a szempontokat és azok mentén haladjunk ("Rend a lelke mindennek. A fejekben is!" :D )

Ui.: Nekem amúgy pontosan az ES 82-es sorozatának ára a lélektani határ. Ugyanis amikor alkalmam nyílt kettőt közülük letesztelni, úgy éreztem, pontosan ez a képminőség kell nekem. Szépen lassan beszereztem őket azóta és felőlem röpködhetnek alacsonyan körülöttem akár Delosok, Naglerek vagy Ethosok is, teljesen hidegen hagynak, mert elégedett vagyok azzal, ami van.
;) 👍
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.06.15. 08:55

András, hogyhogy nem jött be az APM 20/100? Nálam az 500 F4 newtonban is iszonyat penge képet produkál paracorr T2 korrektorral! Egyik legtöbbet használt oklim.
A kontrasztjával semmi baj, ortho szintű. Azonban a 100°-ból 40 (a külső 20 fokos gyűrű) nagyon elhúzott kómakorrektor mellett is. Összehasonlítva az ES 30/82-essel, utóbbi nagyobb égterületet képez le, faltól falig perfekt képpel. Igaz, az se olcsó. A korrektor: GSO Superflat mindkettőnél.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
horadam
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.06.05. 23:00

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: horadam » 2022.06.15. 09:08

Lovász András írta:
2022.06.15. 08:31
Elnézést kérek, de én már erre a kabátra nem tudok gombot varrni.

Nemrég Józsi azt írta a 35 mm-es Panoptic-ra, hogy "több ló nem indul". Azaz határozottan becélzott egy Televue terméket és minőséget. Erre alternatívaként felhozom a Pentax 40 mm-es okulárját, ami ugyanúgy csúcskategóriás, csak épp "többet tud" (mivel ugye a hosszabb fókuszt és a nagyobb, korrigált LM-t sosem adják ingyen), ráadásul olcsóbban, és akkor jön a kérdés, hogy megéri-e?
Andris, mert szerintem itt már eldöntött kérdés, hogy TV termék lesz. :D
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.06.15. 09:30

Vagy WO...?

Nem tudom, ki hogy van vele, de ha ráírják egy okulárra a 70°-ot, akkor én azt azért fogom megvenni, mert 70°-os LM-t akarok élvezni.
Nem pedig 50°-ot élvezni, 20°-ot meg "eltűrni".
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1694
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.06.15. 09:50

Ahogy én megismertem, Józsit, inkább birtokolni szereti az eszközeit, nem agyonhasználni.
Az Ő műszere sem egy fényerős cucc, na ebben a csőben egy Fátyol-ködnél, vagy Andromédánál mennyire zavaró egy kis elhúzás a szélen?
Persze lehet venni, a Lacertánál 4x, a WO-nál 3x drágább okulárokat (Tv;Pentax) de megéri?
Ez nem olyan, mint az arany, vagy a többmilliós márkás óra, hogy befektetésnek is jó.
Erős buktával lehet eladni, minél drágább, annál nagyobbal.
Persze mutogatni tényleg jó egy ilyen kategóriájú okulárt, csak előtte érdemes elé venni egy hasonló kategóriájú csövet.
Szerintem.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.06.15. 10:34

D.Laci írta:
2022.06.15. 09:50
Ahogy én megismertem, Józsit, inkább birtokolni szereti az eszközeit, nem agyonhasználni.
Az Ő műszere sem egy fényerős cucc, na ebben a csőben egy Fátyol-ködnél, vagy Andromédánál mennyire zavaró egy kis elhúzás a szélen?
Persze lehet venni, a Lacertánál 4x, a WO-nál 3x drágább okulárokat (Tv;Pentax) de megéri?
Ez nem olyan, mint az arany, vagy a többmilliós márkás óra, hogy befektetésnek is jó.
Erős buktával lehet eladni, minél drágább, annál nagyobbal.
Persze mutogatni tényleg jó egy ilyen kategóriájú okulárt, csak előtte érdemes elé venni egy hasonló kategóriájú csövet.
Szerintem.

D.Laci
Az én tanácsom mindig arra vonatkozik, ha valaki használja az adott eszközt.

Ha a Fátyol köd a látómező szélén helyezkedik el (márpedig ha egyben nézzük a 2 ködösséget, akkor oda kerülnek), de éppen ott maszatol az okulár, akkor semmi értelme nincs. Persze attól még örülhetünk a középen lévő csillagoknak, mert ott legalább pontszerűek. De ha előtte becsavartunk egy Olll szűrőt, akkor még azoknak se, merthogy eltűnteti őket. Még a fülemben cseng a mondatod Laci, amit valahol itt a fórumon írtál, hogy: "Olyan gazdag nem vagyok, hogy gagyit vegyek!"
Megjegyeztem, mert nagy bölcsesség van benne! :)

Én azt vettem le, hogy Józsi szeretné kimaxolni az új távcsövének képességeit. Ezért bátorkodtam magas minőségű, de jó ár-érték arányú terméket a figyelmébe ajánlani (amilyen pl. a Morpheus is.)

Ha ebben a fókusztartományban jól korrigált, de mérsékelt tömegű okulárt szeretnénk, akkor mélyebben kell a zsebbe nyúlni.

Ha pedig valaki nem használja az eszközt, akkor akár Bariumot is rendelhet, az se éri meg, mert pénzkidobás. Az ilyen esettel nem tudok mit kezdeni.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1184
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.06.15. 10:43

Egy használati tárgyat csak birtokolni; na ezt soha nem értettem. :?
Van egy kollégám aki él hal a hagyományos magyar bicskákért.
Van neki számtalan,50e-től 800e-ig. De talán kettőt használ belőle. Értem én,hogy szép meg egyedi meg a jóisten tudja még mi,de akkor is HASZNÁKATI ESZKÖZÖK! A készítő mester is annak szánta,bármilyen míves.
És őt sem értem.
Ezek - akárcsak az okulárok vagy bármilyen HASZNÁLATI ESZKÖZ - az én szememben annyit ér amennyit használva van.
Nem festmény amit falra akasztok oszt' jóvan vagy bélyeg,bogár,stb... gyűjtemény.
Lehet valakinek TV okulárja számtalan ha nem használja; egy agyonnyúzott,szempillazsíros Bárium is többet fog érni náluk,mert az legalább "beteljesíti a küldetését".
Uff! :)

Ui: mindig gondolkodóba ejtenek amikor olyan hirdetést látok a Facebook -on,hogy szinte vadonatúj,drága,1 éves távcső eladó és csak 2x-5x volt az ég alatt; mi volt a cél a megvásárlásával?
Miért vette? Szobadísznek?
Én,amikor tavaly júliusban megvettem a kis 90/1250 MC-t, minden este kint voltam vele akkora élmény volt a számomra pedig nem egy fényvödör.
És így vagyok a mostaniakkal is; ha többször nem is,de hetente 2 alkalommal biztos kint vagyok ha az időjárás is kegyes.
Ezért adtam ki nem kevés pénzt; hogy annak örüljek amit megmutat nem a távcső látványának.

Elnézést a kifakadásom és az off miatt. :oops:
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”