Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.08.28. 07:51

AtiCelestron5091 írta:
2021.08.28. 02:31
...
Az orthokat nagyon szeretem az éles képük miatt, és nem zavar a szűk látómező. De nagyon tetszik a zoom "kényelme". Megérné lecserélni ?
A kérdésedben benne van a válasz: ha a kényelem fontosabb számodra, mint a képminőség, akkor igen, ha fordítva van, akkor nem.
Ezt magadtól kérdezd, ne mástól... ;) :D

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.08.28. 08:23

Attilával egyetértve, mint Baader Hyp. Zoom kedvelő azt mondom, hogy nem lecserélni kellene a méglévő okulárjaidat (főként nem az ortho-t), hanem a kényelem miatt melléjük megvenni.
Mindegyiknek megvan a létjogosultsága.
A zoom bemutatásnál, mech. betanításnál szerintem verhetetlen.
De utána fix fókusz...

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.08.28. 08:40

D.Laci írta:
2021.08.28. 08:23
... nem lecserélni kellene a méglévő okulárjaidat (főként nem az ortho-t), hanem a kényelem miatt melléjük megvenni.

D.Laci
Ez szerintem is egy jó megközelítés (már ha a családi kasszába belefér): először a zoom-mal nézelődni, vadászni az égen, s ha megvan a keresett objektum, akkor a zoom-ban mutatott, és optimálisra beállított képméret alapján betölteni egy megfelelő fókuszú és LM-jű penge fix okulárt.

A "perfekcionisták" szerint (és igazuk van...) egy zoom okulár csupán egy adott fókusztávolságnál tud "tökéletes" képet nyújtani; az attól rövidebb és hosszabb fókusz-beállítások esetén romlik a leképezés. (Ennek fizikai/optikai okai vannak; tehát lehet róla vitatkozni, de minek?) Ez még a legendás TV zoom-okra is igaz, csak ott már olyan kicsi a képromlás az optimális fókuszhoz képest, hogy szinte észrevehetetlen; én legalábbis nem fedeztem fel látható hibát bennük - bár csak "kutyafuttában" volt módom kipróbálni őket. A Hyperion-ba pedig még bele se tudtam nézni; lehet, hogy az is kiváló, de egy csúcs fix okulár jó eséllyel szebb képet ad (pláne egy jó ortho).

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2021.08.28. 14:29

D.Laci írta:
2021.08.28. 08:23
Attilával egyetértve, mint Baader Hyp. Zoom kedvelő azt mondom, hogy nem lecserélni kellene a méglévő okulárjaidat (főként nem az ortho-t), hanem a kényelem miatt melléjük megvenni.
Mindegyiknek megvan a létjogosultsága.
A zoom bemutatásnál, mech. betanításnál szerintem verhetetlen.
De utána fix fókusz...

D.Laci
Kereső, betanító okulárnak egy kicsit sokallok érte ennyi pénzt. Ezekszerint nagyban elmarad a minősége egy Vixen orthotól?
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.08.28. 14:51

AtiCelestron5091 írta:
2021.08.28. 14:29
D.Laci írta:
2021.08.28. 08:23
Attilával egyetértve, mint Baader Hyp. Zoom kedvelő azt mondom, hogy nem lecserélni kellene a méglévő okulárjaidat (főként nem az ortho-t), hanem a kényelem miatt melléjük megvenni.
Mindegyiknek megvan a létjogosultsága.
A zoom bemutatásnál, mech. betanításnál szerintem verhetetlen.
De utána fix fókusz...

D.Laci
Kereső, betanító okulárnak egy kicsit sokallok érte ennyi pénzt. Ezekszerint nagyban elmarad a minősége egy Vixen orthotól?
Hát Attila a zoom az ortho-val azért nem tud lépést tartani.
Az 4 lencse 2 csoportban egy fix fókuszra tökéletesen összehangolva, a zoom pedig 7 lencse 4 csoportban egy viszonylag széles fókusztartományban variálhatóan, egy kompromisszumos felépítés.
De a maga nemében az általam eddig látott legjobb 8-24 zoom.
Képminősége összemérhető a Hyperion sorozat fix fókuszú darabjaival.
Ami azért szerintem nem gyenge teljesítmény egy zoom-tól.
Én nagyon szeretek vele nézelődni, megfigyelni utána egy jobb fix fókuszú okulárral szoktam.
Különben az ismerőseim között akinek a készletében van, mindenki szereti, ezért is viszonylag ritka a használt piacon.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2021.08.28. 15:08

D.Laci írta:
2021.08.28. 14:51
AtiCelestron5091 írta:
2021.08.28. 14:29
D.Laci írta:
2021.08.28. 08:23
Attilával egyetértve, mint Baader Hyp. Zoom kedvelő azt mondom, hogy nem lecserélni kellene a méglévő okulárjaidat (főként nem az ortho-t), hanem a kényelem miatt melléjük megvenni.
Mindegyiknek megvan a létjogosultsága.
A zoom bemutatásnál, mech. betanításnál szerintem verhetetlen.
De utána fix fókusz...

D.Laci
Kereső, betanító okulárnak egy kicsit sokallok érte ennyi pénzt. Ezekszerint nagyban elmarad a minősége egy Vixen orthotól?
Hát az ortho-val azért nem tud lépést tartani.
Az 4 lencse 2 csoportban egy fix fókuszra tökéletesen összehangolva, a zoom pedig 7 lencse 4 csoportban egy viszonylag széles fókusztartományban variálhatóan, egy kompromisszumos felépítés.
De a maga nemében az általam eddig látott legjobb 8-24 zoom.
Képminősége összemérhető a Hyperion sorozat fix fókuszú darabjaival.
Ami azért szerintem nem gyenge teljesítmény egy zoom-tól.
Én nagyon szeretek vele nézelődni, megfigyelni utána egy jobb fix fókuszú okulárral szoktam.
Különben az ismerőseim között akinek a készletében van, mindenki szereti, ezért is viszonylag ritka a használt piacon.

D.Laci
Á így már értem. A saját kategóriájában, ami amúgyis csúcskategória. Egyebként nem vagyok nagy optika ismerő, csak hogy tudjam elhelyezni hogy melyik kategóriába tartozik. Emiatt kérdeztem
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.08.28. 15:26

Egy SC távcsőnél, mint a tiéd is, meg az enyém is a kép kissé lágyabb mint egy Newton-nál, egy APO-ról nem is beszélve. Szerintem nem kell ezt még feltétlenül tetézni soklencsés okulárokkal.
Az ortho-k és plössl-ök között is vannak gyöngyszemek, igaz elég szűk, közel azonos látómezővel, de a rendszerből kihozható legkontrasztosabb képpel.

D.Laci
ui.:Az én 2500mm-es fókuszommal pl. a Baader 18 és 10mm-es ortho és a Baader 32mm plössl nagyon jól szuperál.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2021.08.28. 16:54

D.Laci írta:
2021.08.28. 15:26
Egy SC távcsőnél, mint a tiéd is, meg az enyém is a kép kissé lágyabb mint egy Newton-nál, egy APO-ról nem is beszélve. Szerintem nem kell ezt még feltétlenül tetézni soklencsés okulárokkal.
Az ortho-k és plössl-ök között is vannak gyöngyszemek, igaz elég szűk, közel azonos látómezővel, de a rendszerből kihozható legkontrasztosabb képpel.

D.Laci
ui.:Az én 2500mm-es fókuszommal pl. a Baader 18 és 10mm-es ortho és a Baader 32mm plössl nagyon jól szuperál.
Egy kicsit összezavartál. "Szerintem nem kell ezt még feltétlenül tetézni soklencsés okulárokkal." Ezt most a Baader Zoomra érted? Tehát jó okulár, de nem feltetlenül érdemes egy SC-vel használni, ha a jó kontraszt és képélesség a fő cél?! Jól értelmezem?
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.08.28. 20:27

AtiCelestron5091 írta:
2021.08.28. 16:54
D.Laci írta:
2021.08.28. 15:26
Egy SC távcsőnél, mint a tiéd is, meg az enyém is a kép kissé lágyabb mint egy Newton-nál, egy APO-ról nem is beszélve. Szerintem nem kell ezt még feltétlenül tetézni soklencsés okulárokkal.
Az ortho-k és plössl-ök között is vannak gyöngyszemek, igaz elég szűk, közel azonos látómezővel, de a rendszerből kihozható legkontrasztosabb képpel.

D.Laci
ui.:Az én 2500mm-es fókuszommal pl. a Baader 18 és 10mm-es ortho és a Baader 32mm plössl nagyon jól szuperál.
Egy kicsit összezavartál. "Szerintem nem kell ezt még feltétlenül tetézni soklencsés okulárokkal." Ezt most a Baader Zoomra érted? Tehát jó okulár, de nem feltetlenül érdemes egy SC-vel használni, ha a jó kontraszt és képélesség a fő cél?! Jól értelmezem?
Többek között a Baader zoom-ra és a sok 7-8 lencsés okulárra.
A zoom nézelődésre az SC-vel nagyon kényelmes, de részletes megfigyelésre ne ezt szánd fő okulárnak, mert ezzel a távcsőtípussal (is) egy ortho, vagy plössl sokkal jobb képet ad a szűk látómező ellenére, vagy inkább mellett..

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2021.08.28. 21:57

D.Laci írta:
2021.08.28. 20:27
AtiCelestron5091 írta:
2021.08.28. 16:54
D.Laci írta:
2021.08.28. 15:26
Egy SC távcsőnél, mint a tiéd is, meg az enyém is a kép kissé lágyabb mint egy Newton-nál, egy APO-ról nem is beszélve. Szerintem nem kell ezt még feltétlenül tetézni soklencsés okulárokkal.
Az ortho-k és plössl-ök között is vannak gyöngyszemek, igaz elég szűk, közel azonos látómezővel, de a rendszerből kihozható legkontrasztosabb képpel.

D.Laci
ui.:Az én 2500mm-es fókuszommal pl. a Baader 18 és 10mm-es ortho és a Baader 32mm plössl nagyon jól szuperál.
Egy kicsit összezavartál. "Szerintem nem kell ezt még feltétlenül tetézni soklencsés okulárokkal." Ezt most a Baader Zoomra érted? Tehát jó okulár, de nem feltetlenül érdemes egy SC-vel használni, ha a jó kontraszt és képélesség a fő cél?! Jól értelmezem?
Többek között a Baader zoom-ra és a sok 7-8 lencsés okulárra.
A zoom nézelődésre az SC-vel nagyon kényelmes, de részletes megfigyelésre ne ezt szánd fő okulárnak, mert ezzel a távcsőtípussal (is) egy ortho, vagy plössl sokkal jobb képet ad a szűk látómező ellenére, vagy inkább mellett..

D.Laci
Értem, köszönöm. Akkor átgondolom a dolgot mégegyszer. Lehet hogy nem ez lesz az én okulárom 🙂
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”