Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.07.27. 15:20

A 6mm-el kapcsolatban pont ugyanezeket az érveket raktam egymás mellé pro és kontra amiket írtatok. Szerintem ezt a kérdést inkább napolom akkorra, ha már használatban lesz az 5mm-es és látom hogy az én gyakorlatomban is érvényesül-e az Anti által képviselt szempont.
10x56 B
203/1200 Dob.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.07.27. 17:03

Gábor, szerintem először platformot vegyél, mert 240x-es nagyításban 40-50° LM-vel negatív élmény lesz még egy HD ortho használata is (pedig nem párásodik és kontrasztos).

Ha már így belőtted a 40 ezret, érdemes böngészned az aprókat napi szinten. Egy ES 4,7-est nem bánnál meg az biztos. Picit kontrasztban alulmarad egy ortho-hoz képest, viszont határozottan élesebb a képe pl. az én távcsövemben. Valamint sokkal kényelmesebb a betekintése és hát valljuk be: a 82° az 82°.

Nekem 4 mm-es HD ortho-m van. Gondolkozom az eladásán, mert már kollimációhoz sem használom, arra ott van az APM kómakorrektoros barlow. Egyedül azért őrzöm még, mert nagy ritkán jól jön a 810x-es nagyítás, kettősöknél.

Ha viszont ragaszkodsz az ortho-khoz, akkor szerintem hosszabb fókuszúakat érdemes beszerezni kényelmes betekintéssel és a nagyobb nagyításokhoz az APM 2,7x ED kómakorrektoros barlow-t alájuk tenni. Az egész LM olyan, mintha optikai tengelyben lenne. Makulátlan a képminőség. A leghalványabb csillagok is megjelennek (mivel pontszerűek) a LM legszéléig kőkemény kontraszttal.

Természetesen semmire nem szeretnélek rábeszélni, ezeket mindössze gondolatébresztőnek szántam.

A platformra visszatérve kérdezd Antit; benne friss az élmény! :D
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.07.27. 17:47

Én nem vennék a 7 és az 5 mm közé.
De ha az 5 mm-es ortho, akkor a platformra valószínűleg költenék.
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.07.27. 22:00

Nem feltétlen ragaszkodom az orthohoz, ezért is érdekelne, hogy a SPLER-rel van e valakinek tapasztalata, az kezelhetőbbnek tűnik ebben a felállásban. (Bár azért kíváncsi is vagyok az "ortho élményre" nem tudom nekem bejönne-e.)
A platform rajta van a távlati beszerzési listán, (Anti, a megfelelő témánál kérlek világosíts fel a beszerzés körülményeiről és a használat tapasztalatairól), de a 7mm UWAN-nal még nem érzem igazán szükségét.
Ez az ES 4,7 jó tipp, köszönöm megfontolandó.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tgabor 2022.07.28. 11:12-kor.
10x56 B
203/1200 Dob.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.07.28. 08:04

tgabor írta:
2022.07.27. 22:00
...(Anti, a megfelelő témánál kérlek világosíts fel a beszerzés körülményeiről és a használat tapasztalatairól)...
Parancsolj :) :
viewtopic.php?f=31&t=2007&p=88840#p88840
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.07.28. 08:26

tgabor írta:
2022.07.27. 22:00
Nem feltétlen ragaszkodom az orthohoz, ezért is érdekelne, hogy a SPLER-rel van e valakinek tapasztalata, az kezelhetőbnek tűnnek ebben a felállásban...

A platform rajta van a távlati beszerzési listán...
Nekem egyszer alkalmam volt tesztelni egy 12,5 mm-es SPLER-t. Szerintem egy kategória a Planetary-val és a GoldLine-nal. Emlékeim szerint a szélkorrekciója sem volt megfelelő F/4,7-nél. F/6-nál - feltételezem - jobban muzsikál.
Az igazsághoz tartozik, hogy főleg gömbhalmazokat kerestem fel vele. Az F/4,7-nél ez a fókusz amolyan "senki földje" ezen objektumokon; az elméleti felbontást még nem tudja, de a kilépő pupilla sem valami nagy... Szóval szinte tárgytalannak is tekinthető a véleményem. :lol:
Szerintem az optikai minőségét tekintve túl van árazva, az ES pedig alul. Mondom: szerintem.

Nekem úgy jött le, hogy szeretsz bolygózni, Gábor. Az bizony nehéz terep a szemnek. A bolygókorong és az ég között óriási a kontraszt, az égitest felszínén viszont jellemzően nagyon alacsony. Ezt a szemnek szokni kell. A Marsot a legutóbbi oppozíció alkalmával egyszer 3 órán át bámultam. Az első fél percben csaknem részlettelen narancssárga bogyónak tűnt, de ahogy a szemem folyamatosan hozzászokott a látványhoz, szépen jöttek elő a részletek. A 3. órában kb. 5x annyi részletet láttam, mint a 3. percben!!! Ha belegondolok, hogy ezt a 3 órát platform nélkül "kellett" volna végigböködni egy sima okulárral, ami csak az optikai tengely környékén ad diffrakcióhatárolt képet egy átlagos fényerejű Newtonban kómakorrektor nélkül, akkor ezekről a finom részletekről biztosan lemaradtam volna. Persze az is lehet, hogy csak én vagyok ilyen csigalassú. :lol:

Ezzel csupán arra akartam rámutatni, hogy míg optikai tengelyben a legdrágább és a legolcsóbb okulár között alig van különbség képminőséget tekintve, addig egy jó követés - légköri nyugodtság és jó objektív esetén - a felszíni részletek többszörösét hozza. Ezt minden túlzás nélkül állítom. Ennek részben olyan banális oka van, hogy a LM közepén stagnáló objektumon nagyságrendekkel pontosabban lehet fókuszálni, mint egy - az állandó böködéstől - remegő, 240x-es nagyításban a LM középső diffrakcióhatárolt területén pillanatok alatt átsuhanó bolygón, amelyen esetleg a pillanatnyi gyengébb seeing épp elmossa a részleteket. És akkor még a kényelemről nem beszéltünk...

(Apropó fókuszálás minősége:
viewtopic.php?p=85015#p85015)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.07.28. 13:24

Lovász András írta:
2022.07.28. 08:26

Nekem egyszer alkalmam volt tesztelni egy 12,5 mm-es SPLER-t. Szerintem egy kategória a Planetary-val és a GoldLine-nal. Emlékeim szerint a szélkorrekciója sem volt megfelelő F/4,7-nél. F/6-nál - feltételezem - jobban muzsikál.
Az igazsághoz tartozik, hogy főleg gömbhalmazokat kerestem fel vele. Az F/4,7-nél ez a fókusz amolyan "senki földje" ezen objektumokon; az elméleti felbontást még nem tudja, de a kilépő pupilla sem valami nagy... Szóval szinte tárgytalannak is tekinthető a véleményem. :lol:
Szerintem az optikai minőségét tekintve túl van árazva, az ES pedig alul. Mondom: szerintem.

Nekem úgy jött le, hogy szeretsz bolygózni, Gábor. Az bizony nehéz terep a szemnek. A bolygókorong és az ég között óriási a kontraszt, az égitest felszínén viszont jellemzően nagyon alacsony. Ezt a szemnek szokni kell. A Marsot a legutóbbi oppozíció alkalmával egyszer 3 órán át bámultam. Az első fél percben csaknem részlettelen narancssárga bogyónak tűnt, de ahogy a szemem folyamatosan hozzászokott a látványhoz, szépen jöttek elő a részletek. A 3. órában kb. 5x annyi részletet láttam, mint a 3. percben!!! Ha belegondolok, hogy ezt a 3 órát platform nélkül "kellett" volna végigböködni egy sima okulárral, ami csak az optikai tengely környékén ad diffrakcióhatárolt képet egy átlagos fényerejű Newtonban kómakorrektor nélkül, akkor ezekről a finom részletekről biztosan lemaradtam volna. Persze az is lehet, hogy csak én vagyok ilyen csigalassú. :lol:

Ezzel csupán arra akartam rámutatni, hogy míg optikai tengelyben a legdrágább és a legolcsóbb okulár között alig van különbség képminőséget tekintve, addig egy jó követés - légköri nyugodtság és jó objektív esetén - a felszíni részletek többszörösét hozza. Ezt minden túlzás nélkül állítom. Ennek részben olyan banális oka van, hogy a LM közepén stagnáló objektumon nagyságrendekkel pontosabban lehet fókuszálni, mint egy - az állandó böködéstől - remegő, 240x-es nagyításban a LM középső diffrakcióhatárolt területén pillanatok alatt átsuhanó bolygón, amelyen esetleg a pillanatnyi gyengébb seeing épp elmossa a részleteket. És akkor még a kényelemről nem beszéltünk...

(Apropó fókuszálás minősége:
viewtopic.php?p=85015#p85015)
Köszönöm a tanácsokat András! És természetesen a többieknek is akik hozzászóltak!

Ezek szerint, ahogy valahol sejtettem is követés nélkül nem igazán van értelme rövidebb fókusznak főleg kisebb látómezővel.

Fókuszálás: Ismét egy remek barkácsötlet. Flexibilis nyélen értsünk olyasmit mint pl. egy kávékavaró spatula?
10x56 B
203/1200 Dob.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.07.28. 14:12

tgabor írta:
2022.07.28. 13:24

Ezek szerint, ahogy valahol sejtettem is követés nélkül nem igazán van értelme rövidebb fókusznak főleg kisebb látómezővel.
Azért annyira nem drámai a helyzet.
Én 5mm-ig, BCO-val, még egész jól tudtam követni, platform nélkül is.
Kivitelezhető,csak rá kell érezni, neked hogyan a legjobb.
4mm-től már nálam is 82° van.
Mindezek ellenére én is azt mondom; ha a jelenlegi okulár készleted mellett lapul egy akármilyen barlow a dobozban,akkor egyelőre használd azt ha rövidebb fókuszt akarsz és a meglévő pénzed inkább fektesd a platform alapba.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.07.28. 14:13

tgabor írta:
2022.07.28. 13:24
Köszönöm a tanácsokat András! És természetesen a többieknek is akik hozzászóltak!

Fókuszálás: Ismét egy remek barkácsötlet. Flexibilis nyélen értsünk olyasmit mint pl. egy kávékavaró spatula?
Részemről nagyon szívesen! :)

Nem. Nekem van 0,5 mm vastag, nagyon hajlékony (mint mondjuk egy kartonpapír), fényes (ez utóbbi lényegtelen) lemezem. A lényeg, hogy egyik irányban (tengelyre merőlegesen) nagyon merev, ha elegendő szélességű darabot vágunk le, viszont tengelyirányban nagyon flexibilis. Ez azért fontos, mert a kezünk remegését nem viszi át a tubusra, hanem elnyeli, viszont a "forgatóvektor" irányában megmarad a merevség, ami a PONTOS fókuszáláshoz szükséges. Ez utóbbi irányban maga a fókuszírozó finoman forgó gombja nyeli el a kézremegést, ezért nem mozdul meg a tubus.

Tehát minél vékonyabb, flexibilisebb a lemez és minél szélesebb a levágott "forgatókar", annál remegésmentesebb lesz a fókuszálás.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.07.29. 13:11

Anti_45 írta:
2022.07.28. 14:12

Azért annyira nem drámai a helyzet.
Én 5mm-ig, BCO-val, még egész jól tudtam követni, platform nélkül is.
Kivitelezhető,csak rá kell érezni, neked hogyan a legjobb.
4mm-től már nálam is 82° van.
Mindezek ellenére én is azt mondom; ha a jelenlegi okulár készleted mellett lapul egy akármilyen barlow a dobozban,akkor egyelőre használd azt ha rövidebb fókuszt akarsz és a meglévő pénzed inkább fektesd a platform alapba.
Erre bevillant a Lacerta teleextender, amivel igen jó tapasztalataid vannak. Elvileg nincs észrevehetően nagy fényveszteség ami fontos szempontom. Ez mindjárt jó befektetésnek tűnne, hiszen az összes 1,25"-os okulárommal használható, 2x annyi fókusz lehetősége egy eszközzel.
Viszont eszembe jut András intelme az eleve nyújtótaggal ellátott okulárok (márpedig nekem szinte az összes ilyen) és a barlow együttes használatáról: Vesebab kockázata.
Jó lenne, ha működne okulárkölcsönzés a BTC-ben és/vagy a Makszutovban, mondjuk olyasmi alapon mint a szerszámgép kölcsönzés (bérleti díj+kaucio)- akkor nem kellene lamentálni, csak kipróbálom amiket gondolok és amelyik bejön abból veszek egy dobozos példányt. Ez duplán üzlet lenne a boltnak is.
10x56 B
203/1200 Dob.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”