Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.02.09. 15:28

Yrkalla írta:
2021.02.09. 14:53
200/1000-es Newton volt, de túl nagy falat volt elsőre (szó szerint és átvitt értelemben is), azért adtam el, mert kb. minden második alkalommal elállítódott a fókusz és jusztírozni lézerrel nem tudtam pontosan.
A lézer a segéd beállításához nagyon hasznos, de nélküle is lehet simán boldogulni. Jellemzően ezt csak egyszer kell elvégezni, ahhoz pedig luxus lézert venni - szerintem.

A fűtőkör állításához pedig csillag kell. Legalábbis nekem még nappal sohasem sikerült úgy belőni a rendszert, hogy az éjjel is jó legyen.

Nekem kétsebességes fókuszírozóm van, imbusszal állítható a "tekerőerő". Nálam most úgy van beállítva, hogy több mint 1 kg-ot is vígan hordoz anélkül, hogy elállítódna.

Vagy lehet hogy nem is a fókuszra gondolsz, hanem a kollimációra? :?
Arra is van elállítódás elleni megoldás: a Dobson szerelés.
Többek között ezért váltottam én is EQ-5-ről Dobsonra...

A tengerentúlon nemritkán 50-60 centis Dobsonokat kollimálgatnak. Nagy élmény lehet rohangálni föl-le a létrán, de lelkesen csinálják. Vagy pedig kétemberes a mutatvány... :D
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.02.09. 15:31

Yrkalla írta:
2021.02.09. 14:58


Az pont van nekem, a bibi az vele, hogy nyaktörő a zenit felé nézelődni vele, még állványról is. Földön fekve meg mostanság nem ideális :)
Nézzél vele lefelé. A múltkor belinkeltem, hogy hogyan kell. ;)
Yrkalla
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2020.11.24. 08:37

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Yrkalla » 2021.02.09. 15:55

Lovász András írta:
2021.02.09. 15:28
Yrkalla írta:
2021.02.09. 14:53
200/1000-es Newton volt, de túl nagy falat volt elsőre (szó szerint és átvitt értelemben is), azért adtam el, mert kb. minden második alkalommal elállítódott a fókusz és jusztírozni lézerrel nem tudtam pontosan.
A lézer a segéd beállításához nagyon hasznos, de nélküle is lehet simán boldogulni. Jellemzően ezt csak egyszer kell elvégezni, ahhoz pedig luxus lézert venni - szerintem.

A fűtőkör állításához pedig csillag kell. Legalábbis nekem még nappal sohasem sikerült úgy belőni a rendszert, hogy az éjjel is jó legyen.

Nekem kétsebességes fókuszírozóm van, imbusszal állítható a "tekerőerő". Nálam most úgy van beállítva, hogy több mint 1 kg-ot is vígan hordoz anélkül, hogy elállítódna.

Vagy lehet hogy nem is a fókuszra gondolsz, hanem a kollimációra? :?
Arra is van elállítódás elleni megoldás: a Dobson szerelés.
Többek között ezért váltottam én is EQ-5-ről Dobsonra...

A tengerentúlon nemritkán 50-60 centis Dobsonokat kollimálgatnak. Nagy élmény lehet rohangálni föl-le a létrán, de lelkesen csinálják. Vagy pedig kétemberes a mutatvány... :D
Látod, én újoncként azt hittem a kollimálás és a jusztírozás ugyanazt jelenti. Én a segédtükörre gondoltam, az állítódott el folyton. De már mindegy...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.02.09. 16:02

Jól gondoltad, a kettő ugyanaz, csak éppen Te nem jusztírt írtál, hanem fókuszt... :)

Talán a kollimáló csavarok berágták a helyüket a segédtükör tartóba... :?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Yrkalla
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2020.11.24. 08:37

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Yrkalla » 2021.02.09. 16:06

Sorry, akkor azt rosszul írtam.
Valami olyasmi lehetett, finoman nem ment, durván meg nem mertem.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.02.09. 16:57

Yrkalla írta:
2021.02.09. 16:06
Sorry, akkor azt rosszul írtam.
Valami olyasmi lehetett, finoman nem ment, durván meg nem mertem.
Az biztos, hogy a segédtükör állító csavarokkal finoman kell bánni.
Érdemes lett volna egy a közeledben lakó tapasztaltabb amatőrtárstól segítséget kérni a távcsőcsere előtt. (Tudom ez a hajó már elment, de a későbbiekre nézve hasznos lehet.)
Annak a Newton-nak feltételezve hogy optikailag jó volt, a kvalitásai lényegesen jobbak, mint a jelenlegi rövid akromátodnak.
Én minden észlelés előtt ellenőrzöm a kollimációt a tükröseimen.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Yrkalla
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2020.11.24. 08:37

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Yrkalla » 2021.02.09. 18:42

D.Laci írta:
2021.02.09. 16:57
Yrkalla írta:
2021.02.09. 16:06
Sorry, akkor azt rosszul írtam.
Valami olyasmi lehetett, finoman nem ment, durván meg nem mertem.
Az biztos, hogy a segédtükör állító csavarokkal finoman kell bánni.
Érdemes lett volna egy a közeledben lakó tapasztaltabb amatőrtárstól segítséget kérni a távcsőcsere előtt. (Tudom ez a hajó már elment, de a későbbiekre nézve hasznos lehet.)
Annak a Newton-nak feltételezve hogy optikailag jó volt, a kvalitásai lényegesen jobbak, mint a jelenlegi rövid akromátodnak.
Én minden észlelés előtt ellenőrzöm a kollimációt a tükröseimen.

D.Laci
Pedig a mostani tubus ára duplája a Newtonnak.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.02.11. 20:48

Lovász András írta:
2021.02.09. 12:14
kazi írta:
2021.02.09. 12:03
Lovász András írta:
2021.02.09. 11:55

Már nem emlékszem, hogy miért nem kellett; lehet, akkor éppen másra hajtottam. :roll:
Most éppen egy 15x70-es binokli tetszene, főleg ingyen. :oops: :D
Ingyen bármi tetszik. 😃 Amúgy az nem hegyettesit egy rft - t.
Szerintem nagyon is helyettesít, sőt! A 102/500-asban is csak 20x-ost használnék. Kb. ugyanannyit látnék a 15x70-esben is, 2 szemmel. Amióta kukkeroláskor kinyitottam a bal szememet is, azóta nekem nagyon kevés az egyszemes élmény. :D
András, ezt komolyan fontold meg. Most, hogy én is belekóstoltam a kétszemes örömökbe, értem, hogy miért tűnik ez jobbnak. De van két fontos dolog a nagylátómezős megfigyeléseknél: mindenképpen a stabil állvány és kényelmes betekintés kell, mert halvány objektumokról van szó, amiket sokáig kell megfigyelni, hogy előjöjjenek a részletek. Másrészt ha nem tudsz OIII és HBeta szűrőt használni, akkor csak az M31 meg az óriás-nyílthalmazok maradnak a megfigyelési palettán. (A Fátyol-köd kiábrándító szűrő nélkül, az Észak-Amerika-köd vagy a Rozetta-köd csak nagyon-nagyon sötét égen, és ott is éppenhogy látható, az olyanok, mint a Kalifornia-köd vagy a Sirály-köd meg totál esélytelenek.) Azt hiszem, hogy a halvány objektumoknál a szűrők és a stabil alátámasztás hiányát külön-külön sem kompenzálja a kétszemes képfeldolgozás.

Nekem van egy 15x70-es, BAK4 prizmás binóm, amit monopoddal használok (kézben tartani esélytelen). De a halvány objektumoknál nem igazán nagy élmény. Még az Androméda is sokkal-sokkal jobban látható az RFT-ben (a stabil betekintés és a sokszoros fénygyűjtés miatt), a halvány ködökről meg ne is beszéljünk...
Ha gondolod, egyszer szívesen kölcsönadom - én már nagyon ritkán használom.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.02.11. 22:40

Yrkalla írta:
2021.02.08. 15:02
- Színezés mennyire jön elő mélyég objektumoknál? Mert bolygón a 152/760-as lencsés nagyon színez már 80X nagyítás körül is (Holdon is, de arra van 87%-os Holdszűrőm, az szépen lecsökkenti).
A mélyegeknél, különösen a ködöknél sokkal kevésbé számít a színezés - a halvány objektumoknál nincsenek színek. De ez csak az esztétikumot befolyásolja, a színezést okozó optikai hiba (a fókusz "elmosódása") halvány objektumoknál is jelentkezik, és elmossa a részleteket. Már ha vannak. A sima, részletek nélküli ködfoltoknál ez csak kevésbé látványos.
Ez egy nagyon jó kis RFT távcső - ki lehet hozni belőle 2,5 fokos (komolyabb okulárral akár 3 fokos) látómezőt is relatíve nagy fénygyűjtőképesség mellett. Ideális majdnem az összes nagy mélyégobjektumra. Nem véletlen, hogy az Orion-köd tetszett igazán - ez a műszer ilyenekre való. Majd próbáld ki az Androméda-galaxist is - arra kb. ez a távcső a létező legjobb műszer.
Viszont ezt a távcsövet szerintem 70-80x-osnál nagyobb nagyítással nem igazán érdemes használni - legfeljebb, ha blendézed. (Ahogy ezt korábban már mások is javasolták.)
Yrkalla írta:
2021.02.08. 15:02
- Azt hallottam, hogy a 82 fokos látómező nagy nagyításnál nem szükséges (kicsinél mindenképp kell). Ennek ellentmond a sok piacon lévő 82 fokos okulár. Tényleg nem felesleges?
A extra nagy látómező a kiterjedt (mélyég) objektumoknál kell. Az igazán nagyoknál (másfél fok felett) nem is nagyon van esély mást használni - ezért emlegetik ezeket elsősorban a kis nagyításoknál. A te távcsöved igazából a legjobb teljesítményt a megfelelő hosszú fókuszú, 82 vagy 100 fokos okulárokkal hozná. Én egy 24 mm-es ES 82 fokost, vagy egy 20 mm Lunt/APM 100 fokost javaslok hozzá. ;) (Kis nagyításon ez egy naggyon jó optika. Bármilyen drága nagylátószőgű okulár vennél hozzá, hidd el, meghálálná...

De a mélyég-megfigyelésnél mindig az a művészet, hogy a lehető legnagyobb nagyítást használd, amivel az objektum körül még elég nagy sötét égi háttér látszik, mert itt minden a kontraszt-különbségről szól. Ezért (ha a távcső bírja a nagyítást), simán egy 4-5 mm-es 82 fokos okulár a legjobb eszköz egy csomó kisebb mélyég objektumnál. (A korábbi tükrös távcsövednél ilyen okulárokat lett volna érdemes használni a 10-15 ívperc méretű mélyegekre.)
Yrkalla írta:
2021.02.08. 15:02
- Lehet, hogy a légkör miatt sok a 190X nagyítás (4mm Lacerta esetén), gömbhalmazokra (esetleg bolygókra) aglomerációs fényszennyezett helyen? Elég lehet 140-160X? Ez esetben az ES 5.5mm 62 fok tetszene vagy amit javasoltatok az ES 4.7mm vagy 6.7mm 82 fokos, csak utóbbi 2 majdnem másfélszerese, duplája árban a 62 fokosnak.
[...]
Igazából leszűkült a kör két típusra, a 4MM Lacerta 82 fok, vagy ES 4.7/6.7mm 82 fok / 5.5mm 62 fok. A 62 fokos egyszerűbb, kevesebb elemből áll, de nagyon dicsérik mindenhol. Ha nem ideális a 190X nagyítás nekem, akkor a Lacertát elengedem és marad a 3 ES.
A mostani távcsövednél egy 10-15 mm körüli 82 fokos okulár még hasznos lehet a közepes méretű (20-40') mélyegekhez. Egy 14 mm-es ES 82 fokos még biztosan szépen passzolna hozzá, egy 11 mm-es már határeset. Ennél rövidebb fókuszoknál már lehet nem érdemes drága, minőségi okulárokban gondolkodni, mert vagy színezés, vagy a blendézés úgyis eléggé lerontja a képminőséget. Nyugodtan válassz egy 6-7 mm körüli nem túl drága SW, Lacerta vagy Omegon 82 fokos okulárt, azt még értelmesen tudod majd használni.
Valójában neked lehet, hogy jól kihasználható lenne a verhetetlen ár-érték arányú SW SkyPanorama sorozat 3 okulárja is mélyegezéshez..
Yrkalla írta:
2021.02.08. 15:02
- CLS szűrő. Rendeltem egy 2"-est Kínából a zenittükörhöz, így minden okulár megkaphatja + van egy UHC-n 1.25"-ben. Érdemes a CLS-t úgy általában használni? 6-7 közötti a Lightpollutionmapon a lakhely ratioja. Ez az ért elég sok szerintem (közvetlenül lámpa nem világít be a kertbe az utcáról).
CLS szűrőt közepes fényszennyezettségű helyen érdemes használni, mert ez kifejezetten a közvilágítás hullámhosszait "ejti ki" a látványból. Kicsit javítani fog a képen - bár csodákat nem szabad várni tőle, messze nem fog olyan látványt adni, mint egy fényszennyezés-mentes hely szűrő nélkül. A nagyon fényszennyezett helyen már a CLS sem tud segíteni, a kis fényszennyezettség esetén meg eleve felesleges... A fényszennyezés sajnos nem függ attól, hogy közvetlenül bevilágít-e utcai lámpa (ha bevilágít, akkor már úgyis régen rossz...), mert a település lámpái magát a település körüli légkört világítják meg, és ezzel fényesebbé teszik az égi hátteret, akkor is, ha te magad látszólag töksötét környezetből nézegetsz.
A 6-7 közötti ratio a Lightpollutionmap alapján már komolyan fényszennyezett, külvárosi égnek felel meg. Lehet, hogy itt még kicsit segít a CLS, de ez már CLS-sel sem nagyon alkalmas mélyégmegfigyelésekre. (Ami rossz hír, mivel a távcsöved meg erre lenne jó...) Lehet hogy érdemes lenne legalább 5-10 kilométerre eltávolodni a várostól a te távcsöved kihasználásához.

Ha maradsz ezen a helyen, akkor csak a legfényesebb mélyegeket tudod valamennyire élvezni. A bolygók és a Hold megfigyeléséhez meg alapvetően nem igazán ideális a műszered. Valószínűleg neked egy 12-15 centis Makszutov-Cassegrain lenne az ideális műszer...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.02.12. 08:33

Tamás válasza igen informatív és részletes; mindössze azzal a pici dologgal egészíteném ki, hogy MINDEN OBJEKTUMON hatása van a színezésnek. Egyszerűen azért, mert nem egyetlen pontba fókuszálja az összes fényt az akromát. Ez ugyebár valamennyi fényveszteséget jelent. Szerencsére jó esetben úgy van optimalizálva az objektív, hogy azokat a "hullámhosszokat" küldi kb. egy pontba, amelyekre a szemünk leginkább érzékeny. Ez a kisebb probléma; a nagyobb az, amit Tamás is ír: a részletek elmosása. Ezek a hibák mind-mind csökkennek, ha a nagyítást csökkentjük. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”